КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2013 року справа № 811/3140/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., за участю секретаря судового засідання Бондар Я.Г. та представників:
прокуратури: Гретченко Л.Л.;
відповідача: Заєць Н.В.;
третьої особи-1: Бондаренка В.М.;
третьої особи-2: не з'явився.
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Комунального закладу "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги"до третя особа-1 третя особа-2Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Кіровограді Виконавча дирекція Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Кіровоградський обласний протитуберкульозний диспансерпрозобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Комунальний заклад "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги" (надалі - позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Кіровограді (надалі - відповідач), за участю третіх осіб: Виконавчої дирекції Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі-третя особа-1), Кіровоградський обласний протитуберкульозний диспансер (надалі- третя особа-2) , в якому просить суд зобов'язати відповідача оплатити листки непрацездатності АВЦ №379708, АВЦ №379614, АВЦ №379568, що видані лікарю-хірургу ОСОБА_5 у зв'язку з професійним захворюванням на загальну суму 4 811,81 грн., та перерахувати страхові виплати за вказаними листками непрацездатності на поточний рахунок позивача.
Позивач в обґрунтування своїх вимог зазначає, що 07.06.2012 року направив відповідачу виправлені листки непрацездатності, лист №1043, та заяву-розрахунок для відшкодування витрат, пов'язаних з професійною хворобою лікаря-хірурга ОСОБА_5
На даний лист відповідачем було надано відповідь № 1166/03-16 від 15.06.2012 року, в якому повідомлено, про відмову приймати до оплати листки непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціальною страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України на підставі того, що вони оформлені з порушенням ч.3 п.3.1., 3.6., 3.11.,3.13., ч. 4 п. 4.6. вимог «Інструкції про порядок заповнення бланка листка непрацездатності». Крім того, листок непрацездатності АВЦ № 379708 з 15.11.2011 року по 30.11.2011 року не може бути прийнятий до оплати за рахунок коштів Фонду, оскільки Акт розслідування хронічною професійного захворювання за формою П-4 складений 09.12.2011 року. Позивач вважає відмову відповідача приймати до оплати листки непрацездатності безпідставною та протиправною
В судовому засіданні 05 листопада 2013 року представник позивача та третьої особи 1 позовні вимоги підтримали.
Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечила та зазначила, що право страхової виплати настає з дня встановлення МСЕК стійкої втрати професійної здатності, а листки непрацездатності оформлені з порушенням Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 р. №455 та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності від 03.11.2004 р. №352.
Дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що в травні 2012 року виконавчою дирекцією Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову перевірку позивача з питань правильності використання страхових кошів Фонду.
При перевірці було встановлено, що при наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності лікарю ОСОБА_5 не враховано наявність у працівника хронічного професійного захворювання, в зв'язку з чим необґрунтовано виплачено допомогу за рахунок коштів Фонду (а.с.7-8).
Після встановлення факту порушення, в червні 2012 року, позивач направив листки непрацездатності до Кіровоградського обласного протитуберкульозного диспансеру для проведення необхідних записів.
Останнім здійснено відповідні виправлення в листках непрацездатності серія АВЦ №379553 і №379568 та видано новий листок непрацездатності серія АВЦ № 379708 з 15.11.2011 року по 30.11.2011 року (а.с.109).
07.06.2012 року, позивач направив відповідачу виправлені листки непрацездатності, лист №1043, та заяву-розрахунок для відшкодування витрат, пов'язаних з професійною хворобою лікаря-хірурга ОСОБА_5
На даний лист відповідачем було надано відповідь №1166/03-16 від 15.06.2012 року, в якому повідомлено, що відповідач відмовляється приймати до оплати листки непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціальною страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України на підставі тою, що вони оформлені з порушенням ч.3 п.3.1., 3.6., 3.11.,3.13., ч. 4 п. 4.6. вимог «Інструкції про порядок заповнення бланка листка непрацездатності» затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України. Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 року № 532/274/136-ос/1406, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 року № 1456/10055.
Крім того, листок непрацездатності АВЦ № 379708 з 15.11.2011 року по 30.11.2011 року не може бути прийнятий до оплати за рахунок коштів Фонду, оскільки Акт розслідування хронічного професійного захворювання за формою П-4 складений 09.12.2011 року.
Конституція України гарантує громадянам право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності., втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві Визначає та регулює відповідно до Конституції України та основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування - Закону України від 23.09.1999р. №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі - Закон№1105-XIV).
Відповідно до ч. 4 ст. 14 Закону №1105-XIV, до професійного захворювання належить захворювання, що виникло внаслідок професійної діяльності застрахованого та зумовлюється виключно або переважно впливом шкідливих речовин і певних видів робіт та інших факторів, пов'язаних з роботою.
Таким чином, об'єктом страхування від нещасного випадку на виробництві є життя застрахованої особи (працівника), його здоров'я та працездатність.
Частиною 3 ст. 13 Закону №1105-XIV закріплено, що професійне захворювання є страховим випадком також у разі його встановлення чи виявлення в період, коли потерпілий не перебував у трудових відносинах з підприємством, на якому він захворів.
Положеннями статті 40 Закону №1105-XIV визначено, що страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду: потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання;
Страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено лікарсько-консультаційною комісією або медико-соціальною експертною комісією втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат - протягом строку, на який визначено потребу в них.
Строк проведення страхових виплат продовжується з дня їх припинення і до часу, встановленого при наступному огляді лікарсько-консультаційною комісією або медико-соціальною експертною комісією, незалежно від часу звернення потерпілого або заінтересованих осіб до Фонду.
Згідно пп. а п.1 частини 1 ст.21 Закону встановлено, що у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.
Підставою для виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, є наявність акта про нещасний випадок на виробництві (за формою Н-1), акта розслідування нещасного випадку (за формою Н-5) та листок непрацездатності, де обов'язково має бути позначка про зв'язок тимчасової непрацездатності з виробничою травмою.
З аналізу вищезазначених норм суд дійшов висновку, що якщо за наявності зазначених вище актів розслідування страхових випадків застраховану особу визнано чи не визнано інвалідом нещасний випадок на виробництві і через певний час у зв'язку із погіршенням стану здоров'я, що пов'язано з травмою, їй видано листок непрацездатності, допомога по тимчасовій непрацездатності надається в разі засвідчення в медичній картці хворого зв'язку захворювання з нещасним випадком на виробництві і в листку непрацездатності є позначка про зв'язок хвороби з травмою. Допомога в такому разі має фінансуватися за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.
Як вбачається з матеріалів справи, комісією за участі представників роботодавця та повноважних органів, в тому числі та представника Відповідача, складено Акт розслідування хронічного професійного захворювання від 09.12.2011 р. В акті зазначено дату встановлення діагнозу професійне захворювання 15.11.2011 року та лікарсько-консультаційною комісією Державної установи «Інституту медицини праці Академії медичних наук України» (а.с.13-14).
Суд зазначає, що лікарсько-консультаційна комісія закладу охорони здоров'я (ЛКК) приймає рішення щодо стану працездатності та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, надає висновки або рекомендації про необхідність тимчасового переведення на іншу роботу непрацездатних унаслідок професійного захворювання або захворювання на туберкульоз.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. №1317 «Питання медико-соціальної експертизи» визначено, що медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
Суд враховує, що з дня встановлення МСЕК стійкої втрати професійної непрацездатності настає страхова виплата та звертає увагу на те, що в даному випадку страхова виплата пов'язана з дати встановлення професійного захворювання - туберкульоз з 15.11.2011р., а не з рішення МСЕК щодо встановлення стійкої втрати професійної працездатності і інвалідності як зазначає відповідач.
Крім того, відповідно до п. 2.2. «Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат», затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27 квітня 2007 р. № 24 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 червня 2007 р. за № 715/13982 встановлено, що якщо при наявності акта (спеціального) розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася), за формою Н-5, затвердженого постановою КМУ N 1112, та акта про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом за формою Н-1 або акта розслідування хронічного професійного захворювання, за формою П-4, потерпілий визнаний чи не визнаний інвалідом через нещасний випадок на виробництві (професійне захворювання) і через певний час у зв'язку із погіршенням стану здоров'я, що пов'язане з цим нещасним випадком (професійним захворюванням), йому видано листок непрацездатності, то допомога з тимчасової непрацездатності надається у разі підтвердження зв'язку захворювання з нещасним випадком на виробництві (професійним захворюванням).
Згідно п. 2.6 зазначеного Порядку передбачено, що допомога потерпілому виплачується страхувальником за рахунок страхових внесків до Фонду. Перші п'ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються за рахунок коштів страхувальника, де стався страховий випадок.
Пунктом 2.7. зазначеного порядку встановлено, що для прийняття до заліку в рахунок страхових внесків витрат щодо виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю страхувальником до робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем обліку подаються:
1) копія листка непрацездатності (завірена страхувальником або працівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду на підставі оригіналу);
2) акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1 (якщо стався нещасний випадок);
3) акт (спеціального) розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася), за формою Н-5 (якщо такий складався);
4) акт розслідування хронічного професійного захворювання за формою П-4 (якщо таке встановлено);
5) довідка про середню заробітну плату (доход), згідно з додатком 2 до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1266 (далі - довідка про середню заробітну плату (доход));
6) витяг з табеля обліку робочого часу потерпілого, завірений страхувальником.
Із наведеного вбачається, що безпосередньо при вирішенні питання про прийняття до заліку в рахунок страхових внесків витрат щодо виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю наявність висновку МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності не передбачено.
Досліджуючи спірні правовідносини суд встановив, що в червні 2012 р. позивачем направлено листки непрацездатності ОСОБА_5 до КЗ «Кіровоградський обласний протитуберкульозний диспансер» для внесення відповідних записів щодо зміни причин захворювання з «загального» на «професійне».
Позивачем здійснено необхідні виправлення в листках непрацездатності, які були зазначені відповідачем в листі від 06.06.2012 р. №1142\03, а саме: листок непрацездатності сері АВЦ №379553 (01.11.2011 р. по 30.11.2011) було закрито 14.11.2011 р. та видано новий листок непрацездатності №379708 з 15.11.2011 р. по 30.11.2011 р., в якому зазначено причину непрацездатності «професійне захворювання та його наслідки», а в листку непрацездатності АВЦ №379568 зазначено, що він є продовженням листка непрацездатності №379708 по причині професійного захворювання.
Внесення змін та виправлень до листків непрацездатності підтверджено висновком ЛКК облтубдиспансеру № 217 від 07.06.2012 р. (а.с.109-111).
У судовому засіданні представник відповідач посилалася на порушення Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 р. №455 та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності від 03.11.2004 р. №352, на що суд зазначає наступне.
Інструкція №455 розроблена відповідно до статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон №2240-14) та визначає порядок і умови видачі, продовження та обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, здійснення контролю за правильністю їх видачі.
Інструкцією №455 визначено, що контроль за виконанням даної Інструкції закладами охорони здоров'я усіх відомств здійснюють у межах своєї компетенції Міністерство охорони здоров'я України, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, профспілки та їх об'єднання.
Так, листок непрацездатності є підставою для призначення допомоги тільки у випадку, якщо його зміст і форма відповідають вимогам, встановленим Інструкцією №532.
П. 8.3. Інструкції №455 за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, встановлює відповідальність лікарів. У відповідності до п. 8.5. вказаної Інструкції, у разі виявлення порушень правил видачі, зберігання, обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, незадовільного стану експертизи тимчасової непрацездатності лікувально-профілактичний заклад може бути позбавлений права видавати документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, у встановленому порядку.
Листом Мінпраці № 389/18/153-09 від 23.10.2009 «Про надання листка непрацездатності» розяснено, що відповідно до частини першої статті 51 Закону №2240 порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі входить до компетенції Міністерства охорони здоров'я.
Таким чином, відповідальність за неналежним чином оформлені листки непрацездатності несе лікувально-профілактичний заклад.
Більш того, статтею 37 Закону №1105-XIV, визначено вичерпний перелік підстав для відмови у страхових виплатах, якщо мали місце навмисні дії потерпілого, спрямовані на створення умов для настання страхового випадку; подання роботодавцем або потерпілим Фонду свідомо неправдивих відомостей про страховий випадок; вчинення застрахованим умисного злочину, що призвів до настання страхового випадку.
Зазначене кореспондується з п.1.11 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.04.2007 р. №24, зареєстрованої в Мінюсті України 22.06.2007 р. за № 715/13982, згідно з яким робочий орган виконавчої дирекції Фонду може відмовити у страховій виплаті потерпілому у випадках, передбачених статтею 37 Закону №1105-XIV.
В даному випадку, жодна з нормативно визначених підстав не мала місця у правовідносинах сторін, відповідно, інша підстава відмови не може бути застосована Фондом.
Виходячи з наведених норм права та встановлених по справі дійсних обставин, суд не вбачає суперечливості, сумнівності або неналежності, поданих позивачем доказів, на які він посилається як на підставу для задоволення позовних вимог, що на думку суду є однією з підстав вважати про достовірне їх викладення. Натомість суд приходить до висновку, що доводи та мотиви відповідачів ґрунтуються не на вимогах законодавства України, а на припущеннях та підозрах, хоча стаття 8 Основного Закону України регламентує в Україні принцип верховенства права.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, на думку Кіровоградського окружного адміністративного суду, Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Кіровограді не доведено правомірність своїх дій, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Комунального закладу "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги" підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Комунального закладу "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги" задовольнити.
Зобов'язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Кіровограді Кіровоградської області оплатити листки непрацездатності АВЦ №379708, АВЦ №379614, АВЦ №379568, що видані лікарю-хірургу ОСОБА_5 у зв'язку з професійним захворюванням, на загальну суму 4811,81 грн.
Перерахувати страхові виплати за листками непрацездатності на поточний рахунок позивача за наступними реквізитами: Найменування юридичної особи: Комунальний заклад "Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги"; ЄДРПОУ 05493852; поточний рахунок: 35418004001600 у банку ГУ ДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016.
Присудити з Державного бюджету України на користь Комунального закладу Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги" судові витрати у розмірі 107,30 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складений 10.11.2013р.
Суддя Р.В. Жук