УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2014 року Справа № 876/14668/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді: Кухтея Р.В.
суддів: Багрія В.М., Старунського Д.М.
з участю секретаря судового засідання: Волошин М.М.
позивача ОСОБА_1
представника відповідачів Щадей С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області та Міністерства внутрішніх справ України на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2013 року за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в :
В листопаді 2012 року ОСОБА_1 звернулася в суд в інтересах малолітнього ОСОБА_3 з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області (далі - УМВС України в Закарпатській області), Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України) про визнання протиправними дій та зобов'язання суб'єкта владних повноважень до вчинення дій, спрямованих на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі працівника міліції. Вважає, що на підставі ст.23 ЗУ «Про міліцію» її син має право на отримання одноразової грошової допомоги після смерті свого батька ОСОБА_4, оскільки останній загинув у період проходження служби при виконанні службових обов'язків.
З урахуванням уточнень позовних вимог просила визнати протиправними дії УМВС України в Закарпатські області у відмові у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю старшини міліції ОСОБА_4 при виконанні службових обов'язків, зобов'язати МВС України нарахувати одноразову грошову допомогу, стягнути з УМВС України в Закарпатській області одноразову грошову допомогу на користь неповнолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку із загибеллю його батька працівника міліції ОСОБА_4 при виконанні ним службових обов'язків в розмірі десятирічного грошового забезпечення відповідно до ст.23 Закону України «Про міліцію».
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25.09.2013 р. позов було задоволено частково. Визнано протиправними дії МВС України щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю старшини міліції ОСОБА_4 при виконанні службових обов'язків, зобов'язано МВС України нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу на користь неповнолітнього ОСОБА_3, вирішено стягнути з УМВС України в Закарпатській області одноразову грошову допомогу на користь неповнолітнього ОСОБА_3 у зв'язку із загибеллю його батька працівника міліції ОСОБА_4 при виконанні ним службових обов'язків в розмірі десятирічного грошового забезпечення відповідно до ст.23 ЗУ «Про міліцію», а в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржили МВС України та УМВС України в Закарпатській області, які в апеляційній скарзі просять її скасувати та прийняти нову постанову, якою позивачу в задоволенні позову відмовити.
МВС України та УМВС України у Закарпатській області апеляційні скарги мотивують тим, що суд першої інстанції невірно встановив, що нещасний випадок з працівником міліції ОСОБА_4 трапився при виконанні службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі із злочинністю, оскільки порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затверджений наказом МВС України від 27.12.2002 р. № 1346 визначено в яких випадках комісія з розслідування визнає, що нещасний випадок трапився при виконанні службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі із злочинністю і до таких випадок з працівником міліції ОСОБА_4 не відноситься.
Заслухавши суддю-доповідача, представника апелянтів - ОСОБА_2, яка апеляційні скарги підтримала, позивача ОСОБА_1, яка просила відхилити апеляційні скарги, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, суд дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з наступних підстав.
З матеріалів справи видно, що ОСОБА_4 працював на посаді інспектора дорожньо-патрульної служби групи ДПС ВДАІ та АТІ з обслуговування Свалявського району ВДАІ УМВС України в Закарпатській області, мав спеціальне звання «старшина міліції». Стаж роботи в системі МВС України з березня 2002 року. Стаж роботи за даною посадою з грудня 2009 року.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, згідно розпорядження по Свалявському РВ УМВС в Закарпатській області № 48 від 01.03.2011 р., ОСОБА_4 в складі передвижної групи по району був направлений на чергування по забезпеченню охорони громадського порядку та безпеки громадян, недопущенню правопорушень, перевірки під облікового елементу та забезпеченню правил дорожнього руху в м. Свалява та Свалявському районі.
З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням начальника ВДАІ та АТІ з обслуговування Свалявського району ВДАІ УМВС України в Закарпатській області від 04.03.2011 р. № 5, з метою забезпечення охорони громадського порядку, безпеки дорожнього руху та охорони торгових закладів, які розташовані на автодорозі Київ-Чоп Свалявського району, запобіганню та недопущенню крадіжок, з 20.00 год. 04.03.2011 р. до 09.00 год. 05.03.2011 р. було створено мобільну групу, в склад якої увійшов інспектор ВДАІ та АТІ старший сержант ОСОБА_4 Патрулювання здійснювалось на автомобілі «ВАЗ -210994». Державний номерний знак НОМЕР_1.
05.03.2011 р. ОСОБА_4 загинув внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, що сталася на автомагістралі Київ-Чоп біля с.Неліпино, Свалявського району. Сама подія сталася близько 04 год. 00 хв.
Згідно з висновком додаткового службового розслідування за фактом загибелі ОСОБА_4 від 04.05.2011 р. останній загинув у період проходження служби при виконанні службових обов'язків.
Постановою слідчого прокуратури Свалявського району від 20.04.2011 р. було закрито провадження у кримінальній справі за № 7302511 на підставі п.2 ст.6 КПК України у зв'язку з відсутністю складу злочину.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що загиблий старшина міліції, інспектор ДПС групи ДПС відділення ДАІ та АТІ з обслуговування Свалявського РВ відділу ДАІ УМВС України в Закарпатській області виконував службові обов'язки в ніч з 04.03.2011 р. на 05.03.2011 р., які були пов'язані з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі зі злочинністю, а саме забезпечення охорони громадського порядку та безпеки громадян, недопущенню правопорушень, забезпечення правил дорожнього руху та наявністю у його сина ОСОБА_3 права у зв'язку з цим на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про міліцію» виходячи з наступного.
Частиною 3 статті 23 Закону України «Про міліцію» передбачено, що у разі загибелі (смерті) працівника міліції, який перебував на службі в органах внутрішніх справ, під час виконання ним службових обов'язків по охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю сім'ї загиблого (померлого), а в разі її відсутності його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого (померлого) за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 р. № 707.
Відповідно до п.1.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 р. № 707 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції» - одноразова грошова допомога (далі - грошова допомога) виплачується у разі загибелі (смерті) працівника міліції, податкової міліції під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю. Грошова допомога виплачується членам сім'ї загиблого (померлого), а в разі їх відсутності - його батькам та утриманцям у розмірі десятирічного грошового забезпечення.
Пунктом 2 вказаної постанови передбачено, що виконанням службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, є : несення постової чи патрульної служби; вчинення дій із забезпечення особистої безпеки громадян, захисту їх прав і свобод, законних інтересів; припинення або запобігання кримінальним та адміністративним правопорушенням; охорона і забезпечення громадського порядку; виявлення кримінальних правопорушень і участь у їх розкритті та розшуку осіб, які їх вчинили; забезпечення безпеки дорожнього руху; участь у ліквідації наслідків аварії, пожежі, катастрофи, стихійного лиха та інших надзвичайних подій.
На думку колегії суддів, до даних відносин, з метою встановлення зв'язку виконання службових обов'язків з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі зі злочинністю факту, не підлягає застосуванню порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затверджений Наказом МВС України № 1346 від 27.12.2002 р., зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.01.2003 р. за № 83/7404, оскільки в ч.3 ст.23 Закону України «Про міліцію», робиться посилання на Постанову Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 р. № 707 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції», якою визначено порядок, умови виплати одноразової грошової допомоги, а також випадки, коли виконання службових обов'язків, пов'язуються з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі зі злочинністю, що є необхідною умовою для здійснення виплати.
Колегія суддів також погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно визнання незаконними дій УМВС України в Закарпатській області у відмові у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю старшини міліції ОСОБА_4 при виконанні службових обов'язків.
Як було встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 звернулася 30.06.2011 р. із заявою на ім'я начальника УДАІ УМВС України про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю 05.03.2011 р., у період проходження служби при виконанні службових обов'язків ОСОБА_4
30.06.2011 р. вказані матеріали для виплати одноразової грошової допомоги були направлені начальнику ВФЗБО УМВС України в Закарпатській області.
Згідно листа від 16.08.2011 р. МВС України повернуло без права на виплату матеріали із роз'ясненням, що ст.23 Закону України «Про міліцію» і Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) працівника міліції», проведення виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) працівника міліції, що не пов'язані з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі зі злочинністю не передбачається.
Згідно листа від 22.08.2011 р. за підписом начальника УФЗБО УМВС Стойка Ф.І. № 5/533 ОСОБА_1 повідомляється, що матеріали які надійшли від начальника УДАІ УМВС України в Закарпатській області опрацьовані в УФЗБО УМВС України в Закарпатській області, смерть ОСОБА_4 не пов'язана з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі зі злочинністю, тому виплату одноразової допомоги не передбачено.
Частиною 5 пункту 7 «Порядку та умов виплати одноразової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 707 від 12.05.2007 р. передбачено, що працівник міліції, у разі його загибелі (смерті) члени його сім'ї, а в разі їх відсутності його батьки та утриманці можуть пред'явити МВС вимоги щодо виплати грошової допомоги протягом трьох років з дня настання події, що дає право на отримання такої допомоги.
Згідно ч.1 п.7 Порядку, орган внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, подає МВС України у семиденний строк з дня реєстрації документів, висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у п.4 і п.5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті). МВС України у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у п.4 і п.5, органу внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, для проведення виплати.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, УМВС України в Закарпатській області був прийнятий висновок, згідно якого УМВС України в Закарпатській області було подано МВС України матеріали на виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) працівника міліції згідно із Законом України «Про міліцію» і відповідно до пункту 1.1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, право на одноразову грошову допомогу має син ОСОБА_3, оскільки перебував на утриманні ОСОБА_4, що підтверджено рішенням Перечинського районного суду Закарпатської області від 20.11.20065 р. про стягнення аліментів. Одноразова грошова допомога призначена у сумі 95250 грн. Вказаний висновок підписаний начальником ВФЗБО УМВС України Стойка І.Ф. та головним спеціалістом сектору забезпечення соціальних виплат Литвинчук Л.Л.
Таким чином, суд першої інстанції повно встановив фактичні обставини справи, дав належну оцінку доказам та прийшов до обґрунтованого висновку про визнання незаконними дій МВС України щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю старшини міліції ОСОБА_4 при виконанні службових обов'язків та зобов'язання МВС України нарахувати і виплатити одноразову грошову допомогу на користь неповнолітнього ОСОБА_3, а також стягнення у зв'язку з цим з УМВС України в Закарпатській області одноразової грошової допомоги на користь неповнолітнього ОСОБА_3 у зв'язку із загибеллю його батька працівника міліції ОСОБА_4 при виконанні ним службових обов'язків в розмірі десятирічного грошового забезпечення відповідно до ст.23 Закону України «Про міліцію».
Доводи апеляційної скарги, з огляду на вищевказане, викладеного не спростовують та підставою для її задоволення бути не можуть.
Керуючись ст.ст.160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в:
Апеляційні скарги Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області та Міністерства внутрішніх справ України - залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2013 року у справі № 807/2247/13-а, - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий : Р.В.Кухтей
Судді : В.М.Багрій
Д.М.Старунський
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 15.04.2014 р.