УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2014 року Справа № 1171/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Затолочного В.С.,
суддів Каралюса В.М., Улицького В.З.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.12.2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області про визнання неправомірною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області про визнання неправомірною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.12.2013 року позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення відповідача від 09.09.2013 року за № 7/9/01-12/2025 щодо відмови позивачу в реєстрації декларації про готовність до експлуатації індивідуального житлового будинку АДРЕСА_1; зобов'язано відповідача зареєструвати подану позивачем декларацію про готовність до експлуатації індивідуального вказаного житлового будинку.
Дане судове рішення оскаржив в апеляційному порядку відповідач, просить скасувати його в частині задоволення позову.
Скарга обґрунтована посиланнями на порушення судом першої інстанції вимог матеріального та процесуального права. Зокрема, суд першої інстанції не врахував того, що в поданій позивачем декларації про готовність об'єкта до експлуатації не заповнено пункт 6 щодо інформації про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта. Тому рішення відповідача про повернення даної декларації є правомірним.
Сторони правом на участь у судовому засіданні не скористалися, у зв'язку з чим справа розглядалася в порядку письмового провадження.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
30.08.2013 року позивач подав до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області (надалі - Інспекція) заяву про прийняття в експлуатацію індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1, до якої додав два примірники декларації про готовність об'єкта до експлуатації, заяву-згоду на обробку персональних даних, засвідчену ОБТІ копію технічного паспорта будівлі, нотаріально засвідчену копію державного акта на земельну ділянку.
Відповідно до листа від 09.09.2013 року за № 7/9/01-12/2-25 Інспекція відмовила в реєстрації декларації, мотивуючи своє рішення тим, що вона оформлена з порушенням Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 19.03.2013 року за № 95 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2013 року за №612/23144 (надалі - Порядок № 95 від 19.03.2013 року). А саме, відсутня повнота даних в пункті 6 декларації щодо інформації про звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що рішення про відмову позивачу в реєстрації декларації про готовність до експлуатації житлового будинку суперечить нормам закону, які регулюють спірні правовідносини та не відповідає встановленим у судовому засіданні фактичним обставинам даної справи.
Спірні правовідносини врегульовані нормами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності від 17.02.2011 року за №3038-VI (надалі - Закон № 3038-VI) та Порядком № 95 від 19.03.2013 року.
Закон № 3038-VI встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до частини 1 статті 39 Закону № 3038-VI прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 4 цієї ж статті встановлено, що прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів.
Згідно частини 6 статті 39 Закону № 3038-VI Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю повертають декларацію про готовність об'єкта до експлуатації замовникові, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації.
Відповідно до пункту 9 Прикінцевих положень Закону № 3038-VI Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю до 31 грудня 2013 року безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти будівництва, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж приймають в експлуатацію: індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року; збудовані до 12 березня 2011 року: громадські будинки I і II категорій складності; будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.
Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Порядок № 95 від 19.03.2013 року встановлює процедуру та умови прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт та механізм проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж: індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, збудованих у період з 05 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року; збудованих до 12 березня 2011 року: громадських будинків I і II категорій складності; будівель і споруд сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.
Відповідно до пункту 2.7 Порядку № 95 від 19.03.2013 року технічне обстеження об'єктів індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться під час їх технічної інвентаризації з подальшою видачею технічного паспорта.
Пунктом 3.1 Порядку прийняття в експлуатацію об'єктів, зазначених у пункті 1.1 розділу I цього Порядку, здійснюється безоплатно територіальними органами Держархбудінспекції України протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені такі об'єкти, за результатами технічного обстеження цих об'єктів шляхом реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка складається за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку.
Згідно пункту 3.2 цього ж Порядку замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку, до якої додаються: два примірники заповненої декларації; звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно); засвідчені в установленому порядку копії: документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт; технічного паспорта.
Заява про прийняття в експлуатацію об'єкта підписується також співвласниками земельної ділянки та зазначеного об'єкта (у разі їх наявності).
Відповідно до пункту 3.3 Порядку № 95 від 19.03.2013 року Інспекція розглядає документи, зазначені у пункті 3.2 цього розділу, та приймає рішення про реєстрацію декларації або її повернення у строк, передбачений пунктом 3.1 цього розділу.
Дані, зазначені в декларації, повинні узгоджуватись з документами, які подаються разом з нею. Замовник відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації (пункт 3.4 Порядку).
Згідно 3.5 Порядку № 95 від 19.03.2013 року Інспекція повертає замовнику декларацію, якщо вона подана чи оформлена з порушенням вимог, установлених цим Порядком, у тому числі у разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам законодавства та виявлення недостовірних відомостей у поданих документах.
У разі прийняття рішення про повернення декларації Інспекція у строк, передбачений для її реєстрації, надсилає замовнику письмове повідомлення про прийняте рішення з обґрунтуванням причин повернення (пункт 3.6 Порядку).
З матеріалів справи вбачається, що декларація про готовність до експлуатаціє житлового будинку АДРЕСА_1 оформлена відповідно до норм Закону № 3038-VI та Порядку № 95 від 19.03.2013 року.
Досліджений судом оригінал технічного паспорта на вказаний будинок складений обласним комунальним підприємством «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації».
Позивачем до заяви про готовність об'єкта до експлуатації додані усі встановлені пунктом 3.2 Порядку № 95 від 19.03.2013 року необхідні документи, зокрема: два примірники заповненої декларації; засвідчену нотаріально копію державного акта серії ЯМ № 599668, що посвідчує право власності на земельну ділянку, на якій розміщено об'єкт; завірену ОБТІ копію технічного паспорта.
Посилання апелянта на те, що декларація про готовність об'єкта до експлуатації не відповідає вимогам закону через те, що у ній не заповнений пункт 6 - інформація про звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж є безпідставним, оскільки подання такого звіту для індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно не передбачено пунктом 3.2 Порядку № 95 від 19.03.2013 року.
При цьому, відповідно до пункту 2.7 цього Порядку технічне обстеження об'єктів індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться під час їх технічної інвентаризації з подальшою видачею технічного паспорта.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не відповідають законодавству України та не можуть бути підставою для її задоволення.
З огляду на викладене, постанова суду першої інстанції відповідає обставинам справи, наявним в ній доказам, прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для її скасування колегія суддів не знаходить.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області залишити без задоволення.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.12.2013 року у справі № 809/3323/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.С. Затолочний
Судді В.М. Каралюс
В.З. Улицький