Постанова № 38492966, 23.04.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2014
Номер справи
819/599/14-а
Номер документу
38492966
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 819/599/14-a

"23" квітня 2014 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Хрущ В. Л.,

за участю:

секретаря судового засідання Найко Н.І.,

прокурора - Свачія М, І.,

представника позивача - Качановського Р. Є.,

представника відповідача - Плугатора Р. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі справу за адміністративним позовом Прокурора Тернопільського району в інтересах держави, в особі: Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області до Публічного акціонерного товариства "Тернопільвтормет" про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Тернопільського району в інтересах держави, в особі: Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Тернопільвтормет" про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 72095,73 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем не здійснено в повному обсязі та у встановлені законом строки сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з грудня 2013 року по січень 2014 року, внаслідок чого за ним рахується заборгованість на суму 72095,73 грн., яку прокурор, звернувшись до суду із даним позовом, і просить стягнути з відповідача в судовому порядку.

В судовому засіданні представником позивача та прокурором подано спільну заяву про зменшення позовних вимог, - у зв'язку з частковою сплатою відповідачем суми заборгованості. Так, з врахуванням сплаченої суми боргу у розмірі 33592,36 грн., позивач та прокурор просять суд стягнути з відповідача залишок заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - в сумі 38503,37 грн.

Представник відповідача позовні вимоги визнав повністю, пояснив, що товариство не мало змоги вчасно та в повному обсязі сплатити єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку важким фінансовим становищем, яке виникло через нестабільну політичну та економічну ситуацію в Україні, хоча здійснювало всі залежні від нього заходи щодо сплати вказаної суми боргу.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши учасників процесу, розглянувши доводи, викладені в позові та в письмових запереченнях, надавши їм належну правову оцінку, проаналізувавши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги, з урахуванням зменшення, - підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідач, ПАТ "Тернопільвтормет" (код ЄДРПОУ - 00190762), зареєстроване як юридична особа Реєстраційною службою Тернопільського РУЮ Тернопільської області з 01.08.1995 року.

Крім того, відповідач перебуває на обліку Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Тернопільській області як платник податків.

У 2013 році та у 2014 році відповідач - є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в розумінні статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Проте, як видно з матеріалів справи, всупереч вимогам статей 6, 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", - відповідач не здійснив у належному розмірі сплати єдиного внеску за період з грудня 2013 року по січень 2014 року, у зв'язку з чим на момент звернення прокурора до суду з даним позовом за ПАТ "Тернопільвтормет" рахувалась несплачена в добровільному порядку заборгованість на загальну суму 72095,73 грн., в тому числі 67378,79 грн. - недоїмка, 3997,52 грн. - штрафні санкції, 719,42 грн. - пеня.

Судом також встановлено, що 07.03.2014 року відповідачу надіслана вимога про сплату боргу №Ю-926-25 від 04.03.2014 року в сумі 72095,73 грн., яка отримана відповідачем 11.03.2014 року. Доказів оскарження вказаної вимоги в адміністративному або судовому порядку - судом не встановлено, а відповідачем - не надано.

Водночас, судом також встановлено, що частина боргу в сумі 33592,36 грн. на даний час вже сплачена відповідачем (в тому числі, у ході розгляду даної справи).

Таким чином, станом на момент розгляду справи, враховуючи часткову сплату відповідачем суми заборгованості, не охоплений заходами примусового стягнення борг відповідача по сплаті єдиного соціального внеску за заявлений період становить 38503,37 грн.

Наявність вказаної заборгованості, яку прокурор, звернувшись до суду із даним позовом в інтересах Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, просить стягнути з відповідача в судовому порядку, - підтверджується наявними у справі доказами.

Перевіривши матеріали справи, розглянувши доводи, викладені в позові, та надавши їм належну правову оцінку, проаналізувавши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними належним чином та підлягають задоволенню, - з огляду на наступне.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI.

11.08.2013 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" від 04.07.2013 року №406-УІІ, яким внесені зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зокрема, з 01.10.2013 року адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюється органами доходів і зборів України.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктами 1, 4 ч. 2 ст. 6 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платника єдиного внеску зобов'язано своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

При цьому, частиною 2 статті 9 цього Закону передбачено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом вважається недоїмкою.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів Украни у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" та Закону з 01 жовтня 2013 року облік платежів здійснюється регіональними інспекціями Міністерства доходів і зборів.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці дев'ятому цієї частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Частиною 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"органам доходів і зборів надане право звертатися до суду з позовом про стягнення недоїмки. Право органів доходів і зборів стягувати з платника податків несплачені суми єдиного внеску передбачене п.7 ч.1 ст.13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та підпунктом 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 121 Конституції України, на систему органів прокуратури України покладена функція представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Статтею 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, порушення адміністративним судом справ за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до суду в інтересах держави.

Згідно зі ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 3 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Водночас, згідно з положеннями частини 3 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України - судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

Тобто, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Як вже було зазначено вище, в судовому засіданні представник відповідача визнав позовні вимоги, пояснивши суду, що сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у належному розмірі товариством не було здійснено вчасно через важке фінансове становище, в якому товариство опинилось через нестабільну політичну та економічну ситуацію в Україні, хоча здійснювало всі залежні від нього заходи щодо сплати вказаної суми боргу.

Таким чином, станом на час розгляду даної справи за ПАТ "Тернопільвтормет", з врахуванням здійсненої сплати відповідних коштів у розмірі 33592,36 грн., рахується залишок несплаченої заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 38503,37 грн., необхідність сплати якої визнана відповідачем.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази, які мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті, в їх сукупності, а також враховуючи те, що покладений на відповідача законом обов'язок щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - є визначальним для вирішення даного спору, і на час судового розгляду справи вказаний обов'язок відповідачем в добровільному порядку та в повному обсязі - не виконаний, відповідні докази, які б підтверджували погашення відповідачем заявленої до стягнення суми боргу - відсутні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги - є обґрунтованими, документально підтвердженими, відповідають чинному законодавству, а тому - підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 60, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Прокурора Тернопільського району в інтересах держави, в особі: Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області , - задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Тернопільвтормет" (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ - 00190762, вул. Національного відродження, 14, смт. Велика Березовиця, Тернопільський район, Тернопільська область, 47724) на користь Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з грудня 2013 року по січень 2014 року у сумі 38503,37 грн. (тридцять вісім тисяч п'ятсот три гривні 37 копійок).

Постанова набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

/Постанова в повному обсязі складена 28.04.2014 року/.

Головуючий суддя Хрущ В. Л.

Копія вірна:

Суддя Хрущ В. Л.