Копія
Справа № 822/1671/14
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
29 квітня 2014 рокум. ХмельницькийСуддя Хмельницького окружного адміністративного суду Тарновецький І.І., розглянувши матеріали справи за позовом Публічного акціонерного товариства "Універсал Банк" до Управління державної казначейської служби України у м. Хмельницькому, третя особа Перший міський відділ державної виконавчої служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції про зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Публічне акціонерне товариство (далі - ПАТ) "Універсал Банк" звернулось в суд з позовом до Управління державної казначейської служби України у м. Хмельницькому, третя особа Перший міський відділ державної виконавчої служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції, в якому просить зобов'язати Управління державної казначейської служби України у м. Хмельницькому в повному обсязі виконати платіжне доручення Першого міського відділу державної виконавчої служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції від 21 жовтня 2013 року № 1621, та здійснити перерахунок залишку коштів в розмірі 120693,09 грн. на користь Публічного акціонерного товариства "Універсал Банк" (код ЄДРПОУ 21133352, МФО 322001, рахунок № 29095000202428).
Відповідно до вимог ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно - правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
В силу ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно п. 12.1. Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №512/5 від 02.04.2012, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 квітня 2012 р. за № 489/20802 органи ДВС мають відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках.
Відповідно до п.п.1 п.4 Положення про управління (відділення) Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2011 року №1280, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2011 року за №1237/19975 управління (відділення) Казначейства відповідно до покладених на них завдань: здійснюють через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів.
Питання здійснення переказу коштів та здійснення розрахунків визначає Закон України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні". Відповідно до ст.5 Закону відносини між суб'єктами переказу регулюються на підставі договорів розрахунково-касового обслуговування.
В статті 11 Закону зазначено, що Державна казначейська служба зазначена, як один із учасників системи платежів в Україні.
Відповідно до ст.36 Закону у разі порушення установою - учасником платіжної системи строків пересилання документів на переказ, ця установа має сплатити отримувачу пеню у розмірі 0.1% суми переказу за кожний день прострочення, яка не може перевищувати 10% суми переказу.
Спори між установою - учасником платіжної системи та ініціатором розглядаються у судовому порядку.
Зміст позовних вимог вказує на те, що Управлінням державної казначейської служби України у м. Хмельницькому не виконано платіжне доручення Першого міського відділу державної виконавчої служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції від 21 жовтня 2013 року № 1621, щодо списання коштів з рахунку відкритого вказаному відділу для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті. В даному випадку на користь ПАТ "Універсал Банк". Тобто не бюджетних коштів, а коштів, які не належать бюджетній установі, а надійшли у тимчасове розпорядження Першого міського відділу державної виконавчої служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції від реалізації майна боржника і мають бути перераховані стягувачу - ПАТ "Універсал Банк", для погашення заборгованості з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 солідарно на виконання рішення суду.
Отже, позовні вимоги ПАТ "Універсал Банк" в позові заявлені не в зв`язку із бездіяльністю суб'єкта владних повноважень у сфері публічних відносин, а з господарських правовідносин, а саме: щодо списання та переказу грошових коштів з рахунку Першого міського відділу державної виконавчої служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції Управлінням державної казначейської служби України у м. Хмельницькому як кредитною установою.
За таких обставин, суд вважає, що заявлені у справі позовні вимоги мають господарсько-правовий характер, а відповідний орган державної влади не виступає в цих відносинах як суб'єкт владних повноважень, тому даний спір не є публічно-правовим.
Згідно ст.12 Господарського процесуального кодексу України Господарським судам підвідомчі: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів.
Таким чином, даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, а має вирішуватись господарським судом, на підставі вимог ст.12 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. 109 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Універсал Банк" до Управління державної казначейської служби України у м. Хмельницькому про зобов'язання вчинити дії.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами повернути позивачу.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/І.І. Тарновецький"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький