КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 734/37/14 Головуючий у 1-й інстанції: Соловей В.В. Суддя-доповідач: Грибан І.О.
У Х В А Л А
Іменем України
24 квітня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
апелянт ОСОБА_3
пр-к відповідача Купрієць В.С.
пр-к третьої особи ОСОБА_5
розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 23 січня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області про скасування рішення органу місцевого самоврядування -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області про визнання протиправним та скасування рішення від 4 і 6 жовтня 2012 року позачергової сесії Євминської сільської ради; визнання протиправним та скасування протоколу від 6 жовтня 2012 року і оформлене в ньому рішення про прийняття до відома інформації депутата Бабака П.П. про факт притягнення Євминського сільського голови Шурини Григорія Степановича до відповідальності за корупційні діяння Козелецьким районним судом від 14 жовтня 2011 року; визнання протиправним та скасування рішення від 13 жовтня 2012 року про звільнення з посади секретаря Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області Ранської Юлії Миколаївни; про визнання протиправним та скасування рішення від 13 жовтня 2012 року про обрання секретарем Євминської сільської ради депутата виборчого округу № 14 Бабака Павла Павловича.
Постановою Козелецького районного суду Чернігівської області від 23 січня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій вказуючи на порушення судом норм матеріального права просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, встановлено, позивач проходив публічну службу на посаді голови Євмиської сільської ради.
Рішенням Євминської сільської ради від 06.10.2012р., серед іншого. достроково припинено повноваження позивача як посадової особи місцевого самоврядування відповідно до статей 26, 46, 79 Закону Україну «Про місцеве самоврядування в Україні» та статей 12, 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Рішеннями Євминської сільської ради від 13.10.2012р. звільнено секретаря Євминської сільської ради Ранську Ю.М. без припинення повноважень депутата виборчого округу № 2 згідно поданої заяви та обрано секретарем Євминської сільської ради Бабака Павла Павловича.
Позивач оскаржив в судовому порядку зазначені рішення сільської ради, позовні вимоги мотивуючи тим, що при скликанні позачергової сесії сільської ради, на які вказані рішення приймалися. Було порушено процедуру скликання та був відсутній кворум.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку , що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції в повній мірі погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до пункту 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема: затвердження регламенту ради; утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій; утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом; прийняття рішення про недовіру сільському, селищному, міському голові; заслуховування повідомлень депутатів про роботу в раді, виконання ними доручень ради; прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутата ради в порядку, встановленому законом; прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом тощо.
Відповідно до вимог ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Наступні сесії сільської ради скликаються сільським головою. У разі немотивованої відмови сільського голови ради або неможливості його скликати сесію сільської ради сесія скликається секретарем сільської ради. У цих випадках сесія скликається: 1)якщо сесія не скликається сільським головою у строки, передбачені цим Законом; 2)якщо сільський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті. Сесія сільської ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу сільської ради, виконавчого комітету сільської ради. У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами сільської ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради. Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради .
Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Пунктом 3-1 частини 1 статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Відповідно до ч.2 ст. 79 Закону повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституції або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Згідно ч. 3 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Як вбачається з матеріалів справи у Євминській сільській раді встановлено 14 депутатських мандатів.
14 жовтня 2011р. голову Євминської сільської ради Шуригу Г.С. постановою Козелецького районного суду притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адіністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн. Оскільки останній приховав факт його притягнення до адміністративної відповідальності, ініціативна група депутатів звернулась до нього ( як голови сільради) з пропозицією про скликання позачергової сесії про дострокове припинення його повноважень як голови сільської ради. Вказане звернення сільський голова відмовлявся отримати, а тому його було надіслано поштою рекомендованим листом.
В строки передбачені чинним законодавством, сесія скликана не була.
26 вересня 2012 року ініціативна група депутатів Євминської сільської рад у складі Бабака П.П., Челядник В.І., Рогози Ю.В., Лазарева В.В., Логвина В.Г. і Власик Л.П. скликали позачергову сесію на 4 жовтня 2012 року та винесені на вирішення відповідні питання.
Разом з тим, на 04.10.2012р. сільським головою скликано дев'ятнадцята сесія шостого скликання Євминської сільської ради, у засіданні якої прийняли участь, зокрема сільський голова Шурига Г.С., депутати сільської ради Кукса О.І., Ранська Ю.М., Несин М.В., Шеремет О.В., Олійник С.Г., Стрілецький С.Ф. і Довганенко М.В., що дорівнює 50% від загальної кількості.
Також 4 і 6 жовтня 2012 року відбулася позачергова сесія Євминської сільської ради, у засіданні якої прийняли участь депутати цієї ж сільської ради Бабак П.П., Лазарев В.В., Власик Л.П., Рогоза Ю.В., Логвин В.Г., Челядник В.І., Гулевець Т.Л., Стрілецький С.Ф., Ранська Ю.М., тобто більше 50 % від загальної кількості та дорівнює 2/3 голосів депутатів від загального складу ради (2/3 - 9,3 голоси).
Рішенням вказаної позачергової сесії Євминської сільської ради Козелецького району було прийнято до відома інформацію про факт притягнення Євминського сільського голови до відповідальності за корупційні діяння Козелецьким районним судом 14 жовтня 2011 року та достроково припинено повноваження останнього як посадової особи місцевого самоврядування відповідно до ст.ст. 26, 46, 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.ст. 12, 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Рішення прийняте одноголосно.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що оскаржуване рішення позачергової сесії Євминської сільської ради Козелецького району від 4-6 жовтня 2012р. прийнято у відповідності з діючим законодавством при дотриманні процедури скликання позачергової сесії та щодо голосування.
Позовні вимоги позивача в цій частині є необгрунтованими.
Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необґрунтованості позовних вимог про скасування протоколу від 6 жовтня 2012 року, оскільки протокол є офіційним документом, що підтверджує процес обговорення і прийняття рішень ради з питань, винесених на засідання.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення від 13 жовтня 2012 року про звільнення з посади секретаря Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області Ранської Юлії Миколаївни на двадцять першій сесії шостого скликання Євминської сільської ради прийняте рішення про звільнення із посади секретаря Євминської сільської ради Ранську Юлію Миколаївну без припинення повноважень депутата виборчого округу № 2 згідно поданої заяви з 15 жовтня 2012 року та обрання секретарем Євминської сільської ради депутата виборчого округу № 14 Бабака Павла Павловича, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Відповідно до вимог ст.ст. 2, 3 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Позивачем в адміністративних справах є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов.
З наведених положень випливає, що судовому захисту підлягають лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Позивач не довів, що оскаржуване рішення відповідача від 13 жовтня 2012 року про звільнення з посади секретаря Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області Ранської Юлії Миколаївни та про обрання секретарем Євминської сільської ради депутата виборчого округу № 14 Бабака Павла Павловича, призвело до порушення його прав та інтересів як суб'єкта публічно-правових відносин.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що звільнення секретаря сільської ради Ранської Ю.М. з займаної нею посади відбулось саме 15 жовтня 2012 року, а не 04 жовтня 2012 року, як вважає апелянт, оскільки в цей день нею лише було подано заяву про звільнення її з посади, а згідно з вимогами частини першою статті 38 Кодексу законів про працю передбачено, що працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні.. А тому звільнення Ранської Ю.М. та призначення на посаду секретаря сільської ради Бабабка П.П. відбувалось в межах закону.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують. Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених доказами, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 23 січня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя А.Б.Парінов
Повний текст виготовлено - 29.04.2014 р.
.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.