262/2361/14-а
2-а/262/93/2014
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.04.2014 року Пролетарський районний суд міста Донецька у складі:
головуючої судді Ульяніч І.В.
при секретарі Михайловській Р.О.,
за участю прокурора Смирнової Є.П.,
представника відповідача Жуль Є.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Донецьку адміністративну справу за позовом прокурора Пролетарського району м. Донецька, який діє в інтересах ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька "про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії", -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор звернувся до суду з даним позовом, в інтересах позивача, в обґрунтування якого зазначив, що з 28.09.2011 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька та отримує пенсію за віком згідно ст. 37 Закона України "Про державну службу". Позивач працювала в Головному управлінні юстиції Донецької області, має стаж роботи на державній службі 36 років 25 днів, востаннє працювала на посаді начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану, відсоток від заробітної плати складає 90.
На час оформлення пенсії в довідці про складові заробітної плати за формою, встановленою ПФУ України, не надана інформація про матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, які позивач отримувала регулярно та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
04.03.2014 року позивач звернулася до відповідача з письмовою заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які відображені у графі "інші виплати" довідки від 26.12.2013 року № 05.3-23/1822 нової форми, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України про складові зароботної плати, виданої Головним управлінням юстиції у Донецькій області, так як при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати, що суттєво вплинуло на розмір пенсії.
Рішенням Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька № 1292 від 04.03.2014 року відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, пославшись на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення не є складовими заробітної плати у розумінні частини другої статті 33 Закону України "Про державну службу", тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії (а.с.14).
Вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у здійсненні перерахунку призначеної пенсії державного службовця з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим порушені конституційні права на соціальний захист. Просили визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька, зобов'язати УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька здійснити з 01.10.2011 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на здоровлення та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала, при цьому давши пояснення аналогічні тим, що викладені у адміністративному позові. За таких обставин просила позов задовольнити.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з»явилась, надала заяву з проханням розглядати справу у її відсутність, позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача у судовому засідання позов не визнала, пояснивши, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення не є складовими заробітної плати у розумінні частини другої статті 33 Закону України "Про державну службу", тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії, надали заперечення проти позову (а.с.20-23).
Заслухавши пояснення сторін, та дослідив матеріали справи, та пенсійної справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_2 працювала в Головному управлінні юстиції Донецької області, востаннє на посаді начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану, взагалі стаж державної служби позивача розпочався з 1975 року, що підтверджується копією трудової книжки (а.с.15-17).
Відповідно довідки про складові заробітної плати від 26.12.2013 № 05.3-23/1822, надана інформація про розмір заробітної плати, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, які позивач отримувала регулярно та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування (а.с.13).
04.03.2014 року позивач зверталась до відповідача УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Рішенням Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька № 1292 від 04.03.2014 року відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, пославшись на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення не є складовими заробітної плати у розумінні частини другої статті 33 Закону України "Про державну службу", тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії (а.с.14).
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які зараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.37 Закону України „Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.2 ст.33 вищевказаного Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 6 статті 33 зазначеного вище Закону передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частина 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини 2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки,премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 зазначеного вище Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналізуючи вищевикладене, суд вважає встановленим, що індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку дія обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів заробітної плати й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, таким чином відмова відповідача щодо перерахунку пенсії є неправомірною, тому необхідно зобов»язати Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на здоровлення та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії до органу Пенсійного фонду 04 березня 2014 року. Відповідно до вимог ч. 4 ст. 45 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-4 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонерзвернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, оцінюючи наведені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що дії Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька в частині відмови позивачу у перерахунку пенсії, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на здоровлення та суми індексації заробітної плати, необхідно визнати неправомірними та зобов»язати відповідача здійснити відповідний перерахунок з 01.03.2014 року.
Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, а позивач при зверненні до суду звільняться від сплати судового збору, суд вважає можливим, у відповідності зі ст. 88 КАС України, звільнити відповідача від сплати судових витрат на користь держави, віднести витрати за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.9, 10, 11, 69, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов прокурора Пролетарського району м. Донецька, який діє в інтересах ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька "про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії" - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька № 1292 від 04.03.2014 року щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 .
Зобов'язати УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька здійснити з 01.03.2014 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_2, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично виплачених сум.
Звільнити Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька від сплати судового збору на користь держави.
Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті 29 квітня 2014 року, та проголошено вступну та резолютивну частини в присутності прокурора та представника відповідача.
Повний текст постанови буде виготовлено 30 квітня 2014 року.
Апеляційна скарга може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Пролетарський районний суд міста Донецька. з одночасним надсиланням копіії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Ульяніч