Ухвала суду № 38467944, 08.04.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2014
Номер справи
872/12977/13
Номер документу
38467944
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

08 квітня 2014 рокусправа № 188/880/13-а (2-а/188/28/13)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А.

суддів: Баранник Н.П. Малиш Н.І.

за участю секретаря судового засідання:Фірсік Д.Ю розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області на постанову Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 06 червня 2013р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання дій та постанови неправомірними, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання дій та постанови неправомірними.

Постановою Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 06 червня 2013р. позов задоволено частково.

Суд постановив визнати неправомірними дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГУЮ у Дніпропетровській області щодо виконання виконавчого листа Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області від 27.09.2011 року за № 2-а-11/2011 про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2, як учаснику бойових дій, щорічну разову грошову допомогу до 5 травня згідно ст.12, 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2010 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум.

Визнати незаконною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГУЮ у Дніпропетровській області від 25.04.2013 року про закінчення виконавчого провадження № 30152387 по виконавчому листу № 2-а-11/2011 від 27.09.2011 року та зобов'язати поновити виконавче провадження по виконанню постанови Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області від 27.09.2011 року у справі № 2-а-11/2011.

Відповідачем подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скасувати, та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що оскаржувану постанову винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

В судовому засіданні представник відповідача підтримала апеляційну скаргу.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час, місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

01 грудня 2011 року постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області Дрижирук О.О. було відкрито виконавче провадження №30152387 по примусовому виконанню виконавчого листа №2-а-11/2011, виданого 09.11.2011 Петропавлівським районним судом Дніпропетровської області про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області нарахувати і виплатити ОСОБА_2, як учаснику бойових дій, щорічну разову грошову допомогу до 5 травня згідно ст. 12, 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2010 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою про відкриття виконавчого провадження було надано строк до семи днів з моменту винесення даної постанови на самостійне виконання рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, постанова про відкриття виконавчого провадження із супровідним листом №144/29930 від 02.12.2011 була направлена на адресу сторін поштовим зв'язком.

Відповідно до листа №2711 від 22.11.2012 Управлінням праці та соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області зроблено розрахунок недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ветерану війни ОСОБА_2 за 2010 рік.

Листом №2013/1049 від 19.04.2013 Управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області повідомило головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області Дрижирук О.О., що не може провести виплату недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ветерану війни за 2010 рік ОСОБА_2 з наступних підстав.

Щорічно Міністерство соціальної політики України надає Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації паспорти бюджетних програм за КПКВ 2501150 «щорічна разова грошова допомога ветеранам війни», згідно з якими здійснюється фінансування виплат щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни. Такі виплати проводяться з відповідних реєстраційних рахунків центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненні контролю за правильністю призначення та виплаті пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації згідно з кошторисними призначеннями, затвердженими Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації у розмірах, установлених законом про державний бюджет на відповідний рік.

25 квітня 2013 року державним виконавцем було винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві, як частково виконаного, для подальшого виконання в частині виплати нарахованої за виконавчим документом суми органом Державної казначейської служби України у порядку визначеному Законом за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів.

Відповідно до ч. 1 ст.2 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

Статтею 6 зазначеного Закону передбачено, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Згідно з частиною 1 статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» державною виконавчою службою підлягають виконанню такі виконавчі документи: виконавчі листи, що видаються судами, та накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України «Про виконавче провадження».

Відповідно до частини 3 статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» у paзi, якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно iз законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, i повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.

В силу положень частини 1 статті 89 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника та встановлює новий строк виконання.

Відповідно до вимог пункту 9 частини 1 статті 47 Закону України «Про виконавче провадження» та пункту 3.15 Інструкції з примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, підставою для повернення виконавчого документа є встановлення безпосередньо у Законі заборони звертати стягнення на окреме майно чи кошти боржника.

Таким чином, державний виконавець мав встановити, що безпосередньо у законі встановлена заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти Міністерства фінансів України (боржника у виконавчому провадженні) і у нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також що в законі наявна заборона щодо проведення інших виконавчих дій стосовно цього боржника, що виключає можливість виконання виконавчого листа.

Про наявність обставини, зазначених у пункті 9 частини 1 статті 47 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний скласти акт, що передбачено частиною 2 статті 47 зазначеного Закону.

З огляду на зазначене, постанова про повернення виконавчого документа стягувачеві від 25.04.2013 винесена відповідачем передчасно, без врахування всіх обставин у справі, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 5 статті 124 Конституції України передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України i є обов'язковими до виконання на всій території України. Згідно з частиною 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб i підлягає виконанню на всій території України.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що підрозділом примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області передчасно, без вжиття всіх можливих заходів, направлених на захист прав позивача винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві від 25.04.2013.

Ч. 1 ст. 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

В межах апеляційної скарги підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Постанову Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 06 червня 2013р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання дій та постанови неправомірними залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 212 КАС України до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: А.А. Щербак

Суддя: Н.П. Баранник

Суддя: Н.І. Малиш