КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 825/2198/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Д'яков В.І.Суддя-доповідач: Оксененко О.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 квітня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Оксененка О.М.,
суддів - Бистрик Г.М., Карпушової О.В.,
при секретарі - Ніколаєнко М.Г.,
за участю представника позивача - Бондаренко В.М., представника відповідача - Бузиної Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу державного підприємства «Південна залізниця» на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2013 року у справі за позовом державного підприємства «Південна залізниця» до заступника директора виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Носовець С.А. про скасування рішення,
В С Т А Н О В И Л А:
Державного підприємство «Південна залізниця» звернулося до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до заступника директора виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Носовець С.А. про скасування рішення №79 від 04 квітня 2013 року в частині стягнення неправомірно використаних страхових коштів у сумі 11988,00 грн. та застосування фінансових санкцій в сумі 5994,00 грн. за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 17982,00 грн.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2013 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено в повному обсязі.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив його скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що суд першої інстанції не повно з'ясував усі фактичні обставини справи, не дослідив і не надав належної оцінки наявним в матеріалах справи доказам та обставинам, підійшов формально до вивчення матеріалів справи, не сприяв повному, об'єктивному та неупередженому її розгляду, а тому постанова Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2013 року не відповідає фактичним обставинам справи, є незаконною та необґрунтованою.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, на підставі направлення №103 від 05.02.2013 та наказу виконавчої дирекції ЧОВ ФСС з ТВП від 20.12.2012 №192, в період з 11.03.2013 по 15.03.2013, головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції ЧОВ ФСС ТВП Матяхом В.В. було проведено планову перевірку з питань правильності нарахування, обліку та використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за період з 01.07.2011 по 31.12.2012, страхувальника відокремлений підрозділ «Прилуцька дистанція колії» державного підприємства «Південна залізниця». За результатами перевірки 15.03.2013 складено акт проведення перевірки по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Перевіркою було встановлено, що за період з 01.07.2011 по 31.12.2012, страхувальником проводилось дитяче оздоровлення в дитячому оздоровчому центрі «Мрія» м. Євпаторія. Договори на оздоровлення дітей за 2011-2012 роки укладені між Полтавською територіальною профспілковою організацією південної залізниці та дитячим оздоровчим центром «Мрія» м. Євпаторія. Накладні на дитячі путівки надані від Полтавської територіальної профспілкової організації південної залізниці.
Часткове фінансування дитячого закладу оздоровлення через страхувальника надане робочим органом відділенням Фонду Прилуцької міжрайонної виконавчої дирекції по путівкам, які безпосередньо не закупались страхувальником у дитячого закладу оздоровлення - ДОЦ «Мрія» м. Євпаторія, а саме: отримане фінансування в 2011 році в сумі 4788,00 грн. та в 2012 році в сумі 7200,00 грн., на часткове фінансування дитячого закладу оздоровлення, при цьому договір укладався між Полтавською територіальною профспілкової організацією південної залізниці та ДОЦ «Мрія» м. Євпаторія і згідно платіжних доручень, кошти перераховані не на ДОЦ «Мрія», а на Полтавську територіальну профспілкову організацію південної залізниці, так як договори на оздоровлення не укладались страхувальником - відокремленим підрозділом «Прилуцька дистанція колії» державного підприємства «Південна залізниця» із ДОЦ «Мрія» м. Євпаторія.
Вказане стало порушенням ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та п.п. 2.2.1 п 2.2 Порядку фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в частині неправомірних витрат по оздоровленню дітей у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду на загальну суму 11988,00 грн.
На підставі акту перевірки, 04.04.2013 заступником директора виконавчої дирекції ЧОВ ФСС з ТВП Носовцем С.А. прийнято рішення №79 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності, яким до відокремленого підрозділу «Прилуцька дистанція колії» державного підприємства «Південна залізниця» застосовані фінансові санкції на загальну суму 18028,25 грн., з яких: страхові кошти використані з порушенням - 12018,83 грн.; фінансові санкції - 6009,42 грн.
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції прийшов до висновку про правомірність винесення відповідачем рішення №79 від 04.04.2013 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Проте, колегія суддів не в повному обсязі погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 13 вказаного Закону, виконавча дирекція Фонду здійснює контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Відповідно до статті 47 Закону №2240-ІІІ для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.
Порядком фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 № 17 ( далі - Порядок № 17) визначені умови фінансування оздоровлення дітей, які є членами сімей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Відповідно до п.2.2 Порядку № 17 передбачено часткове фінансування дитячого закладу оздоровлення через страхувальника. Підпунктом 2.2.1. Порядку №17 визначено, що часткове фінансування дитячого закладу оздоровлення через страхувальника здійснюється робочим органом відділення Фонду за місцем обліку страхувальника у разі самостійної закупівлі ним путівок безпосередньо у дитячого закладу оздоровлення, який входить до переліку дитячих оздоровчих закладів, визначених правлінням відділення Фонду. Страхувальник попередньо письмово інформує робочий орган відділення Фонду про намір закупівлі путівок та надає калькуляцію вартості путівки до дитячого закладу оздоровлення.
Пунктом 2.3 Порядку №17 передбачено фінансування дитячих закладів оздоровлення, згідно якого часткове фінансування дитячого закладу оздоровлення через організацію професійних спілок здійснюється при самостійній закупівлі нею путівок безпосередньо у дитячого закладу оздоровлення.
Згідно п.п. 4.4., 4.5 Порядку № 17 кошти Фонду, які були використані з порушенням дитячим закладом оздоровлення, власником (засновником), страхувальником або організацією професійних спілок із порушенням вимог цього Порядку, постанов правлінь Фонду та його відділень, повинні бути повернуті на рахунок виконавчої дирекції відділення Фонду або робочого органу відділення Фонду в термін не пізніше 10 календарних днів після отримання відповідного рішення. Сума витрат Фонду за путівки, які видані з порушенням і цього Порядку, в тому числі невикористані, не приймаються до заліку та відшкодовуються за рахунок страхувальника.
Відповідно до ст.30 Закону страхувальники, у разі порушення порядку використання страхових коштів, відшкодовують бюджету Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Судом першої інстанції встановлено, що страхувальником - відокремленим підрозділом «Прилуцька дистанція колії» державного підприємства «Південна залізниця» від Прилуцької міжрайонної виконавчої дирекції ЧОВ ФСС з ТВП отримане фінансування оздоровлення дітей в ДОЦ «Мрія» в 2011 році в сумі 4788,00 та в 2012 році в сумі 7200,00 грн., проте путівки страхувальником безпосередньо у дитячого закладу оздоровлення не закупались, що, на думку відповідача, призвело до порушення п.п.2.2.1 п. 2.2 Порядку №17.
При цьому, апелянт посилається на те, що наміру самостійної закупівлі путівок безпосередньо у ДОЦ «Мрія» страхувальник - відокремлений підрозділ «Прилуцька дистанція колії» не мав. Страхувальник також попередньо письмово не інформував робочий орган відділення Фонду про намір закупівлі путівок та не надавав калькуляції вартості путівки до дитячого закладу оздоровлення.
Дані обставини підтверджують, що вини чи порушення законодавства безпосередньо відокремленим підрозділом «Прилуцька дистанція колії» під час отримання коштів від робочого органу відділення Фонду Прилуцької міжрайонної виконавчої дирекції на часткове фінансування дитячого закладу оздоровлення судом не встановлено. Тому, рішення в частині застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності до відокремленого підрозділу «Прилуцька дистанція колії» державного підприємства «Південна залізниця» в розмірі 6009,42 грн., є безпідставним.
В зв'язку з вищевикладеним, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення №79 від 04.04.2013 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині застосування фінансових санкцій в сумі 5994,00 грн. є неправомірним та підлягає скасуванню.
Проте, колегія суддів зазначає, що оскільки кошти в сумі 11988,00 грн. були нараховані відокремленому підрозділу «Прилуцька дистанція колії» відповідачем безпідставно та в неналежний спосіб, передбачений чинним законодавством України, то вони підлягають поверненню Фонду.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо правомірності винесення відповідачем рішення №79 від 04.04.2013 про повернення коштів Фонду, крім застосування фінансових санкцій, оскільки порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності сталось не з вини відокремленому підрозділу «Прилуцька дистанція колії».
Отже, доводи апеляційної скарги частково спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 1, 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та порушенням норм матеріального права, то колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга державного підприємства «Південна залізниця» підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу державного підприємства «Південна залізниця» - задовольнити частково.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2013 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги державного підприємства «Південна залізниця» до заступника директора виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Носовець С.А. про скасування рішення - задовольнити частково.
Скасувати рішення заступника директора виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Носовець С.А. №79 від 04 квітня 2013 року в частині застосування фінансових санкцій в сумі 5994,00 грн. за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: О.М. Оксененко
Судді:
Г.М. Бистрик
О.В. Карпушова
Постанову в повному тексті виготовлено 18.04.2014 року.
Головуючий суддя Оксененко О.М.
Судді: Бистрик Г.М.
Карпушова О.В.