Постанова № 38449766, 18.04.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2014
Номер справи
805/3909/14
Номер документу
38449766
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2014 р. Справа № 805/3909/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Кравченко Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області до Відділу державної виконавчої служби Волноваського районного управління юстиції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

27 березня 2014 року Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області (далі - Позивач або УПФУ) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Волноваського районного управління юстиції (далі - Відповідач або ВДВС), в якому просило:

- визнати неправомірною бездіяльність ВДВС, допущену при виконанні вимоги УПФУ від 05 березня 2013 року № Ф-229у;

- зобов'язати ВДВС вжити дієві заходи з примусового виконання вимоги УПФУ від 05 березня 2013 року № Ф-229у шляхом направлення запиту до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, витребування відповідей з МРЕВ, БТІ, земельних ресурсів; здійснення виїзду за місцем здійснення підприємницької діяльності, місцем мешкання; винесення постанови про привід боржника через органи внутрішніх справ; направлення до суду подання щодо тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України; розгляду клопотань УПФУ від 03 липня 2013 року та від 10 грудня 2013 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення вимог Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем не вчиняються виконавчі дії, спрямовані на своєчасне і повне виконання виконавчого документа про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь УПФУ суми боргу в розмірі 340,00 грн., чим порушуються права УПФУ як стягувача у виконавчому провадженні (а.с.2-5).

Про дату, час і місце судового розгляду сторони повідомлені належним чином з дотриманням вимог ст.ст.38, 181 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

17 квітня 2014 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду від ВДВС надійшла заява, в якій відповідач просив відмовити у задоволенні позову, а справу розглянути за відсутності його представника (а.с.55-56).

Незважаючи на невизнання позову, ВДВС не навів жодних доводів в обґрунтування свого ставлення до заявлених позивачем вимог.

У зв'язку з неявкою представника відповідача 18 квітня 2014 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду представник позивача надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.62).

З урахуванням положень ч.4 ст.122, ч.6 ст.128, ч.5 ст.181 КАС України розгляд справи здійснено в письмовому провадженні на підставі наявних у справі доказів.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця 19 грудня 2011 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений запис за № 2 239 000 0000 003722; основним видом діяльності боржника за КВЕД є код 47.82 Роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям.

З 20 грудня 2011 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ як платник єдиного внеску за реєстраційним номером НОМЕР_2.

Вказані обставини встановлені на підставі даних ресурсу «Пошук відомостей в ЄДР» державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр» (а.с.19-20).

Станом на 01 березня 2013 року у ОСОБА_1 існувала заборгованість зі сплати штрафів в сумі 340,00 грн.

Існування вказаної заборгованості стало підставою для формування позивачем вимоги про сплату боргу від 05 березня 2013 року № Ф-229у, що підтверджено корінцем вимоги (а.с.10).

Згадана вимога надіслана на адресу ОСОБА_1 рекомендованою поштовою кореспонденцією 18 березня 2013 року та отримана останнім 20 березня 2013 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.10).

Докази оскарження вимоги в адміністративному або судовому порядку суду не надані.

Платник єдиного внеску в добровільному порядку заборгованість, відображену у вимозі, не сплатив, внаслідок чого УПФУ звернулось до ВДВС із заявою про відкриття виконавчого провадження від 03 квітня 2013 року № 3308/06 з примусового виконання вказаного виконавчого документа. Заява про відкриття виконавчого провадження отримана відповідачем 04 квітня 2013 року, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції (а.с.8).

В заяві від 03 квітня 2013 року № 3308/06 УПФУ просило ВДВС прийняти до виконання вимогу про сплату боргу від 05 березня 2013 року № Ф-229у; одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження накласти арешт на кошти та майно боржника; звернутися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України.

05 квітня 2013 року державним виконавцем ВДВС Жигун В.П. відкрито виконавче провадження ВП № 37466863 з примусового виконання вимоги № Ф-229у від 05 березня 2013 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь УПФУ боргу в сумі 340,00 грн.; боржнику наданий семиденний строк з дня винесення постанови для самостійного виконання; при невиконанні рішення в наданий для самостійного виконання строк - виконати його в примусовому порядку зі стягненням з боржника виконавчого збору та витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій (а.с.7).

Сторонами виконавчого провадження є УПФУ - стягувач та ОСОБА_1 - боржник.

Того ж дня, постанова про відкриття виконавчого провадження була надіслана на адресу сторін виконавчого провадження, про що свідчить супровідний лист № 854/5 від 05 квітня 2013 року (зворотній бік а.с.7).

Постанова про відкриття виконавчого провадження отримана УПФУ 18 квітня 2013 року, що встановлено на підставі штампу реєстрації вхідної кореспонденції (зворотній бік а.с.7).

Докази на підтвердження дати отримання боржником постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 37466863, рівно як і докази самостійного виконання боржником виконавчого документа у семиденний строк з дня винесення цієї постанови, суду не надані.

04 липня 2013 року як стягувач у виконавчому провадженні УПФУ звернулося до ВДВС з клопотанням від 03 липня 2013 року за № 7667/08, в якому просило провести виконавчих дій у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження», а саме: встановити майновий стан боржника, у тому числі за місцем мешкання, у разі наявності майна звернути на нього стягнення, встановити можливі розрахункові рахунки, у разі наявності звернути стягнення на грошові кошти, що обліковуються на розрахункових рахунках, встановити місце роботи боржника, у разі наявності звернути стягнення на заробітну плату (заробіток), здійснити вилучення готівкових коштів за місцем здійснення підприємницької діяльності, направити до суду подання щодо тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України та про вжитті виконавчі дії повідомити УПФУ у встановлений законодавством термін (а.с.11).

17 грудня 2013 року УПФУ звернулося до відповідача з клопотанням про здійснення виконавчих дій від 10 грудня 2013 року № 15212/06, в якому просило здійснити вихід за місцем здійснення підприємницької діяльності боржника та вилучити готівкові кошти (а.с.12).

Докази вжиття виконавчих дій, про які просив стягувач, відповідачем не надані.

У відповідь на запит державного виконавця від 27 лютого 2014 року 28 лютого 2014 року ним отримані відомості від Державної податкової служби України про те, що інформація про джерела отримання ОСОБА_1 доходів відсутня (а.с.43).

03 березня 2014 року на адресу боржника надісланий виклик про необхідність прибуття до державного виконавця 14 березня 2014 року (а.с.43).

З метою повного та своєчасного виконання вимоги УПФУ від 05 березня 2013 року № Ф-229у 13 березня 2014 року державний виконавець ВДВС Перевалова А.О. надіслала запити щодо майнового стану боржника до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Волноваського районного управління юстиції, Держземагентства у Волноваському районі, Державної сільськогосподарської інспекції, ВДАІ Волноваського РВ ГУМВС України в Донецькій області (а.с.41-42).

18 березня 2014 року головний спеціаліст відділу надходжень, прогнозування платежів, обліку застрахованих осіб та контрольно-перевірочної роботу УПФУ Сотченко В.О. в присутності державного виконавця Перевалової А.О. ознайомилась зі станом реалізації виконавчого провадження з примусового виконання вимоги УПФУ від 05 березня 2013 року № Ф-229у, про що складений відповідній протокол (а.с.6).

Зі змісту протоколу ознайомлення зі станом реалізації виконавчого провадження слідує, що в ході примусового виконання вимоги УПФУ від 05 березня 2013 року № Ф-229у 04 лютого 2014 року державним виконавцем надіслані запити на адресу МРЕВ, БТІ, органів земельних ресурсів, 27 лютого 2014 року направлений запит до ДПІ, відповідь на який отримана 28 лютого 2014 року, 03 березня 2014 року надісланий запит боржнику.

Відомостей про вчинення державним виконавцем інших дій, спрямованих на забезпечення своєчасного та повного виконання виконавчого документа, протокол ознайомлення не містить. Протокол підписаний посадовою особою УПФУ та державним виконавцем Переваловою А.О.

10 квітня 2014 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду від ВДВС надійшли наступні докази: запити державного виконавця від 05 березня 2014 року № 1008/5 (а.с.49-50), постанова про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження від 03 червня 2013 року, постановлена у виконавчому провадженні ВП № 38315906 (а.с.51), постанова про зведене виконавче провадження від 06 вересня 2013 року № 5407/5 (а.с.52), постанова про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження від 06 вересня 2013 року, постановлена у виконавчому провадженні ВП № 39685455 (а.с.53), постанова про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження від 06 вересня 2013 року, постановлена у виконавчому провадженні ВП № 39131598 (а.с.54).

Відповідно до положень ч.1 ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

На підставі ч.1 ст.70 КАС України судом не взяті до розгляду письмові докази, надані ВДВС 10 квітня 2014 року, як такі, що не містять інформації стосовно предмету доказування, оскільки не стосуються примусового виконання вимоги УПФУ від 05 березня 2013 року № Ф-229у та виконавчого провадження ВП № 37466863.

31 березня 2014 року судом постановлена ухвала про витребування доказів, якою відповідача зобов'язано надати виконавче провадження ВП № 37466863 (а.с.21), 01 квітня 2014 року вказана ухвала надіслана на електронну адресу ВДВС (vdvc@volnovaha.com) (а.с.27), 02 квітня 2014 року - передана факсимільним зв'язком (а.с.29-32).

Виконавче провадження ВП № 37466863 суду надано не було, внаслідок чого 08 квітня 2014 року постановлена ухвала про повторне витребування у ВДВС виконавчого провадження ВП № 37466863 (а.с.35-36), яка 09 квітня 2014 року передана відповідачу факсимільним зв'язком (а.с.44-46).

Згідно з положеннями ч.ч.1, 4, 5 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.

За правилами ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Суд може збирати докази з власної ініціативи. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Оскільки, незважаючи на вжиті судом заходи, ВДВС не надав виконавче провадження ВП № 37466863, справа вирішена на основі наявних у ній доказів.

Відповідно до п.п.1.1.-1.2., 2.1., 3.1.-3.5. Положення про Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 20 травня 2003 року № 43/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2003 року за № 388/7709, Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень - це комп'ютерна база даних, яка створена за допомогою автоматизованої системи і відповідно до якої здійснюється збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення та надання відомостей про виконавчі дії. Держателем Єдиного реєстру є Державна виконавча служба України, яка забезпечує його ведення. Дані виконавчих документів, що надійшли до органу ДВС, підлягають обов'язковому внесенню до Єдиного реєстру. До Єдиного реєстру обов'язково вносяться відомості про проведення всіх виконавчих дій. Унесення відомостей до Єдиного реєстру здійснюється державним виконавцем або уповноваженою посадовою особою органу ДВС. Відомості про проведення виконавчих дій вносяться до Єдиного реєстру одночасно з виготовленням документа, на підставі якого вчиняється виконавча дія. Відомості про відкладення провадження виконавчих дій, зупинення виконавчого провадження, поновлення виконавчого провадження вносяться до Єдиного реєстру не пізніше наступного робочого дня після винесення відповідних постанов, а про відстрочку або розстрочку виконання рішення - не пізніше наступного робочого дня після надходження відповідного рішення. Постанови державного виконавця, а також інші документи виконавчого провадження виготовляються за допомогою Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень.

З урахуванням наведеного судом використана інформація Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень (https://trade.informjust.ua, ідентифікатор доступу 85ДА7ГВВГ655).

Згідно з Інформацією про виконавче провадження ВП № 37466863, отриманою станом на 31 березня 2014 року 12:42, 05 квітня 2013 року відкрито виконавче провадження. Інших відомостей про вчинення відповідачем виконавчих дій у виконавчому провадженні № 37466863 Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень не містить (а.с.17-18).

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

Завданням адміністративного судочинства, зокрема, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, їхніх посадових і службових осіб при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії або бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких дій Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (ч.ч.1-2 ст.2 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Судом встановлено, в рамках виконавчого провадження ВП № 37466863 здійснюється примусове виконання вимоги УПФУ від 05 березня 2013 року № Ф-229у, із позовною заявою звернулося УПФУ, яке є стягувачем у виконавчому провадженні, що, з огляду на положення ч.5 ст.82 Закону України «Про виконавче провадження» та п.п.2-3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13 грудня 2010 року № 3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби», викладеної в редакції постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 21 травня 2012 року № 5 (із змінами та доповненнями), зумовлює висновок, що справу № 805/3909/14 належить розглядати за правилами адміністративного судочинства з урахуванням особливостей, встановлених ст.181 КАС України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; 9) з урахуванням права на особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку, що передбачено ч.3 ст.2 КАС України.

Згідно з приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Положення ст.1, ч.2 ст.4 Закону України «Про державну виконавчу службу» 24 березня 1998 року № 202/98-ВР (далі - Закон № 202/98-ВР), ч.ч.1-2 ст.2, ч.ч.1-3 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року № 606-XIV (далі - Закон № 606), а також п.7 ч.1 ст.2 КАС України, свідчать, що ВДВС та його державні виконавці є суб'єктами владних повноважень, як наслідок, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності цих суб'єктів суд має перевірити їх відповідність критеріям, наведеним у ч.3 ст.2 КАС України.

Згідно з приписами ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону № 606 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Як вбачається з ч.ч.1, 3 ст.6 Закону № 606 державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб. Рішення, дії або бездіяльність державного виконавця можуть бути оскаржені в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.11 Закону № 606 державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Наведені норми свідчать, що державний виконавець зобов'язаний забезпечити реальне виконання виконавчого документа шляхом своєчасного і в повному обсязі виконання виконавчих дій, не допускаючи при цьому порушення прав та законних інтересів фізичних та юридичних осіб.

Відповідно до ч.1 ст.27 Закону № 606 у разі ненадання боржником у строки, встановлені ч.2 ст.25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.

Судом встановлено, що постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 37466863 постановлена 05 квітня 2013 року, для самостійного виконання боржнику наданий семиденний термін від дня її постановлення.

Сьомий день від дня відкриття виконавчого провадження припадав на п'ятницю - 12 квітня 2013 року.

Не отримавши від боржника документального підтвердження самостійного виконання рішення у строк, передбачений ч.2 ст.25 Закону № 606, з 15 квітня 2013 року, (оскільки наступний день після закінчення строку, наданого для самостійного виконання, припадав на 13 квітня 2013 року - суботу, 14 квітня 2013 року - неділя), державний виконавець зобов'язаний був розпочати примусове виконання вимоги УПФУ від 05 березня 2013 року № Ф-229у.

Згідно з Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5 (далі - Інструкція № 512/5) організацію розшуку майна боржника чи інформації про місце отримання боржником доходів державний виконавець здійснює шляхом направлення запитів до органів державної податкової служби, Державної реєстраційної служби України, банків, Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, Державної казначейської служби України, Державного агентства земельних ресурсів, бюро технічної інвентаризації, нотаріату, органів статистики тощо або перевірки інформації за даними електронних баз даних та реєстрів, що містять інформацію про майно чи доходи боржника, а також за даними інших джерел інформації як офіційних, так і неофіційних (засобів масової інформації, мережі Інтернет тощо). Крім того, державний виконавець здійснює вихід за місцезнаходженням (місцем проживання) боржника.

Відповідно до ч.3 ст.11 Закону № 606 державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження, крім іншого, має право: здійснювати перевірку виконання юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами, фізичними особами-підприємцями рішень стосовно працюючих у них боржників; з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну; безперешкодно входити до приміщень і сховищ, що належать боржникам або зайняті ними, проводити огляд зазначених приміщень і сховищ, у разі необхідності примусово відкривати та опечатувати такі приміщення і сховища; накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку; накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають на рахунках і вкладах у банках, інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей; звертатися до суду з поданням про розшук боржника - фізичної особи чи про постановлення вмотивованого рішення про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника - фізичної або іншої особи, в якої перебуває майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб; викликати фізичних осіб, посадових осіб з приводу виконавчих документів, що знаходяться у виконавчому провадженні, а в разі неявки боржника без поважних причин виносити постанову про його привід через органи внутрішніх справ; залучати у встановленому порядку до провадження виконавчих дій понятих, працівників органів внутрішніх справ, інших осіб, а також експертів, спеціалістів, а для оцінки майна - суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом; у процесі виконання рішень за наявності вмотивованого рішення суду про примусове проникнення до житла чи іншого володіння фізичної особи безперешкодно входити на земельні ділянки, до житлових та інших приміщень боржника - фізичної особи, особи, у якої знаходиться майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, проводити в них огляд, у разі необхідності примусово відкривати їх в установленому порядку із залученням працівників органів внутрішніх справ, опечатувати такі приміщення, арештовувати, опечатувати та вилучати належне боржникові майно, яке там перебуває та на яке за законом можливо звернути стягнення; вимагати від матеріально відповідальних і посадових осіб боржників - юридичних осіб або від боржників - фізичних осіб надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог державного виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження; з метою профілактичного впливу повідомляти органам державної влади, громадським об'єднанням, трудовим колективам і громадськості за місцем проживання або роботи особи про факти порушення нею вимог законодавства про виконавче провадження; у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи за межі України - до виконання зобов'язань за рішенням; у разі необхідності залучати до проведення чи організації виконавчих дій суб'єктів господарювання, у тому числі на платній основі, за рахунок авансового внеску стягувача; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами.

Згідно з положеннями ст.32 Закону № 606 заходами примусового виконання рішень є: 1) звернення стягнення на кошти та інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб; 2) звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника; 3) вилучення в боржника і передача стягувачу певних предметів, зазначених у рішенні; 4) інші заходи, передбачені рішенням.

Відповідно до ч.1 ст.30 Закону № 606 державний виконавець провадить виконавчі дії з виконання рішення до завершення виконавчого провадження у встановленому цим Законом порядку, а саме: закінчення виконавчого провадження - згідно із ст.49 цього Закону; повернення виконавчого документа стягувачу - згідно із ст.47 цього Закону; повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадовій особі), який його видав, - згідно із ст.48 цього Закону.

Ч.2 ст.30 Закону № 606 визначено, що державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а з виконання рішення немайнового характеру - у двомісячний строк. Строк здійснення виконавчого провадження не включає час відкладення провадження виконавчих дій або зупинення виконавчого провадження на період проведення експертизи чи оцінки майна, виготовлення технічної документації на майно, реалізації майна боржника, час перебування виконавчого документа на виконанні в адміністрації підприємства, установи чи організації, фізичної особи, фізичної особи - підприємця, які здійснюють відрахування із заробітної плати (заробітку), пенсії та інших доходів боржника. Строк здійснення зведеного виконавчого провадження обчислюється з моменту приєднання до такого провадження останнього виконавчого документа.

Виконавче провадження ВП № 37466863 відкрито 05 квітня 2013 року. Зважаючи на те, що відповідачем не надані докази приєднання виконавчого провадження ВП № 37466863 до зведеного виконавчого провадження; докази відкладення провадження виконавчих дій або зупинення виконавчого провадження; докази перебування виконавчого документа на виконанні в адміністрації підприємства, установи чи організації, які здійснюються відрахування із заробітної плати (заробітку), пенсії та інших доходів боржника, суд дійшов висновку, що державний виконавець мав забезпечити повне виконання вимоги УПФУ від 05 березня 2013 року № Ф-229у шляхом вчинення виконавчих дій в період з 15 квітня 2013 року по 07 жовтня 2013 року, (оскільки останній день шестимісячного строку припадав на неділю 06 жовтня 2013 року).

При цьому, суд відзначає, що протягом шестимісячного строку, встановленого ч.2 ст.30 Закону № 606, жодної виконавчої дії у виконавчому провадженні ВП № 37466863 державним виконавцем вчинено не було.

Державним виконавцем вжиті заходи, спрямовані на встановлення майнового стану боржника лише наприкінці лютого 2014 року - на початку березня 2014 року, тобто більше ніж через десять місяців з часу, коли у нього виник обов'язок розпочати примусове виконання.

В порушення вимог ч.2 ст.71 КАС України відповідачем не доведено, що з часу виникнення підстав для примусового виконання вимоги УПФУ державним виконавцем виконувалися виконавчі вичерпні дії, спрямовані на своєчасне і повне виконання цього виконавчого документу.

Наведене зумовлює висновок, що відповідачем допущена бездіяльність, яка полягала у невчиненні виконавчих дій, спрямованих на забезпечення повного і своєчасного виконання вимоги від 05 березня 2013 року № Ф-229у протягом строку, встановленого ч.2 ст.30 Закону № 606, чим порушені права позивача як стягувача у виконавчому провадженні.

Таким чином, позовні вимоги УПФУ в цій частині підлягають задоволенню.

У якості способу захисту порушеного відповідачем права позивача на своєчасне та повне виконання виконавчого документа, УПФУ заявлені вимоги про зобов'язання ВДВС вжити дієві заходи з примусового виконання вимоги від 05 березня 2013 року № Ф-229у шляхом направлення запиту до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, витребування відповідей з МРЕВ, БТІ, земельних ресурсів; здійснення виїзду за місцем здійснення підприємницької діяльності, місцем мешкання; винесення постанови про привід боржника через органи внутрішніх справ; направлення до суду подання щодо тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України; розгляду клопотань УПФУ від 03 липня 2013 року та від 10 грудня 2013 року.

Як слідує зі змісту ч.3 ст.11 Закону № 606, дії, які позивач просить зобов'язати вчинити відповідача, є правами державного виконавця, якими він користується у виконавчому провадженні для виконання передбаченого ч.1 ст.11 Закону № 606 обов'язку - вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Суд відзначає, що завданням адміністративного судочинства є захист прав фізичних та юридичних осіб від порушень з боку органу державної влади або його посадової особи в сфері публічно-правових відносин.

Водночас, вирішуючи адміністративну справу, суд не повноважний замість державного виконавця визначати які саме виконавчі дії слід вчинити у конкретному виконавчому провадженні з метою забезпечення своєчасного і повного виконання виконавчого документа. Тим більше, що обираючи ті чи інші виконавчі дії або користуючись правами, передбаченими ч.3 ст.11 Закону № 606, державний виконавець має враховувати фактичні обставини, які існують у тому чи іншому виконавчому провадженні, зокрема наявність у боржника грошових коштів або майна, на яке може бути звернено стягнення, наявність рахунків, відкритих у банківських та інших фінансових установах, факт отримання боржником заробітної плати, пенсії, наявність паспорту громадянина України для виїзду за кордон, неявка до ВДВС на виклик державного виконавця тощо.

Як наслідок, вимоги УПФУ про зобов'язання ВДВС вжити дієві заходи з примусового виконання вимоги від 05 березня 2013 року № Ф-229у шляхом направлення запиту до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, витребування відповідей з МРЕВ, БТІ, земельних ресурсів; здійснення виїзду за місцем здійснення підприємницької діяльності, місцем мешкання; винесення постанови про привід боржника через органи внутрішніх справ; направлення до суду подання щодо тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України; розгляду клопотань УПФУ від 03 липня 2013 року та від 10 грудня 2013 року - не підлягають задоволенню з тієї причини, що у разі їх задоволення матиме місце втручанням у дискреційні повноваження державного виконавця.

За висновком суду, належним способом захисту порушених прав УПФУ має бути покладання на ВДВС обов'язку вчинити у згаданому вище виконавчому провадженні виконавчі дії, передбачені Законом № 606, в порядку та у спосіб, що визначені цим законом.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст.94 КАС України та Закону України «Про судовий збір» судові витрати присудженню не підлягають.

Керуючись Конституцією України, ст.ст.2-15, 17-20, 23, 26, 69-72, 94, 98, 159-163, 167, 181, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

1. Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області до Відділу державної виконавчої служби Волноваського районного управління юстиції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Відділу державної виконавчої служби Волноваського районного управління юстиції, яка полягала у невчиненні виконавчих дій у виконавчому провадженні ВП № 37466863 протягом шестимісячного строку, встановленого ч.2 ст.30 Закону України «Про виконавче провадження» для примусового виконання рішення.

3. Зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Волноваського районного управління юстиції забезпечити своєчасне та повне виконання вимоги Управління Пенсійного фонду України про сплату боргу від 05 березня 2013 року № Ф-229у, шляхом вчинити у виконавчому провадженні ВП № 37466863 виконавчих дій в порядку та у спосіб, що передбачені Законом України «Про виконавче провадження».

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Постанова прийнята, складена і підписана у нарадчій кімнаті 18 квітня 2014 року.

6. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

7. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

8. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кравченко Т.О.