ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2014 року м. Київ К/800/6155/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Васильченко Н.В., Леонтович К.Г., Цуркана М.І.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою ОСОБА_1, ОСОБА_2 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2013 року у справі № 757/13796/13-а за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України, Державної казначейської служби України про перерахунок пенсії,-
в с т а н о в и л а :
У червні 2013 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися в суд з позовом до Пенсійного фонду України, Державної казначейської служби України, в якому просили визнати бездіяльність Пенсійного фонду України щодо ненадання повідомлення у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міноборони своїм головним управлінням в АР Крим, областях, містах Києві, Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій про необхідність підготовки списків осіб, пенсій яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008р. №377 протиправною, визнати за ОСОБА_1, ОСОБА_2 право на перерахунок пенсії у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008р. №377, зобов'язати Пенсійний фонд України надати повідомлення головним управлінням Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі про необхідність підготовки територіальними органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008р. №377, зобов'язати Пенсійний фонд України виділити Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій та Сумській областях грошові кошти для виплати суми недоплаченої з 01.08.2008р. пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та стягнути з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 моральну шкоду у розмірі 35520 грн. 00 коп. кожному з них.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1, ОСОБА_2 є військовими пенсіонерами та отримують пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка є нижчою, ніж це передбачене законом. У квітні 2013р. вони звернулися до Пенсійного фонду України із заявами повідомити головні управління Пенсійного фонду України в Донецькій та Сумській областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно наказу Міністерства оборони України від 28.07.2008р. №377. Однак, листами Пенсійного фонду України від 15.05.2013р. та 29.05.2013р. їм безпідставно було відмовлено. Таким чином, вважають, що бездіяльністю Пенсійного фонду України їм завдана матеріальна та моральна шкода, яка полягає у душевних стражданнях позивачів.
Постановою Печерського районного суду м. Києва від 2 вересня 2013 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2013 року скасоване рішення суду першої інстанції, позовні вимоги задоволені частково. Визнане право ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на перерахунок пенсії, яка призначена згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку зі зміною розмірів посадових окладів військовослужбовців, затверджених наказом Міністра оборони України "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" від 28.07.2008 року №377. Визнана бездіяльність Пенсійного фонду України щодо неповідомлення у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку протиправною у зв'язку набуттям чинності наказом Міністра оборони України "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" від 28.07.2008 року №377(Далі - Наказ №377). У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленим по справі рішенням ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просять змінити рішення суду апеляційної інстанції та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачі проходили військову службу в Збройних Силах України отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" від 07.11.2007 року № 1294.
Згідно ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.01.2013 року у справі №2034/2а-6444/11 та постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2013 року у справі №1813/2а-5264/12, ОСОБА_1 був звільнений в запас з посади начальника кафедри військової підготовки Слов'янського авіаційного технічного коледжу цивільної авіації при Київському міжнародному університеті цивільної авіації Навчального авіаційного командування (по підготовці авіаційних кадрів) Військово-Повітряних Сил Збройних сил України, а ОСОБА_2 звільнений в запас з посади начальника кафедри навігації і бойового застосування літальних апаратів Харківського університету Повітряних Сил.
У зв'язку з прийняттям Наказу №377, яким були затверджені нові схеми розмірів посадових окладів для відповідних категорій військовослужбовців позивачі 27.04.2013р. та 22.04.2013р. звернулися до Пенсійного фонду України із заявами про необхідність повідомити головні управління Пенсійного фонду України в Донецькій та Сумській областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно Наказу №377.
Пенсійний фонд України повідомив ОСОБА_1 та ОСОБА_2 листами від 29.05.2013р. №7916/к-11 та від 15.05.2013р. №7631/Г-11 про те, що оскільки рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців Кабінетом Міністрів України після 01.01.2008р. не приймалося, то підстави для повідомлення Пенсійним фондом України про необхідність підготовки його територіальними органами відповідних списків, а також здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з веденням у дію Наказу №377, відсутні.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що підставою проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям здійснюється у разі прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, однак, на час звернення до суду з даним позовом Кабінет Міністрів України таких рішень не приймав.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги в частині суд апеляційної інстанції керувався ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та виходив з того, що позивачі відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. № 1294 та Наказу Міністерства Оборони України від 28.07.2008 року №377 мають право на перерахунок пенсії.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягай перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Частиною 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, передбачене, що: заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію. Заявником за місцем проживання (пункт 4); днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами (пункт 6); перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону (пункт 23); про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" надане право керівникам державних органів, в межах асигнувань, які виділяються на їх утримання встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та керуючого складу, посади яких не передбачені цією Постановою - в розмірах затверджених цією Постановою схемами у відповідності з додатками 1-23 за аналогічними посадами.
На виконання Постанови №1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, Міністром оборони України виданий наказ №377.
Згідно п.7 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 року №406/2011, Міноборони під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими органами виконавчої влади, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, з органами місцевого самоврядування, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, інститутами громадянського суспільства, а також підприємствами, установами, організаціями.
Пунктом 9 вищезазначеного Положення закріплено, що накази Міноборони України, прийняті в межах його повноважень, обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності і громадянами.
Згідно наказу Міністра Оборони України № 377 від 27.07.2008 р. "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України. Вказаний Наказ Міністра Оборони України зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 р. за № 761 /15452 та має юридичну силу.
Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (Далі - Порядок) визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Абзацом 2 пункту 2 Порядку також закріплено, що Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Міністерство Збройних Сил України своїм листом від 29.08.2008 р. повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у зв'язку з набранням чинності Наказу МОУ від 28.07.2008 р. № 377.
З огляду на наведене вірним є висновок апеляційного суду що бездіяльність Пенсійного фонду України щодо неповідомлення своїх головних управлінь про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку є протиправною.
При цьому судом апеляційної інстанції вірно встановлено що не підлягають задоволенню вимоги позивачів в частині зобов'язання Пенсійного фонду України надати повідомлення головним управлінням Пенсійного фонду України про необхідність підготовки територіальними органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу №377 та, зобов'язання Пенсійного фонду України виділити Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій та Сумській областях грошові кошти для виплати суми недоплаченої з 01.08.2008 року пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2, оскільки до компетенції адміністративних судів відноситься виключно оцінка законності дій/бездіяльності чи рішень суб'єкта владних повноважень, суд не має права вирішувати питання, що належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень та не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржуються, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону.
Відповідно до п.1 групи 2 схеми №2 наказу № 377 посадовий оклад начальника кафедри військового навчального підрозділу вищого навчального закладу III-IV рівня акредитації та начальника кафедри військового навчального закладу Збройних Сил України III-IV рівня акредитації встановлений у розмірі 1560-1720 грн.
Згідно п. 1 ч.1 ст. 25 Закону України "Про вищу освіту" університет - багатопрофільний вищий навчальний заклад четвертого рівня акредитації, який провадить освітню діяльність, пов'язану із здобуттям певної вищої освіти та кваліфікації широкого спектра природничих, гуманітарних, технічних, економічних та інших напрямів науки, техніки, культури і мистецтв, проводить фундаментальні та прикладні наукові дослідження, є провідним науково-методичним центром, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, відповідний рівень кадрового і матеріально-технічного забезпечення, сприяє поширенню наукових знань та здійснює культурно-просвітницьку діяльність.
Відповідно п.5 ч.1 ст.25 Закону України "Про вищу освіту" закріплено, що коледж - вищий навчальний заклад другого рівня акредитації або структурний підрозділ вищого навчального закладу третього або четвертого рівня акредитації, який провадить освітню діяльність, пов'язану із здобуттям певної вищої освіти та кваліфікації у споріднених напрямах підготовки (якщо є структурним підрозділом вищого навчального закладу третього або четвертого рівня акредитації або входить до навчального чи навчально-науково-виробничого комплексу) або за кількома спорідненими спеціальностями і має відповідний рівень кадрового та матеріально-технічного забезпечення.
З наведенного вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були звільнені з посад, робота на яких дає право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів згідно Схеми розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України), затвердженої наказом №377.
Правомірним також є висновок апеляційного суду стосовно того, що, позовні вимоги про відшкодування моральної шкоди не підлягають задоволенню, з підстав недоведеності її спричинення діями відповідачів, відсутності належних доказів, якими підтверджується факт заподіяння моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, у чому саме полягає вина заподіювача та інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Таким чином, доводи касаційної скарги висновку суду апеляційної інстанції не спростовують та не дають підстав вважати, що судом при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права.
Враховуючи вищенаведене суд апеляційної інстанції дійшов до вірного висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судом апеляційної інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2 відхилити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
(підписи)
З оригіналом згідно
помічник судді М.В. Дрибас