Постанова № 38432321, 03.04.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2014
Номер справи
818/563/14
Номер документу
38432321
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 квітня 2014 р. Справа №818/563/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

представників позивача - Чайченко О.В., Козак М.В.,

представника відповідача - Страшенко А.В.,

представника третьої особи - Страшенко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Дитячо-юнацької спортивної школи "Україна" профспілкової організації ПАТ "Сумбуд" до Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа: Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Дитячо-юнацька спортивна школа «Україна» профспілкової організації ПАТ «Сумбуд» (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - відповідач, Фонд соцстрахування) від 11 листо пада 2013р.№ 10 «Про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втра ти працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосуван ням фінансових санкцій», за яким з Дитячо-юнацької спортивної школи «Україна» профспіл кової організації публічного акціонерного товариства «СУМБУД» підлягають поверненню кош ти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в сумі 26362,63грн. та застосовано фінансові санкції у сумі 13 181,32грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що під час проведення перевірки позивачем було виявлено порушення порядку використання цільових коштів та вико ристання страхових коштів не за цільовим призначенням, а саме: до витрат по статті оплата включено заробітну плату п'яти штатних одиниць обслуговуючого та адміністративного пер соналу за відсутністю власних спортивних споруд, що є порушенням ст.48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ та п.п. 2.5.1. Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 31.07.2013р. № 44, що приз вело до неправомірного використання коштів на оплату праці на суму 26 362,63 грн.

Позивач не погоджується з зазначеним рішенням відповідача зважаючи на те, що за приписом ч.2 п.8 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердже ного ПКМУ від 05.11.2008р. № 993, спортивна школа у місті повинна мати власну або орен довану матеріально-технічну базу. Позивачем додано до матеріалів справи докази наявності у позивача відповідної матеріально-технічної бази. При цьому, позивач звертає увагу суду на те, що умовою часткового фінансування ДЮСШ за рахунок коштів ФСС з ТВП є наявність власної матеріально-технічної бази, яка може форму ватись на підставах власності, повного господарського відання, оперативного управління, оренди чи надання майна засновником (власником). Отже, саме наявність матеріально- технічної бази, а не наявність правовстановлюючих документів є умовою часткового фінансування ДЮСШ за рахунок коштів ФСС з ТВП.

Крім цього, позивач просить суд врахувати, що відповідачу достовірно відомо, що ДЮСШ «Україна» ПО ПАТ «СУМБУД» має майно у вигляді водно-гребної (веслувальної) бази, тривалий час існування якої забезпечуєть ся, перш за все, частковим фінансуванням Фондом витрат по її утриманню. Протягом всього існування ДЮСШ «Україна» та в подальшому з моменту створення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яке відбулося за законом у 2001р., позивач безперервно отримував часткове фінансування за рахунок коштів соціально го страхування. Кожного кварталу ДЮСШ «Україна» перевірялась представниками відпові дача та підтверджувалось законність часткового фінансування діяльності позашкільного за кладу. Так, за останній рік за актами перевірки від 15.05.2013р., від 01.02.2013р., від 09.10.2013р. було перевірено правомірність часткового фінансування ДЮСШ «Україна» за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Пору шень не виявлено.

Приймаючи до уваги викладене, та керуючись ч. 2 п. 8 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2008р. № 993, ч.2 п. 2 ст. 27 Закону України «Про позашкільну освіту», ст. 48 Закону України «Про за гальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працез датності та витратами, зумовленими похованням», пп. 2.5.1. Порядку часткового фінансуван ня дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок ФСС з ТВП від 31.07.2013р. № 44, ст.ст.28,49 Закону УРСР «Про власність», ч.2 ст. 328, 329 ЦК України, в судовому засіданні представники позивача у повному обсязі підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні зазначила, що вимоги позивача не визнає з урахуванням обставин, викладених у письмовому запереченні (а.с.87-88).

Зокрема, представник відповідача зазначає, що згідно з п. 2.5.1 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 31.07.2012р. №44, за рахунок коштів Фонду передбачаються витрати (часткове фінансування) на оплату праці працівників ДЮСШ, які відповідають вимогам, наведеним у Положенні про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008 року № 993, згідно з укомплектованим штатом відповідно до спеціалізації ДЮСШ та наявних власних споруд.

Враховуючи те, що власні споруди у ДЮСШ "Україна" відсутні, до витрат по статті оплата праці працівників ДЮСШ за рахунок коштів Фонду включено заробітну плату п'яти штатних одиниць обслуговуючого персоналу, в тому числі 4 штатні одиниці сторож-робочий та 1 штатна одиниця заступника директора з господарчих питань, у розмірі 26 362,63 грн, з порушенням п. 2,5.1 Порядку № 44

В судовому засіданні представник відповідача просила суд відмовити позивачу у задоволенні позову.

До участі у даній справі, за клопотанням позивача та відповідача , було залучено в якості третьої особи Виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, оскільки перевірка проводилася за спільним Наказом даної установи від 18.10.2013р. № 369-ос та згідно наказу Виконавчої дирекції СОВ ФСС з ТВП від 22.10.2012р. № 322-ОД.

Представник третьої особи в судовому засіданні зазначила, що вимоги позивача є необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши наявні докази у справі, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог, з урахуванням наступного:

Як свідчить з матеріалів справи, на підставі наказу Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18.10.2013р. № 369-ос та наказу Виконавчої дирекції СОВ ФСС з ТВП від 22.10.2012р. № 322-ОД, відповідачем була проведена перевірка правомірного (цільо вого) використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатно сті в Дитячо-юнацькій спортивній школі «Україна» профспілкової організації ПАТ «СУМ БУД».

За результатами перевірки 28.10.2013р. складено Акт перевірки, на підставі якого вико навчою дирекцією СОВ ФСС з ТВП прийнято рішення від 11.11.2013р. №10 (а.с.49) про застосування до ДЮСШ «Україна» ПО ПАТ «СУМБУД» штрафу у розмірі 50 % від суми неправомірно ви користаних страхових коштів в сумі 13 181,32грн. та вимагається у десятиденний строк пове рнути до виконавчої дирекції СОВ ФСС з ТВП витрати нецільового використання коштів в сумі 26 362,63грн.

21.11.2013р. ДЮСШ «Україна» ПО ПАТ «СУМБУД» звернулось зі скаргою за № 92 до Виконавчої дирекції СОВ ФСС з ТВП з про ханням відмінити рішення від 11.11.2013р. № 10 як необгрунтоване.

Рішенням Виконавчої дирекції СОВ ФСС з ТВП від 09.12.2013р. за № 01-20-08/2922 позивачу було відмовлено у задоволенні скарги ДЮСШ «Україна» від 21.11.2013р. № 92.

20.12.2013р. ДЮСШ «Україна» ПО ПАТ «СУМБУД» звернулось зі скаргою до Виконав чої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з проханням відмінити рішення Виконавчої дирекції СОВ ФСС з ТВП від 11.11.2013р. №10 як необгрун товане.

Рішенням Виконавчої дирекції ФСС з ТВП від 13.02.2014р. № 292 вих. № 05-31-368, в задоволенні скарги ДЮСШ «Україна» ПО ПАТ «СУМБУД» від 20.12.2013р. було відмовле но.

Задовольняючи позовні вимоги ДЮСШ «Україна» ПО ПАТ «СУМБУД» щодо скасування рішення Виконавчої дирекції СОВ ФСС з ТВП від 11.11.2013р. № 10, суд виходить з наступного:

Під час перевірки відповідачем було виявлено порушення порядку використання цільових коштів та вико ристання страхових коштів не за цільовим призначенням, а саме: до витрат по статті оплата включено заробітну плату п'яти штатних одиниць обслуговуючого та адміністративного пер соналу за відсутністю власних спортивних споруд, що на переконання відповідача, є порушенням ст. 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ та п.п. 2.5.1. Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 31.07.2013р. № 44, що приз вело до неправомірного використання коштів на оплату праці на суму 26 362,63грн.

Стосовно створення, наявності та використання матеріально - технічної бази ДЮСШ «Україна» ПО ПАТ «СУМБУД» слід зазначити наступне:

Статтею 28 Закону України «По власність» від 07.02.1991р. було передбачено право вла сності профспілок на об'єкти нерухомості.

17.12.1991р. було створено всеукраїнське добровільне спортивне товариство профспілок «Україна».

16.04.1992р. постановою Президії Сумської обласної ради профспілок № П-26-3 виріше но з балансу спорткомбінату «Авангард» передати на баланс облради спорттовариства проф спілок «Україна» належні профспілковим органам основні засоби та штатну чисельність, тоб то цілісно-майновий комплекс, дитячо-юнацької школи «Авангард» разом з трудовим колек тивом.

22.04.1992р. за актом приймання - передачі майна, спортивний комбінат «Авангард» пе редав на баланс дитячо - юнацькій спортивній школі «Україна» при облраді профспілок «Україна» майно спортивного призначення, а саме : будівлі та споруди, транспортні засоби, спортінвентар, штатний розклад тощо. Відповідно до відомості про будівлі та споруди було передано будівля водно-гребної бази, мостик водно-гребної бази, будинок СКО, які знахо дяться за теперішню адресою: м.Суми вул. Заливна, 6 «А».

28.04.1992р. постановою Президії Сумської облради спорттовариства профспілок «Укра їна» № 1 ДЮСШ «Україна» було наділено, відповідно до постанови Держкомспорту СРСР від 04.06.1991р. № 4, самостійним балансом з правом юридичної особи відповідно до типово го Статуту про ДЮСШ.

21.06.1993р. Сумським обласним управлінням статистики ДЮСШ «Україна» було вида не свідоцтво № 10/18 про присвоєння ідентифікаційного коду ЕКПО № 14027273.

22.12.1993р. постановою Президії Сумській облради спорттовариства профспілок «Укра їна» № П-8-1 вирішено передати з 01.01.1994р. профкому ППСП «Сумбуд» штампи, фонд за робітної плати, інвентар, обладнання з відділеннями по видам спору ( велоспорт, лижні гон ки, гребля на байдарках та каное, теніс, вільна боротьба).

26.01.1994р. постановою Президії Сумської обласної ради профспілок № п-39-3г також вирішено передати з 1 січня 1994р. штати, майно, спортінвентар та обладнання ДЮСШ обл ради фізкультурно - спортивного товариства «Україна» профкому ППСО «Сумбуд». Фактич но мова їде про передачу цілісного майнового комплексу, яким була ДЮСШ «Україна».

03.02.1994р. рішенням президії профспілкового комітету ППСП «Сумбуд», яке оформ лено протоколом № 43, затверджено акт прийому - передачі зазначеного майна на баланс профкому комітету ППСП «Сумбуд». Майно водно-гребної бази перейшло до профспілкового комітету ППСП «Сумбуд», яке мало речове право - колективна форма власності громадської організації.

22.09.1995р. розпорядженням голови Сумської міської ради народних депутатів № 395-р було зареєстровано Дитячо-юнацька спортивна школа «Україна» у формі ТОВ, засновником якого виступило ВАТ «Сумбуд» та Сумській обком профспілки робітників будівництва та промбудматеріалів, до складу якого ввійшов профком ППСП «Сумбуд». У якості майнового вкладу для формування майна ДЮСШ «Україна» у формі ТОВ Сумській обком профспілки робітників будівництва та промбудматеріалів здійснив внесок у вигляді водно-гребної бази за адресою: м.Суми вул. Заливна, 6 «А», яка вже раніше 22.04.1992р. за актом була передана по зивачу.

30.10.1998р. Відділом державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності Вико нкому Сумської міської ради за № 3636 ДЮСШ «Україна» у формі ТОВ було перереєстрова но у ДЮСШ «Україна» профспілкового комітету ВАТ «Сумбуд» у формі колективного підп риємства як позашкільний заклад.

В подальшому неодноразово проводились реєстрації змін до статуту і за останньою ре дакцією Статуту ДЮСШ «Україна» ПО ПАТ «СУМБУД» від 21.11.2013р. позивач є позашкі льним навчальним закладом, єдиним учасником якого є профспілкова організація.

При цьому, слід зазначити, що нерухоме майно - водно-гребна база за адресою: м.Суми вул. Заливна, 6 «А» з 22.04.1992 року по 22.09.1995р. знаходилось у володінні та користуванні, а з 22.09.1995 року, у власності позивача. Всього строк безперервного володіння майном складає більш ніж 20 років.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про господарські товариства», в редакції, яка діяла у вересні 1995 року час створення ДЮСШ «Україна» у формі ТОВ, товариство є власником майна, переданого йому засновниками і учасниками у власність. Як визначено пунктом п 4.1. Статуту, ДЮСШ «Україна» у формі ТОВ є власником майна, переданого йому учасниками. Таким чином, позивач набув право власності на зазначене майно з моменту державної реєст рації ДЮСШ «Україна» у формі ТОВ.

Слід зазначити, що станом на вересень 1995рік діючим законодавством на передбача лось обов'язкової реєстрації права власності профспілкових організацій на нерухоме майно. За приписом ст. 49 Закону УРСР «Про власність», який діяв на той час, володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом. Частиною 2 ст. 328 ЦК Укра їни (2003р.) зазначено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ст. 329 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права набуває право власності на майно, переданого їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах не заборонених законом.

Матеріалами справи підтверджується, що з моменту присвоєння позивачу ідентифікаційного коду ЕК- ПО № 14027273, що відбулося 21.06.1993р., та станом на цей час ДЮСШ «Україна» має той самий ідентифікаційний код № 14027273, що також підтверджує факт знаходження майна у одного і того же суб'єкта.

Крім того, суд бере до уваги, що постановою Зарічного районного суду м.Суми від 12.02.2014р. по справі № 591/261/14-а також встановлено, що гребна база, як об'єкт нерухомого майна, закріплена до кументально за ДЮСШ «Україна».

3а приписом ч. 2 п. 8 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердже ного ПКМУ від 05.11.2008р. № 993, спортивна школа у місті повинна мати власну або орен довану матеріально-технічну базу.

Відповідно до ч.2 п. 2 ст. 27 Закону України «Про позашкільну освіту» до матеріально- технічної бази навчального закладу належать приміщення, споруди, обладнання..., що пере буває у його власності або у повному господарському віданні, оперативному управлінню, орендоване чи надане йому засновником (власником).

Згідно ст. 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» по рядок часткового фінансування утримання дитячо-юнацьких шкіл визначається правлінням Фонду.

Підпунктом 2.5.1. Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок ФСС з ТВП від 31.07.2013р. № 44 встановлено, що «оплату праці працівників ДЮСШ, які відповідають вимогам, наведеним у Положенні про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженому постановою КМУ від 05.11.2008 року № 993, згідно з укомплектова ним штатом відповідно до спеціалізації ДЮСШ та наявних власних споруд».

З наведених нормативних актів вбачається, що умовою часткового фінансування ДЮСШ за рахунок коштів ФСС з ТВП є наявність власної матеріально-технічної бази, яка може форму ватись на підставах власності, повного господарського відання, оперативного управління, оренди чи надання майна засновником (власником). Отже, саме наявність матеріально- технічної бази, а не наявність правовстановлюючих документів є підставою для здійснення фінансування.

Факт наявності у позивача відповідної матеріально-технічної бази підтверджується матеріалами справи, зокрема, Актом приймання-передачі від 22.04.1992р. спортивний комбінат «Авангард» пе редав на баланс дитячо - юнацькій спортивній школі «Україна» при облраді профспілок «Україна» майно спортивного призначення, а саме : будівлі та споруди, транспортні засоби, спортінвентар, штатний розклад тощо. Відповідно до відомості про будівлі та споруди було передано будівля водно-гребної бази, мостик водно-гребної бази, будинок СКО, які знахо дяться за теперішню адресою: м.Суми вул. Заливна, 6 «А».

Таким чином, ДЮСШ "Україна" до витрат по статті оплата праці працівників ДЮСШ за рахунок коштів Фонду правомірно включено заробітну плату п'яти штатних одиниць обслуговуючого персоналу, в тому числі 4 штатні одиниці сторож-робочий та 1 штатна одиниця заступника директора з господарчих питань, у розмірі 26 362,63 грн. Відповідно, порушення позивачем норм п. 2,5.1 Порядку № 44 відповідачем не доведено.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.

У відповідності до п. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході судового розгляду відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належним чином правомірність прийнятого ним рішення.

Таким чином, суд , що вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 11 листо пада 2013р.№ 10 «Про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втра ти працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосуван ням фінансових санкцій», є правомірними, обґрунтованими та, відповідно, підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Дитячо-юнацької спортивної школи "Україна" профспілкової організації ПАТ "Сумбуд" до Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа: Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення -задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (40022, м. Суми, площа Троїцька, 5, Код ЄДРПОУ 22596312) від 11 листопада 2013р. №10 "Про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосуванням фінансових санкцій", за яким з Дитячо-юнацької спортивної школи "Україна" профспілкової організації ПАТ "Сумбуд" (40011, м. Суми, вул. Рибалко, 2, код ЄДРПОУ №14027273) підлягає поверненню кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в сумі 26 362 (двадцять шість тисяч триста шістсот дві) грн. та застосовано фінансові санкції у сумі 13 181 (тринадцять тисяч сто вісімдесят одна) грн. 32 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 08.04.2014р.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець