Постанова № 38420887, 23.04.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2014
Номер справи
805/16644/13-а
Номер документу
38420887
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Мозгова Н.А.

Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.

УКРАЇНА

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2014 року справа №805/16644/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Сухарька М.Г., суддів Білак С.В., Сіваченко І.В.,

секретар судового засідання Святодух О.Б.,

за участю сторін: від позивача Неведомий Д.О., від відповідача Бабалік І.В., від третьої особи - не з'явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного агентства автомобільних доріг України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 січня 2014 р. у справі № 805/16644/13-а за позовом Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області до Державного агентства автомобільних доріг України, третя особа Відкрите акціонерне товариство «Літос» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Державного агентства автомобільних доріг України, третя особа Відкрите акціонерне товариство "Літос" про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії. Позивач просив визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у невиконанні приписів абз.2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» щодо прийняття протягом тридцяти днів об'єкту оренди в своє управління та зобов'язати відповідача прийняти до сфери свого управління державне майно - цілісний майновий комплекс «Кам'янодробильний цех, за актом приймання-передачі.

Постановою суду першої інстанції позовні вимоги задоволені в повному обсязі.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, вказавши на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову. В апеляційній скарзі відповідач зазначив, що державні підприємства промислової діяльності у сфері управління Укравтодору відсутні. Передача державного майна до статутного капіталу господарського товариства (ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України») діючим законодавством не передбачена.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне.

Регіональне відділення Фонду Держаного майна України по Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, який діє на підставі Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, та в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України "Про оренду державного та комунального майна" повноваження.

Між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області та Відкритим акціонерним товариством "Літос" було укладено договір оренди державного майна № 207/97 від 01 липня 1997 року на державне майно - цілісний майновий комплекс " Кам'янодробильний цех ", що знаходиться за адресою: Донецька область, Старобешевський район, село Раздольне.

Листом від 03.04.2009 року за №11-06-02-03438 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області повідомило Голову правління ВАТ «Літос», що згідно зі ст.73 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» передбачено, що передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах. При цьому, після закінчення строку дії договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов'язки, бере участь у конкурсі на отримання права оренди державного та комунального майна, на якому він матиме перевагу. Таким чином, договори оренди, строк дії яких закінчується у 2009 році, продовженими бути не можуть.

З урахуванням цього, регіональне відділення розпочало процедуру повернення державного майна - цілісного майнового комплексу "Кам'янодробильний цех ".

Рішенням Господарського суду Донецької області від 17.12.2009 року по справі №2/210пд зобов'язано ВАТ «Літос» протягом п'ятдесяти семи днів з дня набрання рішенням законної сили повернути Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Донецькій області орендоване майно - цілісний майновий комплекс "Кам'янодробильний цех".

Згідно із пункту 5.7 договору оренди №207/97 від 01 липня 1997 року орендар зобов'язаний повернути орендовано майно підприємства у належному стані з урахуванням нормального фізичного зносу та відшкодувати орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повною або частини) орендованого майна підприємства з вини орендаря.

Наказом Регіонального відділення від 25.04.2012 року за №00963 було створено інвентаризаційну комісію та спільну комісію по розмежуванню та оцінці майна - цілісного майнового комплексу "Кам'янодробильний цех".

За результатами проведеної інвентаризації у складі ЦМК "Кам'янодробильний цех" встановлено нестачу основних засобів у кількості 6 одиниць первісною вартість 1343800,37 грн., а залишковою вартістю 163762,84 грн., в тому числі 2 одиниці колісних транспортних засобів первісною вартістю 1134073,02 грн. та залишковою вартістю 150730,07грн.

Результати інвентаризації узагальнені зведеним актом та направлені листом від 13.07.2012 року за №11-06-02-06481 на адресу Державного агентства автомобільних доріг України. Листом від 26.07.2012року за №3/10-1-4-1016/10 органом управління було надіслано погоджений зведений акт.

Відповідно до акта оцінки збитків від 28.02.2013року, які завдані державі, загальна сума збитків внаслідок розкрадання, нестачі, знищення (псування) державного майна цілісного майнового комплексу "Кам'янодробильний цех", які необхідно компенсувати державному бюджету шляхом перерахування коштів склала 426368,48 грн.

Листом від 21.03.2013 року за №11-06-02-03209 позивачем направлено на адресу відповідача акт оцінки збитків та запропоновано прийняти державного майна зі складу ЦМК "Кам'янодробильний цех".

Постановою Господарського суду Донецької області від 13.06.2013року по справі №27/10Б ВАТ «Літос» було визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, в ході якої Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області було визнано кредитором. При цьому, арбітражний керуючий повідомив позивача про нестачу у ВАТ «Літос» 55 одиниць основних засобів загальною вартістю 759273,54грн.

З метою запобігання втрати державного майна, яке входить до складу ЦМК "Кам'янодробильний цех" позивач листами від 31.07.2013 року та 19.09.2013 року звертався до Державного агентства автомобільних доріг України стосовно прийняття по факту державного майна, яке залишилось та визначити підприємство, на баланс якого буде передано вказане майно.

Державне агентство автомобільних доріг України листом від 25.09.2013 року за №6127/2/10.1-4-1644/10 зазначило, що позивачем не було надано акт приймання-передання майна із оренди та факт повернення державного майна не було підтверджено. За таких обставин, для прийняття подальшого рішення відносно розпорядженням державним майном, яке перебувало в оренді, необхідно здійснити процедуру повернення майна орендодавцю. Державні підприємства промислової діяльності у сфері управління Укравтодору відсутні. Передача державного майна до статутного капіталу господарського товариства (ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України») діючим законодавством не передбачена.

Крім того, зазначеним листом Державне агентство автомобільних доріг України було запропоновано позивачу прийняти рішення щодо приватизації цього майна у порядку, визначеному чинним законодавством.

Організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності, підприємств, заснованих на майні, врегульовані нормами Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Абзацом 2 частини 3 статті 27 Закону передбачено, що у разі, зокрема, розірвання договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу орендар за згодою орендодавця передає об'єкт оренди органу, який до укладення договору оренди здійснював повноваження з управління відповідним майном. Зазначений орган або його правонаступник зобов'язаний протягом тридцяти днів прийняти об'єкт оренди в своє управління.

Повернення орендодавцю орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств і організацій та їхніх структурних підрозділів після припинення (внаслідок закінчення строку) договору оренди, розірвання договору оренди за погодженням сторін або за рішенням суду чи арбітражного суду, врегульоване Порядком повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 07 серпня 1997 року за N 847, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 1997 року за № 446/2250.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 № 420 «Про структуру управління дорожнім комплексом» у процесі реформування структури управління дорожнім комплексом були створені Адміністрації автомобільних доріг (у 2002 році перейменовані у Служби автомобільних доріг) в Автономній Республіці Крим, областях і місті Севастополі з передачею на їх баланс мережі автомобільних доріг загального користування і покладенням на них функцій замовника по утриманню та розвитку доріг.

На момент укладення договору оренди №207/97 від 01.07.1997 цілісний майновий комплекс «Кам'янодробильний цех» був на балансі Донецького об'єднання «Облавтодор».

Відповідно до п. 2 ст. 85 Господарського кодексу України, господарське товариство є власником майна, переданого йому у власність засновниками і власниками як внески.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 221 було утворено відкрите акціонерне товариство «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (на теперішній час - ПАТ «ДАК автомобільні дороги України»), до статутного капіталу якого було передане майно, підрядних державних дорожніх підприємств.

Донецьке об'єднання «Облавтодор» було реформовано в Дочірнє підприємство «Донецький облавтодор» ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», яке більше не перебуває у сфері управління Укравтодору відповідно до постанови Кабінету Міністрів № 1221 від 06.08.2003 «Деякі питання управління дорожнім комплексом».

Передача державного майна до статутного капіталу господарського товариства (ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України») після його створення діючим законодавством не передбачена. Тобто, підприємство - балансоутримувач на теперішній час є суб'єктом приватного права та не належить до сфери управління Укравтодору.

Згідно листа Укравтодору від 25.09.2013 №6127/2/10.1-4-1644/10, у сфері управління Укравтодору перебувають Служби автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях і місті Севастополі, основною метою створення яких є утримання на балансі автомобільних доріг та замовлення відповідних дорожніх робіт, однак вони є неприбутковими організаціями та не можуть займатись виробничою діяльністю. Державні підприємства промислової діяльності у сфері управління Укравтодору відсутні.

Таким чином, колегія суддів погоджується з доводами апелянта та зазначає, що прийняття цілісного майнового комплексу «Каменедробильний цех» до сфери управління Укравтодору є неможливим.

Відповідно до пункту 22 Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 07.08.1997 № 847, у разі відсутності згоди органу управління відповідним державним майном на прийняття майна до сфери свого управління, орендодавець за поданням зазначеного органу може прийняти інше рішення щодо подальшого використання або приватизації.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції не в повному обсязі встановлено обставини по справі та постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.

Керуючись статтями 24, 89, 94, 184, 195, 183-2, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державного агентства автомобільних доріг України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 січня 2014 р. у справі № 805/16644/13-а за позовом Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області до Державного агентства автомобільних доріг України, третя особа Відкрите акціонерне товариство "Літос" про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 січня 2014 р. у справі № 805/16644/13-а - скасувати.

В задоволенні позову Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області до Державного агентства автомобільних доріг України, третя особа Відкрите акціонерне товариство "Літос" про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 23 квітня 2014 року, повний текст буде виготовлений 28 квітня 2014 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Сухарьок М.Г.

Судді: Білак С.В.

Сіваченко І.В.