УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2014 року Справа № 41470/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Дяковича В.П., Іщук Л.П.,
з участю секретаря судового засідання Гелецького П.В.,
представника відповідача Бобиляка В.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2011 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Оскар Інвест Груп» до державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ :
У жовтні 2010 року товариство з обмеженою відповідальністю «Оскар Інвест Груп» (далі - ТОВ) звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просило скасувати рішення державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова (далі - ДПІ) про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21 квітня 2010 року № 0001472380/9066 на суму 44746,66 грн. за порушення п. 2.3, 2.8, 3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України
13 січня 2005 р. за № 40/10320 (далі - Положення № 637)
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2011 року у справі № 2а-8954/10/1370 позов було задоволено.
У поданій апеляційній скарзі відповідач ДПІ просить зазначену постанову скасувати і прийняти нову про відмову у задоволенні вимог позивача. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що проведеною плановою виїзною перевіркою ТОВ виявлено порушення п. 2.3, п. 2.8, п. 3.5 Положення № 637, а саме: зберігання підприємством у своїй касі готівки понад встановлений ліміт каси. Зазначає, що у видаткових касових ордерах видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача коштів, а також встановлено проведення розрахунків з перевищенням встановленої граничної суми готівкового розрахунку одного підприємства з іншим підприємством протягом одного дня. Сума перевищення встановленого ліміту каси становила 22373,33 грн.
Апелянт стверджує, що відповідно до пункту 7.24 Положення № 637 у разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача, сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться до розрахунку понадлімітних залишків готівки.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апелянта у їх сукупності, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.
Задовольняючи вимоги позивача, суд першої інстанції виходив із того, що відповідно до акту перевірки ТОВ від 30.03.2010 року № 167/23-2/35942742 відповідачем було виявлено факти порушення вимог п. 2.3, 2.8, 3.5 Положення № 637, а саме, 28.08.2008 року в сумі 20880,26 грн., 24.06.2008 року в сумі 779,00 грн., 19.01.2009 року в сумі 714,07 грн. за результатами апеляційного оскарження, сума штрафної санкції з суми 714,07 грн. (з останнього факту) була скасована відповідачем, що підтверджується рішенням від 15.06.2010 року № 11176/10/75-005/178, з урахуванням чого залишок суми штрафної санкції становить 43318,52 грн.
Разом з тим, рішення ДПІ від 21 квітня 2010 року № 0001472380/9066 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій прийнято з порушенням строків, передбачених ст. 250 Господарського кодексу України щодо накладення адміністративно-господарських санкцій, оскільки виявлені порушення мали місце у 2008 році.
Даючи правову оцінку доводам апелянта та висновкам суду, що викладені у оскаржуваному судовому рішення, апеляційний суд виходить із таких міркувань.
Відповідно до пункту 2.3 Положення № 637, гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами встановлюється відповідною постановою Правління Національного банку України. Платежі понад зазначену граничну суму проводяться виключно в безготівковій формі. Кількість підприємств (підприємців), з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.
Пунктами 2.8, 3.5 зазначеного Положення, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. У разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.
Відповідно до пункту 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день; за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Разом із тим, суд апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що за своєю правовою природою зазначені штрафні санкції є адміністративно-господарськими (стаття 238 Господарського кодексу України).
Статтею 250 Господарського кодексу України визначено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З огляду на викладене, на переконання апеляційного суду, застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій 21.04.2010 року за порушення правил ведення господарської діяльності, допущені у червні-серпні 2008 році, здійснено з порушенням строків, встановлених статтею 250 Господарського кодексу України, а відтак судом першої інстанції обґрунтовано скасовано спірне рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у зв'язку з порушенням ДПІ строків застосування адміністративно-господарських санкцій.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а відтак апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України апеляційний суд,
УХВАЛИВ :
апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2011 року у справі № 2а-8954/10/1370 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Т.В.Онишкевич
Судді В.П.Дякович
Л.П.Іщук
Ухвала у повному обсязі складена 17 квітня 2014 року.