ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
13 березня 2014 рокусправа № 319/1400/13-а (2-а/319/28/2013)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.
суддів: Дадим Ю.М. Уханенка С.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області
на постанову Куйбишевського районного суду Запорізької області від 27 грудня 2013 року по справі №319/1400/13-а(2-а/319/28/2013)
за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області
про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії Державного службовця з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, з яких справлялися страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 13 червня 2013 року з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, з яких справлялися страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
Постановою Куйбишевського районного суду Запорізької області позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішення суду обґрунтовано тим, що при розрахунку пенсії позивачці не були враховані суми виплат, з яких фактично фактично були нараховані і сплачено страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
З огляду на звернення позивачки з уточнюючими довідками до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області та наявності у неї права на перерахунок пенсії з урахуванням сум індексації та матеріальної допомоги, що підтверджується довідками, відмова відповідача у відповідному перерахунку пенсії державного службовця є протиправною.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області подало апеляційну скаргу, в якій, посилається на порушення судом норм матеріального права.
В обґрунтування своєї апеляційної скарги відповідач зазначає, що відповідно до вимог Закону України " Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки. Оскільки матеріальна допомога є окремою разовою виплатою, має нерегулярний характер та не є складовою заробітної плати, вона не може бути врахована при
обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Апелянт просить скасувати постанову Куйбишевського районного суду Запорізької області від 27 грудня 2013 року та прийняти новее рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог позивачу в повному обсязі.
Дослідивши обставини справи, перевіривши дотримання судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області, де отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", яка була призначена їй з 20 жовтня 2010 року.
У листопаді 2013 року позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області з заявою про приєднання до пенсійної справи довідки Куйбишевської районної держаної адміністрації Запорізької області №01-16/1042 від 19 листопада 2013 року про складові заробітної плати, що подаються при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та перерахунок пенсії відповідно до наданої довідки.
Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області відмовило у перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність підстав, оскільки, матеріальна допомога та щомісячна індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати державного службовця.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
На підставі наведеного, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що матеріальна допомога та щомісячна індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Згідно ст. 2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".
Відповідно до норм ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ.
Крім того статтею 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Згідно ч.1 ст. 35 Закону № 3723-XII, державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
З урахуванням викладеного, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (надалі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Зокрема частиною 1 даної статті передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Норми статті 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон № 1058-IV) визначають виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримувані застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Висновки суду першої інстанції про те, що матеріальна допомога та щомісячна індексація заробітної плати на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, повинна враховуватись при обчисленні розміру його пенсії є правомірним, оскільки в даному випадку підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії зокрема, стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII, натомість положення Законів № 3723-XII та № 108/95-ВР є загальними.
Враховуючи обставини, які були встановлені судом під час розгляду даної адміністративної справи та приймаючи до уваги наведені норми чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, що виникли між сторонами у даній справі, суд апеляційної інстанції вважає, за необхідне апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області залишити без задоволення, постанову Куйбишевського районного суду Запорізької області від 27 грудня 2013 року залишити без змін.
Керуючись ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Куйбишевському районі Запорізької області - залишити без задоволення.
Постанову Куйбишевського районного суду Запорізької області від 27 грудня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: О.О. Круговий
Суддя: Ю.М. Дадим
Суддя: С.А. Уханенко