Постанова № 38416565, 06.03.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2014
Номер справи
872/15881/13
Номер документу
38416565
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

06 березня 2014 рокусправа № 808/5068/13-а Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.

суддів: Дадим Ю.М. Уханенка С.А.

за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О..

за участю представника позивача Шевченко О.В..

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтингова фірма Центр законодавчих ініціатив»

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2013 року у справі №808/5068/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтингова фірма Центр законодавчих ініціатив» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

в с т а н о в и в:

27 травня 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Консалтингова фірма центр законодавчих ініціатив» звернулось до суду із адміністративним позовом, в якому,з урахуванням уточнення позовних вимог, просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 13.12.2012 року за №0021621501, яке було виписано ДПІ в Ленінському районі м.Запоріжжя.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2013 року у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтингова фірма центр законодавчих ініціатив» відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, Товариство з обмеженою відповідальністю «Консалтингова фірма центр законодавчих ініціатив», позивач, звернулась з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог норм процесуального та матеріального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що на підставі рішення Запорізької міської ради від 19.11.2008 року №6 «Про часткове звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки на 2009-2014 роки» між позивачем та Запорізькою міською радою було укладено додаткову угоду від 15.09.2009 року, згідно до якої у п.9 основного Договору про оренду землі було внесено зміни, а саме: розмір орендної плати за землю складає 68 897,49 грн. протягом строку будівництва, розмір орендної плати за землю складає 344 483,92 грн. з дня введення об'єкту до експлуатації. Оскільки зазначена додаткова угода набуває чинності після її підписання та реєстрації, у визначеному законом порядку, та не має строку дії, позивач правомірно сплатив орендну плату за землю у 2010 році у розмірах, визначених додатковою угодою.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи із наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у період з 09.11.2012 р. по 15.11.2012 р. посадовими особами ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтингова фірма центр законодавчих ініціатив» з питання повноти сплати орендної плати за землю відповідно до вимог ст.13 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.92 р. №2535-ХІІ (із змінами та доповненнями), п.288.1, ст.288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI (із змінами та доповненнями) за період з 01.01.2010 р. по 31.10.2010 р., за результатами якої складено Акт від 22.11.2012 р. №3063/15-01/35725042.

В ході перевірки встановлено порушення ст.13 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.92 р. №2335-ХІІ (із змінами та доповненнями) та п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI, а саме заниження підприємством ТОВ «Консалтингова фірма центр законодавчих ініціатив» сум податкових зобов'язань орендної плати за землю у 2010 р. у сумі 135 501,67 грн..

На підставі вказаного Акту перевірки, ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя прийнято податкове повідомлення-рішення №0021621501 від 13.12.2012 р. відповідно до якого ТОВ «Консалтингова фірма центр законодавчих ініціатив» збільшено суму за платежем з орендної плати за землю з юридичних осіб на 135 501,67 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 338 75,42 грн..

Не погодившись з означеним податковим повідомленням-рішенням ТОВ «Консалтингова фірма центр законодавчих ініціатив» звернулось до Державної податкової служби у Запорізькій області зі скаргою, в якій просило скасувати податкове повідомлення-рішення №0021621501 від 13.12.2012 р..

Державна податкова служба України в Запорізькій області своїм рішенням від 21.02.2013 р. №1432/7/10120 оскаржуване податкове-рішення №0021621501 від 13.12.2012 р. залишило без змін, скаргу - без задоволення.

Не погодившись з означеним рішенням Державної податкової служба України в Запорізькій області позивач звернувся зі скаргою до Державної податкової служби України, в якій просив скасувати рішення Державної податкової служби України в Запорізькій області від 21.02.2013 р. №1432/7/10120 та податкове повідомлення-рішення №0021621501 від 13.12.2012 р.. Дану скаргу позивача також було залишено без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

Правомірність та обґрунтованість податкового повідомлення - рішення №0021621501 від 13.12.2012 р є предметом спору, який передано на вирішення суду.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позивачем було безпідставно зменшено розмір податкового зобов'язання з орендної плати за землю на суму 135 501,67 грн., оскільки у 2010 році пільги щодо часткового звільнення орендарів від сплати орендних платежів за землю на підставі рішення Запорізької міської ради від 19.11.2008 року №6 у відповідності до додаткової угоди від 15.09.2009 р. на позивача не розповсюджувались.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи між позивачем та Запорізькою міською радою було укладено Договір оренди Землі від 28.05.2009 р., зареєстрований 18.08.2009 р. за №040926101012, відповідно до якого Орендодавець, Запорізька міська рада, відповідно до рішення двадцять восьмої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради №61/68 від 19 листопада 2008 р. надає, а орендар, ТОВ «Консалтингова фірма центр законодавчих ініціатив», приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 2.9 га для розташування торгівельно-розважального центру, яка знаходиться: м.Запоріжжя, вул..Гребельна,буд.5.

Згідно п.9 означеного договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 196849 грн. 96 коп. протягом строку будівництва об'єкту, у розмірі 98439 грн.76 коп. з дня введення в експлуатацію, що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року.

Рішенням Запорізької міської ради від 19.11.2008 р. №6 «Про часткове звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки на 2009-2014 роки» частково звільнено орендарів земельних ділянок, наданих в оренду Запорізькою міською радою та її виконавчим комітетом, від сплати орендної плати за рахунок коштів, що зараховуються до бюджету міста відповідно до ст. 69 Бюджетного кодексу України, зменшивши їх, зокрема, у 2009 році на 65 відсотків від суми орендної плати, яка зараховується до бюджету міста.

На підставі рішення Запорізької міської ради від 19.11.2008 р. №6 «Про часткове звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки на 2009-2014 роки» між позивачем та Запорізькою міською радою було укладено Додаткову угоду до договору оренди землі від 18.08.2009 р. №040926101012 від 15.09.2009 року. Відповідно до даної угоди п.9 основного договору викладено в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 68897 грн.49 коп. протягом строку будівництва об'єкту, у розмірі 344483 грн.92 коп. з дня введення об'єкту до експлуатації, що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2009 рік, згідно рішення Запорізької міської ради від 19.11.2008 р. №6 та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 року №7.»

Приймаючи рішення про збільшення грошового зобов'язання з орендної плати за землю та застосовуючи штрафні (фінансові) санкції податковий орган виходив з того, що дія додаткової угоди від 15.09.2009 року розповсюджується лише на строк календарного 2009 року, а з 01.01.2010 року позивач автоматично позбавляється пільг зі сплати орендних платежів за землю у зв'язку із закінченням дії додаткової угоди.

Однак, поза увагою податкового органу залишилось наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р. №161-ХІІ оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ст.6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

У відповідності до ст.13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності - договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно п.228.1 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої ділянки.

Тобто, виходячи з системного аналізу зазначених норм права, основним документом, що визначає розмір грошового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку є договір оренди.

Як вбачається з матеріалів справи додатковою угодою до договору оренди землі від 18.06.2009 р. №040926101012 від 15.09.2009 року змінено п.9 основного договору оренди землі, та викладено його в новій редакції. Жодних застережень щодо строковості внесених змін додаткова угода не містить.

Отже, договір оренди землі, укладений між позивачем та ТОВ «Консалтингова фірма центр законодавчих ініціатив» та Запорізькою міською радою, діє зі змінами, внесеними у п.9 договору, та передбачає сплату позивачем орендної плати в грошовій формі у розмірі 68897,49 грн. протягом строку будівництва та у розмірі 344483,92 грн. з дня введення об'єкту до експлуатації.

Таким чином, законних підстав вважати, що дія змін, внесених до п.9 основної угоди, припинилась із закінченням календарного 2009 року не існує.

При цьому, у відповідності до п.10 основного договору оренди землі обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення призначання та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

У відповідності до розрахунку №1 до додаткової угоди орендна плата за землю має здійснюватись з урахуванням коефіцієнта індексації за 2009 рік, що становить 1,059 відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.200 №783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель» (чинного на час виникнення спірних правовідносин).

Тобто, у 2010 році позивач повинен був сплатити грошові кошти з орендної плати за землю у відповідності до п.9 договору оренди землі, з урахуванням змін внесених додатковою угодою, та з урахуванням коефіцієнта індексації за 2009 рік, у розмірі 72962,44 грн. ( 68 8907,49 грн. * 1,059 = 72962,44 грн.).

Як вбачається з податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, податної позивачем за 2010 рік, ТОВ «Консалтингова фірма центр законодавчих ініціатив» у 2010 році було сплачено орендної плати за землю згідно договору оренди землі у розмірі 72962,44 грн. (а.с.63)

За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що позивачем було правомірно сплачено грошові кошти з орендної плати за землю у розмірі 72692,44 грн. за 2010 рік, а відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0021621501 від 13.12.2012 р. є безпідставним, прийнятим в порушення вимог чинного законодавства та підлягає скасуванню.

З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що висновку суду першої інстанції не відповідають дійсним обставинами справи, а тому оскаржувану постанову слід скасувати.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.3 ч.1 ст.198, ст.202, ст.205, ст.206 КАС України суд, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтингова фірма Центр законодавчих ініціатив» - задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2013 року у справі 808/5068/13-а - скасувати.

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Консалтингова фірма Цент законодавчих ініціатив» - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 13.12.2012 року №0021621501, прийняте Державної податковою інспекцією в Ленінському районі м.Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби України.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

(постанову у повному обсязі складено 11.03.2014 р.)

Головуючий: О.О. Круговий

Суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: С.А. Уханенко