Постанова № 38414469, 24.04.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.04.2014
Номер справи
2а-13916/09/2670
Номер документу
38414469
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

в порядку письмового провадження

м. Київ

24 квітня 2014 року № 2а-13916/09/2670

За позовом

Державної інспекції України з контролю за цінами

до

Товариства з обмеженою відповідальністю «Цукровий союз»

про

стягнення економічних санкцій у розмірі 36792981,78 грн.

Суддя: Кротюк О.В.

Обставини справи:

Державна інспекція з контролю за цінами в м.Києві звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Цукровий союз» про:

- стягнення в доход державного бюджету суму необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 12 264 327,26 грн.;

- стягнення в доход державного бюджету штраф у розмірі 24 528 654,52 грн.;

- зобов’язання виконати вимоги припису №14 від 06.10.2009 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.

Ухвалою суду від 16.04.2014 замінено позивача - Державну інспекцію з контролю за цінами в м.Києві на Державну інспекцію України з контролю за цінами.

Відповідач заперечення проти позову не надав, явку свого представника в судове засідання не забезпечив, клопотань щодо розгляду справи не подавав, докази належного його повідомлення про розгляд справи знаходяться в матеріалах справи.

В порядку частини 6 ст.128 КАС України судом ухвалено про розгляд справи в письмовому провадженні.

Справа вирішується на підставі наявних в ній доказів та матеріалів.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

встановив:

Державною інспекцією з контролю за цінами в м.Києві була проведена планова перевірка ТОВ «Цукровий союз» щодо дотримання державної дисципліни цін, за наслідком якої складено акт №216 від 05.10.2009.

Перевіркою встановлено порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 №1222 та п.1.3 розпорядження КМДА від 27.10.2008 №1464. Протягом місяця та перевіряємого періоду у ТОВ «Цукровий союз» збільшувались оптово-відпускні ціни на цукор більш ніж на 1%, підприємство не декларувало зміну цін.

06.10.2009 Державною інспекцією з контролю за цінами в м.Києві винесено рішення №99 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким за вищезазначене правопорушення вирішено вилучити у ТОВ «Цукровий союз» в доход державного бюджету суму 12 264 327,26 грн. та стягнути штраф в сумі 24 528 654,52 грн.

Також на підставі акту перевірки №216 від 05.10.2009 Державною інспекцією з контролю за цінами в м.Києві винесено припис №14 від 06.10.2009 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, яким відповідача в місячний термін зобов’язано усунути порушення державної дисципліни цін в частині застосування цін з порушенням порядку обов’язкового декларування їх зміни шляхом приведення цін на цукор-пісок у відповідність до вимог п.1, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 №1222 та п.1.3 розпорядження КМДА від 27.10.2008 №1464 та повідомити про вжиті заходи.

Аналізуючи викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з урахуванням наступного.

Згідно з п.1 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 р. N 1222, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, цей Порядок визначає механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці (тушка), ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне з вмістом жиру до 2,5 відсотка, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9 відсотків, сметану з вмістом жиру до 20 відсотків, масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 відсотка, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову.

Декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 цього Порядку, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток (п.2 зазначеного Порядку у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Підпунктом 1.3 пункту 1 розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27 жовтня 2008 року N 1464, зареєстрованого в Головному управлінні юстиції у місті Києві 15 грудня 2008 р. за N 32/798, встановлено для всіх суб'єктів господарювання незалежно від форм власності декларування Головному управлінню з питань цінової політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (03057, м. Київ, вулиця Смоленська, будинок 6, тел. 453-41-90) зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сортів, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці (тушка), ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне до 2,5 відсотків жиру, сир кисломолочний з масовою часткою жиру до 9 відсотків, сметану з масовою часткою жиру до 20 відсотків, масло вершкове з масовою часткою жиру до 72,5 відсотків, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову.

Відповідно до ст.14 чинного на момент виникнення спірних правовідносин Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.1990 №507-ХІІ, вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.

Станом на даний момент відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення., врегульовано Законом України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 №5007-VІ.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.18 зазначеного Закону, уповноважені органи мають право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Згідно з ч.2, 3 ст.20 того ж Закону, суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.

Порядок стягнення сум адміністративно-господарських санкцій, передбачених цією статтею, визначається Господарським кодексом України.

Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про стягнення з ТОВ «Цукровий союз» суму необґрунтовано одержаної виручки та штрафу. Доказів, які б спростовували доводи позивача в цій частині, відповідач суду не надав.

Частиною 8 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що припис – це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Зважаючи на те, що з моменту виникнення спірних правовідносин та подання позову (2009 р.) до моменту винесення рішення у справі пройшов значний проміжок часу, при цьому первинного позивача у справі припинено, суд вважає, що обставини невиконання відповідачем вимог припису №14 від 06.10.2009 втратили свою актуальність, тому в задоволенні позовних вимог в цій частині необхідно відмовити.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Цукровий союз» (36007, м.Полтава, вул. Ковпака, 57-А, код ЄДРПОУ 30305752) до державного бюджету суму необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 12 264 327 (дванадцять мільйонів двісті шістдесят чотири тисячі триста двадцять сім) грн. 26 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Цукровий союз» (36007, м.Полтава, вул. Ковпака, 57-А, код ЄДРПОУ 30305752) до державного бюджету штраф у розмірі 24 528 654 (двадцять чотири мільйона п’ятсот двадцять вісім тисяч шістсот п’ятдесят чотири) грн. 52 коп.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку і строки, встановлені ст.186 КАС України.

Суддя О.В. Кротюк