ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
25 жовтня 2011 року 15:22 № 2а-7594/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., судів: Аблова Є.В., Федорчука А.Б. при секретарі Чупринко Н.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКО-ШВЕЙЦАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО У ФОРМІ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ»доДержавної митної служби України, Адміністрації державної прикордонної служби Українипровизнання протиправним та скасування рішення,за участю:
позивача -ОСОБА_3
відповідача 1ОСОБА_4
відповідача 2-ОСОБА_5
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 25 жовтня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКО-ШВЕЙЦАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО У ФОРМІ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ»(далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Державної митної служби України (далі по тексту -відповідач 1) та Адміністрації державної прикордонної служби України (далі по тексту -відповідач 2) про визнання протиправним та скасування спільного рішення 11.1/2-12.1/6848 №0.233-4348/0/6-11 Державної митної служби України та Адміністрації державної прикордонної служби України про відмову в задоволенні заяви позивача щодо продовження строку дії дозволу на відкриття магазину безмитної торгівлі від 12.06.2007р. №7-16-04/7/4-8-А у міжнародному пункті пропуску через державний кордон України для повітряного сполучення «Аеропорт Сімферополь»; визнання Дозволу позивачеві здійснювати господарську діяльність у магазині безмитної торгівлі у міжнародному пункті пропуску через державний кордон України для повітряного сполучення «Аеропорт Сімферополь», продовженим у порядку мовчазної згоди з 09.06.2010р., чинним строком на 3 роки, тобто до 09.06.2013р.; зобов'язання Державну митну службу України та Адміністрацію державної прикордонної служби України документально оформити продовження Дозволу позивачеві здійснювати господарську діяльність у магазині безмитної торгівлі у міжнародному пункті пропуску через державний кордон України для повітряного сполучення «Аеропорт Сімферополь»до 09.06.2013р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем -1 та відповідачем -2 неправомірно прийнято Спільне рішення про відмову у задоволенні заяви позивача щодо продовження строку дії дозволу на відкриття магазину безмитної торгівлі від 12.06.2007р. №7-16-04/7/4-8-А в міжнародному пункті пропуску для повітряного сполучення «Сімферополь».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач -1 та відповідач -2 проти заявленого позову заперечили, посилаючись на те, що оскаржуване Спільне рішення прийнято правомірно, в межах повноважень та на підставі встановлених порушень.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКО-ШВЕЙЦАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО У ФОРМІ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ»(код ЄДРПОУ 14285992) здійснює торгівельну діяльність у власній мережі магазинів безмитної торгівлі.
З 1994 року позивач здійснює торгівлю у магазині безмитної торгівлі, розташованому у міжнародному аеропорту «Сімферополь»(майд. Аеропорту, 14, м. Сімферополь, пункт пропуску через державний кордон України для повітряного сполучення «Аеропорт Сімферополь», термінал «Б».
Така діяльність позивача велась на підставі дозволу на відкриття магазину безмитної торгівлі від 12.06.2007р. №7-16-04/7/4-8-А, виданого Державною митною службою України та Державною прикордонною службою України на підставі Наказу Державної митної служби України та Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22.01.2004р. №35/68.
21 травня 2010 року позивач подав до Державної митної служби України та Адміністрації Державної прикордонної служби України заяву №248 про надання дозволу на відкриття магазину безмитної торгівлі у пункті пропуску для міжнародного повітряного сполучення «Сімферополь».
Листом від 26.05.2010р. №231/4036 Сімферопольський прикордонний загін Державної прикордонної служби України повідомив, що не заперечує проти одержання Товариством з обмеженою відповідальністю «СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКО-ШВЕЙЦАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО У ФОРМІ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ» дозволу на функціонування магазину безмитної торгівлі в пункті пропуску через державний кордон України для повітряного сполучення «Сімферополь»та подані заявником документи будуть направлені на адресу Адміністрації Державної прикордонної служби України для розгляду на спільній нараді з Державною митною службою України.
Листом від 08.06.2010р. №09/2025 Департамент організації митного контролю та роботи митних посередників Державної митної служби України повідомив, що питання видачі дозволу на відкриття магазину безмитної торгівлі у пункті пропуску через державний кордон для повітряного сполучення «Сімферополь»буде розглянуто на черговому засіданні спільної робочої групи Держмитслужби України та Адміністрації Держприкордонслужби України.
Кримською митницею Державної митної служби України проведено огляд Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКО-ШВЕЙЦАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО У ФОРМІ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ»за адресою: майд. Аеропорту, 14, м. Сімферополь, майд. Аеропорту, 21 (пункт пропуску через державний кордон України для повітряного сполучення «Аеропорт Сімферополь», термінал «Б», Дозвіл від 17.06.2007 №16-04/7/4-8-А); склад МБТ СП ТОВ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ», розташований за адресою: майд. Аеропорту, 21, м. Сімферополь (пункт пропуску через державний кордон України для повітряного сполучення «Аеропорт Сімферополь») за результатами якого 15.09.2010р. складено акт №б/н про проведення огляду територій і приміщень складів тимчасового зберігання, митних ліцензійних складів, спеціальних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць, де перебувають або можуть перебувати й транспортні засоби, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою покладено законом на митні органи.
Зазначений огляд проведено з метою визначення дотримання вимог порядку відкриття і ліквідації магазинів безмитної торгівлі та правил продажу товарів магазинами безмитної торгівлі.
Спільним рішенням Державної митної служби України та Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26.04.2011р. №11.1/2-12.1/6848 №0.233-4348/0/6-11 Товариству з обмеженою відповідальністю «СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКО-ШВЕЙЦАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО У ФОРМІ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ»в задоволенні заяви про продовження строку дії Дозволу на відкриття магазину безмитної торгівлі від 12.06.2007р. №7-16-04/7/4-8-А в міжнародному пункті пропуску для повітряного сполучення «Сімферополь»відмовлено у зв'язку з виявленими комісією Кримської митниці порушеннями п. 12, 15 Правил продажу товарів магазинами безмитної торгівлі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1089.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 2 Порядку відкриття і ліквідації магазинів безмитної торгівлі, затвердженого Поставою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003, № 1089 (далі по тексту - Порядок) магазин безмитної торгівлі відкривається на підставі дозволу, який видається відповідно до пунктів 3 - 8 цього Порядку суб'єктові підприємницької діяльності - власникові чи орендареві призначеного для магазину приміщення або суб'єктові, що має намір спорудити відповідне приміщення у пункті пропуску на митному кордоні України, в інших зонах митного контролю, визначених митними органами (далі - суб'єкт підприємницької діяльності).
Пунктом 3 зазначеного Порядку передбачено, що суб'єкт підприємницької діяльності подає митному органу та органу охорони державного кордону, в зоні діяльності яких планується відкрити магазин безмитної торгівлі, заяву про надання дозволу на відкриття магазину за формою, встановленою спільним наказом Держмитслужби та Держкомкордону.
До заяви додаються такі документи:
копії свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності та установчих документів;
довідка банку (банків) про розрахунковий та валютний рахунок заявника;
план пункту пропуску через митний кордон України з позначенням місця, де планується відкрити магазин безмитної торгівлі;
попереднє письмове погодження власника приміщення, розташованого в зоні митного контролю, на укладення договору оренди (у разі коли передбачається оренда приміщення);
план приміщення магазину безмитної торгівлі (п. 4 Порядку).
Відповідно до п. 11 Порядку для продовження строку дії дозволу власнику (керівнику) магазину безмитної торгівлі подається заява митному органу та органу охорони державного кордону, в зоні діяльності яких відкрито магазин безмитної торгівлі. Заява розглядається за відсутності порушень, зазначених у пункті 14 цього Порядку.
На період розгляду та прийняття рішення про продовження строку дії дозволу магазин безмитної торгівлі продовжує працювати в установленому режимі.
Згідно з п. 5 Порядку заява реєструється в день її надходження і розглядається протягом 30 календарних днів після її реєстрації. Під час розгляду перевіряється достовірність відомостей, зазначених у поданих заявником документах, і відповідність передбачуваного для магазину безмитної торгівлі приміщення вимогам статті 226 Митного кодексу України і цього Порядку або розглядається можливість проведення робіт, пов'язаних з його спорудженням. Про попереднє рішення щодо можливості відкриття магазину безмитної торгівлі заявникові надсилається письмове повідомлення за підписом начальника митного органу та органу охорони державного кордону.
Судом встановлено, що позивачу надавались попередні відповіді на подану ним 21.05.2010р. заяву, а тому твердження про те, що жодних дій з боку відповідачів щодо поданої позивачем заяви в установлений строк вчинено не було, не відповідають фактичним обставинам та є необґрунтованим посилання на Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»щодо застосування принципу мовчазної згоди.
Відповідно до статті 11 Митного кодексу України одним з основних завдань, покладених на митні органи України, є здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України.
Статтею 40 Митного кодексу України передбачено, що усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України, підлягають митному контролю, форму і обсяг якого, відповідно до статті 42 Митного кодексу України, митний орган визначає самостійно.
Згідно з вимогами статті 43 Митного кодексу України товари і транспортні засоби перебувають під митним контролем з моменту його початку і до закінчення згідно з заявленим митним режимом.
Відповідно до статті 225 Митного кодексу України визначено, що магазин безмитної торгівлі - митний режим, відповідно до якого товари, а також супутні товарам роботи, не призначені для споживання на митній території України, знаходяться та реалізуються під митним контролем у пунктах пропуску на митному кордоні України, відкритих для міжнародного сполучення, інших зонах митного контролю, визначених митними органами України, без справляння мита, податків, установлених на експорт та імпорт таких товарів, та без застосування заходів нетарифного регулювання.
Таким чином, вказаний митний режим передбачає перебування товарів під митним контролем протягом усього часу дії митного режиму магазину безмитної торгівлі.
Відповідно до статей 41, 61 Митного кодексу України однією з форм митного контролю є огляд територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних ліцензійних складів, спеціальних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць, де знаходяться товари і транспортні засоби, що підлягають митному контролю, чи проводиться діяльність, контроль за якою покладено на митні органи.
Огляд територій та приміщень, зокрема, магазинів безмитної торгівлі може здійснюватись з метою:
а) перевірки законності ввезення на митну територію України товарів і транспортних засобів, дотримання порядку їх ввезення, а також правильності та повноти сплати податків і зборів;
б) перевірки відповідності фактичної кількості ввезених товарів і транспортних засобів відомостям, заявленим у митній декларації;
в) перевірки дотримання встановлених цим Кодексом та іншими законами України правил провадження діяльності, контроль за якою покладено на митні органи.
Огляд територій та приміщень магазину безмитної торгівлі може передувати одержанню дозвільних документів.
Таким чином, суд приходить до висновку, що здійснення посадовими особами Кримської митниці митного контролю шляхом огляду території та приміщення магазину безмитної торгівлі, розташованого у пункті пропуску міжнародного повітряного сполучення «Сімферополь»із складанням акту від 15.09.2010р. №б/н, вчинено у межах компетенції та у спосіб, передбачений законодавством.
Щодо відмови позивачу в продовжені строку дії дозволу, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 226 Митного кодексу України товари, а також супутні товарам роботи, в режимі магазину безмитної торгівлі реалізуються лише у спеціальних торговельних закладах (магазинах безмитної торгівлі). Розташування магазинів безмитної торгівлі та умови реалізації в них товарів повинні виключати можливість безпосереднього ввезення цих товарів для споживання на митній території України. Порядок відкриття, ліквідації магазинів безмитної торгівлі, а також правила продажу ними товарів встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 11 Правил продажу товарів магазинами безмитної торгівлі, товари, що реалізуються магазином безмитної торгівлі, повинні мати відповідне маркування, яке дає змогу їх легко ідентифікувати. Вид і метод маркування товарів затверджується керівником митного органу, в зоні діяльності якого відкрито магазин.
Відповідно до п. 12 Правил продажу товарів магазинами безмитної торгівлі маркування товарів проводиться на складі магазину безмитної торгівлі у триденний строк після їх надходження та митного оформлення. На складі магазину безмитної торгівлі дозволяється здійснювати розпакування, пакування, перепакування та проводити операції, пов'язані із забезпеченням зберігання товарів і підготовкою їх до продажу.
Так, судом встановлено, що під час перевірки позивача виявлено порушення вимог п. 12 Правил продажу товарів магазинами безмитної торгівлі, зокрема нанесення маркування не на товар, а на його вторинну упаковку (ящики, коробки тощо).
Також, в порушення п. 15 Правил усі надходження товарів із складу до торговельного залу магазину безмитної торгівлі реєструються за формою, що не погоджена з митним органом.
Таким чином, підставою для прийняття оскаржуваного рішення відповідачем -1 та відповідачем -2 стало виявлення Кримською митницею порушень під час реалізації позивачем товарів у МТБ.
Відповідно до п. 5 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є:
подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком;
виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей;
негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачами -1 та 2 правомірно винесено Спільне рішення від 26.04.2011р. 11.1/2-12.1/6848 №0.233-4348/0/6-11 про відмову у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКО-ШВЕЙЦАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО У ФОРМІ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ»щодо продовження строку дії дозволу на відкриття магазину безмитної торгівлі від 12.06.2007р. №7-16-04/7/4-8-А в міжнародному пункті пропуску для повітряного сполучення «Сімферополь».
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, відповідач -1 та відповідач -2 виконали покладений на них обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого ними Спільного рішення від 26.04.2011р. 11.1/2-12.1/6848 №0.233-4348/0/6-11, а тому адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКО-ШВЕЙЦАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО У ФОРМІ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ»задоволенню не підлягає.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову Товариству з обмеженою відповідальністю «СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКО-ШВЕЙЦАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО У ФОРМІ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Д'ЮТІ ФРІ ТРЕЙДІНГ» відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлений 31.10.2011 р.
Головуючий суддя В.В. Амельохін
Судді: Є.В. Аблов
А.Б. Федорчук