Рішення № 38398009, 24.04.2014, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
24.04.2014
Номер справи
927/372/14
Номер документу
38398009
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Чернігівської області

м.Чернігів,проспектМиру,20 тел. 77-99-18

Іменем України

Р І Ш Е Н Н Я

24.04.14. Справа №927/372/14.

За позовом: Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі центру телекомунікаційних послуг №21 Чернігівської філії ПАТ «Укртелеком», 17500, м. Прилуки Чернігівської області, вул. Київська, 166.

До відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради, 17500, м. Прилуки Чернігівської області, вул.. Київська, 281.

Про стягнення 211 114,78 грн.

Суддя Федоренко Ю.В.

Представники сторін:

від позивача: Чорноморець Я.А., дов. від 11.12.13.

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Позивачем подано позов про стягнення з відповідача 221 114,78 грн. заборгованості по витратам понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за період з 01.10.13 по 01.03.14.

Після порушення провадження у справі позивачем подано заяву про зменшення позовних вимог у якій ставиться питання про стягнення з відповідача 131 435,94 грн. заборгованості по витратах понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.

Заяву обгрунтовано сплатою відповідачем заборгованості на суму 89 678,84 грн., що підтверджується доданими до заяви доказами на а.с.56-57.

Заяву подано у відповідності до ст..22 ГПК України, нею не порушуються права та охоронювані законом інтереси сторін, а тому вона прийнята судом до розгляду. Спір вирішується з урахуванням вказаної заяви.

Відповідач у відзиві на позов посилається на Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» яким повноваження стосовно затвердження кошторисних призначень мають депутати міської ради при затвердженні бюджету міста на відповідні роки. Незважаючи на подані відповідачем потреби по даному виду пільг у 2013 році - 660 000 грн. та у 2014 році - 680 000 грн. депутати міськради затвердили кошторисні призначення у 2013 році на суму 430 000 грн. та у 2014 році на суму 590 000 грн. На даний час кошторисні призначення майже закінчилися (залишок 9610 грн.), що не задовольнить вимоги заявленого позову.

Відповідач просить відстрочити виконання рішення у справі до моменту надходження додаткової субвенції з державного бюджету для погашення заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг. Розгляд справи просить провести без участі його представника.

Клопотання відповідача про розгляд справи без участі його представника судом задоволено.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача суд встановив таке.

Позивач надає телекомунікаційні послуги на пільгових умовах мешканцям міста Прилуки, які підпадають під дію п. 19 ч. 1 ст. 12, п. 10 ч. 1 ст. 13, п. 18 ч. 1 ст. 14, п. 20 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 р., п. 16 ст. 6-4 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань" від 23.03.2000 р., п. 11 ст. 20, ст. 21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р., п. 6 ч. 1 ст. 6, ч. 3 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" від 24.03.1998 р., ч.5 ст. 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р., п. 4 ч. 3 ст. 13 Закону України " Про охорону дитинства" від 26.04.2001 р. та ч. 5 ст. 49 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р.

Згідно із п. 19 ч. 1 ст. 12 Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт); абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 13 Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: позачергове безплатне встановлення квартирних телефонів і позачергове користування всіма послугами зв'язку; абонементна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів, а для інвалідів Великої Вітчизняної війни та війни з Японією зі 100-процентною знижкою від затверджених тарифів.

Пунктом 18 ч. 1 ст. 14 Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що учасникам війни (статті 8, 9) надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт); абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.

Згідно із п. 20 ч. 1 ст. 15 Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особам, на яких поширюється чинність цього Закону (стаття 10), надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт); абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів; порядок користування послугами зв'язку та оплати за встановлення квартирних телефонів визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 6 Закону "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", а саме п. 6 ч. 1, передбачено, що ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України надаються такі пільги: 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги), користування квартирним телефоном ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і членами їх сімей, які проживають разом з ними, в жилих будинках усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавством, або 50-відсоткова знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Відповідно до п. 11 ст. 20 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги: 50-процентна знижка плати за користування житлом (квартирної плати, плати за утримання будинків), комунальними послугами (газ, електрична і теплова енергія, водопостачання, водовідведення та інші послуги) у межах середніх норм споживання, передбачених законом, телефоном (абонентна плата, оплата послуг електрозв'язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при посекундному обліку їх тривалості); зазначені у цьому пункті пільги надаються також членам сімей громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які проживають у жилих будинках (квартирах) усіх форм власності, в межах норм, передбачених законом; до членів сімей громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, належать: дружина (чоловік), неповнолітні діти, непрацездатні батьки, особа, яка проживає разом з постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи особою - інвалідом I групи та доглядає за нею, за умови, що ця особа не перебуває у шлюбі; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, що має право на пільги, та проживає разом з ним.

У ч. 3 ст. 63 Закону України "Про телекомунікації" від 18.11.2003 р. зазначено, що телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

Згідно із ст. 17 Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Відповідно до ст. 1 Закону "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" реалізація обов'язкових цільових державних і місцевих програм соціального захисту ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранів служби цивільного захисту, ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Статтею 63 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Згідно із постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Таким чином, відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг, здійснюється відповідачем за рахунок державних субвенцій (державного та місцевих бюджетів).

Як вбачається із матеріалів справи, позивачем у період з 01.01.13. по 01.03.14. надано відповідачу телекомунікаційні послуги на пільгових умовах, що підтверджується підписаними сторонами та скріпленими печатками актами звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між позивачем та головним розпорядником коштів місцевого бюджету - відповідачем по справі; розрахунками суми компенсації установчої та абонентської плати за телефон згідно із Законом "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; розрахунками суми компенсації установчої та абонентської плати за телефон учасників ЧАЕС; розрахунками суми компенсації установчої та абонентської плати за телефон ветеранам військової служби; розрахунками суми компенсації установчої та абонентської плати за телефон багатодітним сім'ям, розрахунками суми компенсації установчої та абонентської плати за телефон працівникам прокуратури, частковою оплатою боргу відповідачем (а.с.10-42).

Представниками сторін підписано та скріплено печатками акт звірки заборгованості відповідача за період з 01.10.13 по 01.03.14 яким підтверджено суму заборгованості - 221 114,78 грн. на час звернення позивача до суду з позовом.

Після порушення провадження у справі відповідачем частково здійснено погашення боргу на суму 89 678,84 грн. в зв'язку із чим позивачем зменшено розмір позовних вимог на цю суму.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно із ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку; зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Статтею 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Всупереч положенням норм чинного законодавства, відповідачем витрати, понесені позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах в період з 01.10.13 по 01.03.14 не відшкодовані повністю на суму 131 435,94 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 623 ЦК України боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.

У вищезазначеному Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, передбачено порядок та строки перерахування коштів бюджетів та здійснення розрахунків з постачальниками відповідних послуг.

Між сторонами підписано акт звіряння заборгованості по витратах понесених ПАТ "Укртелеком" за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах за період з 01.10.13 по 01.03.14 на суму 221 114,78 грн.

Доказів про сплату позивачу 131 435,94 грн. відповідач не наддав.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку про обгрунтованість позову і про його задоволення у повному обсязі

Судові витрати у справі покладаються на відповідача у відповідності до ст.49 ГПК України.

Клопотання відповідача про повернення позивачу сплаченої суми судового збору з державного бюджету в зв'язку з поданням заяви про зменшення позовних вимог судом відхиляється, оскільки відповідачем частково сплачено суму в 89 678,84 грн. після порушення провадження у справі і сплачений судовий збір у цій частині покладається на відповідача відповідно до абзацу 2 п.4.7 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.13 №7 «Про деякі питання практики застосування розділу УІ Господарського процессуального кодексу України».

Вирішуючи клопотання відповідача про відстрочення виконання рішення суду судом враховується, що відповідачем не подано доказів на підтвердження його пояснень про те, що ним подавались до відповідних органів розрахунки про потреби для відшкодування пільг у 2013-2014 роках у наведених у відзиві на позов розмірах.

Надані кошториси на 2013-2014 роки підтверджують надходження коштів відповідно у розмірах 430 000 грн. на 2013 рік та 590 000 грн. на 2014 рік.Відповідачем дійсно направлялись листи щодо збальшення обсязу субвенцій у 2014 році (від 24.02.14, від 11.04.14, від 24.02.14).

Листом від 01.04.14 Департамент соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації повідомив відповідача про те, що лист останнього щодо збільшення кошторисних призначень субвенції на надання пільг направлено Департаменту фінансів облдержадмінстрації для прийняття відповідного рішення у разі фінансової можливості.

Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом (п.7.1.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.12 №9).

Оскільки конкретний строк відстрочки виконання рішення відповідачем не зазначено,враховуючи матеріальні інтереси сторін та наявність інфляційних процесів в економіці держави, суд вважає необхідним відмовити відповідачу у наданні відстрочки виконання рішення суду.

Керуючись ст.49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити повністю і стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради (17500 м. Прилуки, вул. Київська, 281 код 03196222 р/р 35416033038653 в ГУДКУ в Чернігівській області МФО 853592) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (17500 м. Прилуки, вул. Київська, 166 код 01189425, р/р 26006413 ЧОД ПАТ "Райффайзен банк Аваль" МФО 353348) борг по витратам, понесеним внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах в сумі 131 435,94 грн. та 4422,30 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 24.04.14.

Суддя Ю.В.Федоренко