Постанова № 38382296, 10.04.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.04.2014
Номер справи
826/2802/14
Номер документу
38382296
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 квітня 2014 року 11:38 № 826/2802/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Грабовському В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом доГоловного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві Підприємства з іноземними інвестиціями «Білла - Україна» прозастосування заходів реагування,за участю:

представника позивача - Фартушний С.І.

представника відповідач - Віценко А.Г.

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 10 квітня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Підприємства з іноземними інвестиціями «Білла - Україна» (далі по тексту - відповідач) про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення подальшої експлуатації приміщень філії №3 Підприємства з іноземними інвестиціями «Білла - Україна» (код ЄДРПОУ 25288083) по проспекту Маяковського, 85 в м. Києві.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем недотримані вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях, які наявні в матеріалах даної справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

25 листопада 2011 року головним державним інспектором з нагляду у сфері пожежної і техногенної безпеки Деснянського району міста Києва, на підставі матеріалів про порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки філії №3 ПІІ «Білла-Україна» винесено припис №109 про застосування запобіжних заходів, а саме про призупинення експлуатації 20 приміщень та 40 ланок електромережі супермаркету ПІІ «Білла - Україна» по проспекту Маяковського, 85 в м. Києві.

У приписі від 25.11.2011р. №109 зазначено, що приміщення та території філії №3 ПІІ «Білла-Україна» експлуатується з порушеннями вимог законодавства та нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки, а саме:

- не надано підтвердження щодо обстеження будівель (споруд), незалежно від їх призначення, форми власності, віку, капітальності, технічних особливостей, шляхом залучення на договірних засадах для виконання цієї роботи спеціалізованої організації яка має Державну ліцензію на виконання спеціальних видів робіт з проектування та будівництва порушення: «Правила обстежень, оцінки технічного стану та паспортизації виробничих будівель і споруд», затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України та Держнаглядохоронпраці України від 27 листопада 1997 року №32/288, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 6 липня 1998 року за № 423/2863 НПАОП 45.2-4.01-98, п. 1.5., 1.6; постанова Кабінету Міністрів України (далі ПКМУ) від 05.05.1997 року № 409, п. 1 «Про забезпечення надійності й безпечної експлуатації будівель, споруд та інженерних мереж»;

- не складено, не затверджено перелік дільниць, для яких необхідно розробляти Плани локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій (ПЛАС), і не погоджено його з територіальним органом МНС порушення: п. 4.2 «Положення щодо розробки планів локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій» затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17.06.1999 року № 112, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.06.1999 року за №424/3717;

- відсутня штатна посада працівника цивільної оборони супермаркету порушення: розділ II, п. 2, останній абзац ПКМУ від 10.05.1994 року № 299 «Про затвердження Положення про Цивільну оборону України»;

- не розроблено проектну документацію на встановлення системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення, згідно з технічним завданням, розробленим відповідними службами потенційно небезпечного об'єкта за участю проектної організації, узгодженим уповноваженим підрозділом МНС України та іншими заінтересованими організаціями і затвердженим керівником об'єкта порушення п. 6.2 «Правил улаштування, експлуатації та технічного обслуговування системі раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення», затверджених наказом МНС України від 15.05.2006 року № 288, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.07.2006 року за № 785/12659;

- супермаркет не обладнано системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення, порушення: п.п. 5, 6 додатку «Правил улаштування, експлуатації та технічного обслуговування систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення4людей у разі їх виникнення», затверджених наказом МНС України від 15.05.2006 року № 288. зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.07.2006 року за № 785/12659;

- не складено номенклатуру та обсяги накопичення матеріального резерву супермаркету з постійно діючими органами управління у справах цивільної оборони і не затверджено головою Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Київської міської державної адміністрації, порушення: п. 8 ПКМУ від 29.03.2001 року № 308 «Про Порядок створення і використання матеріальних резервів для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків»; п. 4.2.3 «Правил техногенної безпеки в сфері цивільного захисту па підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 року № 557, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.09.2007 року за № 1006/14273;

- не складено річний графік накопичення матеріального резерву, порушення: п. 14 «Порядку створення і використання матеріальних резервів для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків», затвердженого ПКМУ від 29.03.2001 року № 308;

- не пройшли навчання на курсах цивільної оборони:

- керівник підприємства;

- уповноважені керівники з ліквідації надзвичайної ситуації та особи, які очолюють штаби з ліквідації надзвичайних ситуацій;

- працівники диспетчерських служб;

- фахівці підприємства, які причетні до забезпечення промислової та екологічної безпеки;

- керівники навчальних груп з підготовки, працівників на підприємстві, з питань захисту і дій у надзвичайних ситуаціях;

порушення: ПКМУ від 26.07.2001 року № 874 «Положення про порядок підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації керівних кадрів і фахівців у сфері цивільного захисту»;

- не створена об'єктова комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, порушення: п.п. 10, 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року № 1198 «Про затвердження Положення про єдину державну систему запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру», затвердженого ПКМУ від 3.08.1998 року № 1198;

- не розроблено та не затверджено керівником об'єкта Положення про об'єктову комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій і її персональний склад, порушення: п. 1.2 ПКМУ від 03.08.1998 року № 1198 «Про затвердження Положення про єдину Державну систему запобігання та реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру»;

- не заведено необхідні документи щодо планування евакуації працівників супермаркету та членів їх сімей у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, порушення: п. 26 «Положення про порядок проведення евакуації населення у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2001 року № 1432;

- відсутні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій працівників в разі виникнення надзвичайної ситуації, порушення: п. 4,5.5 «Правил техногенної безпеки в сфері цивільного: захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 року № 557, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.09.2007 року за № 1006/14273;

- відсутні інформаційно-довідкові куточки з питань захисту співробітників та їх дій у надзвичайних ситуаціях, порушення: п. 6 наказу МНС України від 23.04.2001 року № 97 «Про затвердження Порядку здійснення підготовки населення на підприємствах, в установах та організаціях до дій при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.06.2001 року за № 481/5672;

- не забезпечено фінансування витрат у порядку та обсягах, необхідних для повного і якісного забезпечення вимог техногенної безпеки, порушення: п. 3.1 «Правил техногенної безпеки в сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 року № 557, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.09.2007 року за № 1006/14273.

Позивачем здійснено перевірку виконання відповідачем припису від 25.11.2011р. №109, якою встановлено не виконання в повному обсязі вимог правил техногенної безпеки та цивільного захисту (лист від 05.08.2013р. №65/6/3393).

На підставі наказу Деснянського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві від 05.02.2014р. №65 то посвідчення від 10.02.2014р. №29/103 проведено позапланову перевірку приміщень філії №3 ПІІ «Білла - Україна» розташованих: м. Київ, проспект Маяковського, 85.

Під час здійснення позапланової перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки встановлено, що приміщення філії №3 ПІІ «Білла-Україна» (код ЄДРПОУ 25288083), розташовані по проспект Маяковського, 85, в місті Києві, експлуатуються з порушенням законодавства у сфері технічної та пожежної безпеки, а саме:

- відсутня штатна посада працівника цивільної оборони супермаркету;

- супермаркет не обладнано системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення;

- не складено номенклатуру та обсяги накопичення матеріального резерву і не затверджено головою Постійної комісії з питань техногенно - екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій КМДА;

- не складено річний графік накопичення матеріального резерву;

- не пройшли навчання особи керівного складу підприємства на територіальних курсах цивільної оборони.

За результатами перевірки складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно - рятувальних служб №29/66 від 13.02.2014р.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Так, згідно зі ст. 1, ч. 5 ст. 4, ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 6, ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Абзацом третім частини першої статті 6 наведеного Закону встановлено, що підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).

Підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Відповідно до статті 1 Кодексу цивільного захисту України Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно з ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

З аналізу викладених положень, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Щодо першого правопорушення: - відсутня штатна посада працівника цивільної оборони супермаркету, суд зазначає наступне.

В матеріалах справи міститься копія наказу відповідача №260 від 24.01.2014р. «Про організацію і ведення цивільного захисту на ПІІ «Білла - Україна», відповідно до якого начальником цивільного захисту філії №3 ПІІ «Білла - Україна» призначено Чорну О.В.

Таким чином, відсутні порушення щодо відсутності штатної посади працівника цивільної оборони супермаркету ПІІ «Білла - Україна» по проспекту Маяковського, 85 в м. Києві.

Щодо другого правопорушення: - супермаркет не обладнано системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення, суд зазначає наступне.

Правила улаштування, експлуатації та технічного обслуговування систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення, затверджені наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 15 травня 2006 року №288, визначають вимоги щодо обладнання потенційно небезпечних об'єктів автоматичними системами раннього виявлення загроз надзвичайних ситуацій та тих надзвичайних ситуацій, що сталися, а також системами оповіщення про надзвичайні ситуації працюючого персоналу та населення, яке перебуває в зонах можливого ураження небезпечними чинниками.

Вищезазначені Правила розповсюджуються на потенційно небезпечні об'єкти під час їх будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, капітального ремонту, зміни функціонального призначення, а також на об'єкти, що експлуатуються.

Перелік об'єктів, що підлягають обладнанню системами раннього виявлення надзвичайних ситуацій, наведено у додатку до п. 4.1 Правил.

Відповідно до вимог п. 11 Додатку до п. 4.1 Правил обладнанню системами раннього виявлення надзвичайних ситуацій підлягають потенційно небезпечні об'єкти - будівлі та споруди з покрівлями великої площі, а саме: покрівлі великої площі, що побудовані з використанням байтових, арочних та інших несучих конструкцій.

При цьому, даною нормою визначено, що класифікація будівель та споруд провадиться на підставі рішень Постійних комісій по питанням ТЕБ та НС, експертних рад або інших уповноважених органів, які діють на зазначених територіях.

Однак, відповідно до вимог п. 5.1. «є» Стандарту Міністерства надзвичайних ситуацій України «Безпека у надзвичайних ситуаціях. Автоматизовані системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення. Типи й загальні технічні вимоги» СОУ МНС 75.2-00013528-003:2011, затвердженого наказом МНС від 4 квітня 2011 року № 333, системами раннього виявлення надзвичайних ситуацій передбачено обладнання будівель та споруд, у тому числі, з покрівлею площею понад 1000 кв.м., виготовленою з використанням байтових і аркових конструкцій.

Відповідно до Висновку за результатами аналізу конструктивних рішень покрівлі будівлі магазину «Білла» за адресою: прос. Маяковського, 85 в Деснянському районі м. Києва від 09.12.2013, огляд несучих і огороджувальних конструкцій будівлі супермаркету «БИЛЛА» по проспекту Маяковського, 85 в м. Києві, вивчення наданої змовником документації дозволяє зробити наступні висновки:

1) проектувальниками була вибрана статично визначена конструктивна схема без використання вантових елементів або арочних конструкцій. Основні несучі конструкції будівлі - безрозпірні металеві рами, які шарнірно опираються на сталеві колони і забезпечать просторову жорсткість будівлі;

2) металеві та залізобетонні елементи каркасу будівлі знаходяться в задовільному стані. Дефектів або пошкоджень, які б впливали на несучу здатність конструкцій або свідчили про деформаційні процеси, не виявлено;

3) зовнішні стіни по периметру будівлі не мають тріщин та ушкоджень у вигляді зволоження та розмерзання, тріщин або інших дефектів. Багаторічний термін експлуатації будівлі за призначенням дозволяє констатувати факт належного догляду за конструкціями при експлуатації будівлі;

4) при огляді внутрішніх приміщень не виявлено пошкоджень та дефектів. Опорядження в задовільному стані;

5) організований водовід та відливи зі сталевих оцинкованих листів, що мають достатню ширину, запобігають замоканню стін і руйнуванню опорядження;

6) вимощення по периметру будівлі запобігає зволоженню грунтів основи та фундаментів.

Крім того, листом від 16.01.2014 № 064-373 Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища повідомив, що відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України та Стандарту МНС України «Безпека у надзвичайних ситуаціях. Автоматизовані системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення Типи й загальні технічні вимоги» СОУ МНС 75.2-00013528-003:2011, затвердженого наказом МНС від 04.04.2011 № 333, управлінням з питань надзвичайних ситуацій опрацьовується новий перелік об'єктів, які підлягають обладнанню автоматизованими системами раннього виявлення надзвичайних ситуацій і оповіщення людей у разі їх виникнення.

Враховуючи Висновки за результатами аналізу конструктивних рішень покрівель магазинів «Білла» за адресами: вул. Гришка, 3, вул. Тростянецька, 1-а та вул. Маяковського, 85, проведеного ДП «НДІБК», згідно яких конструктивна схема покрівлі виконана без використання вантових елементів або арочних конструкцій, включення до нового переліку не передбачено.

Дані обставини свідчать, що торгівельний центр філії №3 ПІІ «Білла-Україна», розташований за адресою: м. Київ, просп. Маяковського, 85 побудований без використання вантових елементів або арочних конструкцій, що виключає необхідність встановлення в ньому системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей.

Таким чином, відсутні порушення щодо не обладнання супермаркету системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення.

Щодо порушення, не складено номенклатуру та обсяги накопичення матеріального резерву і не затверджено головою Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Київської міської державної адміністрації, а також не складено річних графіків накопичення матеріального резерву, суд зазначає наступне.

Позивач вказує на порушення відповідачем п.п. 4, 6, 8 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2001р. № 308 «Про Порядок створення і використання матеріальних резервів для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру та їх наслідки».

Матеріальні резерви, що використовуються для запобігання ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків, створюються суб'єктами господарської діяльності, у власності (управлінні) або у користуванні яких є об'єкт (об'єкти) підвищеної небезпеки, - об'єктовий запас для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків, проведення невідкладних відновних робіт.

Номенклатура та обсяги резерву місцевого та об'єктового рівня підприємств, об'єкти яких увійшли до переліку об'єктів підвищеної небезпеки, погоджуються з постійно діючими органами управління у справах цивільної оборони і затверджуються головами комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської і Севастопольської міських держадміністрацій.

Номенклатура та обсяги резерву об'єктового рівня підприємств, об'єкти яких не увійшли до переліку об'єктів підвищеної небезпеки, погоджуються з постійно діючими органами управління у справах цивільної оборони і затверджуються головами комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій районних держадміністрацій.

Також позивач вказує на порушення відповідачем п. З.1.1., 4.2. наказу МНС України від 15.08.2007р. № 557 «Правила техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.09.2007 № 1006/14273.

Керівники потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки повинні забезпечити створення матеріальних (об'єктових) резервів для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру і їх наслідків.

Створення, збереження і раціональне використання матеріальних ресурсів, необхідних для запобігання надзвичайним ситуаціям, повинно здійснюватися за результатами прогнозу небезпеки, що може виникнути у разі аварії (надзвичайної ситуації) на ПНО або ОПН або на небезпечних територіях.

Резерви повинні створюватися, виходячи з максимальної гіпотетичної (прогнозованої) надзвичайної ситуації, характерної для конкретної території, галузі, об'єкта, а також передбаченого обсягу робіт з ліквідації її наслідків.

Номенклатура та обсяги резерву місцевого та об'єктового рівня підприємств, об'єкти яких увійшли до переліку ОПН, погоджуються з територіальними органами управління МНС і затверджуються головами комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської і Севастопольської міських держадміністрацій.

Номенклатура та обсяги резерву об'єктового рівня підприємств, об'єкти, які за характером своєї діяльності не відносяться до ОПН, повинні погоджуватися з місцевими органами управління МНС і затверджуватися головами комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій районних держадміністрацій.

Матеріальні цінності, що поставляються до резерву, повинні мати сертифікат відповідності на весь нормативний термін їх зберігання.

Генеральним директором ПІІ «Білла-Україна» затверджена Номенклатура матеріального резерву для запобігання та на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 3 філії ПП «Білла-Україна», яка листом від 09.03.2013р. № 281 надіслана ПІІ «Білла-Україна» Голові комісії з припинення юридичної особи ГУ Держтехногенбезпеки у м. Києві полковнику служби цивільного захисту Бондаренку В.В та Головному державному інспектору з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки в Деснянському районі м. Києва, а листом від 19.04.2013р. № 286 - начальнику управління з питань НС Деснянської районної в м. Києві Державної адміністрації.

Проте Управління з питань надзвичайних ситуацій листом від 14.05.2013 № 34/297 повідомило ПІІ «Білла-Україна», що надана на затвердження Номенклатура не відповідає вимогам нормативно правових актів, адже являє собою не матеріальний резерв, а засоби, якими комплектується пожежний щит.

Матеріальними резервами є будівельні матеріали, пальне, медикаменти, продовольство, техніка, технічні засоби та інші матеріально-технічні цінності, призначені для проведення невідкладних відновних робіт і заходів, спрямованих на запобігання, ліквідацію надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків.

Резерви створюються заздалегідь з метою використання їх у разі загрози виникнення надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, ліквідації цих надзвичайних ситуацій та їх наслідків.

Резерви створюються виходячи з максимальної гіпотетичної (прогнозованої) надзвичайної ситуації, характерної для конкретної території, галузі, об'єкта, а також передбаченого обсягу робіт з ліквідації її наслідків.

Резерви розміщуються на об'єктах, призначених або пристосованих для їх зберігання, а також на складах і базах підприємств за рішенням керівників відповідних центральних і місцевих органів виконавчої влади, виконкомів рад міст обласного значення та керівників підприємств з урахуванням їх оперативної доставки до можливих зон надзвичайних ситуацій.

Відповідач зазначив, що накопичення матеріального резерву відбувається, проте, доказів затвердження номенклатури матеріального резерву суду не надав. Листом Управління з питань надзвичайних ситуацій Деснянської РДА від 14.05.2013р. №34/297 повідомило про не затвердження ним матеріального резерву на 3 філії ПІІ «Білла - Україна» за адресою: проспект Маяковського, 85 в м. Києві.

Щодо порушення, не пройшли навчання особи керівного складу підприємства на територіальних курсах цивільної оборони, суд зазначає наступне.

Позивач посилається на порушення відповідачем ст. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 № 874 «Про удосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації керівних кадрів і фахівців у сфері цивільного захисту».

Вищезазначена постанова втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 819 «Про затвердження порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту.

Постановою № 819 визначені такі вимоги щодо проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту.

Для навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, ДСНС разом з місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування утворює навчально-методичні центри сфери цивільного захисту, які проводять функціональне навчання (підвищення кваліфікації цільового призначення) керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту (функціональне навчання), забезпечують надання інших освітніх послуг та методичний супровід суб'єктів господарювання, що проводять навчання населення діям у надзвичайних, аварійних ситуаціях та в умовах терористичного акту.

Суб'єкти господарювання визначають щорічну потребу в навчанні керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, а також забезпечують періодичність його проведення.

Навчання осіб керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, здійснюється шляхом проведення функціонального навчання та практичної підготовки.

Особи керівного складу та фахівці суб'єктів господарювання, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, у перший рік призначення на посаду і періодично один раз на три - п'ять років зобов'язані проходити функціональне навчання.

Навчальний процес з функціонального навчання здійснюється відповідно до Положення про організацію навчального процесу з функціонального навчання у мережі навчально-методичних установ єдиної системи цивільного захисту, затвердженого наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 10.07.2008 № 514, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 11.08.2008 № 734/15425.

Основними видами функціонального навчання, що забезпечують його безперервність, є:

короткострокове (до 72 навчальних годин) підвищення кваліфікації керівних та управлінських кадрів - проводиться з відривом від виробництва в Інституті, на обласних курсах підвищення кваліфікації керівних кадрів у складі навчально-методичних центрів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності, на виїзних заняттях з підвищення рівня компетентності державних службовців, інших керівних і управлінських кадрів, які за сферою своїх посадових обов'язків виконують певні завдання, функції у межах законодавчо визначених повноважень з питань цивільного захисту. До короткострокового підвищення кваліфікації цільового призначення також належить участь керівних кадрів у навчально-методичних зборах цивільного захисту, конференціях, семінарах з проблем запобігання і реагування на надзвичайні ситуації;

курсове (тривалість визначається програмами постійно діючих семінарів, але не перевищує 36 годин) - проводиться з відривом від виробництва на міських курсах цивільної оборони як за цільовим призначенням щодо корекції професійної підготовленості фахівців виконувати службові обов'язки і поставлені завдання у різних режимах діяльності єдиної державної системи цивільного захисту, так і на замовлення відповідно до потреб підприємств, установ та організацій;

практичне (до 56 годин) - здійснюється без відриву від виробництва майстрами виробничого навчання, завідувачами навчально-консультаційних пунктів безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях, у навчальних закладах відповідно до програм практичної підготовки до дій за надзвичайних ситуацій на підприємствах, в установах та організаціях, положень, настанов, рекомендацій щодо підготовки та проведення об'єктових комплексних, штабних, тактико-спеціальних навчань, тренувань та спеціальних навчально-організаційних заходів з цивільного захисту;

самостійна підготовка.

Функціональне навчання слухачів в установах, проводиться відповідно до державного замовлення за планами комплектування та угод з юридичними і фізичними особами.

Функціональне навчання за угодами проходять працівники підприємств, установ та організацій, які при формуванні планів комплектування установ, навчальних закладів слухачами на навчальний рік не ввійшли до заявок відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на навчання за державним замовленням.

Формування навчальних груп слухачів для навчання за угодами здійснюється установами, навчальними закладами на підставі окремих заявок від фізичних осіб, підприємств, установ та організацій. Заявка надається на бланку підприємства, установи, організації, де зазначаються кількість та категорія осіб, які підлягають навчанню.

Слухачі зараховуються на навчання наказом керівника установи, навчального закладу на підставі посвідчень про відрядження та документів, які засвідчують особу.

Особам, які пройшли функціональне навчання, видається посвідчення встановленого зразка. Відповідний запис про навчання вноситься у трудову книжку.

Судом встановлено, що начальник цивільного захисту третьої філії ПІІ «Білла-Україна» Чорна О.В. пройшла навчання на територіальних курсах цивільної оборони, що підтверджується посвідченням про функціональне навчання у сфері цивільного захисту № 1763, виданим 15.11.2013.

Наведене свідчить про відсутність порушень, які б створювали загрозу життю та здоров'ю людей, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

У зв'язку з чим, суд вважає передчасним висновок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві про вжиття заходів реагування у вигляді повного зупинення подальшої експлуатації приміщень філії №3 Підприємства з іноземними інвестиціями «Білла - Україна» (код ЄДРПОУ 25288083) по проспекту Маяковського, 85 в м. Києві.

Крім того, суд враховує Висновок за результатами аналізу конструктивних рішень покрівлі будівлі магазину «Білла» за адресою: вул. Маяковського, 85 в м. Києва, затвердженого 09.12.2013р., відповідно до якого стан конструкцій і будівлі магазину «Білла» по вул. Маяковського, 85 в м. Києві - задовільний.

Таким чином, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві має бути відмовлено повністю.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 15.04.2014р.

Суддя В.В. Амельохін