ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження
в частині заявлених позовних вимог
"24" квітня 2014 р. Справа № 809/1250/14
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Матуляк Я.П., перевіривши матеріали адміністративного
позову ОСОБА_1
до Міністерства юстиції Польщі Ministerstwo Sprawiedliwosci, Міністерства праці і соціальної політики Польщі Ministerstwo Pracy I Polityki Socjalnej, Міністерства казни в Польщі Ministerstwo Skarbu, Міністерства юстиції України, Державної казначейської служба України, Міністерства закордонних справ України
про визнання дій та бездіяльності протиправними, та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Міністерства юстиції Польщі, Міністерства праці і соціальної політики Польщі, Міністерства казни Польщі, Міністерства юстиції України, Державної казначейської служби України, Міністерства закордонних справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - орган опіки м. Івано-Франківська та Івано-Франківської області, Служба у справах неповнолітніх про визнання дій а бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинення дій, надання суду звіту про виконання судового рішення, відшкодування моральної шкоди.
При вирішенні питання щодо відкриття провадження у даній справі, судом встановлено, що частину позовних вимог звернено до відповідачів, які є суб'єктами владних повноважень іншої держави, а саме: Міністерство юстиції Польщі, Міністерство праці і соціальної політики Польщі, Міністерство казни Польщі.
Слід зазначити, що за змістом п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
В той же час, статтею 124 Конституції України визначено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що компетенція адміністративних судів України, в тому числі, Івано-Франківського окружного адміністративного суду не поширюється на правовідносини, які виникли за межами України між ОСОБА_1 та державними органами Республіки Польща. Такий позов повинен пред'являтись до повноважного та компетентного суду Республіки Польща.
Відповідно до п.1 ч.1. статті 109 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Як наслідок, суд приходить до висновку, що у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції Польщі, Міністерства праці і соціальної політики Польщі, Міністерства казни Польщі, Міністерства юстиції України, Державної казначейської служби України, Міністерства закордонних справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - орган опіки м. Івано-Франківська та Івано-Франківської області, Служба у справах неповнолітніх про визнання дій а бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинення дій, надання суду звіту про виконання судового рішення, відшкодування моральної шкоди, в частині позовних вимог звернутих до Міністерства юстиції Польщі, Міністерства праці і соціальної політики Польщі, Міністерства казни Польщі, слід відмовити.
На підставі наведеного, керуючись ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя ,-
У Х В А Л И В:
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до Міністерства юстиції Польщі Ministerstwo Sprawiedliwosci,
Міністерства праці і соціальної політики Польщі Ministerstwo Pracy I Polityki Socjalnej,
Міністерства казни в Польщі Ministerstwo Skarbu,
Міністерства юстиції України,
Державної казначейської служби України,
Міністерства закордонних справ України, про визнання дій та бездіяльності протиправними, та зобов'язання вчинити дії, в частині позовних вимог звернутих до Міністерства юстиції Польщі, Міністерства праці і соціальної політики Польщі, Міністерства казни Польщі.
Копію цієї ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Матуляк Я.П.