копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2014 р. Справа № 804/4195/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіРябчук О.С. при секретаріСкупейко І.М. за участю: представника позивача представника відповідача Колот В.В. Сорока В.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпродзержинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськтепломережа" про стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
26 березня 2014 р. Дніпродзержинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» (далі - відповідач) з вимогами про про стягнення податкового боргу з розрахункових рахунків Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» в розмірі 168 812,10 грн., в тому числі - 3 536,89 грн. з податку на прибуток та 165 275,20 грн. по адміністративним штрафам та іншим санкціям.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позивних вимог зазначив, що Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» має податковий борг в загальному розмірі 168 812,10 грн., який виник внаслідок нарахування пені за несплату узгоджених податкових зобов'язань. Позивач також зазначав, що відповідно до вимог чинного законодавства погашення податкового боргу здійснюється в порядку календарної черговості виникнення боргу, а враховуючи наявність за відповідачем податкового боргу попередніх періодів, суми сплати по податковим зобов'язанням зараховані в погашення заборгованості попередніх періодів.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, просила в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначила наступне. Зарахування податковим органом сум податку, сплачених на підставі рішення про реструктуризацію податкового боргу в погашення заборгованості по податковій декларації є неправомірним, оскільки платником податку в платіжних дорученнях чітко визначено призначення платежу. Суми пені за несплату податкових зобов'язань на підставі податкових повідомлень-рішень № 0000392301 від 10.02.2007 р. та № 0000022401 від 22.12.2009 р. вже були предметом розгляду в суді, що підтверджується постановами Дніпропетровського окружного адміністративного суду та виключає можливість стягнення з підприємства сум цих податкових зобов'язань. Враховуючи наведене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до наступного висновку.
Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» зареєстровано30.04.1999 р. та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за ідентифікаційним кодом 03342573 таперебуває на обліку в Дніпродзержинській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.
Відповідно до наданої позивачем довідки за підприємством рахується податковий борг у загальному розмірі 168 812,10 грн., з них:
-з податку на прибуток - 3 536,89 грн. (нараховано пені за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання по декларації № 85926 від 09.11.2011 р.);
- адміністративні штрафи та санкції 45 612,31 грн. (нараховано пені за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання на підставі податкового повідомлення-рішення № 0000392301 від 10.02.2007 р.) та 119 662,90 грн. (нараховано пені за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання на підставі податкового повідомлення-рішення № 0000022401 від 22.12.2009 р.).
З витягу із облікової картки платника податків вбачається, що Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області здійснювалося зарахування сум податку, сплачених Комунальним підприємством Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» на виконання зобов'язань по рішенню про реструктуризацію податкового боргу від 31.08.2006 р. в погашення заборгованості по декларації № 85926 від 09.11.2011 р.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2014 р. по адміністративній справі № 804/14685/13-а адміністративний позов Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємстваДніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» задоволено, стягнуто з підприємства, зокрема, податковий борг з адміністративних штрафів та санкцій в сумі 110 639,94 грн. При цьому, до зазначеної суми включено, в тому числі, пеню за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання, визначеного податковим повідомленням-рішенням № 0000392301 від 10.02.2007 р.
Згідно до відмітки постанова не набрала законної сили.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.04.2011 р. по адміністративній справі № 2а/0470/217/11 адміністративний позов Державної податкової інспекціїу м. Дніпродзержинську до Комунального підприємстваДніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» задоволено частково.
Вказаною постановою встановлено, що сума податкового зобов'язання, визначена податковим повідомленням-рішенням№ 0000022401 від 22.12.2009 р. не підлягає стягненню з Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» в зв'язку з тим, що цю суму належить стягнути з Управління комунальної власності Дніпродзержинської міської ради.
Згідно до відмітки постанова набрала законної сили.
Податковим органом сформовано та направлено на адресу підприємства податкові вимоги № 1/2 від 10.10.2001 р. та № 2/91 від 14.10.2001 р.
Згідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п. 14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України податковим боргом вважається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно до п.п. 129.1, 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
За правилами, визначеними п. 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідно до вимог ст. 58.3, 59.1 Податкового кодексу України податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про
вручення.Згідно з п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 131.2 ст. 131 Податкового кодексу України передбачено, що при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), орган державної податкової служби самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.
Відповідно до п. п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
За приписами п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направлено до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо:у провадженні цього або іншого адміністративного суду є адміністративна справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Позовні вимоги Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області підлягають задоволенню частково з огляду на наступне.
Податкове зобов'язання відповідача з податку на прибуток, визначене в податковій декларації № 85926 від 09.11.2011 р.є узгодженим. В зв'язку з несвоєчасною сплатою цього зобов'язання податковим органом нарахована пеня. Заборгованість в сумі 3 536,89 грн. виникла внаслідок того, що контролюючим органом здійснювалося зарахування сум податку, сплаченого Комунальним підприємством Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» на виконання зобов'язань по рішенню про реструктуризацію податкового боргу від 31.08.2006 р., в погашення заборгованості по декларації № 85926 від 09.11.2011 р.
При цьому, можливість зарахування сум сплаченого платником податку податкового боргу в рахунок заборгованості попередніх періодів незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків, передбачена п. 87.9 ст. 87, п. 131.2 ст. 131 Податкового кодексу України.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення з Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» податкового боргу з податку на прибуток в розмірі 3 536,89 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості по адміністративним штрафам та санкціям в розмірі 45 612,31 грн. (пеня за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання на підставі податкового повідомлення-рішення № 0000392301 від 10.02.2007 р.) задоволенню не підлягають в зв'язку з тим, що стягнення з підприємства зазначеної суми вже було предметом спору в адміністративній справі № 804/14685/13-а, за результатами розгляду якої Дніпропетровським окружним адміністративним судомвинесено постанову від 16.01.2014 р.,котра не набрала законної сили. В зв'язку з наведеним, адміністративний позов в цій частині підлягає залишенню без розгляду.
Позовні вимоги про стягнення з підприємства податкового боргу по адміністративним штрафам та санкціям в розмірі 119 662,90 грн. (пеня за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання на підставі податкового повідомлення-рішення № 0000022401 від 22.12.2009 р.) задоволенню не підлягають в зв'язку з наступним. Пеня нарахована контролюючим органом за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання на підставі податкового повідомлення-рішення. При цьому, рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено, що грошове зобов'язання, визначене податковим повідомленням-рішенням № 0000022401 від 22.12.2009 р., взагалі не підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись ст. ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпродзержинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» про стягнення заборгованості - задовольнити частково.
Стягнути з Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, податковий борг з податку на прибуток в сумі 3 536,89 грн.
В частині позовних вимог про стягнення з Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» податкового боргу по адміністративним штрафам та іншим санкціям у сумі 45 612,31 грн. - адміністративний позов залишити без розгляду.
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 18 квітня 2014 року
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 18.04.2014 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді О.С. Рябчук О.С.Рябчук М.М.Бухтіярова