Ухвала суду № 38345340, 23.04.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2014
Номер справи
823/3925/13-а
Номер документу
38345340
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/3925/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Чубар Т.М. Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.

У Х В А Л А

Іменем України

23 квітня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Саприкіної І.В.,

суддів: Кучми А.Ю., Федотова І.В.,

при секретарі: Погорілій К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10.02.2014 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Круг - ТЕТ» до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -

В С Т А Н О В И Л А :

ТОВ «Круг - ТЕТ» звернулися до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 11.11.2013 року № 0008411503.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 10.02.2014 року позов задоволено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, ДПІ у м. Черкасах ГУ Міндоходів у Черкаській області подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в задоволенні позову. При цьому апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд першої інстанції прийшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову. Апеляційна інстанція підтримує таку правову позицію з огляду на слідуюче.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань правильності та повноти нарахування орендної плати за землю за період з 01.01.2011 року по 31.08.2013 року, за результатами якої складено акт від 24.10.2013 року № 1253/23-01-15-03/20005838.

Проведеною перевіркою встановлено допущення позивачем порушень вимог:

п.п. 271.1.1 п. 271.1 статті 271 та п. 286.2 статті 286 Податкового кодексу України та рішення Черкаської міської ради № 5-656 від 13.05.2010 року, що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за землю за період з 01.01.2011 року по 31.08.2013 року на загальну суму 69 860 грн. 40 коп., в тому числі: за 2011 рік - 26 197 грн. 64 коп., за 2012 рік - 26 197 грн. 64 коп., за січень-серпень 2013 року - 17 564 грн. 12 коп.

Зазначені вище обставини слугували підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення від 11.11.2013 року № 0008411503, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати в розмірі 69 860 грн. 40 коп. за основним платежем та 14 191 грн. 52 коп. за штрафними санкціями.

Так, між позивачем (орендар) та Черкаською міською радою (орендодавець) укладено договір оренди землі від 19 жовтня 2007 року, відповідно до якого, орендодавець на підставі рішення Черкаської міської ради № 2-765 від 05.07.2007 року надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, що за основним цільовим призначенням відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться за адресою: м. Черкаси, провулок ХХ Партз'їзду, 8/2. (п.1 договору оренди)

Загальна площа земельної ділянки складає 24 919 кв.м. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно з витягом Черкаського міського управління земельних ресурсів № 694-гр.-2007 від 30.08.2007р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки становить 2 030 400 грн. (п. 2, 5 Договору оренди).

Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки і на час укладення договору становить 60 912 грн. (п. 9 договору оренди землі).

Рішенням Черкаської міської ради «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси» № 5-656 від 13.05.2010 року затверджено базову вартість одного квадратного метра земельної ділянки земель міста Черкаси станом на 01.01.2009 року в розмірі 127 грн. 48 коп.; вирішено провести індексацію нормативної грошової оцінки земель м. Черкаси за 2009 рік з використанням коефіцієнту 1,059.

Рішенням Черкаської міської ради «Про плату за оренду землі» № 5-657 від 13.05.2010 року затверджено Порядок встановлення розмірів річної орендної плати за землю в м. Черкаси.

Даний порядок регламентує принципи встановлення розмірів орендної плати за землю і поширюється на всі земельні ділянки, якими Черкаській міській раді надано право розпоряджатися відповідно до чинного законодавства України (п. 1.2. Порядку). Умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди між Черкаською міською радою та орендарем згідно чинного законодавства України. (п. 1.5 Порядку). До 31 грудня 2013 року розмір орендної плати у відсотковому відношенні не переглядається і може змінюватися протягом цього періоду лише за згодою двох сторін (п. 1.16 Порядку). Дане рішення набуває чинності з 01.01.2011р., але не раніше набуття чинності рішенням Черкаської міської ради «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси».

Вказані рішення мали набути чинності з 01.01.2011 року, проте були оскаржені в судовому порядку, а тому ухвалою Соснівського районного суду міста Черкаси від 29.12.2010 року було зупинено їх дію в якості забезпечення позову.

Ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2011 року та 13.09.2011 року ухвалу Соснівського районного суду м. Черкаси від 29.12.2010 року скасовано відповідно в частині кожного з рішень ради.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2012 року у адміністративній справі № 2-а-791/11/2316 про визнання протиправними та скасування рішень Черкаської міської ради «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси» № 5-656 від 13.05.2010 року та «Про плату за оренду землі» № 5-657 від 13.05.2010 року в задоволенні позову відмовлено.

За зверненням Черкаської міської ради щодо надання роз'яснення з питань набрання чинності рішеннями Черкаської міської ради від 13 травня 2010 року № 5-656 та № 5-657 Київським апеляційним судом було роз'яснено, що вказані рішення набувають чинності з 01.01.2011 року, а отже розповсюджуються на правовідносини, що мають місце після відповідної дати.

Статтею 83 Земельного кодексу України передбачено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності, а також земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування. До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу

Згідно зі ст. 288.1 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до п. 288.4 ст. 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються у договорі оренди.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

За ст. 654 ЦК України, зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Отже, договір оренди землі є цивільно-правовим, а тому йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.

Таким чином, апеляційна інстанція приходить до однозначного висновку, що хоча зміна розміру земельного податку є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичні зміни орендної палати та, відповідно, донарахування ДПІ суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 11.06.2013 року у справі № 21-443а12.

За ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Ч. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладає на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам апелянт, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду апеляційної інстанції достатньо беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірність винесеного ним спірного податкового повідомлення-рішення.

Згідно зі ст.ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 41, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області - залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10.02.2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Саприкіна І.В.

Судді: Кучма А.Ю.

Федотов І.В.