Постанова № 38341557, 23.04.2014, Ровеньківський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
23.04.2014
Номер справи
424/2363/13-а
Номер документу
38341557
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМ'ЯМ УКРАЇНИ

14 квітня 2014 року Ровеньківський міський суд Луганської області у складі головуючого судді Шумченко Л.В.,

при секретарі Булгаковій К.В.,

а участю адвоката ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Ровеньки адміністративний позов ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41 до Михайлівської селищної ради міста Ровеньки Луганської області, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «РОВПРОМТЕХСЕРВІС», виконавчий комітет Ровеньківської міської ради Луганської області та управління Державного земельного агентства України в м. Ровеньки про скасування рішень суб'єкта владних повноважень,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до Ровеньківського міського суду Луганської області з адміністративним позовом до Михайлівської селищної ради м. Ровеньки Луганської області (далі - відповідач), третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Ровпромтехсервіс» (далі - третя особа) , про визнання протиправним та скасування рішення Михайлівської селищної ради від 28.02.2013 року №354.

Заявлені вимоги мотивовані тим, що рішенням Михайлівської селищної ради від 28.02.2013 року № 354 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою про відведення земельної ділянки ТОВ «Ровпромтехсервіс» (далі - Рішення № 354), третій особі надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки площею 1,8514 га за адресою: в межах діючої шахти ? «Ровеньківська», смт. Михайлівка, м. Ровеньки, Луганської області, для будівництва промислових майданчиків, проходження стволів нетипової шахти «Каршинська» та будівництва технологічної під'їзної дороги. Пунктом 2 Рішення № 354 змінено цільове призначення зазначеної земельної ділянки із земель житлової та громадської забудови на землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

На думку позивачів, Рішення № 354 прийняте з грубим порушенням норм чинного законодавства, а саме, відповідачем не було проведено громадських слухань перед прийняттям рішення, що є обов'язковим згідно положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Крім цього, відповідачем не враховано обмеження щодо розміщення вугледобувних підприємств відносно житлових будівель у населених пунктах, які визначені нормами Наказу Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 року №173 «Про затвердження санітарних правил планування та забудови населених пунктів». Вказане, не думку позивачів є підставою для визнання оспорюваного рішення протиправним та його скасування.

21.05.2013 року позивачі звернулися до Ровеньківського міського суду Луганської області з адміністративним позовом до Михайлівської селищної ради м. Ровеньки Луганської області, третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Ровпромтехсервіс», про визнання протиправним та скасування рішення Михайлівської селищної ради від 24.04.2013 року № 361.

Позовні вимоги мотивували тим, що рішенням Михайлівської селищної ради від 24.04.2013 року № 361 «Про розгляд подання прокуратури м. Ровеньки від 11.04.2013 року за вих. № 152/2577 «Про усунення порушень земельного законодавства» (далі - Рішення №361), було скасовано рішення Михайлівської селищної ради від 28.02.2013 року № 364 та надано ТОВ «Ровпромтехсервіс» дозвіл на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки площею 1,8514 га за адресою: в межах діючої шахти ? «Ровеньківська», смт. Михайлівка, м. Ровеньки, Луганської області, для будівництва промислових майданчиків, проходження стволів нетипової шахти «Каршинська» та будівництва технологічної під'їзної дороги. Позивачі вважають, що Рішення № 361 прийняте з порушенням норм чинного законодавства, а саме: 1) відповідачем не було проведено громадських слухань перед прийняттям рішення, що є обов'язковим згідно положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; 2) відповідачем не враховано обмеження щодо розміщення вугледобувних підприємств відносно житлових будівель у населених пунктах, які визначені нормами Наказу Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 року № 173 «Про затвердження санітарних правил планування та забудови населених пунктів»; 3) на думку позивачів, Михайлівська селищна рада не вправі розпоряджатися спірною земельною ділянкою, так як в неї відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку; 4) відповідач не вправі скасовувати в позасудовому порядку Рішення № 364.

Вказане, на думку позивачів, є підставою для визнання Рішення № 361 протиправним та його скасування.

Ухвалою Ровеньківського міського суду Луганської області від 29.05.2013 року по справі № 424/2363/13-а, адміністративну справу № 424/2363/13-а та адміністративну справу № 424/3289/13-а об'єднано в одне провадження та присвоєно об'єднаному провадженню номер № 424/2363/13-а.

В судовому засіданні позивачі та їх представники надали пояснення аналогічні тим, що викладені в адміністративних позовах, заявлені вимоги підтримали, просили суд їх задовольнити.

Відповідач та її представник заявлені вимоги не визнали, суду надали письмові заперечення в яких вказали на необґрунтованість та безпідставність заявлених вимог.

Так, відповідач вважає, що Рішення № 354 та № 361, які є предметом спору, не стосуються прав та інтересів позивачів, що згідно ст. 171 КАС України, є самостійною підставою для відмови в задоволенні позовних вимог. Крім цього, на думку відповідача, оспорювані рішення не є регуляторними актами, а обраний позивачами спосіб захисту своїх прав не узгоджується з приписами ст. 162 КАС України.

В судовому засіданні представник відповідача надала пояснення аналогічні тим, що викладені в письмових запереченнях, просили суд відмовити в задоволенні позову.

Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Ровпромтехсервіс» - третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на адресу суду надіслав письмову заяву в якій просив суд розглянути справу у його відсутність, при вирішенні спору покладався на позицію відповідача.

Представник Ровеньківської міської ради - третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, при вирішенні спору покладався на розсуд суду.

Представник управління Державного земельного агентства України в м. Ровеньки Луганської області - третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, в судовому засіданні пояснила, що земля, щодо якої стоїть питання про надання дозволу на розробку проектної документації, відноситься до земель житлової та громадської забудови. Михайлівська селищна рада м. Ровеньки Луганської області оформила належним чином право комунальної власності на земельну ділянку у серпні 2013 року. Просила прийняти рішення на розсуд суду.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в розгляді справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

До земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії (ст. 18 ЗК України).

Статтею 19 ЗК України визначено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії як землі житлової та громадської забудови (п. б), землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (п. ж), а також і інші. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади (ст. 2 ч.2 ЗК України).

Згідно ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначені ст. 122 ЗК України. Так, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ст. 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Згідно ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Особа, яка зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки.

Так, 04.02.2013 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Ровпромтехсервіс» у відповідності з зазначеними вище нормами до Михайлівської селищної ради було подано клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 1,8514 га за адресою: в межах діючої шахти ? «Ровеньківська», смт. Михайлівка, м. Ровеньки, Луганської області, для будівництва промислових майданчиків, проходження стволів нетипової шахти «Каршинська» та будівництва технологічної під'їзної дороги. До клопотання було додано викопіювання з топографічної зйомки на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки

(а.с. 184-187).

Згідно статистичної форми 6-зем станом на 01.01.2013 року, земельна ділянка площею 21,7097 га, що розташована в межах населеного пункту смт. Михайлівка в районі балки Вишневецька, рахується як землі запасу Михайлівської селищної ради (а.с. 221).

Статтею 123 ч.3 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

28.02.2013 року тридцять сьома позачергова сесія Михайлівської селищної ради розглянувши клопотання ТОВ «Ровпромтехсервіс» від 04.02.2013 року прийняла рішення №354 (а.с. 180-181), яким вирішила надати ТОВ «Ровпромтехсервіс» дозвіл на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки площею 1,8514 га за адресою: в межах діючої шахти ? «Ровеньківська», смт. Михайлівка, м. Ровеньки, Луганської області, для будівництва промислових майданчиків, проходження стволів нетипової шахти «Каршинська» та будівництва технологічної під'їзної дороги.

Пунктом 2 зазначеного рішення Михайлівська селищна рада змінила цільове призначення земельної ділянки площею 1,8514 га за адресою: в межах діючої шахти ? «Ровеньківська», смт. Михайлівка, м. Ровеньки, Луганської області, для будівництва промислових майданчиків, проходження стволів нетипової шахти «Каршинська» та будівництва технологічної під'їзної дороги, із земель житлової та громадської забудови на землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Статтею 38, 39 ЗК України передбачено, що до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Згідно ст. 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

З матеріалів справи слідує, що Рішення № 354 про зміну цільового призначення спірної земельної ділянки було прийнято відповідачем за відсутності розробленого проекту землеустрою щодо її відведення, до того ж, в період дії обмеження на зміну цільового призначення земельної ділянки (а.с.222).

Наслідки порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель визначені в ст. 21 ЗК України. Так, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що Рішення № 354 прийняте відповідачем всупереч вимогам ст. 20 ЗК України, а тому, його слід визнати протиправним та скасувати.

24.04.2013 року тридцять дев'ята позачергова сесія Михайлівської селищної ради прийняла рішення № 361 (а.с.178-179), яким вирішила скасувати рішення тридцять сьомої позачергової сесії Михайлівської селищної ради від 28.02.2013 року № 354 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою про відведення земельної ділянки ТОВ «Ровпромтехсервіс». Пунктом 2 цього рішення, Михайлівська селищна рада надала ТОВ «Ровпромтехсервіс» дозвіл на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки площею 1,8514 га за адресою: в межах діючої шахти ? «Ровеньківська», смт. Михайлівка,

м. Ровеньки, Луганської області, для будівництва промислових майданчиків, проходження стволів нетипової шахти «Каршинська» та будівництва технологічної під'їзної дороги (після реєстрації права комунальної власності земельних ділянок Михайлівською селищною радою).

Суд вважає, що оскільки Рішення № 354 про зміну цільового призначення спірної земельної ділянки є протиправним, про що свідчать висновки суду, то Михайлівська селищна рада не вправі надавати ТОВ «Ровпромтехсервіс» дозвіл на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки в промислових цілях на землях житлової і громадської забудови.

Статтею 19 ч.2 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою ст. 123 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

З зазначеного слідує, що відповідач наділений повноваженнями прийняти рішення про надання або відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. При цьому, положення Земельного кодексу, які регламентують порядок надання земель в користування, не передбачають відкладальної обставини при настанні якої рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою слід вважати схваленим чи таким, що відбулося.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що рішення Михайлівської селищної ради від 24.04.2014 року № 361 є таким, що прийняте відповідачем всупереч приписам ст. 123 ЗК України, а тому, його слід визнати протиправним та скасувати.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», ст.ст. 38,39 ЗК України , Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 158-159,160-162,163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративні позови ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41 до Михайлівської селищної ради міста Ровеньки Луганської області, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «РОВПРОМТЕХСЕРВІС», виконавчий комітет Ровеньківської міської ради Луганської області та управління Державного земельного агентства України в м. Ровеньки про скасування рішень суб'єкта владних повноважень задовольнити у повному обсязі.

Визнати нечинним з моменту прийняття та скасувати повністю рішення Михайлівської селищної ради міста Ровеньки Луганської області від 28 лютого 2013 року № 354 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Ровпромтехсервіс».

Визнати нечинним з моменту прийняття та скасувати повністю рішення Михайлівської селищної ради міста Ровеньки Луганської області від 24 квітня 2013 року № 361 «Про розгляд Подання прокуратури м. Ровеньки № 152/2577 від 11 квітня 2013 року «Про усунення порушень земельного законодавства».

Стягнути з місцевого бюджету Михайлівської селищної ради міста Ровеньки Луганської області на користь ОСОБА_2 69 грн. 41 коп. в рахунок відшкодування понесених нею витрат по оплаті судового збору.

Постанова може бути оскаржена в Донецькому адміністративному апеляційному суді у десятиденний строк з моменту її проголошення, а особами, які не були присутніми при оголошенні постанови - у той же строк з моменту отримання її копії.

Суддя Л.В. Шумченко