Постанова № 3833278, 02.06.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.06.2009
Номер справи
2а-383/09/2670-6/236
Номер документу
3833278
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № 6/236

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

02.06.2009 р.                                                                                 № 2а-383/09/2670-6/236

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу

за позовомДержавна податкова інспекція у Солом'янському районі м.Києва

до Акціонерне товариство - фірма "Укргазбуд"

простягнення заборгованості в розмірі 726586,90грн.

Представники: від позивачаШевченко Т.М. від відповідача не прибув Відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 02.06.2009р. у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови. ОБСТАВИНИ СПРАВИ: До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Державна податкова інспекція у Солом’янському районі м. Києва з позовом до Акціонерного товариства «Фірма «Укргазбуд»про стягнення заборгованості в розмірі 726586,90 грн. В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що АТ «Фірма «Укргазбуд» порушило вимоги ст.. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР та п.п. 8.1.2 п. 8.2 ст. 8 та п.п. «а»п. 19.1 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 р. № 889-ІУ, внаслідок чого у підприємства виникла заборгованість по пені в сфері ЗЕД в сумі 701257,14 грн. та по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 25329,76 грн., всього на загальну суму 726856,90 грн. Відповідач в судове засідання не прибув, представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, докази чого наявні в матеріалах справи.

Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «Фірма «Укргазбуд»(надалі - відповідач) зареєстроване Залізничною районною державною адміністрацією 29.04.1994 р. за № 0095-516-АТ (свідоцтво від 29.04.1994 р. № 2864), присвоєний код ЄДРПОУ № 14277604 та в подальшому перереєстровано Солом’янською районною у м. Києві державною адміністрацією 07.08.1998 р., номер рішення 10731070014002532

Відповідач взятий на облік Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва, як платник податків 25.05.1994 року за № 25.

Станом на 14.01.2009 р. АТ «Фірма «Укргазбуд»має податковий борг перед Державним бюджетом у розмірі 726586,90 грн., (у тому числі по пені в сфері ЗЕД в сумі 701257,14 грн. та по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 25329,76 грн.) який виник за наступних підстав.

Суд, заслухавши пояснення представника позивач, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про задоволення вимог, з огляду на наступне.

Щодо підстав виникнення заборгованості з пені у сфері ЗЕД перед бюджетом.

Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-ХІІ від 04.12.1990 р. зі змінами та доповненнями та інших законодавчих актів ДПІ у Солом'янському районі міста Києва було проведено виїзну планову документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства АТ Фірми «Укргазбуд», за результатами якої складено акт перевірки № 2658-6391/23-05-14277604 від 13.11.2006 р.

На підставі вказаного акту перевірки було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій:

-          рішення від 24.11.2006 р. № 0001592202/0 яким визначено відповідачу податкове зобов'язання пені у сфері ЗЕД у розмірі 3 203,56 грн.

-          рішення від 24.11.2006 р. № 0001582202/0 яким визначено відповідачу податкове зобов'язання штрафні санкції у розмірі 1 020,00 грн.

          Перевіркою встановлено порушення ст.1 Закону України від 23.09.1994 р. №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(зі змінами та доповненнями), відповідно до якої виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

          Відповідачу згідно зі ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», за якою порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару), була нарахована пеня у сумі 3203,56 грн.

Також, АТ Фірма «Укргазбуд»порушено ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 р. №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю»(зі змінами та доповненнями) відповідно до якої валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України. Порядок і терміни декларування встановлюються Національним банком України, згідно з п. 2 ст.16 цього Декрету до резидентів, нерезидентів, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, застосовуються такі міри відповідальності (фінансові санкції) за здійснення операцій з валютними цінностями, що передбачені пунктом 2 статті 5 цього Декрету, без одержання генеральної ліцензії Національного банку України - штраф у сумі, еквівалентній сумі (вартості) зазначених валютних цінностей, перерахованій у валюту України за обмінним курсом Національного банку України на день здійснення таких операцій, з виключенням банку із Республіканської книги реєстрації банків або без такого виключення, до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 1020,00 грн.

Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-ХІІ від 04.12.1990 р. (зі змінами та доповненнями) та інших законодавчих актів ДПІ у Солом'янському районі міста Києва було проведено виїзну планову документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства АТ Фірми «Укргазбуд», за результатами якої складено акт перевірки №117/23-0111/14277604 від 13.10.2004 р. На підставі вказаного акту перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення від 21.12.04 р. № 0001452306/0 яким визначено відповідачу податкове зобов'язання штрафні санкції в сфері ЗЕД у розмірі 700 682,37 грн.

Перевіркою встановлено порушення ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», згідно ст. З цього Закону відповідачу нарахований штраф у сумі 700 682,37 грн. Частина суми податкового зобов'язання по пені у сфері ЗЕД відповідачем була сплачена. Станом на січень 2009 р. загальна заборгованість перед бюджетом по пені у сфері ЗЕД складає 701 257,14 грн.

Щодо підстав виникнення заборгованості з податку з доходів найманих працівників перед бюджетом:

Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-ХІІ від 04.12.1990 р. та інших законодавчих актів, ДПІ у Солом'янському районі міста Києва було проведено виїзну планову документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства АТ Фірми «Укргазбуд», за результатами якої складено акт перевірки №2658-6391/23-05-14277604 від 13.11.2006 р.

На підставі вказаного акту перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення від 24.11.2006р. №0003441703/0 на суму податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 25 329,76 грн., (з них за основним платежем –19 018,51 грн., та штрафні санкціями –6 311,25 грн.). Перевіркою було встановлено порушення АТ «Фірма «Укргазбуд»п.п. 8.1.2 п. 8.2 ст. 8, пп. а, п. 19.1, ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»№ 889-ІУ від 22.05.2003 р. (із змінами та доповненнями), а саме, відповідачем було несвоєчасно перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб за травень-жовтень, грудень 2004 р., січень, березень-грудень 2005р., січень-червень 2006 р., та неперерахування податку на момент проведення перевірки у сумі 19 018,51 грн. В наслідок чого було донараховано податок з доходів фізичних осіб у розмірі 25 329,76 грн., з них за основним платежем –19 018,51 грн., та штрафними санкціями –6 311,25 грн.

Таким чином, станом на 13.01.2009р. за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом в розмірі 726 586,90 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України державні органи та їх посадові особи діють у спосіб, в межах повноважень та на підставах, передбачених Конституцією та Законами України.

Відповідно до п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України № 2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

На вимогу абзацу першого п. п. 6.2.3. та абзацу другого п. 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону України № 2181-ІІІ, з моменту виникнення податкового боргу АТ «Фірма «Укргазбуд»була направлена податкова вимога № 1/6063 від 27.11.2003 р. на суму 169339,04 грн. Сума податкового боргу сплачена не була.

Згідно абзацу «б»п.п. 6.2.3. п.6.2 ст.6 Закону України № 2181-ІІІ, друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня вручення, першої податкової вимоги. Таким чином, друга податкова вимога № 2/28 від 12.01.2004 р. суму 259550,02 грн.

Згідно п.п.2.3.1. п.2.3. ст.2 Закону передбачено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу є виключно податкові органи та державні виконавці у межах їх компетенції. Станом на 14.01.2009 р. борг перед бюджетом становить 726586,90 грн. Судом встановлено, що перша та друга податкові вимоги в адміністративному та судовому порядку оскаржені не були.

Підпунктом 3.1.1 п. 3.1 ст. З Закону України № 2181-III передбачено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Відповідно, узгоджена сума податкового зобов'язання, яка не була сплачена платником податків у визначені строки, вважається сумою податкового боргу (з урахуванням штрафних санкцій) платника податків і може бути примусово стягнута за рахунок активів платника в судовому порядку.

Підпунктом 2.3.1 п.2.3 ст.2 Закону України № 2181-ІІІ передбачено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи та державні виконавці у межах їх компетенції.

Відповідно до ст. 238 Господарською кодексу України (ГК України), за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Згідно з ч. 1 ст. 239 Господарського кодексу України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, як визначено ст. 239 ГК України, відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання зокрема такі адміністративно-господарські санкції як адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів).

Статтею 241 ГК України встановлено, що адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.

Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.

Адміністративно-господарський штраф може застосовуватися у визначених законом випадках одночасно з іншими адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими статтею 239 цього Кодексу.

Також ч. 1 ст. 242 ГК України встановлено, що у разі порушення суб'єктом господарювання встановлених правил обліку або звітності щодо сплати зборів (обов'язкових платежів) або їх несплати чи неповної сплати сума, яку належить сплатити, стягується до відповідного бюджету. Крім того, з суб'єкта господарювання у визначених законом випадках може бути стягнуто штраф у розмірі до п'ятдесяти відсотків належної до сплати суми збору (обов'язкового платежу).

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити повністю, оскільки у позивача наявні докази існування боргу у відповідача, в зв’язку з несплатою ним податкового зобов’язання.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу. Суд прийшов до висновку задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі та стягнути з Акціонерного товариства «Фірма «Укргазбуд»податковий борг в розмірі 726586,90 грн.

Враховуючи викладене, та керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Стягнути з АТ Фірми «Укргазбуд»(03110, м. Київ, вул.. Пироговського, 19 корп. 2, код ЄДОРПОУ 14277604, р/р 26008001000194 в ВАТ «Український кредитно-торговий банк»МФО 321723, р/р 26001301360821 в Залізничному відділенні ПІБ, МФО 322153, р/р26002202012101 в Станко-будівельній філії КБ КФС «Експобанк»МФО 322421, р/р26025301537 в ГУ «Ощадбанку»м. Києва МФО 322669, р/р 260052778 в АКБ «Легбанк»МФО 300056, р/р 260061831 ВАТ АБ «Укргазбанк»МФО 320478, р/р 26009010030336 ВАТ «Укрексімбанк»МФО 322313) заборгованість в розмірі 726 586,90 грн. (сімсот двадцять шість п’ятсот вісімдесят шість грн.. 90 коп.) на користь Державного бюджету України:

•          заборгованість у розмірі 701 257,14 грн. (сімсот одна тисяча двісті п’ятдесят сім грн.14 коп.) на р/р № 31119105700010, одержувач ВДК у Солом'янському районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077951, банк одержувача: УДК у м. Києві, МФО 820019, код платежу 21081000.

•          заборгованість у розмірі 25 329,76 грн. (двадцять п’ять тисяч триста двадцять дев’ять грн.. 76 коп.) на р/р № 33218800700010, одержувач ВДК у Солом'янському районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077951, банк одержувача: УДК у м. Києві, МФО 820019, код платежу 11010100.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя                                                                                 Добрянська Я.І.