Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16.03.2009 р. № 9/6
11:45
За позовомДержавної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України
доАкціонерного страхового товариства «Придніпров’я»
про стягнення штрафу у розмірі 2125.00 грн. Суддя: Кротюк О.В. Секретар судового засідання: Гончаров В.В.
Обставини справи:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Акціонерного страхового товариства «Придніпров’я»про стягнення штрафу у розмірі 2125,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачено штрафні санкції, застосовані постановою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на фінансових ринках № СК-08/08-522 від 27.05.2008 у встановлені строки.
Відповідач в судове засідання не прибув, докази належного повідомлення знаходяться у матеріалах справи. Заперечення проти позову не надав.
Справа розглядається за наявними матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
встановив:
актом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 08/1-1/1599 від 17.05.2008 про порушення законів та інших нормативно-правових актів Акціонерним страховим товариством «Придніпров’я»встановлено, що станом на 15.05.2008 АСТ «Придніпров’я»не надано річних звітних даних страховика за 1 квартал 2008 року в паперовій та електронній формах, що свідчить про порушення п. 2.5 Порядку складання звітних даних страховиків, затвердженого Розпорядженням Держфінпослуг від 03.02.2004 № 39 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2004 за № 517/9116 у редакції розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 15.09.2005 № 4619 (далі - Порядок) щодо подання проміжної звітності у вигляді документів, передбачених цим Порядком, в паперовій та електронній формах до центрального апарату Держфінпослуг у строк до 25 числа включно місяця, що настає за звітним кварталом.».
Постановою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № СК-08/08-522 від 27.05.2008 про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на фінансових ринках встановлено: суть допущених порушень вимог пункту 2.5 Порядку полягає у тому, що станом на 15.05.2008 Акціонерним страховим товариством «Придніпров’я»не надано звітних даних страховика за 1 квартал 2008 рік в паперовій та електронній формах, та застосовано до Акціонерного страхового товариства «Придніпров’я»штраф у розмірі 2125,00 грн.
Аналізуючи викладені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про під ставність та обґрунтованість позовних вимог.
Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»від 12 липня 2001 року № 2664-III (Далі –2664)встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.
Пунктом 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента від 4 квітня 2003 року N 292/2003 (далі - Положення) визначено, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України - це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послугу межах, визначених законодавством.
Згідно з підпунктом 3 пункту 4 Положення Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України відповідно до покладених на неї завдань та у межах своєї компетенції здійснює згідно із законами України державне регулювання і нагляд за діяльністю страхових компаній.
Комісія має право в межах своїх повноважень здійснювати інспектування та застосовувати заходи впливу.
Закон України «Про страхування»від 7 березня 1996 року № 85/96-ВР регулює відносини у сфері страхування і спрямований на створення ринку страхових послуг, посилення страхового захисту майнових інтересів підприємств, установ, організацій та фізичних осіб.
Статтею 33 Закону № 85 встановлено, що страховики зобов'язані щоквартально подавати Уповноваженому органу фінансову звітність та інші звітні дані за формою, встановленою Уповноваженим органом, затверджені власником (уповноваженим ним органом) страховика, а також давати на запити Уповноваженого органу необхідні пояснення щодо звітних даних.
Порядок складання звітних даних страховиків затверджено, розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 3 лютого 2004 р. N 39 (у редакції розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 15 вересня 2005 р. N 4619) та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2004 р. за N 517/9116. Порядок розроблений відповідно до статті 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", статей 33, 34 Закону України "Про страхування" та статті 14 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підпункту 41 пункту 4 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 4 квітня 2003 року N 292.
Порядок визначає процедуру складання, термін подання до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (далі - Держфінпослуг) звітних даних щодо здійснення страхової діяльності.
Відповідно до Порядку Форми звітних даних складаються у вигляді документів, передбачених цим Порядком, у електронній та паперовій формах. Документи в електронній формі складаються шляхом заповнення українською мовою таблиць та форм, передбачених цим Порядком, за допомогою програмних засобів, які забезпечують формування файлів у форматі, визначеному Держфінпослуг.
За строками складання звітність поділяється на проміжну та річну.
Проміжна звітність страховика складається щоквартально наростаючим підсумком із початку звітного періоду за станом на останній день кварталу.
Страховики складають документи, передбачені цим Порядком, та подають в електронній і паперовій формах до центрального апарату Держфінпослуг. Документи подаються проміжної звітності - до 25-го числа включно місяця, що настає за звітним кварталом.
Контроль за дотриманням вимог цього Порядку здійснює Держфінпослуг відповідно до законодавства України.
Положеннями статті 40 Закону № 2664 встановлено, що уповноважений орган може застосовувати такі заходи впливу, як накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Нормами статті 41 Закону № 2664 визначено, що уповноважений орган застосовує до суб'єктів підприємницької діяльності штрафні санкції, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень Уповноваженого органу про усунення порушень щодо надання фінансових послуг - у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення. Рішення Уповноваженого органу про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.
З огляду на викладені вище обставини в їх сукупності суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки відповідачем як страховиком не подано проміжну звітність за перший квартал 2008 року, чим порушено вимоги статті 33 Закону № 85, норми Закону № 2664 та Порядку № 39. З огляду на те, що відповідачем не надано доказів подачі проміжної звітності до центрального апарату Держфінпослуг за перший квартал 2008 року позивачем правомірно застосовано до нього штрафні санкції.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив, що на день розгляду справи заборгованість по визначеному штрафу складає 2125,00 грн.
Беручи до уваги те, що штраф до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України у розмірі 2125,00 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; рішення про його застосування не оскаржив, доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України (№ 254 к/96-ВР від 28.06.1996 р.) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158 –163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Акціонерного страхового товариства «Придніпров’я»(01135, м. Київ, пр. 40-річчя Жовтня, 120, корп. 1, код ЄДРПОУ 13436940) до Державного бюджету України штраф у розмірі 2125 (дві тисячі сто двадцять п’ять) грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, або без подання заяви про апеляційне оскарження шляхом подання апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя О.В.Кротюк
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –23.03.2009.