Постанова № 38325512, 01.04.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2014
Номер справи
820/4573/14
Номер документу
38325512
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

01 квітня 2014 р. № 820/4573/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Горшкової О.О.,

при секретарі судового засідання - Сальніковій А.А.,

за участю представників сторін: позивач - ОСОБА_1, відповідач - Вишневський О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, в якому просить суд зобов`язати відповідача здійснити обмін бланку посвідки на постійне місце проживання в Україні серії НОМЕР_2 громадянці В`єтнаму ОСОБА_2, у зв`язку з досягненням нею 45 річного віку із зазначенням відомостей про двох дітей, а також зобов`язати відповідача проставити в паспортному документі (національному паспорті) позивача відмітку про отримання посвідки за встановленим МВС зразком, що скріплюється печаткою.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що звернувся із заявою до відповідача у встановленому законодавством України порядку з проханням обміняти бланк посвідки на постійне проживання в Україні, однак в порушення вимог діючого законодавства головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області безпідставно відмовило позивачу у зміні посвідки на постійне проживання у зв'язку з досягненням позивачем 45-річного віку та поставлені відповідної відмітки в паспортному документі.

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що вирішити питання по суті, а саме здійснити документування посвідкою на постійне проживання в Україні громадянки СРВ ОСОБА_2, в Головного Управління ДМС В Харківській області немає можливості, у зв`язку з скасуванням посвідки на постійне проживання в Україні чоловіка позивача. Тому вказаний позов не підлягає задоволенню.

Представники сторін у судовому засіданні 01.04.2014ркоу підтримали свої правові позиції по справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню виходячи з такого.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач - громадянка В'єтнаму ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, була документована посвідкою на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_2 від 12.08.2009 року, в якій також відображене місце реєстрації позивача та зазначені відомості про дітей (а.с. 8).

20.12.2013 року представник позивача звернувся із заявою до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, щодо обміну бланку посвідки на постійне проживання в Україні у зв'язку з досягненням ОСОБА_2 45-річного віку.

Листом №4/583 від 17.01.2014 року ГУ ДМС України в Харківській області повідомлено позивача про відмову у обміні її бланку посвідки на постійне проживання в Україні, у зв`язку із скасуванням 15.02.2010року УГІРФО УМВС України в Луганській області дозволу на залишення на постійне місце проживання в Україні чоловіка позивача.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Головне управління Державної міграційної служби в Харківській області як орган державної влади повинно діяти у спосіб визначений законом та в межах наданих повноважень.

Механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання, врегульований Порядком оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою КМ України №251 від 28.03.2012 року (далі Порядок №251).

Пунктом 12 Порядку №251 визначено, що посвідка видається іноземцеві та особі без громадянства під розписку після пред'явлення паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, в якому на останній вільній сторінці проставляється відмітка про отримання посвідки за встановленим МВС зразком, що скріплюється печаткою (за бажанням іноземця та особи без громадянства така відмітка може проставлятися у вкладному талоні).

Згідно п.9 Порядку №251 строк дії посвідки на постійне проживання не обмежується. Посвідка на постійне проживання підлягає обміну в разі досягнення особою 25- і 45-річного віку.

Відомості про дитину, яка не досягла 16-річного віку і отримала дозвіл на імміграцію в Україну разом з батьками (законними представниками) або прибула разом з батьками (законними представниками) в Україну для тимчасового проживання, зазначаються в посвідці одного з батьків (законних представників) (п. 8 Порядку №251).

Для обміну посвідки на постійне проживання в разі досягнення іноземцем та особою без громадянства 25- і 45-річного віку подаються документи, зазначені у підпунктах 1 - 4 і 6 пункту 15 цього Порядку (п. 16 Порядку №251).

Згідно приписів п.17 вищезазначеного Порядку, рішення про відмову у видачі посвідки іноземцеві та особі без громадянства приймається в разі: 1) необхідності забезпечення національної безпеки або охорони громадського порядку; 2) необхідності охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні; 3) коли паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, підроблений, зіпсований або не відповідає встановленому зразку чи належить іншій особі; 4) подання завідомо неправдивих відомостей або підроблених документів; 5) коли виявлено факти невиконання ними рішення суду або органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або вони мають інші майнові зобов'язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи ті, що пов'язані з попереднім видворенням за межі України, у тому числі після закінчення строку заборони подальшого в'їзду в Україну (для осіб, що отримують посвідку на тимчасове проживання); 6) інших випадках, передбачених законами.

Судом приймається до уваги, що ГУ ДМС України в Харківській області листом від 17.01.2014року № 4/583 поставлено до відома ОСОБА_2 про те, що управління має намір прийняти рішення про скасування дозволу на її імміграцію.

Однак, у судовому засіданні представник відповідача надав пояснення, відповідно до яких зазначив, що рішення про скасування дозволу на імміграцію у відношенні громадянки СРВ ОСОБА_2 станом на час розгляду справи та звернення представника позивача до Начальника ГУ ДМС в Харківській області про здійснення заміни посвідки на постійне проживання у зв`язку з досягненням 45 річного віку, не приймалось.

Таким чином, суд приходить до висновку, що як на момент розгляду справи, так і на момент звернення позивача із заявою про обмін бланку посвідки на постійне місце проживання, рішення про скасування дозволу на імміграцію громадянки СРВ Куач Тхі Тхієп прийнято не було, то у Головного управління Державної міграційної служби були відсутні правові підстави для відмови в обміні бланку посвідки позивача

Окрім того, суд зазначає, що відмовляючи в обміні бланку посвідки на постійне місце проживання та поставлення відмітки, встановленого зразку, про наявність дозволу на постійне проживання в Україні у паспортному документі, Головним управління Державної міграційної служби в Харківській області в своєму листі №4/583 від 17.01.2014 року не зазначено жодних із підстав, перелічених у Положенні від 28.03.2012 року №251 для не виконання дій щодо здійснення обміну бланку посвідки та поставлення відмітки про наявність дозволу на постійне проживання в Україні у паспортному документі.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 кодексу адміністративного судочинства в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав до суду достатні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що для відновлення прав позивача необхідно зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби в Харківській області здійснити обмін посвідки громадянці Вєтнаму ОСОБА_2 у зв'язку з досягненням нею 45-річного віку та проставити в паспортному документі позивача відмітку про отримання посвідки за встановленим МВС зразком.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 128, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області (код 37764460, м. Харків, вул. Римарська, 24) вчинити дії по обміну громадянці В'єтнаму ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) бланку посвідки на постійне місце проживання в Україні серії НОМЕР_2 , у зв`язку з досягненням нею 45 річного віку із зазначенням відомостей про двох дітей

Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області (код 37764460, м. Харків, вул. Римарська, 24) проставити в паспортному документі (національному паспорті) громадянці В'єтнаму ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) відмітку про отримання посвідки за встановленим МВС зразком, що скріплюється печаткою.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст поставнови виготовлено 07.04.2014року.

Суддя Горшкова О.О.