Постанова № 38324548, 17.04.2014, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
17.04.2014
Номер справи
912/1765/13
Номер документу
38324548
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.04.2014 року Справа № 912/1765/13

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Євстигнеєва О.С.- доповідача,

суддів: Бахмат Р.М. Кощеєва І.М.

при секретарі: Назаренко С.Г.

за участю представників:

прокурора: Зубова О.В., службове посвідчення №015940 від 04.04.2013 р.;

позивачів: 1. Не явився;

2. Не явився;

відповідачів: 1. Не явився;

2. Не явився;

3. Не явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу заступника прокурора Кіровоградської області (м. Кіровоград) на рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.01.2014р. у справі № 912/1765/13

за позовом: прокурора Ульяновського району Кіровоградської області (м. Ульяновка Кіровоградської області) в інтересах держави в особі:

1-Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області( м. Кіровоград)

2- Кіровоградської обласної державної адміністрації (м. Кіровоград)

до: 1 - Ульяновської районної державної адміністрації (м. Ульяновка Кіровоградської області)

2 - товариства з обмеженою відповідальністю «Розношенське» (с. Розношенське Кіровоградської області)

3 - державного підприємства «Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (м. Кіровоград)

про: визнання аукціону недійсним, скасування розпорядження, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки , зобов'язання повернути земельну ділянку

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 20 січня 2014 року (підписано 27.01.2014р.) у справі №912/1765/13 (суддя Шевчук О.Б.) відмовлено в задоволенні позову прокурора Ульяновського району Кіровоградської області (м. Ульяновка Кіровоградської області) в інтересах держави в особі: Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області( м. Кіровоград) і Кіровоградської обласної державної адміністрації (м. Кіровоград) до Ульяновської районної державної адміністрації (м. Ульяновка Кіровоградської області), товариства з обмеженою відповідальністю "Розношенське" (с. Розношенське Кіровоградської області) та державного підприємства "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (м. Кіровоград) про визнання недійсним аукціону з продажу ставки річної суми орендної плати земельної ділянки загальною площею 1,6991 га на території Новоселицької сільської ради; визнання незаконним та скасування розпорядження про затвердження результатів аукціону та укладення договору оренди земельної ділянки від 05.12.2011 № 719-р; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 26.07.2012р., укладеного між Ульяновською районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю "Розношенське"; зобов'язання ТОВ "Розношенське" повернути земельну ділянку площею 1,6991 га, вартістю 807070,00 грн. на території Новоселицької сільської ради державі в особі Головного управління Держземагентства в Кіровоградській області. Зазначеним рішенням на користь Державного бюджету України стягнуто судовий збір з позивача-1 в сумі 1147,00 грн. та з позивача-2 в сумі 3441,00 грн. судового збору.

Вважаючи, що господарським судом при винесенні рішення у даній справі було порушено норми матеріального і процесуального права, прокуратурою Кіровоградської області подана апеляційна скарга, в якій скаржник просить скасувати рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.01.2014 р. у справі №912/1765/13 і прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги. Розглядаючи питання цільового призначення спірної земельної ділянки, суд зазначив, що у законодавстві про автомобільний транспорт відсутня норма, яка б свідчила про відсутність зв'язку об'єктів дорожнього сервісу з обслуговуванням жителів територіальної громади. Судом не враховано поширення терміну «учасників дорожнього руху» на жителів будь-яких територіальних громад України та не взято до уваги, що вирішення питання про відведення земель для їх обслуговування, з огляду на положення п. «в» ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України не входить до компетенції районної державної адміністрації. Ульяновською районною державною адміністрацією було порушено ст.ст.84, 90, 116, 122, 127-133 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України «Про автомобільні дороги» та ст. 1 Закону України «Про дорожній рух». Скаржник посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009р. №7-рп/2009 вважає, що розпорядження від 26.09.2011р. №526-р і від 26.10.2011р. №589-р вичерпали свою дію фактом їх виконання, а отже немає необхідності в їх зміні чи скасуванні. Прокурор вважає, що розпорядження Кіровоградської обласної державної адміністрації від 23.07.2008р. №637-р «Про порядок проведення земельних аукціонів» та Тимчасове положення про порядок продажу земельних ділянок та передачі їх в оренду на конкурентних засадах на території Кіровоградської області, затверджене рішенням Кіровоградської обласної ради від 31.05.2007р. №226 суперечать рішенню Конституційного Суду України від 11.11.2008р. №25рп/2008. Рішенням встановлено, що правовий режим власності, порядок і умови набуття та припинення права власності, а також права володіння, користування та розпорядження майном (землею) визначаються виключно законами. Крім того, прокурор звертає увагу на незаконну зміну цільового призначення земельної ділянки та на відсутність оцінки судом.

Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області - позивач-1 у відзиві на апеляційну скаргу підтримав апеляційну скаргу заступника прокурора Кіровоградської області.

17.04.2014р. на виконання ухвали Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 27.03.2014р. представник надав акт обстеження спірної земельної ділянки №87 від 04.04.2014р., який був долучений до матеріалів справи.

В клопотанні від 17.04.2014р. представник також повідомив про неможливість прибути в судове засідання у зв'язку із участю у розгляді іншої судової справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Розношенське" - відповідач-2 погодилося з підставами зазначеними в позовній і апеляційній скарзі прокурора, зокрема з тим, що Ульяновська районна державна адміністрація перевищила повноваження при прийнятті розпорядження №719-р від 05.12.2011р. «Про затвердження результатів аукціону та укладання договору оренди земельної ділянки» і вважає, що передача земельних ділянок у користування для по треб, які зазначені в спірному розпорядженні відноситься до компетенції Кіровоградської обласної державної адміністрації.

Представник відповідача-2 в судові засідання не являвся, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання (повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень №№12824810, 14182751,14656575).

Кіровоградська обласна державна адміністрація - позивач-2 , Ульяновська районна державна адміністрація - відповідач-1 та Державне підприємство "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" - відповідач-3 відзиви на апеляційну скаргу не надали, представники в судові засідання жодного разу не явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання (повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень №№12824756, 12824780, 14182719, 12824764, 14656460, 14182735 14656524, 14656443, 14182700).

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 06.03.2014р. у зв'язку з неявкою представників сторін розгляд справи було відкладено на 27.03.2014р. на 10:00.

Розпорядженням секретаря судової палати Коваль Л.А №731-1 від 26.03.2014 року у зв'язку з хворобою судді постійної колегії Бахмат Р.М. та на підставі ст. 46 Господарського процесуального кодексу України, п.п. 3.1.6, 3.1.7 розділу II Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України №30 від 26.11.10р., наказу голови Дніпропетровського апеляційного господарського суду №7 від 17.01.2011р., справа передана на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді Євстигнеєва О.С.(доповідач), суддів Кощеєва І.М., Науменка І.М.

Ухвалою суду від 27.03.2014р. у зв'язку з неявкою сторін та необхідністю витребування додаткових доказів у справі розгляд справи було відкладено на 17.04.2014р. на 10:00.

Розпорядженням в.о. голови суду Крутовських В.І. №107 від 16.04.2014 року у зв'язку з виходом з лікарняного судді постійної колегії Бахмат Р.М., справа передана на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді Євстигнеєва О.С.(доповідач), суддів Бахмат Р.М., Кощеєва І.М.

Беручи до уваги, що неявка представників позивачів і відповідачів не перешкоджає перегляду справи по суті, матеріали справи є достатніми для її розгляду, справа переглядалася без участі представників сторін за наявними у справі матеріалами.

У судовому засіданні була оголошена вступна та резолютивна частина постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Вислухавши прокурора, переглянувши матеріали справи, Дніпропетровський апеляційний господарський суд встановив, що 18.02.2011р. головою Ульяновської районної державної адміністрації Кіровоградської області (надалі Ульяновської РДА) були прийняті розпорядження за №68-р «Про затвердження Положення про проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельних ділянок на території Ульяновського району Кіровоградської області та за №69-р «Про утворення складу комісії для проведення земельних торгів та затвердження переліку земельних ділянок, право оренди яких виставляється на аукціон». До переліку, зокрема увійшли земельні ділянки Новоселицької сільської ради з цільовим призначенням: для розміщення комплексу дорожнього сервісу.

Розпорядженням голови Ульяновської РДА від 23.02.2011р. №86-р «Про затвердження технічних паспортів земельних ділянок та укладання договору на проведення земельних торгів» затверджено технічні паспорти земельних ділянок, право оренди яких призначені для продажу на земельних торгах на території Ульяновського району Кіровоградської області; доручено Кіровоградській регіональній філії Державного підприємства державного земельного кадастру проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельних ділянок на території Ульяновського району Кіровоградської області та укладання з нею відповідного договору.

В подальшому 11.03.2011р. розпорядженням голови Ульяновської РДА №117-р були внесені зміни до розпорядження від 23.02.2011р. №86-р. Пункт 2 укладено в наступній редакції: «доручити Державному підприємству «Кіровоградській науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу річної суми вартості оренди земельних ділянок на території Ульяновського району Кіровоградської області та укласти з ним відповідний договір».

Пунктом 3 встановлено обов'язкові умови проведення земельних торгів з продажу ставки річної суми орендної плати земельних ділянок відповідно до переліку даного розпорядження на території Ульяновського району Кіровоградської області, згідно з додатком.

Пунктом 1 розпорядження голови Ульяновської РДА від 26.09.2011р. №526-р «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для продажу права оренди земельної ділянки на аукціоні» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою для продажу права оренди, терміном на 49 років, на аукціоні земельної ділянки орієнтованою площею 1,7 га - пасовища, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області, для розміщення та експлуатації об'єкту по наданню комерційних послуг, пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальної громади району.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 1,6991 га пасовищ, що відводиться для продажу річної суми орендної плати на аукціоні, терміном на 49 років, для розмішення та експлуатації об'єктів по наданню комерційних послуг (комплексу дорожнього сервісу), пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області затверджено розпорядженням голови Ульяновської РДА від 26.10.2011р. №589 «Про затвердження акта визначення збитків, проекту землеустрою, технічного паспорту земельної ділянки, укладання договору на проведення земельних торгів та умов проведення земельних торгів». Зазначеним розпорядженням затверджено акт визначення збитків.

26.10.2011р. між Ульяновською районною державною адміністрацією, як Організатором і ДП «Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», як Виконавцем укладено договір №9 на виконання робіт по проведенню земельних торгів (аукціону) з продажу ставки річної суми орендної плати на земельну ділянку державної власності площею 1,6991 га пасовищ для будівництва та експлуатації комплексів дорожнього сервісу, розташованої на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області.

Земельні торги (аукціон) відбулися 01.12.2011р., хід яких зафіксовано в протоколі. Переможцем торгів (аукціону) стало ТОВ «Розношенське».

Згідно протоколу продано ставку річної суми орендної плати на земельну ділянку державної власності площею 1,6991 га пасовищ, розташованої на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області, що передається в оренду строком на 49 років. Цільове призначення ділянки - для будівництва та експлуатації комплексу дорожнього сервісу.

Земельні торги (аукціон) були проведені на підставі Тимчасового положення про порядок продажу земельних ділянок та передачі їх в оренду на конкурентних засадах на території Кіровоградської області, затвердженого рішенням Кіровоградської обласної ради від 31.05.2007 року №226 було прийнято рішення «Про затвердження Тимчасового положення про порядок продажу земельних ділянок та передачі їх в оренду на конкурентних засадах на території Кіровоградської області».

Пунктом 2 цього Тимчасового положення визначено, що Положення визначає організаційно-правові засади і порядок:

- продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення під об'єктами нерухомості;

- проведення земельних аукціонів або конкурсів з продажу чи надання в оренду земельних ділянок державної або комунальної власності під забудову або використання за цільовим призначенням;

- проведення конкурсів щодо набуття права оренди земельних ділянок для реалізації інвестиційних проектів.

Пунктами 1,4 розпорядженням голови Ульяновської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 05.12.2011р. №719-р «Про затвердження результатів аукціону та укладання договору оренди земельної ділянки» затверджено результати аукціону, який відбувся 1 грудня 2011 року по продажу ставки річної суми орендної плати вищенаведеної земельної ділянки та надано в оренду ТОВ «Розношенське» земельну ділянку загальною площею 1,6991га земель, що використовуються в комерційних цілях, терміном на 49 років, яка знаходиться на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області, для будівництва та експлуатації комплексу дорожнього сервісу з дотриманням граничних термінів забудови.

26.07.2012р. між Ульяновською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Розношенське» (Орендар) був укладений договір оренди землі, відповідно до якого Орендодавець надав на підставі розпорядження голови Ульяновської райдержадміністрації Кіровоградської області від 26.09.2011р. №526-р, а орендар прийняв в строкове платне користування (оренду) земельну ділянку для будівництва та експлуатації комплексу придорожнього сервісу, пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальної громади району, яка знаходиться за адресою: Кіровоградська область, Ульяновський район, Новоселицька сільська рада.

Договір зареєстрований у відділі Держкомзему в Ульяновському районі 26.07.2012р. за №352550004002437.

Відповідно до п.2 договору в оренду передана земельна ділянка загальною площею 1,6991 га, у тому числі по угіддях: землі, які використовуються в комерційних цілях. Кадастровий номер земельної ділянки -3525586000:02:000:7526.

Пунктами 15, 16 договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду для: будівництва та експлуатації комплексу придорожнього сервісу, пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальної громади району.

Цільове призначення земельної ділянки: 1.11.6 іншої комерційної діяльності.

Прокурор, обґрунтовуючи позовні вимоги послався на порушення вимог земельного законодавства в частині повноважень місцевої державної адміністрації щодо прийняття рішень у сфері земельних відносин, порушення вимог щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням.

Приписи ст. 19 Конституції України визначають, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Конституція України в силу ст.8 має найвищу юридичну силу, а норми Конституції України є нормами прямої дії, на підставі яких гарантується судовий захист прав і свобод.

Відповідно до ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Пунктом 12 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Аналогічні положення містяться і в ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999р. №586-ХІУ (зі змінами і доповненнями).

Районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті, крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті. (п. 3 ст.122 Земельного кодексу в редакції від 08.07.2011р.).

Зі змісту наведеної статті вбачається, що цей перелік не є вичерпним і може бути розширений, а отже до нього можна внести і комплекс придорожнього сервісу, визначення якого наведені в ст.1 Закону України «Про автомобільні дороги» та в Порядку видачі дозволів на розміщення, будівництво, реконструкцію та функціонування об'єктів сервісу на землях дорожнього господарства та згод і погоджень на об'єкти зовнішньої реклами вздовж автомобільних доріг загального користування, який затверджено наказом Державної служби автомобільних доріг України від 29.09.2005 № 414.

Відповідно до ст. 1 Закону об'єкт дорожнього сервісу - спеціально облаштовані місця для зупинки маршрутних транспортних засобів, майданчики для стоянки транспортних засобів, майданчики відпочинку, видові майданчики, автозаправні станції, пункти технічного обслуговування, мотелі, готелі, кемпінги, торговельні пункти (у тому числі малі архітектурні форми), автозаправні комплекси, складські комплекси, пункти медичної та технічно-евакуаційної допомоги, пункти миття транспортних засобів, пункти приймання їжі та питної води, автопавільйони, а також інші об'єкти, на яких здійснюється обслуговування учасників дорожнього руху та які розміщуються на землях дорожнього господарства або потребують їх використання для заїзду та виїзду на автомобільну дорогу.

Відповідно до Порядку це - станції та пункти технічного обслуговування, пункти миття транспортних засобів, пункти технічного обслуговування (оглядові естакади та ін.), автозаправні та газозаправні станції, придорожні ринки, пункти торгівлі, харчування (споруди побутово-торговельного призначення), у т.ч. влаштовані за допомогою встановлення малих архітектурних форм, стоянки транспортних засобів (стоянки та майданчики для короткочасної зупинки, майданчики для відпочинку, стоянки, що охороняються) та видові майданчики, готелі, мотелі, кемпінги, туалети.

Згідно технічного паспорту спірної земельної ділянки категорія земель до відведення була землі сільськогосподарського призначення. Цільове призначення: для комерційного використання (для будівництва та експлуатації комплексу придорожнього сервісу, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району).

З матеріалів справи вбачається, що згідно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в умовах відведення земельної ділянки Головного управління Держкомзему у Кіровоградській області п.1.10. встановлено, що категорія земель після передачі в оренду - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

За приписами земельного законодавства використання земельної ділянки власниками чи землекористувачами відбувається за цільовим призначенням.

Стаття 19 Земельного кодексу України містить перелік категорій земель за основним цільовим призначенням, до якого входять і землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України (в редакції від 08.07.2011р.) Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Передбачено, що зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди на аукціоні строком на 49 років для комерційного використання (для будівництва та експлуатації комплексу дорожнього сервісу для обслуговування жителів району) за рахунок земель державної власності (запасу) на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області пройшов державну землевпорядну експертизу, що підтверджується висновком державної експертизи землевпорядної документації від 10.11.2011 №1353.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003р. №858-ІУ (із змінами і доповненнями) цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Одним із завданням державної експертизи за ст. 1 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» від 17.06.2004р. №1808-ІУ (із змінами і доповненнями), перевірка відповідності об'єктів державної експертизи вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам.

Позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією (ч. 4 ст. 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації»).

Частина 8 зазначеної статті визначає, що висновки державної експертизи після їх затвердження спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є обов'язковими для прийняття до розгляду замовником і врахування при прийнятті відповідного рішення щодо об'єктів державної експертизи.

Статтею 124 Земельного кодексу України встановлено порядок передачі земельних ділянок в оренду. Відповідно до ч. 1, 2 цієї статті, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Статтею 21 Земельного кодексу України встановлено, що порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для:

а) визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам;

б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок;

в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною;

г) притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.

Як вже було зазначено вище розпорядженням голови Ульяновської РДА від 26.10.2011р. №589 «Про затвердження акта визначення збитків, проекту землеустрою, технічного паспорту земельної ділянки, укладання договору на проведення земельних торгів та умов проведення земельних торгів» був затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди на аукціоні загальною площею 1,6991 га. Зазначене розпорядження скасовано не було і залишається чинним на день прийняття судового рішення.

Відповідно до п. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

З наведених норм вбачається, що підставою для визнання правового акту недійсним (незаконним, протиправним), тобто таким, що не відповідає закону може бути прийняття такого акту органом або посадовою особою з перевищенням наданих йому законом повноважень або в межах компетенції, але з порушенням діючого законодавства.

Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (ст. 21 ЦК України).

Відповідно п. 2 Роз'яснення Вищого арбітражного суду від 26.01.2000 року № 02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову. Недодержання вимог правових норм, які регулюють порядок прийняття акта, у тому числі стосовно його форми, строків прийняття тощо, може бути підставою для визнання такого акта недійсним лише у тому разі, коли відповідне порушення спричинило прийняття неправильного акта. Якщо ж акт в цілому узгоджується з вимогами чинного законодавства і прийнятий відповідно до обставин, що склалися, тобто є вірним по суті, то окремі порушення встановленої процедури прийняття акта не можуть бути підставою для визнання його недійсним, якщо інше не передбачено законодавством.

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного господарського суду цілком погоджується з висновком суду, що земельні торги (аукціон) був проведений з дотриманням підготовчих дій, викладених в розпорядженнях Ульяновської районної державної адміністрації Кіровоградської області №69-р від 18.02.2011р.,№86-р, від 23.02.2011р, №117-р від 11.03.2011р.,№526-р від 26.09.2011р. та №589-р від 26.10.2011р. Самі земельні торги (аукціон) відповідають Тимчасовому положенню про порядок продажу земельних ділянок та передачі їх в оренду на конкурентних засадах на території Кіровоградської області, затвердженого рішенням Кіровоградської обласної ради від 31.05.2007 р. №226.

За наведених обставин не вбачається підстав для визнання аукціону з продажу ставки річної суми орендної плати земельної ділянки загальною площею 1,6991 га на території Новоселицької сільської ради недійсним та визнання недійсним розпорядження голови Ульяновської районної державної адміністрації Кіровоградської області №719-р від 05.12.2011р. «Про затвердження результатів аукціону та укладання договору оренди земельної ділянки.

Згідно із статтями 4, 10 та 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу України, іншим законам України, які приймаються відповідно до Конституції України та Цивільного кодексу України, міжнародним договорам, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актам Президента України, постановам Кабінету Міністрів України, актам інших органів державної влади України, органів влади Автономної Республіки Крим у випадках і в межах, встановлених Конституцією України та законом, а також моральним засадам суспільства.

За змістом частин 1, 3 ст. 215 ЦК вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним може бути заявлена як однією зі сторін правочину, так й іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину.

В своєму інформаційному листі від 07.04.2008р. N 01-8/211 «Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського кодексів України» Вищий господарський суд пояснив, що за загальним правилом частини третьої статті 215 ЦК України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Щодо укладеного між відповідачами договору оренди землі від 26.07.2012р., то при дослідженні самого договору колегією суддів було встановлено, що передача земельної ділянки в оренду відбувалася на підставі розпорядження голови Ульяновської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 26.09.2011р. №526-р «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для продажу права оренди земельної ділянки на аукціоні», яким не надано право на укладання договору оренди. З іншого боку, оцінивши всі надані сторонами докази суд апеляційної інстанції вважає, що оскільки договір був укладений 26.07.2012р., тобто після прийняття розпорядження голови Ульяновської районної державної адміністрації Кіровоградської області №719-р від 05.12.2011р. «Про затвердження результатів аукціону та укладання договору оренди земельної ділянки» сторони набули право на укладання договору, а отже і в частині позовних вимог про визнання недійсним договору оренди землі від 26.07.2012р. укладеного між Ульяновською районною державною адміністрацією Кіровоградської області і товариством з обмеженою відповідальністю «Розношенське» рішення господарського суду слід залишити без змін.

За таких обставин рішення місцевого господарського суду прийнято відповідно до вимог законодавства, згідно наданих сторонами доказів і підстави для його скасування відсутні. А, отже рішення суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків господарського суду і не можуть бути підставою для скасування прийнятого судом рішення, яке відповідає вимогам чинного законодавства..

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 103-105 ГПК України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу заступника прокурора Кіровоградської області (м. Кіровоград) залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Кіровоградської області від 20 січня 2014 року у справі №912/1765/13 залишити без зміни.

(постанова виготовлена у повному обсязі 22.04.2014 року)

Головуючий суддя: О.С.Євстигнеєв

Судді: Р.М. Бахмат

І.М. Кощеєв

З оригіналом згідно.

Помічник судді М.В.Юрченко

22.04.2014р.