Постанова № 3832397, 25.02.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.02.2009
Номер справи
15/269
Номер документу
3832397
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25.02.2009 р.                                                                                                     № 15/269

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С., при секретарі судового засідання Бистрик О.С., за участю представників:

позивача –Сай Л.П.

відповідача –Островського В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомЗакритого акціонерного товариства «Пост-Київ і Ко»

до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва

проскасування рішення про застосування штрафних санкцій від 22.08.2008 р. № 0006392304, На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 25 лютого 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови В С Т А Н О В И В:           Закрите акціонерне товариство «Пост-Київ і Ко»(далі - позивач) звернулося до суду з позовом про скасування рішення про застосування штрафних санкцій № 0006392304 від 22.08.2008 р. Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва (далі - відповідач) у розмірі 15300 грн. 00 коп.           Позовні вимоги мотивовані тим, що 13.06.2008 р. Державна податкова адміністрація у Миколаївській області на підставі направлень № 1696/23-517, 1697/23-517, 1698/23-517 від 13.06.2008 р. провела виїзну планову перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки було встановлено порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій торгівлі, громадського харчування та послуг»і складено акт № 14000740/23-50 (26500523/2304) від 13.06.2008 р. На підставі акта перевірки ДПІ у Голосіївському районі в м. Києва було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006392304 від 22 серпня 2008 року на суму 15300 грн. 00 коп.

Позивач вважає, що використання гральних автоматів з купюро приймачами, що не переведені у фіскальний режим, не може бути підставою для притягнення до відповідальності, оскільки профільним міністерством не було розроблено таких пристроїв, а в Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій не зареєстровано жодного грального автомату, який можна було б використовувати у якості РРО. Крім того, позивач посилається на порушення вимог ст. 112 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ, із змінами та доповненнями (далі –Закон № 509), пунктів 1.5 - 1.7 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства.

Заперечуючи проти позову, представник відповідача надав суду письмові пояснення та у судовому засіданні пояснив, що під час проведення перевірки та винесення оспорюваного рішення податковим органом було дотримано всіх норм чинного законодавства, вказуючи, що внаслідок проведеної 13.06.2008 р. перевірки було встановлено порушення, а саме, що на 45 гральних автоматах на яких не зареєстровані РРО в органах податкової служби і не переведені у фіскальний режим роботи. Розрахункова операція повинна проводитись на повну суму покупки (наданні послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Відповідач також, зазначив, що специфіка грального бізнесу полягає в тому, що послуги в ньому надаються лише тим фізичним особам, які набули права на отримання такої послуги, попередньо придбавши фішки, жетони, кредити, ставки на гру. Фізична особа, яка попередньо набула право на отримання послуги, може нею і не скористатись. Тому, придбання права на отримання послуги у сфері грального бізнесу не є отриманням такої послуги. Операції купівлі-продажу фішок, жетонів, кредитів, ставок на гру є розрахунковими операціями і підлягають проведенню через РРО.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

          ЗАТ «Пост-Київ і Ко»зареєстроване Голосіївською районною у місті Києві державною адміністрацією 27.11.2000 р., ідентифікаційний код 31086580, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 053656.

          Видами діяльності підприємства за КВЕД, згідно довідки № 185900 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України є: діяльність з організації азартних ігор; виробництво ігор та іграшок; виробництво електронно-обчислювальних машин та іншого устаткування для оброблення інформації; оптова торгівля іншими машинами та устаткуванням; роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту; діяльність барів.

          Як вбачається з матеріалів справи, співробітниками ДПА у Миколаївській області 13.06.2008 р. було проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки складено акт від 13.06.2008 р., в якому зафіксовано порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі –Закон № 265/95) із змінами та доповненнями.

          На підставі акта перевірки відповідачем було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.08.2008 р. № 0006392304, передбачених п. 2, 4 ст. 17 Закону № 265/95.

          Відповідно до ст. 2 Закону № 265/95, РРО –пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат і електронний контрольно-касовий реєстратор, комп’ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Даною статтею також надано визначення автомату з продажу товарів (послуг) –це РРО, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.          

          Згідно п. 1 Наказу Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства фінансів України від 18.04.2006 р. № 40/374 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження організації діяльності проведення азартних ігор і Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор», визначено, що: - гральний автомат –це механічне, електричне, електронне обладнання або пристрій, що використовується для проведення азартних ігор, результат яких визначається без участі працівника ліцензіата програмою роботи цього обладнання (пристрою) з використанням генератора випадкових чисел, який міститься всередині корпусу такого обладнання (пристрою), і сума виграшу нараховується обладнанням (пристроєм) автоматично;

- зал гральних автоматів –нежитлове приміщення, крім пересувної малої архітектурної форми, закрите від огляду ззовні, у якому для проведення азартних ігор використовуються тільки гральні автомати.

          Відповідно до вищевикладеного, можна зробити висновок, що оскільки внесення ставки обліковується автоматом і ним же визначається розмір виграшу, то дана послуга надається саме гральним автоматом, а не залом гральних автоматів, як нежитловим приміщенням.

          Відповідно до вимог п. 1, 2 ст. 3 Закону № 265/95, суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або із застосуванням у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

          Постановою КМУ «Про терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»від 07.02.2001 р. № 121 (із змінами, внесеними Постановами КМУ від 29.01.2003 р. № 151, від 10.12.2003 р. № 1905, від 28.10.2004 р. № 1447, від 07.06.2006 р. № 803) установлено терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій з використанням гральних автоматів до 31.12.2006 р.

          Виходячи із правового контексту вказаної вище Постанови КМУ суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері грального бізнесу шляхом надання послуг з використанням гральних автоматів зобов’язані з 1 січня 2007 року використовувати у своїй ліцензованій діяльності з надання послуг грального бізнесу гральні автомати з продажу послуг, які оснащені запам’ятовуючими пристроями (фіскальною пам’яттю), в т.ч. тих, що вже задіяні у використанні.

          Державна комісія з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом протокольним рішенням від 27.06.2002 р. № 13 встановила вимоги щодо реалізації фіскальних функцій гральними автоматами.

          За таких обставин, виходячи з специфіки надання послуг у сфері грального бізнесу на гральних автоматах та враховуючи викладене, гральний автомат повинен бути оснащений належним РРО.

          Таким чином, враховуючи вищенаведене, позивач зобов’язаний був надавати послуги через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій на індивідуальному гральному автоматі.

          Відповідно до п. 4.4 «Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари (послуги) затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 164, реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.

          Згідно абзацу третього статті 2 Закону № 265/95, розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (надану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки –оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

          Відповідно до ст. 3 вищезазначеного Закону суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

          Визначений Законом порядок проведення розрахункових операцій позивачем не дотримується.

Отже, гральний автомат, відповідно до постанови № 121, повинен самостійно виконувати фіскальні функції, які, зокрема, полягають в обліку, накопиченні та відображенні даних щодо прийнятих та виданих (виграних) гравцями грошових замінників –жетонів та кредитів.

Щодо необхідної умови використання гральних автоматів із застосуванням РРО є перш за все обов’язкове включення їх (або окремих блоків автоматів, що входять до складу комп’ютерно-касових систем, які забезпечують переведення таких автоматів у фіскальний режим роботи) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій за процедурою, встановленою Положенням про зазначений Державний реєстр, що затверджений постановою КМУ від 29.08.2002 р. № 1315 то вказана процедура здійснюється за поданням заявника (наприклад виробників або постачальників такої техніки, розробленої на замовлення операторів сфери грального бізнесу)

Взаємовідносини між підприємствами –виробниками реєстраторів розрахункових операцій і підприємствами –споживачами цієї продукції (в тому числі, з питань її придбання та комплектності поставки вказаної системи) регулюються Господарським кодексом України. Зокрема, відповідно до статті 270 ГК України товари повинні поставлятися комплексно, відповідно до вимог стандартів, технічних умов або прейскурантів. Договором може бути передбачено поставку з додатковими до комплекту виробами (частинами) або без окремих, не потрібних покупцеві виробів (частин), що входять до комплекту. Якщо комплектність не визначено стандартами, технічними умовами або прейскурантами, вона в необхідних випадках може визначатися договором.

Таким чином, суб’єкти господарювання в сфері грального бізнесу, самостійно мали можливість звернутись до виробників та постачальників реєстраторів розрахункових операцій з метою виготовлення моделі реєстраторів розрахункових операцій (гральних автоматів) у відповідності до норм Закону і відповідно до вимог Постанови КМУ № 1315 внести подання на внесення моделі до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Фіскалізація грального обладнання є основною передумовою для легалізації ринку гральних автоматів.

Обов’язок застосування гральних автоматів, які переведені у фіскальний режим роботи, є нормою закону, якою мають керуватися суб’єкти господарювання при здійсненні діяльності у сфері грального бізнесу.

Крім того, слід зазначити, що ТОВ «Експотрейд»було розроблено комп’ютерно-касову систему «Фіскал», яка наказом ДПА України від 01.07.2008 р. № 430 включена до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. Система «Фіскал»призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів. Наявність у складі системи технічних пристроїв з криптографічним захистом інформації забезпечує високий рівень захисту та збереження даних про рух готівки або її замінників (жетонів, кредитів) як по кожному автомату окремо, так і в цілому по залу гральних автоматів.

Згідно з п. 2 ст. 17 Закону № 265/95 за порушення вимог цього Закону до суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.

Враховуюче викладене, застосування відповідачем суми штрафу в розмірі 15300 грн. 00 коп. за вказане порушення відповідає чинному законодавству.

Доводи позивача про те, що перевірка була проведена з порушенням норм ст. 111 Закону № 509, оскільки право на проведення планової перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення, то ці доводи є необґрунтованими, оскільки п. 1 ст. 11 Закону № 509, передбачено, що органи державної податкової служби мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов’язкових платежів). Положення ст. 111 Закону визначає підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов’язкових платежів).

У відповідності до п. 2.6 додатку 2 Наказу ДПА України «Про затвердження методичних рекомендацій щодо порядку складання плану-графіка перевірок суб’єктів господарювання та взаємодії між структурними підрозділами при їх проведенні»від 11.10.2005 р. № 441, планові перевірки реєстраторів розрахункових операцій проводяться за окремими щомісячними планами податкових органів.

Законом № 265/95, встановлено правила проведення планових та позапланових перевірок і не містить відсильних норм «…у встановленому законодавством порядку». Щодо підстав та періодичності проведення позапланових перевірок, то відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону № 265/95 позапланові перевірки, що провадяться уповноваженим контролюючими органами стосовно осіб, визначених у ч. 2 ст. 16 даного Закону, може здійснюватися виключно на підставі постанови слідчого, органу дізнання, або відповідно до рішення суду.

Також для перевірок суб’єктів, які застосовують РРО або КОРО з розрахунковими книжками, Закон № 265/95 не встановлює порядку проведення планових та позапланових перевірок, а визначає, що планові та позапланові перевірки таких осіб проводяться в порядку, передбаченому чинним законодавством.

Оскільки Закон № 265/95 є спеціальним, тому інші акти законодавства, у тому числі і Закон № 509, застосовується тільки в частині, не врегульованій Законом № 265/95.

Отже, до перевірок РРО застосовуються всі правила, що стосуються допущення посадових осіб до проведення планових та позапланових перевірок (ст. 111 Закону № 509). Тому посадові особи податкового органу мають право приступити до проведення перевірок РРО за умови подання суб’єкту господарювання під розпис, а саме: направлення на перевірку; копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової перевірки. Наказ на проведення позапланової перевірки не видається. При цьому зазначені документи оформлюються у відповідності до ст. 112 Закону № 509.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічна норма закріплена ч. 2 ст.19 Конституції України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України наявні у матеріалах справи докази та пояснення сторін, надані під час розгляду справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У позові Закритого акціонерного товариства «Пост-Київ і Ко»до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва про скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 22.08.2008 року № 0006392304 відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя           А.С. Мазур

          

Повний текст постанови складено та підписано 5 березня 2009 року.