ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2014 року о 15 год. 37 хв.Справа № 808/1161/14 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., за участю секретаря судового засідання Колесникової С.Г.,
за участю
представника позивача - Н.С. Дамірової,
представника відповідача - Ю.Ю. Єременко,
представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - не прибув
розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго»
до Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Шевченківський відділ державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції
про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
14 лютого 2014 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області, в якому позивач, з наступними уточненнями, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області щодо невиконання платіжного доручення №2961 від 28.10.2013 на суму 340 984,68 грн., які стягнуті з ТОВ «Науково-виробниче підприємство Запоріжбудматеріали» на користь ВАТ «Запоріжжяобленерго».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 29 жовтня 2013 року Управлінням Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області отримані платіжні доручення про перерахування коштів від 28.10.2013 №2961 на суму 340 984,68 грн. та № 2962 на суму19 757,98 грн. виготовлені на виконання розпорядження державного виконавця. Станом на 10.02.2014 платіжне доручення від 28.10.2013 №2961 на суму 340 984,68 грн. залишилось не виконаним. Своєю бездіяльністю щодо не перерахування коштів, які перебувають на депозитному рахунку Шевченківського відділ державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції на користь ВАТ «Запоріжжяобленерго» Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області порушує п. 12.18 розділу ХІІ Інстукції з організації примусового виконання рішень затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 №512/5 (далі - Інструкція) та статті 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 №2346-III (далі - Закон №2346-III).
Заперечуючи проти позову з підстав, викладених в письмових запереченнях, відповідач зазначив, що через обмеження фінансових ресурсів на субрахунку єдиного казначейського рахунку, управління за незалежних від нього обставин до теперішнього часу позбавлено можливості перерахувати кошти за платіжним дорученням від 28.10.2013 №2961.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 14 березня 2014 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Через службу діловодства суду подав клопотання, в якому зазначано, що при прийнятті рішення покладається на розсуд суду.
На підставі частини третьої статті 160 КАС України в судовому засіданні 07 квітня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно Довідки АА №812627 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Відкрите акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» 17.05.2000 зареєстровано Виконавчим комітетом Запорізької міської ради за адресою: 69035, м. Запоріжжя, Орджонікідзевський район, вул. Сталеварів, буд. 14, ідентифікаційний код 00130926.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 27.03.2013 по справі №908/565/13-г адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство Запоріжбудматеріали» про стягнення суми задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково - виробниче підприємство Запоріжбудматеріали» (69014, м. Запоріжжя, вул. Миколи Краснова, буд. 10; код ЄДР 31269993, розрахунковий рахунок № 260090101 в ЗРУ АТ Банка « Фінанси та Кредит», МФО 313731) на користь Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69096, м. Запоріжжя, вул. Каховська, 26, код ЄДР 00130926) 340984 (триста сорок тисяч дев'ятсотятсот вісімдесят чотири) грн. 68 коп. основного боргу за використану активну електричну енергію із зарахуванням на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 260363141401 в Філії ЗОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФВ 313957); 313 (триста тринадцять) грн. 29 коп. інфляційних нарахувань, 2061 (дві тисячі шістдесят один) грн. 90 коп. - 3 % річних, 10309 (десять тисяч триста дев'ять) грн. 40 коп. пені та 7073 (сім тисяч сімдесят три) грн. 39 коп. судового збору із зарахуванням на поточний рахунок - для сплати пені, три проценти річних, інфляційних нарахувань та інші № 260081031709 в Запорізькому відділенні ВАТ «Дочірній банк Сбербанк Росії», МФО 320627 (а. с. 8-10).
Так, на виконанні у третьої особи перебуває наказ Господарського суду Запорізької області від 27.03.2013 №908/565/13-г про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково - виробниче підприємство Запоріжбудматеріали» на користь Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» 340984 грн. 68 коп. основного боргу, 313 грн. 29 коп. інфляційних нарахувань, 2061 грн. 90 коп. - 3 % річних, 10309 грн. 40 коп. пені та 7073 грн. 39 коп. судового збору.
Постановою Шевченківського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції від 08 липня 2013 року відкрито виконавче провадження ВН №39191199 на виконання зазначеного вище наказу Господарського суду Запорізької області.
25 жовтня 2013 року Державним виконавцев Гавриленко О.М. винесено Розпорядження від 25.10.2013 №39191199/12 в якому зазначено, що грошові кошти у сумі 396 928,77 грн., що надійшли 24.10.2013 на депозитний рахунок при примусовому виконанні виконавчого документа №908/565/13-г виданого 14.06.2013 Господарським судом Запорізької області, про стягнення грошових коштів з ТОВ «Науково - виробниче підприємство Запоріжбудматеріали» необхідно перерахувати на відповідні рахунки (а. с. 12).
25 грудня 2013 року Відкритим акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» на адресу Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області направлено Лист про усунення порушень закону та перерахування коштів від 25.12.2013 №001-82/9979, в якому зазначено, що 29.10.2013 УДКСУ у Шевченківському районі м. Запоріжжя отримані платіжні доручення про перерахувала коштів від 28.10.2013 №2961 на суму 340 984,68 грн. та №2962 на суму 19 757,98 грн. кошти перебувають на депозитному рахунку Шевченківського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції, надійшли на рахунок від ТОВ «Науково - виробниче підприємство Запоріжбудматеріали» на виконання рішення суду про стягнення коштів на користь ВАТ «Запоріжжяобленерго». Платіжні доручення передані по реєстру платіжних доручень розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 28.10.2013 (а. с. 13). Станом на 23.12.2013 зазначені платіжні документи УДКСУ у Шевченківському районі м. Запоріжжя не виконані, що порушує права та законні інтереси ВАТ «Запоріжжяобленерго».
24 січня 2014 року Управлінням Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області на адресу Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» направило Лист про надання відповіді від 24.01.2014 №09.1-08.1/56-795, в якому вказано, що проведення видатків розпорядників та одержувачів бюджетних коштів здійснюється органами Державної казначейської служби України у Запорізькій області у межах коштів, що надходять на субрахунок єдиного казначейського рахунку Головного управління та в порядку черговості надходження платіжних доручень, що обумовлено у договорах на рохрахунково-касове обслуговування установ.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.
Згідно статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 статті 17 зазначеного Закону передбачено, що примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Згідно частини першої статті 45 вказаного Закону грошові суми, стягнуті з боржника, зараховуються державним виконавцем на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.
За письмовою заявою стягувача - фізичної особи чи його представника (за наявності відповідних повноважень) стягнуті грошові суми можуть бути перераховані державним виконавцем на зазначений ним рахунок у банку або в іншій фінансовій установі чи надіслані на адресу стягувача поштовим переказом, що здійснюється за його рахунок, крім переказу аліментних сум (ч. 2 ст. 45 Закону України «Про виконавче провадження»).
Стягувачу - юридичній особі стягнуті грошові суми перераховуються державним виконавцем у встановленому порядку на визначені стягувачем належні йому рахунки (ч. 3 ст. 45 Закону України «Про виконавче провадження»).
Відповідно до пункту 12.1. Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5 (далі Інструкція № 512/5) органи ДВС мають відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках.
Розрахунки з таких рахунків здійснюються тільки в безготівковій формі. Не допускаються видача та переказ стягнутих державними виконавцями сум стягувачам без зарахування на депозитний рахунок органу ДВС (п. 12.2. Інструкції № 512/5).
При перерахуванні коштів, які належать стягувачу - юридичній особі, списання коштів з відповідних рахунків органу ДВС здійснюється на підставі платіжних доручень (п. 12.18. Інструкції № 512/5).
Загальні правила, види і стандарти розрахунків клієнтів банків та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків встановлюються Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22.
Відповідно до пункту 1.4. зазначеної вище Інструкції платіжне доручення - розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача.
Згідно пункту 3.5. Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті банк платника приймає платіжне доручення до виконання протягом 30 календарних днів з дати його виписки. День оформлення платіжного доручення не враховується.
За змістом статті 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» встановлено строки проведення переказу коштів, згідно з яким банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, в день його надходження або не пізніше гаступного дня, якщо документ надійшов до банку після операційного часу.
Враховуючи, що платіжне доручення від 28.10.2013 №2961 не перераховано відповідачем на рахунок стягувача на протязі більше трьох місяців, що прямо суперечить пункту 3.5. Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, позаяк платіжне доручення було пред'явлено до виконання протягом тридцяти календарних днів, суд приходить до висновку про безпідставність невиконання відповідачем вказаного платіжного доручення.
За правилами п. 2.1 Положення про єдиний казначейський рахунок затвердженого Наказом Державного казначейства України від 26.06.2002 №122 (у редакції наказу Державного казначейства України від 30.11.2010 № 449) (далі - Положення) ЄКР консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.
Учасниками СЕП є Державне казначейство України та Головні управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головні управління Державного казначейства України).
Для відображення операцій, проведених через СЕП протягом банківського дня, у центрі оброблення СЕП Державному казначейству України та Головним управлінням Державного казначейства України відкрито технічні рахунки.
Відповідно до п. 2.3 Положення на субрахунках ЄКР ведеться аналітичний облік коштів державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.
Згідно п. 2.5 Положення Державне казначейство України управляє коштами, що обліковуються на рахунках, відкритих у Головних управліннях Державного казначейства України, і проводяться через СЕП, шляхом встановлення ліміту технічного рахунку, ліміту початкових оборотів у СЕП та підкріплень субрахунків ЄКР з урахуванням дотримання необхідного рівня платоспроможності, який визначається Державним казначейством України.
Разом з тим, суд зазначає, що кошти, які надійшли на рахунки органу Державної виконавчої служби відкриті в органах Державної казначейської служби України, в порядку примусового виконання рішень, не є коштами Державного бюджету України або доходом Державного бюджету відповідача на те, що недостатнє наповнення єдиного казначейського рахунка органами, що контролюють справляння надходжень бюджету, відволікання коштів єдиного казначейського рахунка зменшує рівень його ліквідності, звужує можливості органів Державної казначейської служби щодо забезпечення розрахунково-касового обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів є необґрунтованими.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У ч. 2 ст. 71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» - задовольнити.
Визнати бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області щодо невиконання платіжного доручення №2961 від 28.10.2013 на суму 340 984,68 грн. (триста сорок тисяч дев'ятсот вісімдесят читири гривні 68 копійок) протиправною.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок) судового збору.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.В. Горобцова