Рішення № 38323153, 07.04.2014, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
07.04.2014
Номер справи
922/487/14
Номер документу
38323153
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" квітня 2014 р.Справа № 922/487/14

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Ольшанченка В.І.

при секретарі судового засідання Алексєєвій Т.О.

розглянувши справу

за позовом Акціонерної компанії "Харківобленерго" (м. Харків) до Управління праці та соціального захисту населення Люботинської міської ради (Харківська обл., м. Люботин) про стягнення 18989,22 грн., за участю представників сторін:

позивача - Овчаренко Г.С. (довіреність №01-62юр/9989 від 17.12.13 р.),

відповідача - начальника відділу пільг та соціальних гарантій Масалітіної В.Л. (довіреність №01-39/497 від 04.02.14 р.),

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить стягнути з відповідача на свою користь суму не відшкодованих витрат від надання товарної продукції (електроенергії) громадянам пільгових категорій в розмірі 18989,22 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем в порушення вимог законодавства не відшкодовані витрати з надання пільг певним категоріям громадян за період з 01.05.2011 р. по 31.12.2011 р.

Відповідач, у відзиві на позовну заяву, заперечує проти позову в повному обсязі та просить відмовити позивачу в повному обсязі, посилаючись на те, що він діяв в межах повноважень, передбачених законодавством, та відшкодування за надані пільги особам, які мають на це право згідно Законів України проведені згідно з чинним законодавством.

Відповідач надав письмове пояснення по справі.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

На підставі Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" у Законі України "Про міліцію" частину 4 доповнено словами "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством".

Статтю 22 Закону України "Про пожежну безпеку" доповнено відповідним положенням: "особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50% знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також палива в межах норм, встановлених законодавством".

Крім того, статтею 24 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу Україну" доповнено положенням: "пільги, компенсації та гарантії, передбачені цим Законом, надаються за рахунок і в межах бюджетних асигнувань".

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. у справі №1-28/2008 за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) було визнано неконституційними положення пунктів 36-100 розділу ІІ Закону України "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів", тобто норми стосовно введення середніх норм споживання при наданні пільг та житлових субсидій на оплату певних комунальних послуг конкретним категоріям громадян.

Крім того, вищевказаним рішенням Конституційного Суду України чітко визначено, що Конституція України не надає закону про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.

Отже, положення вищезазначених законів стосовно введення "середніх норм споживання" визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р.

Відповідно до статті 147 Конституції України, Конституційний суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні. Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.

Згідно зі статтею 150 Конституції України, рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Пленум Верховного Суду України у пункті 2 постанови від 01.11.1996 р. №9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" роз'яснив, що, оскільки Конституція України, як зазначено у її ст. 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції України і в усіх необхідних випадках застосувати Конституцію як акт прямої дії.

Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

Порядок відшкодування суми витрат, понесених внаслідок постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів, визначено Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002 р. (надалі - порядок).

Згідно з пунктом 5 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг.

Також відповідно до пункту 6 Порядку, у разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Отже, при вірному застосуванні норм прямої дії, а саме рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. та положень Законів України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку", "Про державну кримінально-виконавчу службу України" відповідач повинен був надіслати уточнену інформацію щодо необхідності компенсування пільг, наданих енергопостачальником відповідним категоріям громадян фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад. Але відповідач не виконав вимоги пункту 6 Порядку.

Статтею 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та ст. 38 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло -, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги, зокрема звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони тощо

Згідно з пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" від 04.03.2002 р. N256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (надалі - головні розпорядники коштів).

Відповідно до пункту 2 вищевказаної постанови головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.

Згідно з пунктами 2, 3, 10 "Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. №117 (далі - Положення): уповноважений орган щомісяця звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, та складає акти звіряння розрахунків за надані пільговиками послуги згідно з формою "3-пільга"; Управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад, організують збирання, систематизацію і зберігання інформації щодо пільговиків та забезпечують її автоматизоване використання для контролю за відомостями, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги; енергопостачальник надає до управління праці та соціального захисту населення на паперових та електронних носіях розрахунки витрат від наданих пільг за формою "2-пільга".

Також, згідно з пунктом 12 Положення Мінпраці затверджує форми "1-пільга", "4-пільга", "5-пільга", "6-пільга", "7-пільга", форму "2-пільга" - за погодженням з Мінпаливенерго, Мінбудом і Мінтрансзв'язку; а форму "3-пільга" з Мінфіном.

Форма розрахунків "2-пільга" затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 04.10.2007 р. №535, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.10.2007 р. за №1172/144439 із змінами і доповненнями.

Форма складання акта звіряння затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 28.03.2003 р. №83.

Позивачем наданий на підтвердження своїх позовних вимог двосторонній акт звіряння розрахунків за надані пільги Ветеранам ВС, Ветеранам ОВС, та іншим пільгам за соціальною ознакою між Люботинським РВЕ та головним розпорядником коштів місцевого бюджету, Управлінням праці та соціального захисту населення Люботинської міської ради станом на 01.06.2012, по формі №3-пільга, затвердженій наказом Мінпраці України від 28.03.2003 р. №83 за погодженням з Мінфіном та Держкомстатом (а.с.18-30). Зазначена звірка проводиться між позивачем та відповідачем щомісячно за вимогами Порядку.

Як свідчать матеріали справи, відповідно до форми "№ 3-пільга" позивачу не відшкодовані витрати від надання товарної продукції (електроенергії) громадянам пільгових категорій за період з 23.08.2008 р. по 31.12.2011 р. станом на 01.06.2012 року в сумі 64163,69 грн., з яких сума 45174,47 грн., яка утворилася за період з 23.05.2008 р. по 30.04.2011 р. станом на 01.05.2011 р. підлягає до стягнення з управління праці та соціального захисту населення Люботинської міської ради відповідно до рішення господарського суду Харківської області від 16.06.2011 р. по справі №5023/3939/11, яке залишено без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 29.08.2011 р.

Отже, за період з 01.05.2011 р. по 31.12.2011 р. енергопостачальнику не відшкодовані витрати від надання товарної продукції (електроенергії) громадянам пільгових категорій в сумі 18989,22 грн., які і складають позовні вимоги

Відповідно до частини 6 статті 17 Закону України "Про електроенергетику" збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електричну енергію окремим категоріям побутових споживачів відшкодовуються за рахунок джерел, визначених законодавчими актами, які передбачають відповідні пільги.

Суд відхиляє посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. №879, якою встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг та зазначено, що постанова не передбачає виключень, оскільки тлумачити положення вищезазначеної постанови надано Державному комітету по житлово-комунальному господарству та Міністерству палива та енергетики України. Відповідно до роз'яснення від Міністерства палива та енергетики України вих.№32-01/6-2125 від 12.08.2008 р., після 22.05.2008 р. обсяг пільгового споживання електроенергії для працівників міліції та пенсіонерів МВС не обмежується середніми нормами споживання (крім випадку пільгового споживання електричної енергії на освітлення), тобто розрахунки з вищезазначеними категоріями пільговиків повинні проводитися без застосування норм на пільгове споживання електроенергії.

До того ж, в будь-якому випадку, положення Законів України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку" та "Про державну кримінально-виконавчу службу України" щодо надання 50% знижки по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива з урахуванням середніх норм споживання були чинні до 31.12.2008 р., а з 01.01.2009 р. зазначені положення законів передбачають надання 50% знижки пільговим категоріям без будь-яких обмежень.

Згідно з ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень та подати відповідні докази.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми не відшкодованих витрат від надання товарної продукції (електроенергії) громадянам пільгових категорій за період з 01.05.2011 р. по 31.12.2011 р в розмірі 18989,22 грн. обґрунтованими, доведеними та підлягаючими задоволенню в повному обсязі.

Вищевказане також підтверджується позицією Вищого господарського суду України, викладеною у постановах від 12.07.2012 р. у справі №5023/8996/11 (5023/1850/11), від 11.01.2012 р. у справі №5023/3592/11, від 10.11.2011 р. у справі №5023/676/11, від 22.12.2011 р. у справі №5023/3796/11, від 19.10.2010 р. у справі №58/350-09.

Відповідно до ст. 49 ГПК України з відповідача належить стягнути на користь позивача судовий збір.

Керуючись ст.ст. 147, 150 Конституції України, ст. 17 Закону України "Про електроенергетику", ст.ст. 33-35, 43, 49, 82 -85 ГПК України,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Люботинської міської ради (62433, Харківська область, м. Люботин, вул. Радянська, буд.26. Код ЄДРПОУ 21173058) на користь Акціонерної компанії "Харківобленерго" (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, 149. Код ЄДРПОУ 00131954) суму не відшкодованих витрат від надання товарної продукції (електроенергії) громадянам пільгових категорій за період з 01.05.2011 р. по 31.12.2011 р в розмірі 18989,22 грн. та судовий збір в сумі 1827,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 11.04.2014 р.

Суддя В.І. Ольшанченко