Ухвала суду № 38321718, 17.04.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2014
Номер справи
812/296/14
Номер документу
38321718
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Агевич К.В.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2014 року справа №812/296/14 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2014 р. у справі № 812/296/14 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до ОСОБА_2 про стягнення переплати аліментів за період з 01.04.2006 по 31.12.2011 та боргу по поштовим переказам за період з 01.10.2009 по 31.12.2011 в сумі 19213,23,-

ВСТАНОВИВ:

В січні 2014 року Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення переплати аліментів за період з 01.04.2006 по 31.12.2011 та боргу по поштовим переказам за період з 01.10.2009 по 31.12.2011 в сумі 19213,23 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в Головному УПФУ в Луганській області перебував на обліку ОСОБА_3 та отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У грудні 2011 року від АТ "Ощадбанк" надійшло повідомлення про неотримання пенсії з рахунку ОСОБА_3, у зв'язку із чим 01.01.2012 перерахунок пенсійних коштів було зупинено. До 31.12.2011 пенсія ОСОБА_3 перераховувалась на його поточний рахунок НОМЕР_1, відкритий у ТВБВ №10012/0181 АТ "Ощадбанк", тому за період з 01.04.2006 по 31.12.2011 перераховано пенсію на загальну суму 66 542,52 грн.

Листом УПФУ в м. Алчевську Луганської області від 13.08.2013 №1093-13/26 Головному управлінню стало відомо, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

У серпні 2013 року на рахунок позивача банком було повернуто кошти, але лише в сумі 53 682,10 грн., та листом від 17.09.2013 банк повідомив, що відповідно до виконавчого листа Перевальського районного суду Луганської області №2-716 від 23.04.2004 з пенсії ОСОБА_3 утримувались аліменти у розмірі 25% на користь ОСОБА_2 За період з 01.04.2006 по 31.09.2009 утримано аліментів на суму 10 499,79 грн.

Також на підставі виконавчого листа Перевальського районного суду Луганської області №2-716 від 23.04.2004 з пенсії ОСОБА_3 утримувались аліменти у розмірі 25% на утримання доньки ОСОБА_4. ІНФОРМАЦІЯ_1, та перераховувались грошовими переказами через відділення поштового зв'язку. Сума утриманих аліментів за період з 01.10.2009 по 31.12.2011 складає 8314,38 грн.

Крім того, за доставку відповідачу грошових переказів утриманих аліментів утворився борг по поштовим витратам за період з 01.10.2009 по 31.12.2011 у розмірі 399,06 грн.

07.10.2013 позивач звернувся до ОСОБА_2 з проханням повернути незаконно отриману суму аліментів, однак на теперішній час суму переплати відповідачем не повернуто.

Просили суд стягнути з відповідача переплату аліментів та витрати на поштову доставку у розмірі 19213,23 грн.

Постановою суду першої інстанції у задоволенні позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить, скасувати постанову суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, та постановити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним у задоволенні апеляційної скарги відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено наступне.

В Головному УПФУ в Луганській області перебував на обліку ОСОБА_3 та отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.13).

Листом УПФУ в м. Алчевську Луганської області від 08.08.2013 №9220/02-1-51 Головному управлінню стало відомо, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.11).

07.08.2013 Головним УПФУ в Луганській області було винесено розпорядження про повернення відділенням банку коштів, перерахованих на виплату пенсії ОСОБА_3 (а.с.9).

На виконання даного розпорядження у серпні 2013 року на рахунок позивача банком було повернуто кошти в сумі 53 682,10 грн. (а.с.10).

Листом від 17.09.2013 банк повідомив позивача, що відповідно до виконавчого листа Перевальського районного суду Луганської області №2-716 від 23.04.2004 з пенсії ОСОБА_3 утримувались аліменти у розмірі 25% на користь ОСОБА_2 За період з 01.04.2006 по 31.09.2009 утримано аліментів на суму 10 499,79 грн. (а.с.16).

Також на підставі виконавчого листа Перевальського районного суду Луганської області №2-716 від 23.04.2004 з пенсії ОСОБА_3 утримувались аліменти у розмірі 25% на утримання доньки ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, та перераховувались грошовими переказами через відділення поштового зв'язку. Сума утриманих аліментів за період з 01.10.2009 по 31.12.2011 складає 8314,38 грн.

Крім того, за доставку відповідачу грошових переказів утриманих аліментів утворився борг по поштовим витратам за період з 01.10.2009 по 31.12.2011 у розмірі 399,06 грн.

Листом від 07.10.2013 позивач звернувся до ОСОБА_2 із вимогою повернути незаконно отриману суму аліментів (а.с.19). Відповіді не надходило, суму переплат не повернуто.

Відповідно до пунктів 1,3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, а також забезпечує збір, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою

Відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

Відповідно до статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Відповідно до статті 102 цього ж Закону, пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.

Відповідно до статті 49 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом. Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Відповідно до статті 50 Закону № 1058 суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

У статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" також передбачено, що суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав.

Цивільний кодекс України також передбачає, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України).

Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що необхідною умовою для повернення надміру виплачених коштів є підтвердження факту недобросовісності особи, що отримує пенсію, зловживання при призначенні пенсії чи приховування відомостей, що впливають на прийняття рішення про припинення виплати пенсії тощо.

Відповідно до ст..90 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" відрахування з пенсій можуть провадитися на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріальних контор та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до чинного законодавства провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. З пенсії може бути відраховано не більше 50 процентів її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на компенсацію шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим пошкодженням здоров'я, а також у зв'язку із смертю годувальника, на повернення переодержаних сум заробітної плати в передбачених законодавством випадках. З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більше 20 процентів пенсії.

Судом 1 інстанції було встановлено, що про смерть колишнього чоловіка ОСОБА_3 відповідач дізналась з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 07.10.2013 №1529/26-03.

Так, відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд виходив з того, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази наявності вини відповідача чи зловживань з її боку для отримання коштів.

Наявні у справі докази не свідчать про неправомірність поведінки відповідача.

Позивач, всупереч наведеним вимогам, не надав суду жодних належних та допустимих доказів на підтвердження такої неправомірності.

Таким чином вимоги позивача є не обґрунтованими і судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.

Керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів ,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2014 р. у справі № 812/296/14 - залишити без задоволення, постанову суду - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Суддя - доповідач Д.В. Ляшенко

Судді Л.В. Ястребова

С.Ю. Чумак