ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/4282/14 11.04.14Суддя Отрош І.М., розглянувши справу
за позовомПублічного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот"доПублічного акціонерного товариства "Київенерго"простягнення суми переплати у розмірі 309653 грн. 10 коп.Представники: від позивача: Косинський В.М. - представник за довіреністю № 01-02/311 від 23.12.2013від відповідача: Скора Ю.В. - представник за довіреністю № 91/2013/10/28-1 від 28.10.2013ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
17.03.2014 до Господарського суду м. Києва надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" з вимогами до Публічного акціонерного товариства "Київенерго" про стягнення суми переплати у розмірі 309653 грн. 10 коп.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач в порушення норм чинного законодавства при нарахуванні вартості спожитої позивачем теплової енергії за договором на постачання теплової енергії у гарячій воді № 250143 від 01.02.2010 безпідставно застосовував загальний тариф на теплову енергію, розрахований для категорії «інші споживачі», у зв'язку з чим позивач здійснив переплату вартості спожитої теплової енергії за період з березня 2011 року по жовтень 2012 року у розмірі 309653 грн. 10 коп.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 19.03.2014 порушено провадження у справі № 910/4282/14 та справу призначено до розгляду на 04.04.2014.
02.11.2014 до відділу діловодства Господарського суду м. Києва від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
У відповідності до статті 77 Господарського процесуального кодексу України, для дослідження та оцінки доказів по справі у судовому засіданні 04.04.2014 оголошено перерву до 11.04.2014.
11.04.2014 до відділу діловодства Господарського суду м. Києва від представника позивача надійшли додаткові пояснення по справі.
У судове засідання 11.04.2014 з'явились представники сторін та надали пояснення по суті справи. Представник позивача надав пояснення, відповідно до яких в повному обсязі підтримав заявлені позовні вимоги.
Представник відповідача надав пояснення, відповідно до яких заперечує проти заявлених позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень, представник відповідача зазначає, що з моменту набрання чинності Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", 22.07.2010, з повноважень органів місцевого самоврядування виключено право встановлювати тарифи на теплову енергію, централізоване водопостачання і водовідведення для суб'єктів природних монополій, яким є відповідач у даній справі.
У судовому засіданні 11.04.2014 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані суду докази та матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
01.02.2010 Акціонерною енергопостачальною компанією «Київенерго» (енергопостачальна організація за договором) та Акціонерною судноплавною компанією «Укррічфлот» (абонент за договором) укладено тимчасовий договір на постачання теплової енергії у гарячій воді № 250143, предметом якого є постачання, користування та своєчасна сплата в повному обсязі спожитої теплової енергії у гарячій воді, на умовах передбачених цим договором (далі - договір).
Відповідно до cтатуту Публічного акціонерного товариства «Київенерго», затвердженого загальними зборами акціонерів Акціонерної енергопостачальної організації «Київенерго» (протокол № 2/2013 від 22.04.2013), Акціонерна енергопостачальна компанія «Київенерго» перейменована у Публічне акціонерне товариство «Київенерго» у відповідності до вимог та положень Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 № 514-VI.
У відповідності до абзацу 2 пункту 1.1. статуту Публічного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" (нова редакція), затвердженого Рішенням чергових (річних) загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" (протокол від 29.04.2013), у зв'язку із приведенням статуту компанії у відповідність до Закону України «про акціонерні товариства» від 17.09.2008 № 514-VI (зі змінами та доповненнями), повне найменування компанії було змінено згідно рішення загальних зборів акціонерів від 20.04.2011. Нове повне найменування: Публічне акціонерне товариство "Судноплавна компанія "Укррічфлот".
Згідно з пунктом 2.1 договору при виконанні його умов, а також вирішенні усіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися тарифами, затвердженими Київською міською державною адміністрацією, Положенням про Держспоживнагляд, Правилами користування тепловою енергією, Правилами технічної експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж, нормативними актами з питань користування та взаєморозрахунків за енергоносії, чинним законодавством України.
Положеннями пункту 8 договору встановлено, що даний договір набуває чинності з дня його підписання, та діє до 05.12.2010.
Суд встановлено, що за згодою сторін строк дії договору продовжено до 03.12.2012.
У відповідності до пункту 2.2.3 договору енергопостачальна організація зобов'язується при зміні тарифів (додаток № 3 до договору) повідомляти абонента у п'ятиденний термін з моменту отримання Розпорядження держадміністрації м. Києва про їх змінення.
Згідно з пунктом 1 додатку № 3 до договору розрахунки з абонентом за відпущену теплову енергію енергопостачальною організацією проводяться згідно з тарифами, затвердженими Розпорядження Київської міської державної адміністрації від 30.06.2009 № 758, за кожну відпущену Гігокалорію (1Гкал/грн.) без урахування ПДВ на потреби опалення у розмірі 563 грн. 46 коп. (100 %), для гарячого водопостачання у розмірі 563 грн. 46 коп. (100 %) та для вентиляції у розмірі 563 грн. 46 коп. (100 %).
Як встановлено судом, позивачем на виконання умов договору, за період з березня 2011 року по жовтень 2012 року, відповідачу було відпущено теплової енергії в обсязі 1622,09 Гкал., що підтверджується наявними в матеріалах справи актами приймання-передачі товарної продукції, а саме:
- № 03/2011-250143 від 31.03.2011 за березень 2011 року на 168,68 Гкал на суму 114053 грн. 32 коп.;
- № 0412011-250143 від 29.04.2011 за квітень 2011 року на 121,19 Гкал на суму 81942 грн. 86 коп.;
- № 05/2011-250143 від 31.05.2011 за травень 2011 року на 66,13 Гкал на суму 44713 грн. 93 коп.;
- № 06/2011-250143 від 30.06.2011 за червень 2011 року на 15,42 Гкал на суму 10426 грн. 26 коп.;
- № 10/2011-250143 від 31.10.2011 за жовтень 2011 року на 87,06 Гкал на суму 80084 грн. 08 коп.;
- № 11/2011-250143 від 30.11.2011 за листопад 2011 року на 139,29 Гкал на суму 133820 грн. 36 коп.;
- № 12/2011-250143 від 30.12.2011 за грудень 2011 року на 150,07 Гкал на суму 144177 грн. 05 коп.;
- № 01/2012-250143 від 31.01.2012 за січень 2012 року на 172,87 Гкал на суму 166081 грн. 74 коп.;
- № 02/2012-250143 від 29.02.2012 за лютий 2012 року на 198,86 Гкал на суму 191051 грн. 16 коп.;
- № 03/2012-250143 від 30.03.2012 за березень 2012 року на 192,06 Гкал на суму 184518 грн. 19 коп.;
- № 04/2012-250143 від 30.04.2012 за квітень 2012 року на 125,96 Гкал на суму 121013 грн. 81 коп.;
- № 05/2012-250143 від 31.05.2012 за травень 2012 року на 47,47 Гкал на суму 45605 грн. 95 коп.;
- № 06/2012-250143 від 29.06.2012 за червень 2012 року на 28,94 Гкал на суму 27803 грн. 58 коп.;
- № 09/2012-250143 від 30.09.2012 за вересень 2012 року на 43,99 Гкал на суму 42262 грн. 60 коп.;
- № 10/2012-250143 від 31.10.2012 за жовтень 2012 року на 64,1 Гкал на суму 61582 грн. 92 коп., яка була оплачена відповідачем, відповідно до наявних в матеріалах платіжних доручень, у розмірі 1479442 грн. 30 коп.
Позивач стверджує, що відповідач в порушення норм чинного законодавства при нарахуванні вартості спожитої позивачем теплової енергії безпідставно застосовував загальний тариф на теплову енергію, розрахований для категорії «інші споживачі», оскільки відповідно до пункту 1 Рішення Київської міської ради від 25.12.2008 № 1044/1044 «Про невідкладні заходи щодо встановлення пільг на комунальні послуги закладам фізичної культури та спорту (дитячої-юнацьким школам)» та пункту 64 додатку до рішення тарифи на сплату теплозабезпечення, гарячого та холодного водопостачання і водовідведення Спортивно-оздоровчого комплексу «Водник», що є структурним підрозділом позивача, застосовуються на рівні бюджетних установ. У зв'язку з чим позивач здійснив переплату вартості спожитої теплової енергії за період з березня 2011 року по жовтень 2012 року у розмірі 309653 грн. 10 коп.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1 Рішення Київської міської ради від 25.12.2008 № 1044/1044 «Про невідкладні заходи щодо встановлення пільг на комунальні послуги закладам фізичної культури та спорту (дитячої-юнацьким школам)» встановлено, що закладам фізичної культури і спорту, фізкультурно-оздоровчим і спортивним спорудам, лікувально-фізкультурним закладам комунальної та державної форм власності, базам олімпійської та паралімпійської підготовки та організаціям колективної і приватної форми власності, у зазначеній сфері, які забезпечують безкоштовну підготовку київських дітей, тарифи на сплату теплозабезпечення, гарячого та холодного водопостачання і водовідведення на рівні бюджетних установ.
Пунктом 2 вказаного рішення зобов'язано виконавчий орган Київради (Київську міську державну адміністрацію) здійснити організаційно-правові заходи щодо виконання пункту 1 цього рішення. У зв'язку з цим, Київською міською державною адміністрацією 30.12.2010 було видано Розпорядження № 1238 «Про визначення закладів фізичної культури та спорту додатковою категорією споживачів», відповідно до якого додатковою категорією споживачів комунальних послуг з централізованого опалення та постачання холодної та гарячої води і водовідведення холодної та гарячої води і теплової енергії були визначені заклади фізичної культури та спорту згідно з додатком. Так, відповідно до пункту 64 наведеного додатку до таких закладів було віднесено і Спортивно-оздоровчого комплексу «Водник», що є структурним підрозділом позивача.
Крім того, пунктом 2 наведеного Розпорядження було встановлено, що при розрахунках з підприємствами, установами, організаціями застосовуються тарифи на комунальні послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, тарифи на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної і гарячої води і тарифи на теплову енергію для бюджетних установ.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 01.12.2011 № 2252 "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)", відповідно до статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 20 Закону України "Про теплопостачання" та статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", з метою приведення у відповідність до чинного законодавства України, визнано таким, що втратило чинність, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 30.12.2010 N 1238 "Про визначення закладів фізичної культури та спорту додатковою категорією споживачів".
Згідно з пунктом 3 статті 20 Закону України "Про теплопостачання" тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, крім тарифів на виробництво теплової енергії для суб'єктів господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, затверджуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законодавством.
Відповідно до підпункту 2 пункту а) статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Згідно з статтею 16 Закону України "Про теплопостачання" національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг встановлює тарифи на теплову енергію суб'єктам природних монополій у сфері теплопостачання. В той же час відповідно до статті 19 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (далі -НКРЕ), виконує функції державного регулювання у сфері теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення до закінчення процесу формування національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
У відповідності до абзацу 5 пункту 2 частини 1 та пункту 4 частини 1 статті 6 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг встановлює тарифи на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, а також визначає суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулюється відповідно до цього Закону, та складає і веде галузеві реєстри таких суб'єктів господарювання.
Публічне акціонерне товариство "Київенерго" є суб'єктом природних монополій у сфері теплопостачання та його включено до відповідного галузевого реєстру.
Таким чином, з моменту набрання чинності Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", 22.07.2010, з повноважень органів місцевого самоврядування виключено право встановлювати тарифи на теплову енергію, централізоване водопостачання і водовідведення для суб'єктів природних монополій, яким є відповідач у даній справі. Отдже, ні Київська міська рада, ні її виконавчий орган не можуть встановлювати тарифи (в тому числі, категорії споживачів) на постачання теплової енергії та встановлювати пільги на постачання теплової енергії.
Крім того, Постановою Національної комісії регулювання електроенергетик від 14.12.2010 № 1729 "Про затвердження тарифів на теплову енергію ПАТ "Київенерго", відповідно до законів України "Про електроенергетику", "Про Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України", Указу Президента України від 14.03.95 N 213/95 "Про заходи щодо забезпечення діяльності Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України" Акціонерній енергопостачальній компанії "Київенерго", з 01.01.2011 по 30.09.2011 затверджено тарифи на теплову енергію: для населення - 171,25 грн. за 1 Гкал (без ПДВ), для населення - 169,38 грн. за 1 Гкал (без ПДВ) (якщо будинковий засіб обліку теплової енергії належить балансоутримувачу жилого будинку або відсутній); для бюджетних установ - 443,52 грн. за 1 Гкал (без ПДВ), для інших споживачів - 563,46 грн. за 1 Гкал (без ПДВ). А також, з 01.10.2011 Постановою Національною комісія регулювання ринку комунальних послуг України від 30.09.2011 № 116 "Про встановлення тарифів на теплову енергію ПАТ "Київенерго", відповідно до Законів України "Про теплопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 N 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" та Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17.02.2011 N 242, Публічному акціонерному товариству "Київенерго" установлено тарифи на теплову енергію: для потреб бюджетних установ - 638,25 грн. за 1 Гкал (без ПДВ); для потреб інших споживачів - 800,61 грн. за 1 Гкал (без ПДВ).
Абзацом 12 пункту 1 статті 2 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Згідно з пунктом 2.1 розділу 2 статуту Публічного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" (нова редакція), затвердженого Рішенням чергових (річних) загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" (протокол від 29.04.2013), основною метою діяльності компанії є отримання прибутку від здійснення підприємницької діяльності для задоволення інтересів акціонерів компанії, забезпечення регулярного судноплавства і ефективного використання вантажного та пасажирського флоту, створення умов для розвитку конкуренції і забезпечення управління економічними методами.
Отже, позивач не є бюджетною установою відповідно до визначення, передбаченого Бюджетним кодексом України, у зв'язку з чим у відповідача відсутні правові підстави для застосовування тарифу «для потреб бюджетних установ» при нарахуванні вартості спожитої позивачем теплової енергії в період з березня 2011 року по жовтень 2012 року.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, постановою Київського апеляційного господарського від 21.02.2012 у справі № 1/257 за позовом Публічного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" до Публічного акціонерного товариства "Київенерго" про внесення змін до договору та стягнення збитків, залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 29.08.2012, Публічне акціонерне товариство "Київенерго" зобов'язано внести зміни до Договору про постачання теплової енергії у гарячій воді № 250143 від 01.02.2010 шляхом укладення додаткової угоди з Публічним акціонерним товариством «Судноплавна компанія «Укррічфлот» про доповнення пункту 1 додатку № 3 до договору наступним формулюванням «Розрахунки з «Абонентом» за теплову енергію, відпущену «Енергопостачальною організацією» структурному підрозділу «Абонента» - Спортивно-оздоровчому комплексу «Водник», що знаходиться за адресою: м.Київ, вул. Волоська, 62, проводяться згідно з встановленими та затвердженими у відповідності до законодавства України тарифами для бюджетних установ, на підставі рішення Київської міської ради № 45/4857 від 07.10.2010р. «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 25.12.2008р. №1044/1-44 «Про невідкладні заходи щодо встановлення пільг на комунальні послуги закладам фізичної культури та спорту (дитячо-юнацьким школам)», рішення Київської міської ради від 25.12.2008р. № 1044/1044 «Про невідкладні заходи щодо встановлення пільг на комунальні послуги закладам фізичної культури та спорту (дитячо-юнацьким школам)» та розпорядження Київської міської державної адміністрації № 1238 від 30.12.2010р. «Про визначення закладів фізичної культури та спорту додатковою категорією споживачів».
Проте, суду не надано доказів в підтвердження виконання Постанови Київського апеляційного господарського від 21.02.2012 у справі № 1/257 та укладення між сторонами додаткової угоди до договору про постачання теплової енергії у гарячій воді № 250143 від 01.02.2010. Крім того, ухвалою Господарського суду міста Києві від 07.02.2014 у справі 1/257 визнано таким, що не підлягає виконанню повністю наказ Господарського суду міста Києві № 1/257 від 17.04.2012, що виданий на виконання постанови Київського апеляційного господарського суду від 21.02.2012.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача 309653 грн. 10 коп., як переплати за спожиту позивачем теплову енергію, за період з березня 2011 року по жовтень 2012 року, на підставі договору про постачання теплової енергії у гарячій воді № 250143 від 01.02.2010, а тому вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно з частиною 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 44 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною 1 статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. 44, ч. 1 ст. 49, ст.ст. 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В позові відмовити повністю.
Відповідно до частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного господарського суду шляхом подання, протягом 10 днів з дня складання повного рішення, апеляційної скарги через Господарський суд міста Києва.
Повне рішення складено: 16.04.2014
Суддя І.М. Отрош