Головуючий у 1 інстанції - Бєляєва Л.О.
Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2014 року справа №413/227/14-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Казначеєва Е.Г., Яманко В.Г., Васильєвої І.А., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області на постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 13 березня 2014 р. у справі № 413/227/14-а (головуючий І інстанції Бєляєва Л.О.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області про визнання дій неправомірними щодо не нарахування та невиплати підвищення розміру пенсії з 01.03.2012 року , не нарахування та невиплати доплати за понад нормований стаж в період часу з 01.04.2004 року по 01.02.2005 року включно, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до Краснолуцького міського суду Луганської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області, в якому просив визнати протиправними дії УПФУ м. Красний Луч Луганської області неправомірними щодо не нарахування та невиплати підвищення розміру пенсії з 01.03.2012 року, не нарахування та невиплати доплати за понаднормативний стаж в період часу з 01.01.2004 року по 01.02.2005 року включно, скасування частин щомісячних пенсій в розмірах 31 грн. 41 коп. з 01.07.2006 року за 2005 рік, 44 грн. 22 коп. з 01.07.2006 року за 2006 рік, 81 грн. 72 коп. з 01.03.2008 року за 2007 рік, зобовязати УПФУ нарахувати та виплатити підвищення розміру пенсії з 01.03.2012 року, нарахувати та сплатити скасовані частини щомісячної пенсії за 2005, 2006 та 2007 роки, а також нарахувати та виплатити доплату за понаднормативний стаж за період з 01.01.2004 року по 01.02.2005 року включно.
Постановою Краснолуцького міського суду Луганської області від 13 березня 2014 року позов задоволено. Суд першої інстанції визнав неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області, зобов'язав управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області донарахувати ОСОБА_2 з 01.07.2006 року скасовану частину щомісячної пенсії за 2005 рік у розмірі 31,41 грн., з 01.07.2006 року скасовану частину щомісячної пенсії за 2006 рік у розмірі 44,22 грн., з 01.03.2008 року скасовану частину щомісячної пенсії за 2007 рік у розмірі 81,72 грн., та проводи нарахування та виплату підвищення розміру пенсії з 01.03.2012 року, зобов'язав управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 доплату за понаднормативний стаж за період з 01.01.2004 року по 01.02.2005 року.
Відповідач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи. Просив скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позовних вимог.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_2 з ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером, пенсія призначена на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», має статус «Дитина війни», перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області з письмовим зверненням щодо порядку розрахунку пенсії .
Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області листами від 08.11.2013 року повідомив про порядок розрахунку пенсії позивача. Крім того, в листі відповідач зазначив, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 327від 23.04.2012 року, після осучаснення заробітної плати не зберігаються деякі доплати, зокрема, підвищення у зв'язку з зростанням середньої заробітної плати штатного працівника порівняно з попереднім роком згідно ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» станом на 01.03.2005 року, 01.03.2006 року, 01.03.2007 року та 01.03.2008 року.
У відповідності до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, яка діяла на час здійснення перерахунку), пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, крім випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший, ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення. Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2008 р. N 374 «Про підвищення розміру пенсій деяким категоріям громадян у зв'язку із зростанням середньомісячної заробітної плати штатного працівника» встановлено, що у 2008 році для підвищення розміру пенсій з 1 березня згідно з частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"застосовується коефіцієнт 1,0594. Підвищенню підлягають пенсії, обчислені згідно із зазначеним Законом та законами України «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за зверненнями, які надійшли до 31 грудня року, що передує року, в якому проводиться підвищення пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України № 327 від 23.04.2012 р. «Про підвищення рівня соціального захисту населення» встановлено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2003-2006 роки відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.
Також п. 2 даної постанови встановлено, що пенсії, призначені до 1 травня 2012 р. відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (за наявності страхового стажу у чоловіків - не менш як 25 років, у жінок - не менш як 20 років), "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей), "Про наукову і науково-технічну діяльність" та "Про пенсійне забезпечення" (одержувачам соціальних пенсій), підвищуються таким чином, щоб розмір підвищення з урахуванням перерахунку, проведеного відповідно до пункту 1 цієї постанови, становив не менш як 100 гривень, для пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у осіб, які не мають страхового стажу: чоловіки - 25 років, жінки - 20 років, - 50 гривень, для соціальних пенсій - 30 гривень.
Підвищення встановлюється до розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, і сум індексації), що склався станом на 30 квітня 2012 року.
Таким чином, даною постановою закладено принцип осучаснення заробітної плати, а також встановлено підвищення розміру пенсії.
Як вбачається з письмової відповіді відповідача наданої на запит позивача, при здійсненні перерахунку пенсій за вказаною постановою відповідачем застосований порядок проведення перерахунку згідно з постановою Кабінету Міністрів № 327, яким передбачено, що після осучаснення заробітної плати не зберігаються деякі доплати, зокрема, не зберігається підвищення у зв'язку з із зростання середньої заробітної плати штатного працівника порівняно з попереднім роком згідно зі ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Тобто, відповідачем після осучаснення заробітної плати та перерахунку пенсії без врахування раніше отримуваних позивачем доплат до пенсії фактично зменшено розмір пенсії.
Колегія суддів зазначає, що вказаний порядок визначений постановою Кабінету Міністрів № 327 не зареєстрований в Міністерстві юстиції України, не є нормативно-правовим актом, є документом внутрішнього користування в органах Пенсійного фонду.
Крім того, зазначена постанова Кабінету Міністрів № 327 не передбачає будь-якого зменшення пенсійних виплат та не збереження доплат, які отримувались до вказаного перерахунку пенсії.
Відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Таким чином, вказаний порядок не може обмежувати право позивача визначене відповідним законом, та застосовуватись у якості підстав для обмеження такого права.
Відтак, перерахунок розміру пенсії позивача в бік зменшення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 327, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, відомчими документами, суперечить приписам Конституції України, тому є правильним висновок суду першої інстанції про протиправність дій відповідача зі зменшення позивачу розміру пенсії.
З огляду на матеріали справи та не заперечувалось відповідачем, позивачу з 01.07.2006 року з урахуванням Інструкції проведення перерахунку пенсій автоматизованим способом не виплачувалось підвищення по ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із 20 % ростом заробітної плати з 01.03.2005 року в розмірі 31,41 грн., та з 01.07.2006 року в розмірі 44,22 грн., також з 01.03.2008 року не виплачувалося підвищення по ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із 20 % ростом заробітної плати з 01.03.2007 року в розмірі 81,72 грн.
Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо протиправності дій відповідача при перерахунку розміру пенсії позивачу в бік її зниження, призначеної йому згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та зобов'язанням відповідача донарахувати позивачу та виплатити з 01.07.2006 року скасовану частину щомісячної пенсії за 2005 рік у розмірі 31,41 грн., з 01.07.2006 року скасовану частину щомісячної пенсії за 2006 рік у розмірі 44,22 грн., з 01.03.2008 року скасовану частину щомісячної пенсії за 2007 рік у розмірі 81,72 грн., та проводити нарахування та виплату підвищення розміру пенсії з 01.03.2012 року.
Колегія суддів не приймає посилання апелянта на те, що оскільки останній перерахунок пенсії позивача відбувся на підставі заяви від 26.06.2006 року, право на перерахунок пенсії виникає лише з 01.03.2008 року, оскільки, як зазначалось вище вказаний перерахунок не потребує додаткового звернення позивача з заявою та здійснюється кожного року автоматизованим шляхом.
Стосовно позовних вимог про нарахування та виплату доплати за понаднормативний стаж за період з 01.01.2004 року по 01.02.2005 року включно, колегія суддів зазначає наступне.
Задовольняючи позовні вимоги в цій частині суд перешої інстанції виходив з того, що відповідно до вимогам ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Проте колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції помилково не враховано, що вказана редакція статті діє з 31.03.2005 року, в той час як позивач просив нарахувати та виплатити доплату за понаднормативний стаж, який складає 38 років за період з 01.01.2004 року по 01.02.2005 року.
Колегія суддів зазначає, в ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», були внесені зміни Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"» від 23.12.2004 року №2291, який набув чинності 12.01.2005 року, зазначеною статтею з 12.01.2005 року передбачено збільшується на 1 відсоток розміру пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам.
З врахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги про нарахування та виплату доплати за понаднормативний стаж, який складає 38 років підлягає задоволенню за період з 12.01.2005 року по 01.02.2005 року.
На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до частково необґрунтованого задоволення позовних вимог, що відповідно до вимог ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для часткового задоволення апеляційної скарги, та скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 94 КАС України на користь позивача з Державного бюджету України необхідно стягнути судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись ч. 6 ст. 94, ч.1 ст. 195, ст. 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст.202, ст. 205, ст.207 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області на постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 13 березня 2014 р. у справі № 413/227/14-а задовольнити частково .
Постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 13 березня 2014 р. у справі № 413/227/14-а скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області зі зменшення нарахованих сум пенсії неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області донарахувати ОСОБА_2 з 01.07.2006 року скасовану частину щомісячної пенсії за 2005 рік у розмірі 31,41 грн., з 01.07.2006 року скасовану частину щомісячної пенсії за 2006 рік у розмірі 44,22 грн., з 01.03.2008 року скасовану частину щомісячної пенсії за 2007 рік у розмірі 81,72 грн., та проводи нарахування та виплату підвищення розміру пенсії з 01.03.2012 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 доплату за понаднормативний стаж за період з 12.01.2005 року по 01.02.2005 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у сумі 68,82 грн.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя: Е.Г.Казначеєв
Судді: В.Г.Яманко
І.А.Васильєва