У Х В А Л А
з питань відмови у закритті провадження по адміністративній справі
та про заміну первісного відповідача належним
14.04.2014 р. Справа № 820/170/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді Супрун Ю.О.,
суддів - Біленського О.О., Полях Н.А.
при секретарі судового засідання - Ахвердян Р.А.,
за участю:
представника позивача - Сердюк Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про закриття провадження та питання про заміну первинного відповідача на належного відповідача Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг по адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Страхова компанія "Лемма" до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування припису, -
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Страхова компанія «ЛЕММА», звернулосьдо Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (надалі відповідач), в якому просив суд: скасувати Припис № 9/421/12/1-СК від 03.01.2012р.
До канцелярії Харківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання представника Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про закриття провадження у справі. В обґрунтування клопотання зазначено, що відповідно до п. 1 Указу Президента України від 23.11.2011 року за № 1069 "Про ліквідацію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України", визначено ліквідувати Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, а правонаступників не визначено. Крім того, станом на 08.02.2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис № 10741110015021200 про припинення зазначено відповідача по справі.
Судом з власної ініціативи, поставлено на обговорення питання щодо заміни первісного відповідача по справі Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, оскільки повноваження та функції щодо державного регулювання ринків фінансових послуг, що здійснювалися Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України як спеціально уповноваженим органом державної влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг, після набуття повноважень Нацкомфінпослуг, здійснюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення клопотання щодо закриття провадження по справі, однак не заперечував проти заміни первісного відповідача на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України відповідно до «Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2010 №157, яке 06.04.2012 втратило чинність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 №256, виступала спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством, що було передбачено ст.21 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України від 07.07.2011 №3610-VI.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, у сфері зв'язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг» внесені зміни до Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», згідно з якими органом, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг, крім ринку банківських послуг та ринку цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів), є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Пунктом 1 Указу Президента України від 23.11.2011 №1069 «Про ліквідацію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України» визначено ліквідувати Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України.
Указом Президента України від 23.12.2011 №1070 утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг (надалі за текстом - Нацкомфінпослуг), яка 20.02.2012 року внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та знаходиться за адресою: вул. Б. Грінченка, 3, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 38062828.
Положенням про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженим Указом Президента України від 23.11.2011 №1070, визначено, що Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Відповідно до ст.23 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Таким чином, повноваження та функції, що здійснювалися Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України як спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг, після набуття повноважень Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, здійснюються Нацкомфінпослуг.
Суд зазначає, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України на день судового розгляду справи ліквідована, її безпосередні функції здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Відповідно до ч.1 ст.52 КАС України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Виходячи з викладеного суд дійшов висновку, що у випадку відсутності правонаступника до участі у справі долучається орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача, яким стала Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне допустити заміну первинного відповідача на належного, а саме на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Щодо клопотання представника Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про закриття провадження по справі з підстав, наведених у п. 5 ч. 1 ст. 157 КАС України, відповідно до якої суд закриває провадження у справі, у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва, або ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до роз'яснень Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду № 2 від 06.03.2008 року "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства під час розгляду адміністративних справ" зазначено, що при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.
Виходячи с системного аналізу статей 55, 56 Конституції України, суди повинні враховувати, що відмова у відкритті або закриття провадження у такій справі з підстав ліквідації (припинення діяльності, позбавлення частини повноважень, звільнення з посади, скорочення посади) суб'єкта владних повноважень є неприпустимими.
З огляду на вищезазначене, враховуючи обставини у справі суд відмовляє у задоволенні клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про закриття провадження, оскільки на день пред'явлення позивачем адміністративного позову до суду Нацкомфінпослуг не існувало, а Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України на день судового розгляду справи ліквідована, її безпосередні функції здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Керуючись положеннями ст. ст. 24, 52, 55, 133, 157, 158, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання представника Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про закриття провадження по адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Страхова компанія "Лемма до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування припису - відмовити.
Здійснити заміну первісного відповідача по адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Страхова компанія "Лемма" до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування припису, а саме: Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України на належного відповідача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Ухвала в частині відмови у закритті провадження може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст ухвали виготовлено 18 квітня 2014 року.
Головуючий суддя Ю.О. Супрун
Суддя О.О. Біленський
Суддя Н.А. Полях