Ухвала суду № 38301830, 27.03.2014, Берестовський районний суд міста Макіївки (до 25.04.2025 - Червоногвардійський районний суд м. Макіївки)

Дата ухвалення
27.03.2014
Номер справи
271/807/14-а
Номер документу
38301830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

27.03.2014

№ 271/807/14-а

№ 2-а/271/44/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2014 року.

Червоногвардійський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі

головуючого судді: Воронкова Д.В.,

при секретарі: Рябцеві О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Макіївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої допомоги догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

26.02.2014 року позивачка звернулася до суду з вказаною позовною заявою, в якій прохала суд зобов'язання відповідача, як суб'єкта владних повноважень, нарахувати та сплатити недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, за період з 13.07.2012 року по день розгляду справи, з урахуванням фактично виплачених сум. В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що вона є матір'ю дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та має право на отримання вказаної дороги, яку відповідач, всупереч вимогам Конституції України та Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виплачує у значно меншому розмірі.

Ухвалою Червоногвардійського районного суду м. Макіївки від 27.03.2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 13.07.2012 року по 26.08.2013 року залишені без розгляду.

Позивачка у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, посилаючись на обставини, вкладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та вказала, що згідно до вимог ст. 15 та п. 3 розділу V111 „Прикінцеві положення" Закону України „ Про державну допомогу сім'ям з дітьми" державна допомога сім'ям з дітьми надається у розмірі, що визначається ВРУ у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму. Відповідно до п. 19 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27 грудня 2001 року № 1751, та постанови КМУ № 57 від 22.02.2008 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2010 року - 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш ніж 130 грн. Вважає, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, а тому по справі відсутні підстави для задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку сторін та оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим, з 13.07.2012 року перебуває на обліку у Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради та отримує грошову допомогу у розмірі 130,00 грн., що підтверджується відповідною довідкою (а.с. 7,9)

Листом Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради від 12.02.2014 року № 01-06/763 ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку та виплаті допомоги у розмірі прожиткового мінімуму (а.с. 8).

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного Закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Спору про право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку між сторонами немає, але є спір щодо дій відповідача у виплаті зазначеної допомоги у розмірі, не передбаченому законом.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що прийняттям нових законів або внесенням змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає зокрема право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Розмір допомоги визначається положеннями статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до Закону № 2240-III та виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40- 44 Закону № 2240-III.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.

Оскільки Законами України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", "Про Державний бюджет України на 2014 рік» не встановлювалось на 2013-2014 роки іншій, ніж у Законі № 2240-III розмір допомоги, суд вважає безпідставним застосування до позивача положень постанови КМУ № 1751 "Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми" від 27.12.2001 року.

Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 25 грудня 2012 року.

За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Така ж правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. А відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Крім того, в ратифікованій Україною «Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року», відповідно до п.1 ст.26 , п.1 ст.3 якої «Держави-учасниці визнають за кожною дитиною право користуватися благами соціального забезпечення, включаючи соціальне страхування, і вживають необхідних заходів щодо досягнення повного здійснення цього права згідно з їх національним законодавством», «в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини».

У зв'язку з вищевикладеним, дії відповідача підлягають визнанню неправомірними за період з 26.08.2013 року по день винесення рішення, тобто по 27.03.2014 року включно.

Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного Бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів, тому відповідачу виплату недоотриманих коштів допомоги по догляду за дитиною позивачці необхідно провести за рахунок коштів Державного Бюджету України.

Керуючись ст.ст. 3,8,22,46,92 Конституції України, ст. 3,14,15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 42,43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", ст.ст. 2,4,8,10,94,158-163,167 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої допомоги догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради щодо відмови у нарахуванні та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 26.08.2013 року по 27.03.2014 року включно у розмірі, передбаченому законом.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 26.08.2013 року по 27.03.2014 року включно з урахуванням фактично виплачених сум.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Червоногвардійський районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: