ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
16.04.2014 р. Справа № 914/4091/13
За скаргою:Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів,на дії:Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області (надалі - ДВС), м. Львів,про:- визнання незаконною дії ВДВС Головного управління юстиції у Львівській області у вигляді закінчення виконавчого провадження №41802935 та скасування постанови від 05.03.2014 у виконавчому провадженні №41802935,у справі за позовом: Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів,до відповідача:виконавчого комітету Новороздільської міської ради, м. Новий Розділ,про: зобов'язання виконати рішення Антимонопольного комітету України. Суддя Т. РимЗа участю представників:
стягувача:Оленюк С.Л. - довіреність від 02.10.2013 р.,боржника:Ковалевська Т.С. - довіреність від 01.04.2014 р.,ДВС:не з'явився.На розгляд суду подано скаргу стягувача від 17.03.2014 р. (вх. №1492/14 від 20.03.2014 р.) на дії Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області.
Вимоги за заявою заявник обґрунтовує наступним. ДВС 05.03.2014 р. винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №41802935 на підставі пункту 8 частини першої статті 49 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з фактичним виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом №914/4091/13 від 31.12.2013 р. Проте стягувач зазначає, що у виконавчому провадженні №41802935 відсутні докази, які б свідчили про фактичне виконання в повному обсязі рішення Господарського суду Львівської області від 18.12.2013 р., а саме: Виконавчим комітетом не вжито відповідних заходів щодо розроблення та затвердження в установленому порядку нормативів питного водопостачання для категорії споживачів «населення» м. Новий Розділ. У зв'язку з наведеним просить визнати незаконними дії ДВС та скасувати зазначену постанову.
В судове засідання боржник з'явився, заперечив проти вимог за скаргою у зв'язку тим, що ним вжито дії на виконання рішення суду від 18.12.2013 р. Зокрема, погоджено Програму розвитку житлово-комунального господарства м. Новий Розділ на 2014-2016 рр., в якій передбачено захід 2 "Розроблення та затвердження науково обґрунтованих нормативів питного водопостачання в м. Новий Розділ" та фінансування цього заходу у сумі 40.000,00 грн. Крім того, виконавчим комітетом надіслано лист від 28.01.2014 р. №136/02-12 до Київського університету управління та підприємництва з проханням надати перелік документів та інформації, які необхідні для розроблення нормативів. Таким чином, ДВС законно та обгурнтовано винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Представник виконавчої служби в судове засідання з'явився, не заперечив проти вимог за скаргою, хоч був належним чином та завчасно (31.03.2014 року) повідомлений про час та місце судового засідання, про що свідчить долучене до матеріалів справи повідомлення про вручення поштового відправлення. Таким чином, ДВС мав достатньо часу для того, щоб подати власні пояснення та докази. За таких обставин, суд розглядає вимоги за скаргою за наявними у справі матеріалами.
Вислухавши представників сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд установив таке.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 18.12.2013 р. задоволено позов Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. Зобов'язано Виконавчий комітет Новороздільської міської ради вжити відповідних заходів щодо розроблення та затвердження в установленому порядку нормативів питного водопостачання для категорії споживачів "населення" м. Новий Розділ. На виконання рішення Господарського суду Львівської області від 18.12.2013 р. №914/4091/13 видано наказ від 31.12.2013 р.
Рішенням виконавчого комітету Новороздільської міської ради від 28.01.2014 р. погоджено міські цільові програми, зокрема, Програму розвитку житлово-комунального господарства м. Новий Розділ на 2014-2016 рр. Захід 2 зазначеної Програми передбачає "Розроблення та затвердження науково обґрунтованих нормативів питного водопостачання в м. Новий Розділ" із фінансуванням цього заходу у сумі 40.000,00 грн.
Виконавчим комітетом Новороздільської міської ради скеровано на адресу Київського університету управління та підприємництва лист від 29.01.2014 р. №136/02-12 з проханням надати перелік документів та інформації, які необхідні для розроблення нормативів питного водопостачання в м. Новий Розділ.
Державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області 05.03.2014 р. винесено постанову про закінчення виконавчого провадження щодо виконання наказу Господарського суду від 31.12.2013 р. №914/4091/13 на підставі пункту 8 частини першої статті 49 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з фактичним виконання в повному обсязі рішення. Зокрема зазначено, що боржником погоджено Програму розвитку житлово-комунального господарства м. Новий Розділ на 2014-2016 рр., в якій передбачено захід 2 "Розроблення та затвердження науково обґрунтованих нормативів питного водопостачання в м. Новий Розділ" та фінансування цього заходу у сумі 40.000,00 грн. Крім того, виконавчим комітетом надіслано лист від 28.01.2014 р. №136/02-12 до Київського університету управління та підприємництва з проханням надати перелік документів та інформації, які необхідні для розроблення нормативів.
При прийнятті ухвали суд виходив з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" унормовано, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з пунктом 9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №9 від 17.10.2012 р. "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" скарги на дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів розглядає виключно місцевий господарський суд, яким відповідну справу розглянуто у першій інстанції, тобто той господарський суд, що видав виконавчий документ (наказ чи ухвалу), незалежно від того, якою саме особою подано скаргу, і в тому ж складі суду (якщо цьому не перешкоджають об'єктивні обставини, як-от звільнення судді, його захворювання, перебування у відпустці тощо). Оскільки прийняття органами Державної виконавчої служби, їх посадовими особами будь-яких рішень (постанов тощо) в процесі здійснення виконання судових рішень господарських судів підпадає в розумінні статті 121-2 Господарського процесуального кодексу України під ознаки дій цих органів та осіб, то відповідні рішення також підлягають оскарженню до названих судів.
Як убачається з матеріалів справи, ДВС винесено постанову від 05.03.2014 року про закінчення виконавчого провадження №41802935 на підставі пункту 8 частини першої статті 49 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з фактичним виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом №914/4091/13 від 31.12.2013 р. При винесенні постанови державний виконавець керувався тим, що виконавчий документ виконано, оскільки погоджено Програму розвитку житлово-комунального господарства м. Новий Розділ на 2014-2016 рр., в якій передбачено захід 2 "Розроблення та затвердження науково обґрунтованих нормативів питного водопостачання в м. Новий Розділ" та фінансування цього заходу у сумі 40.000,00 грн. Крім того, виконавчим комітетом надіслано лист від 28.01.2014 р. №136/02-12 до Київського університету управління та підприємництва з проханням надати перелік документів та інформації, які необхідні для розроблення нормативів.
Натомість рішенням Господарського суду Львівської області від 18.12.2013 р. зобов'язано Виконавчий комітет Новороздільської міської ради вжити відповідних заходів щодо розроблення та затвердження в установленому порядку нормативів питного водопостачання для категорії споживачів "населення" м. Новий Розділ.
Суд, даючи оцінку діям державного виконавця, враховує положення частини першої та другої статті 11 Закону України "Про виконавче провадження". Згідно із зазначеною нормою державний виконавець зобов'язаний вжити передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішення, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення.
Згідно з Порядком розроблення та затвердження нормативів питного водопостачаннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р. №1107, нормативи питного водопостачання у конкретному населеному пункті розробляються та науково обґрунтовуються згідно з Методикою визначення нормативів питного водопостачання населення спеціалізованими науково-дослідними організаціями на замовлення місцевих адміністрацій або органів місцевого самоврядування та затверджуються ними після погодження з місцевими органами виконавчої влади з питань охорони здоров'я, охорони навколишнього природного середовища та водного господарства. Методика визначення нормативів питного водопостачання населення розробляється та затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства за погодженням з центральними органами виконавчої влади з питань охорони здоров'я, охорони навколишнього природного середовища та водного господарства.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 49 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом. У матеріалах справи відсутні належні докази, які б свідчили про розроблення та затвердження в установленому порядку нормативів питного водопостачання для категорії споживачів "населення" м. Новий Розділ. Таким чином, боржником не вжито у повному обсязі заходів для належного виконання рішення суду, а тому дії ДВС щодо закінчення виконавчого провадження є передчасними.
За таких обставин суд вважає вимоги за скаргою на дії державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до пункту 9.13 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №9 від 17.10.2012 р. "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту
- визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або
- визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або
- зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або
- визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 86, 1212 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
1. Задовольнити скаргу Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 17.03.2014 р. (вх. №1492/14 від 20.03.2014 р.) на дії Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області.
2. Визнати незаконними дії Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області в частині винесення постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №41802935.
3. Визнати недійсною постанову Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про закінчення виконавчого провадження від 05.03.2014 року ВП №41802935.
Суддя Рим Т.Я.