ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" квітня 2014 р.Справа № 924/382/14
Господарський суд Хмельницької області у складі cудді Гладія С.В., розглянувши матеріали справи за позовом за позовом Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Хмельницький
до колективного підприємства "Деражнянська житлово-експлуатаційна контора №1" м. Деражня, Хмельницької області
про стягнення несплаченої у добровільному порядку пені за прострочення сплати штрафу у розмірі 3780 грн.
Представники сторін:
від позивача Шмиров Є.І.- представник за довіреністю №2 від 30.01.14.
від відповідача Стаднік В.Г.- директор (паспотр НА 455509 )
В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: позивач звернувся з позовом, в якому просить суд стягнути не сплачену у добровільному порядку пеню за прострочення сплати штрафу у розмірі 3780,00 грн.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 07.06.13р. №62-рш визнано дії КП „Деражнянська житлово-експлуатаційна контора №1", які полягали у наданні споживачам ритуальних послуг (організація та проведення) без оформлення договору - замовлення, що не відповідає вимогам необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення та дає змогу встановлювати власні умови надання послуг, внаслідок чого можуть ущемлятися права споживача, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.2. ст.50, п.1 ч.2 ст.13 Закону України „Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем шляхом встановлення таких умов придбання товару, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
В зв'язку з цим, на КП „Деражнянська житлово-експлуатаційна контора №1" накладено штраф у розмірі 6000 грн.
Листом від 10.06.13р. №01-23/07-2824 відповідачу було надіслано копію зазначеного рішення та попереджено, що у разі несплати штрафу у встановлений в рішенні строк з дня отримання копії зазначеного рішення, буде додатково нараховуватися пеня в розмірі 1,5% від суми штрафу за кожен день прострочення відповідно до ч.5 ст. 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції".
Відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення рішення відділення було вручено 11.06.13р. повноважному представнику підприємства.
Отже, строк, протягом якого Відповідач зобов'язаний був сплатити штраф за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, розпочався 11.06.13р. і закінчився 12.08.13р. У зазначений строк відповідач штраф не сплатив.
Листом від 18.06.2013р. №180 відповідач звернувся до позивача з проханням розстрочити сплату штрафних санкцій до 31.12.2013 року у зв'язку з важким фінансовим становищем.
Позивачем рішенням від 12.07.2013 року №87-рш КП „Деражнянська житлово-експлуатаційна контора №1" розстрочено сплату штрафу:
- у термін до 12.08.13 сплатити 1000 (тисячу) гривень;
- у термін до 12.09.13 сплатити 1000 (тисячу) гривень;
- у термін до 12.10.13 сплатити 1000 (тисячу) гривень;
- у термін до 12.11.13 сплатити 1000 (тисячу) гривень;
- у термін до 12.12.13 сплатити 2000 (дві тисячі) гривень.
Рішення про розстрочення сплати штрафу направлено до відповідача листом від 15.07.2013р. №01-23/07-3218. Зазначене рішення отримала уповноважена особа відповідача 17.07.2013р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
У визначений строк, відповідач штраф не сплатив, тому за прострочення виконання рішення, позивачем нараховано пеню за період з 13.12.13р. по 23.01.14р. (42 дні), в сумі 3780,00 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, наполягає на їх задоволенні.
Відповідач відзив на позов не подав, його представник в судовому засіданні проти заявленого позову не заперечує.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Розпорядженням адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 15 лютого 2013 року №16-р розпочато розгляд справи №02-08/15-12 відносно КП «Деражнянська ЖЕК» за дії, які полягали у наданні споживачам ритуальних послуг (організація та проведення) без оформлення договору - замовлення, що не відповідає вимогам необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення та дає змогу встановлювати власні умови надання послуг, внаслідок чого можуть ущемлятися права споживача, що містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.2 ст. 50, п.1 ч.2 ст. 13 Закону України „Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем, шляхом вчинення дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Розглянувши матеріали справи, адміністративна колегія Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийняла рішення від 07.06.2013р. №62-рш у справі №02-08/15-13 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу", відповідно до якого: визнано дії КП „Деражнянська житлово-експлуатаційна контора №1", які полягали у наданні споживачам ритуальних послуг (організація та проведення) без оформлення договору - замовлення, що не відповідає вимогам необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення та дає змогу встановлювати власні умови надання послуг, внаслідок чого можуть ущемлятися права споживача, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.2. ст.50, п.1 ч.2 ст.13 Закону України „Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем шляхом встановлення таких умов придбання товару, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
За вказане порушення, відповідно до абзацу четвертого частини другої статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції", накладено штраф на КП „Деражнянська житлово-експлуатаційна контора №1" штраф в розмірі 6000,00 грн.
Крім того, в рішенні зазначено про необхідність сплатити штраф у двомісячний строк (ч.3 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції"), а також про можливість оскарження до господарського суду рішення Антимонопольного комітету України в двомісячний строк з дня його одержання (ч.1 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції").
Приймаючи спірне рішення Відділенням було встановлено таке:
КП «Деражнянська ЖЕК» створено відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, рішення Деражнянської міської ради.
Підприємство засноване на комунальній власності територіальної громади міста Деражня і підпорядковане Деражнянській міській раді.
Підприємство здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства України та Статуту.
Підприємство є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків України, печатку із своїм найменуванням, кутові штампи та інші реквізити.
Місцезнаходження Підприємства: вул. Миру, 8, м. Деражня, 32200.
Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ - 36896671.
Відповідно до Довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України одним із видів діяльності Підприємства є організація поховань і надання суміжних послуг.
Відповідно до Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 5 березня 2002 року № 49-р та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 1 квітня 2002 року за № 317/6605 (надалі - Методика), проведено дослідження становища на товарному ринку надання ритуальних послуг (організація та проведення поховання) в м. Деражня у 2011 році та протягом 9 місяців 2012 року.
Товарні межі ринку - надання ритуальних послуг (організація та проведення поховання).
Територіальні (географічні) межі ринку надання ритуальних послуг (організація та проведення поховання) визначаються шляхом встановлення мінімальної території, за межами якої з точки зору споживача придбання товарів (послуг) є неможливим або недоцільним. Для споживачів послуг з поховання, які є мешканцями м. Деражня, отримання зазначених послуг за межами цієї території є неможливим або недоцільним.
Споживачами послуг Підприємства є фізичні особи.
Часові межі ринку - 2011 рік та 9 місяців 2012 року.
Надання ритуальних послуг (організація та проведення поховання) здійснюється відповідно до Закону України «Про поховання та похорону справу», Необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення та Єдиної методики визначення вартості надання громадянам необхідного переліку окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності.
Надання ритуальних послуг (організація та проведення поховання) протягом 2011 року та 9 місяців 2012 року у м. Деражня здійснювало лише КП „Деражнянська ЖЕК".
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо на цьому ринку у нього немає жодного конкурента.
Виходячи з вищенаведеного, КП „Деражнянська ЖЕК" протягом 2011 року та 9 місяців 2012 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання ритуальних послуг (організація та проведення поховання) в межах м. Деражня з часткою 100 відсотків.
Надання ритуальних послуг (організація та проведення поховання) Підприємство надає згідно з тарифами, які розроблені фахівцями КП „Деражнянська ЖЕК", затверджені директором Підприємства та встановлені рішенням виконавчого комітету Деражнянської міської ради.
Рішенням виконавчого комітету Деражнянської міської ради від 21.07.20 11 року №8 встановлено тарифи на такі ритуальні послуги:
- оформлення договору-замовлення на організацію проведення поховання - 7,91 грн.;
- оформлення свідоцтва про поховання - 7,91 грн.;
- копання могили ручним способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразоре прибирання території біля могили - 300,96 грн.
Відповідно до пункту 10 Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 №193, виконавець ритуальних послуг (ритуальна служба, суб'єкт господарювання) укладає із замовником договір - замовлення на організацію та проведення поховання (надалі - договір-замовлення).
Зразок Примірного договору-замовлення є додатком до Порядку.
Примірним договором-замовлення передбачено зобов'язання виконавця, а саме:
- організувати у визначені Замовником терміни надання у зазначених ним обсягах
послуг з поховання;
- ознайомити Замовника з порядком організації поховання, надання пільг при
організації поховання та отримання необхідних послуг, з інформацією про захист прав
споживачів;
- забезпечити доставку предметів похоронної належності (додому, до моргу,
лікарні, залу прощання тощо);
- забезпечити прибуття транспорту для обслуговування поховання та організатора
обряду;
- забезпечити напис тексту на намогильній (тимчасовій) споруді;
- забезпечити напис тексту на траурній стрічці до похоронного вінка.
Також Примірним договором-замовлення передбачена відповідальність Виконавця, а саме, якщо Виконавець не виконує, прострочує надання послуги згідно з договором-замовленням, відповідно до Закону України „Про захист прав споживачів" за кожен день (годину, якщо тривалість виконання визначена в годинах), він сплачує Замовникові пеню.
Згідно із пунктом 11 Порядку, надання ритуальних послуг без оформлення договору-замовлення забороняється.
Листом від 23 листопада 2012 року №303 КП «Деражнянська ЖЕК» надало перелік ритуальних послуг, які надаються Підприємством та їх обсяги, а саме:
- копання могили (за 2011 рік - 39425,76 грн., 9 місяців 2012 року - 23474,88 грн.);
- оформлення договору-замовлення на організацію проведення поховання (не було
оформлено);
- оформлення свідоцтва про поховання (не було оформлено);
- надання предметів ритуальної приналежності (2011 рік - 2664,54 грн., 9 місяців 2012 -
1586,52 грн.);
- послуги автокатафалка та автосупроводу (2011 рік - 14809,00 грн., 9 місяців 2012 року -
27780,00 грн.).
Отже, КП «Деражнянська ЖЕК» у 2011 році та протягом 9 місяців 2012 року при наданні ритуальних послуг не укладало із споживачами договір - замовлення.
Згідно із представленим звітом про фінансові результати за 2012 рік, дохід (виручка) Підприємства від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) склав - 1 136,6 тис. грн.
За вказане порушення, відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" на підприємство може бути накладений штраф у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.
Листом від 10.06.13р. №01-23/07-2824 відповідачу було надіслано копію зазначеного рішення та попереджено, що у разі несплати штрафу у встановлений в рішенні строк з дня отримання копії зазначеного рішення, буде додатково нараховуватися пеня в розмірі 1,5% від суми штрафу за кожен день прострочення відповідно до ч.5 ст. 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції".
Відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення рішення відділення було вручено 11.06.13р. повноважному представнику підприємства.
Листом від 18.06.2013р. №180 відповідач звернувся до позивача з проханням розстрочити сплату штрафних санкцій до 31.12.2013 року у зв'язку з важким фінансовим становищем.
Позивач, рішенням від 12.07.2013 року №87-рш КП „Деражнянська житлово-експлуатаційна контора №1" розстрочив сплату штрафу:
- у термін до 12.08.13 сплатити 1000 (тисячу) гривень;
- у термін до 12.09.13 сплатити 1000 (тисячу) гривень;
- у термін до 12.10.13 сплатити 1000 (тисячу) гривень;
- у термін до 12.11.13 сплатити 1000 (тисячу) гривень;
- у термін до 12.12.13 сплатити 2000 (дві тисячі) гривень.
Рішення про розстрочення сплати штрафу направлено до відповідача листом від 15.07.2013р. №01-23/07-3218. Зазначене рішення отримала уповноважена особа відповідача 17.07.2013р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач повністю сплатив штрафні санкції позивачу 31.12.2013р. та 23.01.2014р., що підтверджується платіжними дорученнями від 31.12.2013р. №196 та від 23.01.2014р. №13.
У визначений строк відповідач штраф не сплатив, тому за прострочення виконання рішення, позивачем нараховано пеню за період з 13.12.13р. по 23.01.14р. (42 дні), в сумі 3780,00 грн.
За таких обставин, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Заслухавши представників сторін, аналізуючи надані докази, судом враховується:
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України"№3659-XII від 26 листопада 1993 року (із змінами та доповненнями) визначено повноваження Антимонопольного комітету у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами (п.1); приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції (п. 2); визначати наявність або відсутність контролю між суб'єктами господарювання або їх частинами та склад групи суб'єктів господарювання, що є єдиним суб'єктом господарювання (п.12).
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо на цьому ринку у нього немає жодного конкурента.
Як встановлено рішенням Антимонопольного комітету, підприємство протягом 2011 року та 9 місяців 2012 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання ритуальних послуг (організація та проведення поховання) в межах м. Деражня з часткою 100 відсотків.
Відповідно до п. 2 статті 28 Закону України „Про місцеве самоврядування в України", до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності (в редакції Закону, яка діяла до 09.07.2010 року).
Пунктом 10 Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення (надалі - Порядок) затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 №193, виконавець ритуальних послуг (ритуальна служба, суб'єкт господарювання) укладає із замовником договір - замовлення на організацію та проведення поховання (надалі - договір-замовлення).
Відповідно до п. 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є: зловживання монопольним (домінуючим) становищем.
Частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Відповідно до абзацу другого частини другої статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за таке порушення передбачена відповідальність у вигляді
накладення штрафу у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єктів господарювання
від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в
якому накладається штраф.
Статтею 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення.
За приписами ч.1 ст.60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.
Частиною першою статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Крім того, відповідачем рішення територіального відділення Антимонопольного комітету України у судовому порядку не оскаржувалось.
Зі змісту ч.ч. 2, 3, 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" вбачається, що Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Як встановлено судом, відповідачем у визначений ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" строк (до 12.12.2013р.) штраф у добровільному порядку не сплачений. Зазначене не спростовано відповідачем.
За таких обставин, позивачем відповідно до ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" правомірно нараховано пеню в розмірі 3780,00 грн. за період з 13.12.2013р. по 23.01.2014р., яка розрахована наступним чином: (42 дні), розмір пені (6000х1,5%)=90 грн. (пеня за один день)х42(дні прострочки)= 3780,00 грн.
Враховуючи вищенаведені обставини, матеріали справи, з огляду на те, що рішення Антимонопольного комітету України не визнано в судовому порядку недійсним, приписи ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", ст.25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" позовні вимоги про стягнення пені за прострочення сплати штрафу в розмірі 3780,00 грн. обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню.
Згідно зі ст.ст. 44, 49 ГПК України сплата судового збору до Державного бюджету України підлягає покладенню на відповідача.
Керуючись ст.ст. 1, 12, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД -
ВИРІШИВ:
Позов Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Хмельницький до колективного підприємства "Деражнянська житлово-експлуатаційна контора №1" м. Деражня, Хмельницької області про стягнення несплаченої у добровільному порядку пені за прострочення сплати штрафу у розмірі 3780 грн. задовольнити.
Стягнути з колективного підприємства "Деражнянська житлово-експлуатаційна контора №1" (м. Деражня, Хмельницької області, вул. Миру,8, код 36896671) на користь Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (м. Хмельницький, вул. Театральна, 54, код 21312821) 3780,00 грн. (три тисячі сімсот вісімдесят гривень 00 коп.) для зарахування в доход державного бюджету України на рахунок управління Державного казначейства України за місцем знаходження платника податків за КЕКД 21081100 „Адміністративні штрафи та інші санкції" (символ звітності 106).
Видати наказ.
Стягнути з колективного підприємства "Деражнянська житлово-експлуатаційна контора №1" (м. Деражня, Хмельницької області, вул. Миру,8, код 36896671) в доход державного бюджету України (по коду класифікації доходів бюджету 22030001, символ звітності 206, р/р 31218206783002, отримувач УДКСУ у м. Хмельницькому, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення платежу: "Судовий збір, Код 03500128, пункт ставок судового збору") судовий збір в сумі 1827,00 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять сім гривень 00 коп.)
Видати наказ.
Повний текст рішення складено 16.04.2014р.
Суддя С.В. Гладій
Помічник судді І.М. Вальчук
Віддрук. 3 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу, (м. Хмельницький, вул. Театральна,54)
3 - відповідачу.(м. Деражня, Хмельницької області, вул. Миру,8)