Провадження № 2-а/484/54/14 р.
Справа № 484/645/14-а р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.04.2014 р. суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Мельничук О.В. розглянувши в письмовому провадженні в місті Первомайську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Миколаївського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
20.02.2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності Миколаївського обласного військового комісаріату (далі-Миколаївський ОВК), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - ГУПФУ в Миколаївській області) щодо непроведення їй з 1.09.2013 року перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, зобов'язання Миколаївського ОВК провести їй з 1.09.2013 року перерахунок розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 51, ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням щомісячної додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 (зі змінами) у розмірі визначеному наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 року №595 (зі змінами) та зобов'язання ГУПФУ в Миколаївській області провести йому розрахунок розміру грошового забезпечення для нарахування пенсії та виплачувати пенсію з 1.09.2013 року відповідно до вимог ч. 2 ст. 51, ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням щомісячної додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 (зі змінами) у розмірі визначеному наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 року №595 (зі змінами).
04.03.2014 року позивач подала до суду заяву про зміну підстав позовних вимог у якій заявила тотожні позовні вимоги.
Позивач у судове засідання не з'явилась, у поданій суду заяві повністю підтримала свої позовні вимоги та просила провести судовий розгляд за її відсутності.
Представник відповідача Миколаївського ОВК у судове засідання не з'явився, надав суду заперечення на позовні вимоги у якому просив відмовити в задоволенні позову оскільки він діяв відповідно до вимог чинного законодавства України. Просив провести судовий розгляд за відсутності представника Миколаївського ОВК.
Представник відповідача ГУПФУ в Миколаївській області у судове засідання не з'явився, надав суду заперечення на позовні вимоги у якому просив відмовити в задоволенні позову оскільки він діяв відповідно до вимог чинного законодавства України.
Суд дослідивши матеріали справи приходить до наступного.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Отже, враховуючи вище викладене, суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України.
Із ксерокопії листа Миколаївського ОВК від 8.02.2014 року №508/4 видно, що позивачу відмовлено у задоволенні її заяви щодо проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та повідомлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 передбачено виплату додаткової грошової винагороди, що не перевищує місячне грошове забезпечення для військовослужбовців відповідно до займаних посад та зазначено, що дана винагорода встановлюється не у твердих розмірах, а у розмірах, що не перевищують встановленого на відповідну дату відсотка місячного грошового забезпечення, що визначається у межах затвердженого фонду грошового забезпечення на відповідний період (а.с. 5).
З ксерокопії листа ГУПФУ в Миколаївській області від 28.01.2014 року №63-Н-07 видно, що ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні її заяви щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та повідомлено, що Кабінетом Міністрів України рішень про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та введення нових розмірів премій для військовослужбовців, не приймалось, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям (а.с. 6-8).
Позивач вважає бездіяльність Миколаївського ОВК та ГУПФУ в Миколаївській області щодо відмови у проведення перерахунку та виплати пенсії з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 протиправною, а тому вона звернулась до суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно положень ч. 3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Частиною 2 ст. 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином, збільшення розміру видів грошового забезпечення, що носять щомісячний характер, згідно із Законом є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною посадою.
Згідно з положеннями п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби та внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ» установлено з 1.10.2010 року військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби та льотного складу внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби та внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ» граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року №161 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 р. №889» внесено до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій» зміни, що додаються.
Згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року №161 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 р. №889» вказано Міністерству оборони забезпечити здійснення видатків, пов'язаних з набранням чинності цією постановою, в межах видатків на оплату праці, передбачених Міністерству в Державному бюджеті України на 2013 рік.
Пунктом 2 Змін, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 р. №889, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року №161 пункт 1 викладено в новій редакції, відповідно до підпункту 2 пункту 1 якої установлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям Збройних Сил з 1 вересня 2013 року - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 січня 2014 року - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 квітня 2014 року - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення та з 1 липня 2014 року - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби та внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ» та з метою визначення порядку та умов виплати військовослужбовцям щомісячної додаткової грошової винагороди Міністром оборони України видано наказ від 15.11.2010 року №595, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.11.2010 р. за №1194/18489 «Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди», який набрав чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з 1.10. 2010 року.
Пунктом 2 наказу Міністерства оборони України від 7.06.2013 року №370, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.06.2013 року за №1072/23604 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 15.11.2010 №595» затверджено Зміни до Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 року №595, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.11.2010 року за №1194/18489 (зі змінами), який набрав чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з 1.04.2013 року.
Підпункт 2.2 п. 2 Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 року №595, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.11.2010 року за №1194/18489 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 7.06.2013 року №370), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.06.2013 року за №1072/23604 визначено, що виплата винагороди здійснюється військовослужбовцям з 1 вересня 2013 року - до 40 відсотків місячного грошового забезпечення.
Пункт 3 наказу Міністерства оборони України від 7.06.2013 року №370 встановлює, що до місячного грошового забезпечення, з якого визначається винагорода, включаються посадовий оклад, оклад за військовим званням та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою (посадою, до тимчасового виконання обов'язків за якою він допущений).
Пунктом 1 наказу Міністра оборони України від 22.07.2013 року №500 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 26.02.2013 №145» (а.с. 13) внесено до п. 7 наказу Міністра оборони України від 26.02.2013 року №145 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2013 рік» (а.с. 9-12) (зі змінами) зміни якими зазначено, що іншим військовослужбовцям (не зазначеним в абзацах сьомому - дванадцятому цього пункту) щомісячну додаткову грошову винагороду виплачувати з 1 вересня 2013 року - 40 відсотків місячного грошового забезпечення.».
Також, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» пунктом 1 наказу Міністерства оборони України від 11.02.2014 року №102, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.02.2014 року за №300/25077 «Про затвердження Змін до Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України» затверджено Зміни до Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 15 листопада 2010 року № 595, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2010 року за № 1194/18489, що додаються.
Пунктом 3 наказу Міністерства оборони України від 11.02.2014 року №102, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.02.2014 року за №300/25077 «Про затвердження Змін до Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України» встановлено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з 1 січня 2014 року.
Згідно пункту 1 Змін до Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затверджених наказом Міністерства оборони України від 11.02.2014 року №102, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.02.2014 року за №300/25077 підпункт 2.2 пункту 2 доповнено новим абзацом такого змісту:
«з 01 січня 2014 року - до 60 відсотків місячного грошового забезпечення.».
З наведеного випливає, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри щомісячної додаткової грошової винагороди, тому його наказ є підставою для перерахунку пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб. Ознаки цієї виплати відповідають ознакам додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, зміна або введення нових видів яких є підставою для перерахунку пенсії.
Таким чином, грошова винагорода є щомісячним видом грошового забезпечення, який виплачується усім військовослужбовцям відповідної категорії (до якої, як встановлено судом, відноситься і позивач) у розмірі, встановленому Міністром оборони.
Наведені ознаки цієї виплати відповідають ознакам додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, зміна або введення нових видів яких є підставою для перерахунку пенсії.
Відтак позовні вимоги позивача в частині визнання неправомірною бездіяльності відповідачів з нездійснення перерахунку пенсії з 1 вересня 2013 року та зобов'язанні відповідачів здійснити такий перерахунок - підлягають задоволенню.
Механізм проведення призначення та перерахунку пенсії військовослужбовців визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 24 Порядку при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії
В абзаці 3 п. 24 Порядку зазначено, що після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
З огляду на це, суд зазначає, що правовідносини, які виникають в процесі реалізації права особи на соціальний захист та справедливе пенсійне забезпечення основані на принципі юридичної визначеності.
Виходячи з принципу верховенства права, положень ст. ст. 21, 22 Конституції України щодо непорушності конституційних прав особи, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує права особи на доступ до суду і справедливий розгляд його справи судом, слід дійти висновку про пріоритетність права особи на судовий захист своїх прав, свобод та інтересів, у тому числі шляхом оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень у сфері публічно - правових відносин.
Органи державної влади повинні керуватися нормами Конституції України і законів України виходячи з соціальних гарантій, встановлених законами України, і не можуть порушувати норми статті 22 Конституції України, які є нормами прямої дії. Інакше при наявності конституційного права на соціальний захист невикористання гарантій, визначених законом, є порушенням державою своїх конституційних зобов'язань перед громадянами України.
При вирішенні справи суд має керуватися принципом верховенства права (ст. 8 КАС України), відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачі не довели суду правомірність прийнятого оскаржуваного рішення.
На підставі викладеного суд вважає, що відповідачі діяли необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи, несправедливо.
Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України наявні у матеріалах справи докази та пояснення сторін, надані під час розгляду справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в цілому.
Відповідно до зазначеного вище Миколаївський ОВК та ГУПФУ в Миколаївській області повинні здійснити дії щодо проведення позивачу з 1.09.2013 року перерахунку пенсії з врахуванням щомісячної додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 (зі змінами) у розмірі визначеному наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 року №595 (зі змінами).
Керуючись ст. ст. 2, 7, 71, 86, 159, 160, 161, 162, 163, 185, 186 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо непроведення ОСОБА_1 з 1.09.2013 року перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.
Зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат провести ОСОБА_1 з 1.09.2013 року перерахунок розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням щомісячної додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 (зі змінами) у розмірі визначеному наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 року №595 (зі змінами).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 розрахунок розміру грошового забезпечення для нарахування пенсії та виплачувати пенсію з 1.09.2013 року з врахуванням щомісячної додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 (зі змінами) у розмірі визначеному наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 року №595 (зі змінами).
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статі 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: