КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/5676/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Лисенко В.І.
Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Запорізькій області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Запорізькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс», про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ
У поданій до суду в жовтні 2013 р. позовній заяві Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Запорізькій області (надалі за текстом - «Територіальне управління») просило застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони виконання товариством з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс» (надалі за текстом - ТОВ «УПК Європлюс») робіт при зливо-наливних операціях зрідженого газу на автомобільному газозаправному пункті № 1, що знаходиться за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Івана Франка, 49/б.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що під час проведення перевірки ТОВ «УПК Європлюс» було виявлено порушення Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці
від 1 жовтня 1997 р. № 254 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15 травня 1998 р. за № 318/2758 (надалі за текстом - «Правила»), які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих. Зокрема, в порушення вимог підпункту 4.8.19 підпункту 4.8 пункту 4 цих Правил при проведенні зливно-наливних робіт на газозаправному пункті використовуються гумотканинні рукави без проведеного гідравлічного випробування, що дорівнює 1,25 розрахункового. Посилаючись на те, що чинним законодавством вжиття такого заходу реагування, як повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається лише за постановою адміністративного суду, позивач просив задовольнити його вимоги.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі Територіальне управління, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи та на порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову про задоволення позову.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 04.09.2013 р. посадовцями Територіального управління проведено перевірку автомобільного газозаправного пункту № 1, розташованого по вул. Івана Франка, 49/б ТОВ , в м. Мелітополь, Запорізької області, що належить ТОВ «УПК Європлюс», з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Результати перевірки оформлено актом № 438/3 від 04.09.2013 р.
Згідно цьому акту при проведенні зливно-наливних операцій зрідженого вуглеводного газу на автомобільному газозаправному пункті використовуються гумотканинні рукави без проведеного гідравлічного випробування тиском, що дорівнює 1,25 розрахункового.
Статтею 239 Господарського кодексу України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть, серед іншого, застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: адміністративно-господарський штраф; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання.
Згідно частини 1 статті 246 Господарського кодексу України здійснення будь-якої господарської діяльності, що загрожує життю і здоров'ю людей або становить підвищену небезпеку для довкілля, забороняється.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 р. №877-V.
За приписами абзацу 7 частини 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виключно законами встановлюються санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Із наведеного випливає, що зупинення реалізації продукції є адміністративно-господарською санкцією. При цьому, перелік порушень, за які вона може застосовуватись, має встановлюватись виключно законами.
Спеціальним законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні є Закон України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р. № 2694-XII.
Відповідно до статті 39 цього Закону посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема, забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Згідно пункту 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011, Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Пунктом 6 названого Положення визначено, що Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Згідно підпункту 1.1.2 підпункту 1.1 пункту 1 Правил ці Правила поширюються на підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, відомчої належності та видів їхньої діяльності, в тому числі на стаціонарні автомобільні газозаправні станції і пункти, резервуарні, групові і індивідуальні балонні установки, випарні та змішувальні установки ЗВГ.
За приписами підпункту 4.8.19 підпункту 4.8 пункту 4 Правил гумотканинні рукави, які застосовуються при зливно-наливних операціях і наповненні балонів за наявності на них тріщин, надрізів, здуття і потертості, повинні замінюватися новими. Тривалість експлуатації їх не повинна перевищувати строків, встановлених ГОСТ або технічними умовами. Гумотканинні рукави один раз на 3 місяці, а металорукави або металеві шарнірні рукави - 1 раз на рік повинні підлягати гідравлічному випробуванню тиском, що дорівнює 1,25 розрахункового. Рукави повинні мати маркування з показанням робочого тиску, строку проведеного і чергового випробування.
Таким чином, позивач, як територіальний орган Держгірпромнагляду, наділений повноваженнями щодо реалізації державної політики у сфері охорони праці, а спеціальним законом передбачено застосування такої адміністративно-господарської санкції, як зупинення
експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, у разі виявлення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
На думку судової колегії, відмовляючи в задоволенні позову суд попередньої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що на момент розгляду і вирішення справи в суді ТОВ «УПК Європлюс» усунуло виявлені порушення та послався, як на доказ, на акт складений самим позивачем.
Відповідно до підпункту 2.5. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України затвердженого Наказ Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 р. за № 1531/20269 посадові особи Держгірпромнагляду України мають право проводити позапланові перевірки у разі перевірки виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень Держгірпромнагляду України щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів державного нагляду.
Тобто, належним доказом, який підтверджує факт усунення порушення, є акт позапланової перевірки.
З огляду на викладене ухвалене у справі судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову.
Керуючись статтями 160, 198, 202, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ
Апеляційну скаргу Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Запорізькій області задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року скасувати та прийняти нову постанову.
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс» (код ЄДРПОУ 32497680).
Зупинити роботи при зливо-наливних операціях зрідженого газу на автомобільному газозаправному пункті № 1 товариства з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс», що знаходиться за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Івана Франка, 49/б.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя В.Е.Мацедонська
Постанова складена в повному обсязі 10 квітня 2014 р.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Грищенко Т.М.
Мацедонська В.Е.