Ухвала суду № 38272779, 08.04.2014, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2014
Номер справи
822/4112/13-а
Номер документу
38272779
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 822/4112/13-а

Головуючий у 1-й інстанції: Блонський В.К.

Суддя-доповідач: Гонтарук В. М.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2014 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Гонтарука В. М.

суддів: Білої Л.М. Матохнюка Д.Б.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ГЕРРОМ Інвест-Україна" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГЕРРОМ Інвест-Україна" до реєстраційної служби Деражнянського районного управління юстиції Хмельницької області, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське виробниче підприємство "Агродак", відділ Держземагенства у Деражнянському районі Хмельницької області про визнання рішення недійсним та скасування державної реєстрації , -

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю "ГЕРРОМ Інвест-Україна" звернулось з позовом до реєстраційної служби Деражнянського районного управління юстиції Хмельницької області, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське виробниче підприємство "Агродак", відділ Держземагенства у Деражнянському районі Хмельницької області про визнання рішення недійсним та скасування державної реєстрації.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 грудня 2013 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, посилаючись при цьому на неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи та порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.

Сторони в судове засідання не з'явились. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

За таких обставин, а також враховуючи, що судом участь сторін в судовому засіданні не визнавалась обов'язковою, колегія суддів прийшла до висновку щодо можливості апеляційного розгляду справи в порядку письмового провадження у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.

Згідно з частиною 6 статті 12, частиною 1 статті 41 КАС України у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

Як досліджено з матеріалів справи, на підставі рішення Державної реєстраційної служби Деражнянського районного управління юстиції про державну реєстрацію прав та обтяжень №1874636 від 23.04.2013 року до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесений запис про реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку, кадастровий номер 6821588200:02:010:0127, розташовану на землях Пилипівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яке виникло на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №032988, виданого 01.10.2008 року Деражнянською райдержадміністрацією.

22.07.2013 року товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське виробниче підприємство "Агро-Дак" звернулось до Державної реєстраційної служби Деражнянського районного управління юстиції з заявою про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки площею 2,09 га, кадастровий номер 6821588200:02:010:0127, розташованої на землях Пилипівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.

Розглянувши вказану заяву 22.07.2013 року №4201102 державний реєстратор Кондртюк Л.В. прийняв рішення про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, кадастровий номер 6821588200:02:010:0127, розташованої на землях Пилипівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, за товариством з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське виробниче підприємство "Агро-Дак".

Позивач, вважаючи, що зазначене рішення суперечить вимогам статтей 2, 3, 9, 15, 19 і 126 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004 року N 1952-IV (надалі - Закон N 1952-IV) та пункту 12 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року №703 (надалі - Порядок №703), звернувся до суду про визнання його недійсним та скасування державної реєстрації.

Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, вірно встановив обставини, яким дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного.

За змістом статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та нерухоме майно та їх обтяжень» N1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону N 1952-IV передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягає, зокрема, право оренди земельної ділянки.

Частиною 7 статті 16 Закону N 1952-IV визначено, що державна реєстрація прав проводиться за заявою власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону N 1952-IV державна реєстрація прав проводиться, зокрема, на підставі договорів, укладених у порядку, встановленому законом (пункт 1 ); інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою (пункт 6).

Статтею 9 цього Закону встановлений порядок дій державного реєстратора після надходження заяви про державну реєстрацію прав Так, відповідно до частини 2 цієї статті державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями (пункт.1); приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав (пункт 2); під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки (пункт 8-1); здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України (пункт 9).

В силу частини 2 статті 28-1 Закону N 1952-IV орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, надає органу державної реєстрації прав інформацію про: державну реєстрацію земельної ділянки (дату державної реєстрації, орган, що здійснив таку реєстрацію); кадастровий номер, площу, місце розташування земельної ділянки; кадастровий план зареєстрованої земельної ділянки в електронній (цифровій) формі.

Сукупність даних норм чинного законодавства, а також наявні письмові докази у справі, свідчать, що державний реєстратор при здійненні державної реєстрації права оренди земельної ділянки площею 2,09 га, кадастровий номер 6821588200:02:010:0127, розташованої на землях Пилипівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, вчинив всі визначені законом дії, необхідні для її проведення, в тому числі звернувся до відділу Держземагентства у Деражнянському районі з відповідним запитом щодо наявності зареєстрованого права оренди зазначеної земельної ділянки, на який отримав негативну відповідь та правомірно прийняв рішення про реєстрації даної земельної ділянки.

Крім того, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про безпідставність твердження позивача, що дана земельна ділянка на момент державної реєстрації за ТОВ СВП "Агро-ДАК" вже перебувала в оренді відповідно до договору оренди №516 від 14.09.2011 року, зареєстрованого 29.02.2012 року відділом Держкомзему Деражнянському районі в Поземельній книзі, оскільки в Поземельній книзі щодо орендаря земельної ділянки - ТОВ "ГЕРРОМ Інвест-Україна", не відповідають даним Державного реєстру прав, в якому взагалі відсутня інформація щодо державної реєстрації права оренди ТОВ "ГЕРРОМ Інвест-Україна" спірної земельної ділянки, а відтак запис у Поземельній книзі не може слугувати доказом державної реєстрації права оренди позивача.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

При цьому за змістом ч.1 ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Окрім того, відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, обґрунтовує вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги позивача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 , ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ГЕРРОМ Інвест-Україна", - залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 грудня 2013 року, - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий Гонтарук В. М.

Судді Біла Л.М.

Матохнюк Д.Б.