КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2014 року Справа № П/811/713/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого –судді – Чубари Н.В.
секретар судового засідання – Черна О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки у Кіровоградській області до Приватного акціонерного товариства «Металит» про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Кіровоградській області ( далі – позивач) звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «Метали» (далі – відповідач, ПрАТ «Металит») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду ( контролю) шляхом повної заборони експлуатації стрічкових транспортерів (конвеєрів) інв.№2582,587,3 (планировка) ,1819, б/н,1818,1817,1820, у зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач у наданих до суду письмових запереченнях проти позову заперечував, водночас повідомив про вжиті ним заходи щодо усунення порушень законодавства, виявлених у ході перевірки.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 31.03.2014 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено до 04.04.2014 р., про що сторонам оголошено в судовому засіданні після проголошення вступної та резолютивної частини постанови з урахуванням вимог ч. 2 ст. 167 КАС України.
Заслухавши представника позивача, дослідивши у судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст.1 Закону України №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі по тексту - Закон №877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Державний нагляд (контроль) може здійснюватися комплексно кількома органами державного нагляду (контролю), якщо їхні повноваження на здійснення чи участь у комплексних заходах передбачені законом. Такі заходи проводяться за спільним рішенням керівників відповідних органів державного нагляду (контролю).
З урахуванням положень Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992р. № 2694 (далі Закон №2694), Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положення про Територіальне управління Держгріпромнагляду України у Кіровоградській області, до компетенції позивача входять повноваження на здійснення перевірки відповідача із зазначених спірних питань із застосуванням заходів державного нагляду.
Судом встановлено, що відповідно до Плану роботи позивача на 2014 рік, графіку проведення всебічних перевірок суб’єктів господарювання на І квартал 2014 року, затвердженого наказом теруправілння від 02.12.2013 року №234-од, на підставі наказу теруправілння від 29.01.2014 року №13-од та направлення на перевірку від 20.01.2014 року , з 11по 21.02.2014 року посадовими особами позивача проведено планову всебічну перевірку на ПАТ «Металит», яке розташовано за адресою – Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Медвєдєва, 1, корп.2,офіс 201, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами перевірки складено акт №15-ЛМ від 21.02.2014р., підписаний генеральним директором ПрАТ «Метали» без зауважень та заперечень.(а.с.18-23)
Актом попереджено про необхідність негайної зупинки робіт стрічковими транспортерами (конвеєрами), інв.№ 2582,2587, 3 (планировка), 1819, б/н, 1818, 1817, 1820.
Відповідно до зазначеного акту під час перевірки відповідача встановлено наступні порушення:
- на стрічковому транспортері (конвеєрі) інв. №2582 відсутнє огородження натяжного і привідного барабанів, що є порушенням вимог п.4.16, п. 4.20 Розділу VIII «Правил охорони праці в металургійній промисловості» НПАОП 27.0-1.01-08, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці а гірничого нагляду від 22.12.2008 року №289;
- на стрічковому транспортері (конвеєрі) інв. №2582 відсутнє огородження муфт привідного барабану, що є порушенням вимог п.4.16, п. 4.20 Розділу VIII «Правил охорони праці в металургійній промисловості» НПАОП 27.0-1.01-08, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці а гірничого нагляду від 22.12.2008 року №289
- на стрічковому транспортері (конвеєрі) інв. №2587 відсутнє огородження натяжного барабана, що є порушенням вимог п.4.16, п. 4.20 Розділу VIII «Правил охорони праці в металургійній промисловості» НПАОП 27.0-1.01-08, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці а гірничого нагляду від 22.12.2008 року №289;
- на стрічковому транспортері (конвеєрі) №3 (планировка) відсутнє огородження натяжного і привідного барабанів, що є порушенням вимог п.4.16, п. 4.20 Розділу VIII «Правил охорони праці в металургійній промисловості» НПАОП 27.0-1.01-08, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці а гірничого нагляду від 22.12.2008 року №289;
- на стрічковому транспортері (конвеєрі) відсутнє огородження муфт привідного барабану (№ 3 – планировка), що є порушенням вимог п.4.16, п. 4.20 Розділу VIII «Правил охорони праці в металургійній промисловості» НПАОП 27.0-1.01-08, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці а гірничого нагляду від 22.12.2008 року №289;
- на стрічковому транспортері (конвеєрі) інв. №1819 відсутнє огородження натяжного і привідного барабанів, що є порушенням вимог п.4.16, п. 4.20 Розділу VIII «Правил охорони праці в металургійній промисловості» НПАОП 27.0-1.01-08, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці а гірничого нагляду від 22.12.2008 року №289;
- на стрічковому транспортері (конвеєрі) інв. №1819 відсутнє огородження муфт привідного барабану, що є порушенням вимог п.4.16, п. 4.20 Розділу VIII «Правил охорони праці в металургійній промисловості» НПАОП 27.0-1.01-08, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці а гірничого нагляду від 22.12.2008 року №289;
- на стрічковому транспортері (конвеєрі) інв. №б/н відсутнє огородження натяжного барабану, що є порушенням вимог п.4.16, п. 4.20 Розділу VIII «Правил охорони праці в металургійній промисловості» НПАОП 27.0-1.01-08, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці а гірничого нагляду від 22.12.2008 року №289;
- на стрічковому транспортері (конвеєрі) інв. №1818 відсутнє огородження натяжного барабана, що є порушенням вимог п.4.16, п. 4.20 Розділу VIII «Правил охорони праці в металургійній промисловості» НПАОП 27.0-1.01-08, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці а гірничого нагляду від 22.12.2008 року №289;
- на стрічковому транспортері (конвеєрі) інв. №1817 відсутнє огородження натяжного барабану, що є порушенням вимог п.4.16, п. 4.20 Розділу VIII «Правил охорони праці в металургійній промисловості» НПАОП 27.0-1.01-08, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці а гірничого нагляду від 22.12.2008 року №289;
- на стрічковому транспортері (конвеєрі) інв. №1820 відсутнє огородження натяжного барабану, що є порушенням вимог п.4.16, п. 4.20 Розділу VIII «Правил охорони праці в металургійній промисловості» НПАОП 27.0-1.01-08, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці а гірничого нагляду від 22.12.2008 року №289;
- на стрічкових транспортерах (конвеєрах) інв.№ 2582,2587, 3 (по планировці), 1819, б/н,1818, 1817, 1820 відсутній пристрій для їх аварійної зупинки (тросик), що є порушенням вимог п. 4.15 Розділу VIII «Правил охорони праці в металургійній промисловості» НПАОП 27.0-1.01-08, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці а гірничого нагляду від 22.12.2008 року №289.
Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826 (далі - Положення № 826), передбачає, що загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин, і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельного наслідку.
Пунктом 2.26 Положення № 826, передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Пунктом 1 Положення про Територіальне управління Держгірпромнагляду України у Кіровоградській області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02 грудня 2011 року № 186-к (далі - Положення № 186-к) визначено, що Територіальне управління Держгірпромнагляду України у Кіровоградській області є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України та їй підпорядковується.
Відповідно до ч.7 п.4 Положення № 186-к, до повноважень Територіального управління Держгірпромнагляду віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Згідно частини 5 статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.
Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров'я працівників.
Крім того, в судовому засіданні встановлено, що що ПрАТ «Металит» частково виконано вимоги акту від 21.02.2014 р. №15-ЛМ, зокрема п.№42, порушення усунені на конвеєрах інв.№ 1820, 1817,1819, б/н.
Таким чином, враховуючи наявність вищезазначених обставин, зокрема, порушень відповідачем вимог чинного законодавства у сфері державного нагляду, суд дійшов висновку, що подальша експлуатація об'єктів відповідача з порушенням правил державного нагляду створює загрозу життю та здоров'ю людей.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повної заборони експлуатації стрічкових транспортерів (конвеєрів) інв. № 2582, № 2587, № 3 (планировка), № 1818 у зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей.
Відповідно до п.10 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно ч.12 ст.1832 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Приватного акціонерного товариства «Металит» (Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул.. Медведєва, б. 1, корп. 2, офіс 201, код ЄДРПОУ 36332954) шляхом повної заборони експлуатації стрічкових транспортерів (конвеєрів) інв. № 2582, № 2587, № 3 (планировка), № 1818 у зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Присудити Територіальному управлінню Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 37918470) судові витрати в розмірі 36,54 грн.
Звернути постанову до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України –протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.В. Чубара