РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 414/221/14-ц
Провадження № 2/414/198/2014
02 квітня 2014 року
Кремінський районний суд Луганської області в складі: головуючого
судді Акулова Є.М
при секретарі Зьома О.В
за участі:
прокурора Головченко Д.О.,
представника Служби в справах дітей Іванник А.М
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кремінна цивільну справу за позовом Прокурора Кремінського району в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Кремінського обласного медичного училища, третя особа Департамент охорони здоров»я Луганської ОДА про зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся до суду зпозовом, посилаючись на те, що прокурорською перевіркою встановлено, що ОСОБА_2 навчається у Кремінському обласному медичному училищі на ІІ курсі у групі 80 «ф» з 01.09.2012 року по теперішній час. Відповідно до ст..23 Закону України «Про вищу освіту » зазначений навчальний заклад віднесено до вищого навчального закладу 1 рівня акредитації. Згідно з п. 3 ст. 3 Закону держава гарантує надання особам, які навчаються у ВНЗ, пільг та соціальних гарантій у порядку, встановленому законодавством. Крім того, ч.2 ст. 54 Закону передбачено, що студенти вищих навчальних закладів мають право на отримання стипендій, призначених юридичними та фізичними особами, які направили їх на навчання, а також інших стипендій відповідно до законодавства. Частиною 1 ст. 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці » передбачено, що дітям, батьки яких мають стаж підземної роботи не менш як 15 років, дітям шахтарів, які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві, шахтарів-інвалідів I та II групи, гарантується виплата стипендії за рахунок коштів державного бюджету в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб. Перевіркою встановлено, що батько неповнолітнього - ОСОБА_3 має стаж роботи під землею понад 21 рік, що підтверджується довідкою з вугледобувного підприємства та копією трудової книжки, які додаються до позову. Таким чином ОСОБА_2 має право на отримання стипендії у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Крім того, у відповідності до положень Статуту Кремінського обласного медичного училища, вказаний заклад є юридичною особою, яка має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства та організовує матеріальне забезпечення учнів, слухачів. В той же час встановлено, що, всупереч зазначеним нормативно-правовим актам, з 01.09.2012 по теперішній час слухачу стипендія нараховувалася на загальних підставах та була нижчою за рівень прожиткового мінімуму, встановленого Законом. Зазначені дії призвели до утворення заборгованості по виплаті стипендії у такі періоди: за вересень 2012 р. - 552,00 грн., за жовтень 2012 р. - 568,00 грн., за листопад 2012 р. - 568,00 грн., за грудень 2012 р. - 584,00 грн., за липень 2013 р. - 597,00 грн., за серпень 2013 р. - 597,00 грн., за вересень 2013 р. - 597,00 грн., за жовтень 2013 р. - 597,00 грн., за листопад 2013 р. - 597,00 грн., за грудень 2013 р. - 668,00 грн., загальна заборгованість склала 5925,00 грн.
Прокурор просить суд стягнути з відповідача на користь ОСОБА_2 заборгованість по виплаті стипендії у сумі 5925,00 грн.; зобов'язати відповідача проводити у подальшому виплату стипендії ОСОБА_2 в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, як то передбачено ст.. 5 Закону України « Про підвищення престижності шахтарської праці»; стягнути з відповідача судові витрати, пов'язані з розглядом справи.
Прокурор та особа в інтересах якої він звернувся позов підтримали.
Представник Служби в справах дітей позов прокурора підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні казала, що в бюджеті не передбачено грошових коштів для виплати стипендії в такому розмірі.
Аналогічної позиції в запереченнях, надісланих суду, дотримується Департамент охорони здоров»я Луганської ОДА.
Вислухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.. 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» шахтарі, які мають стаж підземної роботи не менш як три роки, а також протягом трьох років після здобуття загальної середньої освіти особи, батьки яких є шахтарями та які мають стаж підземної роботи не менш як 15 років або які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами I або II групи, зараховуються поза конкурсом за особистим вибором спеціальності до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України для навчання за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів з наданням місць у гуртожитках на час навчання та гарантованою виплатою за рахунок коштів державного бюджету стипендії в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб. Зазначені особи після закінчення навчання працевлаштовуються відповідно до договору, укладеного між відповідним органом виконавчої влади, керівником навчального закладу та випускником. Стаття 5 в редакції Закону № 5082-У1 ( 5082-17 ) від 05.07.2012 }
В судовому засіданні встановлено, що Кремінське обласне медичне училище відповідно до Статуту є вищим навчальним закладом І рівня акредитації та має ліцензію на надання освітніх послуг навчальними закладами, пов'язаними з одержанням вищої освіти на рівні кваліфікаційних вимог молодшого спеціаліста (а.с. 14-15).
Неповнолітній ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.09.2012 р. по теперішній час навчається Кремінському обласному медичному училищі (лс5-6).
Батько позивача має стаж підземної роботи понад 21 рік, що підтверджено записами в трудовій книзі (лс 7-11).
Спір стосується тільки розміру стипендії, яку має отримувати дитина такої особи у бюджетному навчальному закладі. Право на стипендію в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб позивач має на підставі ст.. 5 Закону України « Про підвищення престижності шахтарської праці», ця норма не суперечить ст.. 3 Закону України «Про вищу освіту», у якій держава гарантує надання особам, які навчаються у вищих навчальних закладах пільг та соціальних гарантій у порядку, встановленому законодавством.
Крім того, відповідно до ч.3 ст. 10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Разом з тим, діючим Порядком призначення і виплати стипендії, затвердженим Постановою Кабінету Мінінстрів України від 12.07.2004року № 882 «Питання стипендіального забезпечення» дійсно окремо не передбачена виплата стипендій соціальних чи академічних особам, батьки яких є шахтарями та мають стаж підземної роботи не менш як 15 років, у тому числі і у підвищеному розмірі. До цього нормативного акту також неодноразово вносились зміни та доповнення, але у відповідність до Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» він не приведений.
Задовольняючи позов, суд виходить з того, що Закони України мають вищу юридичну силу, і саме Закон має застосовуватись в тому випадку, коли йому суперечить підзаконний нормативно-правовий акт.
Враховуючи наведене, суд не бере до уваги заперечення відповідача та третьої особи щодо відсутності бюджетного фінансування на ці видатки.
Суд зважує на те, що Законами України «Про державний бюджет» на 2012 та 2013 рр. зупинялась дія ряду інших законів або зазначалось, що видатки на виконання деяких законів визначаються Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету України, але Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» переліків, передбачених прикінцевими положеннями Законів про державний бюджет на відповідний рік, не входив, тобто його дія не зупинялась і Кабінету Міністрів не делегувалось право визначати розміри передбачених ним видатків.
Та обставина, що Кремінське обласне медичне училище фінансується за рахунок коштів не державного, а обласного бюджету, також не є підставою для відмови у позові, оскільки, за наявності відповідного бюджетного запиту законом не заборонені міжбюджетні трансфери, субвенції з державного бюджету, та інші форми фінансування конкретних видатків саме з державного бюджету України.
З розрахунком, наведеним у позовній заяві прокурором, суд погоджується, а тому загальна заборгованість з невиплаченої стипендії станом на січень 2014 року складає 5925 грн., яка й підлягає стягненню.
Зобов'язати відповідача в подальшому, з січня 2014 року, виплачувати позивачеві стипендію у розмірі, що передбачена ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» суд не може з огляду на неможливість вирішення встановлених судом правовідносин сторін на майбутнє, тому в цій частині вимоги прокурора не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 23, 54 ЗУ «Про вищу освіту»; ст. ст. 5, 10 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці»; ст. ст. 10, 11, 60, 88, 158, 212-215, ч. 1 ст. 294 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Прокурора Кремінського району в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Кремінського обласного медичного училища, третя особа Департамент охорони здоров»я Луганської ОДА про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Стягнути з Кремінського обласного медичного училища, ідентифікаційний код 25804834, на користь ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, - 5925 грн заборгованості з виплати стипендії.
Відмовити в задоволенні позовних вимог прокурора щодо зобов'язання Кремінського обласного медичного училища проводити нарахування стипендії ОСОБА_2 в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, відповідно до ст. 5 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», починаючи з січня 2014 року.
Стягнути з Кремінського обласного медичного училища, ідентифікаційний код 25804834, судовий збір у сумі 243,60 грн. на реквізити код ЄДРПО суду (для платника збору, для зазначенні у платіжному документі) 05381320 код класифікації доходів (ККД) 22030001 отримувач УДКСУ у Кремінському районі № доходного рахунку щодо сплати судового збору 31216206700151 код за ЄДРПОУ отримувача коштів 37796309 МФО отримувача коштів 804013 банк отримувача коштів ГУДКСУ у Луганській області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Луганської області протягом 10 днів з дня проголошення судового рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Є.М.Акулов