Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
04.06.2009 Справа № 2-а-561/09/7/0170
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Шереніна Ю.Л.,
суддів Дадінської Т.В. , Дугаренко О.В. при секретарі судового засідання Зикова А.В. за участю: від позивача: Гербутов О. М., довіреність №96-03-19/125 від 08.01.2009, від відповідача: Сачок О. А., довіреність №1397/10/10-0 від 16.03.2009,
розглянувши апеляційну скаргу Красноперекопської об`єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя М.В. Маргарітов) від 16 лютого 2009 року у справі №2-а-561/09/7/0170
за позовом Закритого акціонерного товариства "Кримський ТИТАН" (Північна промзона, місто Армянськ, Автономна Республіка Крим, 96012)
до відповідача - Красноперекопської об`єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим (вул. Північна, 2, місто Красноперекопськ, Автономна Республіка Крим, 96000)
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2009 року позивач –Закрите акціонерне товариство "Кримський ТИТАН" звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до Красноперекопської об`єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим про визнання протиправним та підлягаючим скасуванню податкового повідомлення-рішення.
З урахуванням заяви про зміну позовних вимог (а. с. 51) позивач просив суд скасувати податкові повідомлення-рішення №0000502310/2 від 08.10.2008, №0000502310/3 від 17.12.2008 на суму податкового зобов`язання за платежем "частина прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету" в загальному розмірі 12630497,25грн., у тому числі основній платіж - 8789095,00грн., штрафні (фінансові) санкції - 3841402,25грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що спірні податкові повідомлення-рішення виписані контролюючим органом на підставі Акту перевірки №573/23-0/32785994 від 05.06.2008, складеного відповідачем за результатами виїзної позапланової перевірки Закритого акціонерного товариства "Кримський ТИТАН" з питання своєчасності та повноти визначення частини прибутку (доходу), що підлягала сплаті до загального фонду Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності підприємства за період з 01.07.2006 по 30.06.2007, оскільки в ході перевірки перевіряючими встановлено заниження частини чистого прибутку (доходу) в сумі 8789095,00грн. в порушення статті 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"; пунктів 1, 2, 4, 6 Порядку відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №68 від 29.01.2007; пунктів 4, 7, 11, 12 Порядку складання розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2007 році, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №207 від 03.04.2007, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2007 за номером 406/13673.
Позивач наполягав на тому, що Закрите акціонерне товариство "Кримський ТИТАН" в Реєстрі корпоративних прав держави не обліковується, що підтверджується відповідним листом Фонду державного майна України №31-1/3-1697 від 25.11.2005, тому твердження відповідача про належність в статутному фонді позивача частки (акції, паї) в розмірі 50 відсотків державі не відповідає дійсності та не підтверджено відповідачем жодним документом. Таким чином, позивач не є платником нарахованого йому платежу: виплата прибутку (дивідендів) товариства належить до виключної компетенції загальних зборів акціонерів позивача, а не контролюючого органу.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.02.2009 з урахуванням положень частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України позов задоволений повністю: податкові повідомлення-рішення Красноперекопської об`єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим №0000502310/2 від 08.10.2008, №0000502310/3 від 17.12.2008 на суму податкового зобов`язання за платежем "частина прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету" в загальному розмірі 12630497,25грн., з яких 8789095,00грн. - основний платіж, 3841402,25грн. - штрафні (фінансові) санкції, визнані протиправними та скасовані. З Державного бюджету України на користь позивача стягнуто 3,40грн. судового збору (а. с. 57-59).
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України подав заяву про апеляційне оскарження, апеляційну скаргу, в який ставиться питання про скасування постанови Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.02.2009 та відмову у задоволенні позову.
У апеляційній скарзі Красноперекопська об`єднана державна податкова інспекція в Автономній Республіці Крим посилається на порушення судом першої інстанції при вирішенні справи по суті норм процесуального та матеріального права.
Апеляційний розгляд справи відкладався.
В судовому засіданні 04.06.2009 відповідачем заявлене письмове клопотання про зупинення апеляційного провадження у справі №2-а-561/09/7/0170 до вирішення справи №32/273-А за позовом Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Кабінету Міністрів України про визнання незаконною постанови Кабінету Міністрів України №68 від 29.01.2007 "Про затвердження Порядку відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу)", що розглядається Господарським судом міста Києва в порядку адміністративного судочинства, та набрання законної сили судового рішення по цій справі.
В задоволенні зазначеного клопотання відповідачу відмовлено, про що постановлено судом відповідну ухвалу.
Розглянувши матеріали справи в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши суддю - доповідача, який доповів зміст постанови, що оскаржена, межі, в яких повинні здійснюватись перевірка постанови, встановлюватися обставини і досліджуватися докази учасників процесу, а також пояснення учасників процесу, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга Красноперекопської об`єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Як було встановлено судом першої інстанції, в період з 30.05.2008 по 05.06.2008 відповідачем проведено виїзну позапланову перевірку позивача з питання своєчасності та повноти визначення частини прибутку (доходу), що підлягала сплаті до загального фонду Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності підприємства за період з 01.07.2006 по 30.06.2007, про що складений Акт перевірки №573/23-0/32785994 від 05.06.2008.
В Акті перевірки зафіксовані допущені позивачем порушення статті 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"; пунктів 1, 2, 4, 6 Порядку відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №68 від 29.01.2007; пунктів 4, 7, 11, 12 Порядку складання розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2007 році №207 від 03.04.2007, що виразилось у заниженні платником податків частини чистого прибутку (доходу) в сумі 8789095,00грн.
За результатами розгляду матеріалів перевірки позивачу виписано контролюючим органом податкове повідомлення-рішення №0000402310/0 від 18.06.2008, яким визначено податкове зобов`язання за платежем "частина прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету" в загальному розмірі 17025044,75грн., з яких 8789095,00грн. - основний платіж, 8235949,75грн. - штрафні (фінансові) санкції.
В межах адміністративного оскарження в порядку Закону України "Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" позивачу було скасовано податкове повідомлення-рішення №0000402310/1 від 18.07.2008 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 4394547,50грн.
На підставі рішення Державної податкової адміністрації в Автономній Республіці Крим №2514/10/25-023 від 30.09.2008 відповідачем виписано та направлено позивачу податкове повідомлення-рішення №0000502310/2 від 08.10.2008 на суму 12630497,25грн., а пізніше податкове повідомлення-рішення №0000502310/3 від 17.12.2008 на таку ж саму суму.
Не погодившись з висновками контролюючого органу, позивач в судовому порядку просить скасувати податкові повідомлення-рішення №0000502310/2 від 08.10.2008, №0000502310/3 від 17.12.2008.
Відповідно до статті 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" №489-V від 19.12.2006 господарські організації сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу):
- державні, в тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, - у розмірі 15 відсотків;
- акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства, - у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.
Господарські товариства, більш ніж 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, сплачують безпосередньо до Державного бюджету України дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 рік.
Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів за результатами фінансово-господарської діяльності 2006 року (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 67 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.
Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств, зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З аналізу статті 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" випливає, що до кола юридичних осіб, на яких поширюється дія вказаної статті, віднесено зокрема господарські товариства, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї). При цьому при передачі до статутного фонду іншого суб`єкта господарювання частки (акції, паї), які належать державі, власником такої частки (акції, паї) стає зазначений суб`єкт господарювання. Поняття власності держави і власності такого суб`єкта не є тотожними, оскільки ця власність належить різним особам, самостійним учасникам цивільного обігу.
Приймаючи спірні податкові повідомлення-рішення, відповідач виходив з того, що у статутному фонді Закритого акціонерного товариства "Кримський ТИТАН" державна частка складає 50 відсотків.
Такого висновку відповідач дійшов через те, що одним із засновників позивача є Державна акціонерна компанія "ТИТАН", яка, у свою чергу, була створена наказом Міністерства промислової політики України №33 від 01.02.2000 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про створення Державної акціонерної компанії "ТИТАН" на базі Кримського державного виробничого об`єднання "ТИТАН" №2070 від 11.11.2000. Засновником компанії від імені держави виступало Міністерство промислової політики України. Орган управління –Державний комітет промислової політики України, якому Державна акціонерна компанія "ТИТАН" була підпорядкована. Пунктом 4.1 статті 4 Статуту Державної акціонерної компанії "ТИТАН" встановлено, що єдиним акціонером компанії є держава в особі Фонду державного майна України. Згідно з пунктом 1 договору про створення Закритого акціонерного товариства "Кримський ТИТАН" Державній акціонерній компанії "ТИТАН" належить 50 відсотків плюс одна акція Товариства.
З матеріалів справи вбачається, що учасниками (засновниками) Закритого акціонерного товариства "Кримський ТИТАН" є Державна акціонерна компанія "ТИТАН" (на теперішній час –Відкрите акціонерне товариство "Державна акціонерна компанія "ТИТАН", їй належить 50 відсотків плюс одна акція) та компанія "RSJ Erste Beteiligungsgesellshaft mbH" (на теперішній час HEM Germany GMBH, їй належить 50 відсотків мінус 1 акція).
Право власності акціонерів на акції Закритого акціонерного товариства "Кримський ТИТАН" підтверджується сертифікатом акцій (а. с. 28), Реєстром власників іменних цінних паперів (а. с. 38-40).
Відомості про акції, паї, частки, що належать державі у статутних фондах господарських товариств, включаються до Реєстру корпоративних прав держави.
Відповідно до пункту 4 Положення про Реєстр корпоративних прав держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1679 від 29.10.2003, Реєстр утворюється і ведеться Фондом державного майна за участю міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Розпорядником Реєстру є Фонд державного майна.
До Реєстру включаються відомості про акції, паї, частки, що належать державі у статутних фондах господарських товариств - резидентів та нерезидентів.
Реєстр ведеться на основі відомостей, поданих міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за встановленими Фондом державного майна формами в електронному та паперовому вигляді. Разом з відомостями подаються копії нормативно-правових актів про створення, реорганізацію, ліквідацію господарського товариства, свідоцтва про державну реєстрацію, засновницьких документів (статуту), свідоцтва про реєстрацію випуску акцій та інших документів, що підтверджують розмір державної частки у статутному фонді господарського товариства.
В якості доказу відсутності частки (акції, паї) держави в статутному фонді Закритого акціонерного товариства "Кримський ТИТАН" позивачем наданий лист Фонду державного майна України №31-1/3-1697 від 25.11.2005 (а. с. 29), за змістом якого Закрите акціонерне товариство "Кримський ТИТАН" в Реєстрі корпоративних прав держави не обліковується.
Враховую викладене, висновок суду першої інстанції відносно того, що позивач не віднесений до категорії господарських організацій, на які статтею 63 Закону України "Про Держаний бюджет України на 2007 рік" покладений обов`язок сплачувати до Державного бюджету України частину прибутку (доходу), є правомірним.
Згідно статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Мотивація та докази, наведені у апеляційній скарзі, не спростовують правову позицію, викладену в постанові Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16 лютого 2009 року у справі №2-а-561/09/7/0170.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтями 200, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Красноперекопської об`єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим – залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16 лютого 2009 року по справі №2-а-561/09/7/0170 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом одного місяця безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України.
Повний текст судового рішення виготовлений 09 червня 2009 р.
Головуючий суддя підпис Ю.Л.Шеренін
Судді підпис Т.В. Дадінська підпис О.В.Дугаренко З оригіналом згідно
Головуючий суддя Ю.Л.Шеренін