ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" березня 2014 р. м. Київ К-23167/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Бившевої Л.І.,
суддів: Кошіля В.В., Лосєва А.М.,
секретар судового засідання Гончарук І.Ю.,
за участю:
представника позивача - Якименка Ю.В.,
представника відповідача - Маісурадзе З.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укртранснафта»
на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 липня 2009 року
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2010 року
у справі № 2а-3389/09/2670
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Укртранснафта» (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Укртранснафта»)
до Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків (правонаступником якої є Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників)
про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
В С Т А Н О В И Л А :
Відкрите акціонерне товариство «Укртранснафта» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач) про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001604120/0 від 09 вересня 2008 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 липня 2009 року в позові відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2010 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 липня 2009 року залишено без змін.
В касаційній скарзі ВАТ «Укртранснафта», посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 липня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2010 року і ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
У відповідності до положень частини 1 статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України у справі здійснено заміну позивача - ВАТ «Укртранснафта» його правонаступником - ПАТ «Укртранснафта», що підтверджується випискою є Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААБ № 591404 від 10 червня 2011 року, а також здійснено заміну відповідача - СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП її правонаступником - Міжрегіональним ГУ Міндоходів - Центральним офісом з обслуговування великих платників, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серії від 26 квітня 2013 року.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП провела планову документальну виїзну перевірку ВАТ «Укртранснафта» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2007 року по 31 березня 2008 року, за результатами якої був складений акт № 481/4120/31570412 від 22 серпня 2008 року.
За висновками акта перевірки, позивачем були порушені, зокрема, вимоги підпункту «д» пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю».
Зокрема, в акті перевірки було встановлено, що ВАТ «Укртранснафта» здійснювало розміщення коштів на картковому рахунку № 4405637508273597 в АТ «Казкомерцбанк» (Республіка Казахстан), який не передбачений умовами ліцензії, про що свідчать банківські виписки з рахунку № 000603917, розшифровки за проведеними операціями у січні та березні 2008 року. Кошти були перераховані на картковий рахунок відповідно до платіжних доручень АТ «Казкомерцбанк» (Республіка Казахстан) № 4 від 21 січня 2008 року на суму 240000,00 казахстанських тенге (еквівалент 10081,44 грн., еквівалент 1996,32 доларів США), № 32 від 25 березня 2008 року на суму 140000,00 казахстанських тенге (еквівалент 5871,18 грн., еквівалент 1162,61 доларів США).
09 вересня 2008 року СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП на підставі вказаного акту перевірки прийняла рішення № 0001604120/0, яким на підставі пункту 2 статті 16 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» застосувала до ВАТ «Укртранснафта» штрафні (фінансові) санкції у сумі 15952,62 грн.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що ВАТ «Укртранснафта» здійснювало розміщення коштів на картковому рахунку № 4405637508273597 в АТ «Казкомерцбанк» (Республіка Казахстан), який не передбачений умовами індивідуальної ліцензії Національного банку України.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, ВАТ «Укртранснафта» відповідно до рішення загальних зборів акціонерів (протокол від 29 липня - 9 серпня 2005 року № 5) було створене Представництво ВАТ «Укртранснафта» в Республіці Казахстан, яке було зареєстроване в Республіці Казахстан 27 січня 2007 року, про що свідчить свідоцтво про реєстрацію представництва Юридичної особи № 3264-1901-ІІ-о (ИУ).
05 листопада 2007 року між АТ «Казкомерцбанк» (банком) та Представництвом ВАТ «Укртранснафта» в Республіці Казахстан (клієнтом) був укладений договір про випуск та обслуговування корпоративних платіжних карток АТ «Казкомерцбанк» № 1010/11AST, який визначає порядок видачі банком у користування визначеним клієнтом фізичним особам корпоративних платіжних карток міжнародних платіжних систем MasterCard та VISA, емітованих банком для клієнта, порядок обслуговування банком таких корпоративних платіжних карток, а також порядок кредитування клієнта банком на умовах строковості, поворотності, платності, відповідно до пункту 1.3 статті 1 якого для відкриття карт-рахунку, випуску карток та надання кредиту клієнт надає банку інформацію та документи, установлені внутрішніми документами банку.
26 грудня 2007 року ВАТ «Укртранснафта» отримало індивідуальну ліцензію Національного банку України № 251, відповідно до якої Національний банк України надав дозвіл на розміщення валютних цінностей за межами України, а саме - в Акмолінському філіалі АТ «Казкомерцбанк» (Республіка Казахстан) на рахунках: № 000603917 (розрахунковий рахунок в казахстанських тенге), № 021070118 (валютний рахунок в доларах США).
29 травня 2008 року до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП від ГУ НБУ по м. Києву і Київській області надійшло повідомлення за вих. № 10-105/10751 «Про порушення вимог валютного законодавства», відповідно до якого в порушення вимог підпункту «д» пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» ВАТ «Укртранснафта» здійснювало розміщення коштів на картковому рахунку № 4405637508273597 в АТ «Казкомерцбанк» (Республіка Казахстан), який не передбачений умовами ліцензії, про що свідчать банківські виписки з рахунку № 000603917, розшифровки за проведеними операціями у січні та березні 2008 року, платіжні доручення № 4 від 21 січня 2008 року на суму 240000,00 казахстанських тенге та № 32 від 25 березня 2008 року на суму 140000,00 казахстанських тенге, оскільки в порушення вимог пункту 1.16 Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України, затвердженого постановою Правління НБУ від 14 жовтня 2004 року № 485, та пункту 1.3 договору про випуск та обслуговування корпоративних платіжних карток АТ «Казкомерцбанк» № 1010/11AST від 05 листопада 2007 року інформація щодо відкриття ВАТ «Укртранснафта» карткового рахунку № 4405637508273597 до ГУ НБУ по м. Києву і Київській області не надавалась.
Відповідно до пункту 1 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) Національний банк України видає індивідуальні та генеральні ліцензії на здійснення валютних операцій, які підпадають під режим ліцензування згідно з цим Декретом.
Згідно з підпунктом «д» пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» індивідуальні ліцензії видаються резидентам і нерезидентам на здійснення разової валютної операції на період, необхідний для здійснення такої операції. Індивідуальної ліцензії потребують такі операції, зокрема, як розміщення валютних цінностей на рахунках і у вкладах за межами України.
На виконання вимог статей 5, 11, 13 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», а також статей 7 і 44 Закону України «Про Національний банк України» постановою Правління НБУ від 14 жовтня 2004 року № 485 було затверджене Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України.
Відповідно до пункту 1.16 Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України, затвердженого постановою Правління НБУ від 14 жовтня 2004 року № 485 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), про факт відкриття рахунку резидент (крім тих, які зазначені в пункті 1.4 цієї глави) у триденний строк зобов'язаний повідомити територіальне управління Національного банку за своїм місцезнаходженням/місцем проживання (додаток 1).
Пунктом 2 статті 16 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що до резидентів, нерезидентів, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, застосовуються такі міри відповідальності (фінансові санкції), зокрема: за здійснення операцій з валютними цінностями, що потребують одержання ліцензій Національного банку України згідно з пунктом 4 статті 5 цього Декрету, без одержання індивідуальної ліцензії Національного банку України - штраф у сумі, еквівалентній сумі зазначених валютних цінностей, перерахованій у валюту України за обмінним курсом Національного банку України на день здійснення таких операцій.
З огляду на те, що інформація щодо відкриття ВАТ «Укртранснафта» карткового рахунку № 4405637508273597 до ГУ НБУ по м. Києву і Київській області не надавалась, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, з яким погоджується суд касаційної інстанції, про наявність підстав для притягнення позивача до відповідальності, встановленої пунктом 2 статті 16 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю».
Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга ПАТ «Укртранснафта» підлягає залишенню без задоволення, а постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 липня 2009 року та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2010 року підлягають залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 55, 160, 167, 210, 220, 221, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укртранснафта» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 липня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ______ Л.І. Бившева
Судді: ______ В.В. Кошіль
______ А.М. Лосєв