248/1649/14-а
2-а/248/64/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2014 року. Харцизький міський суд Донецької області у складі:
головуючої - судді Саєнко О.Б.,при секретарі Романенко Н.В., без участі сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Харцизьку Донецької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради про визнання неправомірними відмову відповідача у перерахунку щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 21.03.2014р звернулася до суду із вищезазначеним позовом, вказуючи, ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила сина ОСОБА_2, у зв'язку з чим, знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з 07.03.13р. вона перебуває на обліку в УСЗН Харцизької міськради і має право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яка повинна виплачуватися в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, встановленого законом. Однак, відповідач виплачує допомогу в меншому розмірі лише, ніж встановлено законодавством. Про порушення свого права вона дізналася лише 20.03.2014 року, коли отримала відповідь від відповідача про відмову у перерахунку щорічної допомоги. Просить поновити їй порушений строк на звернення із даним позовом, визнати протиправною бездіяльність відповідача з невиплати щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму починаючи з 07.03.2013 року та зобов'язати відповідача здійснити порахунок та виплату такої допомоги в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років починаючи з 07.03.2013 року до досягнення ним трирічного віку.
Ухвалою судді Харцизького міського суду від 24.03.2014р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради про визнання неправомірними відмову відповідача у перерахунку щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання вчинити певні дії, за період з 07 березня 2013 року по 20 вересня 2013 року - залишений без розгляду як такі, що заявлені після закінчення строків, установлених законом.
Тому суд розглядає позовні вимоги ОСОБА_1 заявлені до відповідача за період начинаючи з 21 вересня 2013 року.
Позивач у судове засідання не з'явилася, про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлялася належним чином за допомогою смс повідомлення. В позовній заяві просила розглядати справу у її відсутності.
Представник відповідача - Дикун А.С. позов не визнала, просила відмовити в задоволені позову з підстав вказаний у заперечені та розглянути справу у її відсутності. Згідно заперечень, вважає позов безпідставним, оскільки нарахування та виплата позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності сторін, при наявності доказів, що є у матеріалах справи.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, знаходить позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Суд встановив, що позивач ОСОБА_1 є матір'ю малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим вона перебуває на обліку у відповідача та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, щомісячний розмір якої складає 130грн. (а.с.5, 8, 10).
Позивач 14.03.2014р. звернулася із заявою до відповідача щодо перерахунку їй розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.
Згідно відповіді із УСЗН виконкому Харцизької міськради від 20.03.2014р № Ш-36-5.1-6.2 щодо перерахунку ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі її заяви від 14.03.2014р, останній було відмовлено в перерахунку зазначеної допомоги з посиланням те, що під час нарахування їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку УПСЗН виконкому Харцизької міськради керувалося ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Законом України «Про державний бюджет на 2013 рік»,згідно до яких вказана допомога виплачується в розмірі, що дорівнює різницю між: з 1 січня 2013 року - 100 % прожиткового мінімуму, встановлених на працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130грн. (а.с.9).
Згідно ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст.13 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" позивач має право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, так як вона фактично здійснює догляд за дитиною.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ (далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону № 2811-ХІІ встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону № 2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44. Конституційний Суд України своїм рішенням від 22.05.2008 № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Оскільки ні Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими Законами, не встановлювалось на 2013 роки інший, ніж у Законах №2811-ХII та № 2240-III розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 7 березня 2013 року регулюються Законами № 2811-ХII та №2240-III, а положення Постанови КМУ
№ 1751 від 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить зазначеним законам, застосовуватися не може. Отже, з 07.03.2013р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами № 2811-ХII та 2240-III.
Крім того, суд звертає увагу, що така ж правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року.
Оскільки у справі, що розглядається, встановлено, що спір виник щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка не застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2811-ХII), відповідно до статті 15 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
За вказаних обставин суд приходить до переконання про обґрунтованість вимог позивача щодо перерахунку та виплати їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 21 вересня 2013 року до досягнення дитиною трьох річного віку.
Також згідно з ч.3 ст.94 КАС України з Державного бюджету України підлягають стягненню у користь позивача понесені нею документально підтверджені судові витрати, відповідно до задоволених позовних вимог - в сумі 73,08 грн.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 94, 99, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради про визнання неправомірними відмову відповідача у перерахунку щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання вчинити певні дії з 21 вересня 2013 року - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради стосовно не нарахування та не виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 21 вересня 2013 року.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Харцизької міської ради провести перерахунок та сплату на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 21 вересня 2013 року до досягнення ним трирічного віку відповідно до положення ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73,08 грн. понесених витрат на сплату судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області.
Повна постанова суду складена 15 квітня 2014 року.
Суддя: