Рішення № 3822894, 21.05.2009, Господарський суд м. Севастополя

Дата ухвалення
21.05.2009
Номер справи
5020-9/240
Номер документу
3822894
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

"21" травня 2009 р.

справа № 5020-9/240

За позовом Севастопольського міжрайонного природоохоронного прокурора (99011, м. Севастополь, вул. Вороніна, буд. 11) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в м. Севастополі (99011, м. Севастополь, вул. Радянська, буд. 61)

до Товариства з обмеженою відповідальністю „Імперія-Юг” (99029, м. Севастополь, вул. Шабаліна, буд. 45)

про стягнення 4007,81 грн.,

суддя Рибіна С.А.

Представники сторін:

Прокурора - Верьовкіна Галина Петрівна, посвідчення №570від 11.11.2008;

Позивача - Никитін Віталій Ігоревич, довіреність №1 від 08.01.2009;

Відповідача –не з’явився.

Суть спору: Севастопольський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в м. Севастополі звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Імперія-Юг” (далі ТОВ „Імперія-Юг”) відшкодування шкоди, зумовленої засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, в розмірі 25593,75 грн.

Свої вимоги прокурор обґрунтовує порушенням відповідачем екологічних інтересів держави, а саме: порушенням встановленого чинним законодавством України правового режиму охорони земель та поводження з відходами, яке виразилося в засміченні земельних ресурсів відходами.

Позивач позовні вимоги підтримав.

Відповідач явку уповноважених представників у судові засідання 28.04.2009, та 21.05.2009 не забезпечив, про причини неявки суду не повідомив, вимоги суду не виконав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно. Факт отримання відповідачем судових документів підтверджується, зокрема, повідомленням про вручення поштових відправлень №994002.0 з ухвалою суду про порушення провадження у справі (а.с.22).

Відповідач не скористався правом, наданим йому статтею 59 Господарського процесуального кодексу України: не надав господарському суду відзив на позовну заяву та документи, що підтверджують заперечення проти позову.

Справа розглядається за відсутністю відзиву на позовну заяву та витребуваних судом документів, за наявними в ній матеріалами у порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

За клопотанням представника позивача, відповідно до статті 10 Конституції України, статті 10 Закону України “Про судоустрій України”, пояснення та клопотання по справі надавалися ним російською мовою.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Севастопольським міжрайонним природоохоронним прокурором проведено перевірку стану додержання та правильного застосування Закону України „Про відходи”, інших нормативно-правових актів, спрямованих на захист прав та конституційних гарантій на безпечне життя і здоров’я, довкілля при поводженні з побутовими та промисловими відходами, та встановлено, що на пустирі біля південних очисних споруд по Камишовому шосе працівником ТОВ „Імперія-Юг” здійснено несанкціоноване розміщення на земельній ділянці площею 3,75 м2 будівельних відходів загальним об’ємом 1,87 м3 (а.с.10), що є порушенням статей 17, 33 Закону України "Про відходи".

27.07.2007 постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища м. Севастополя Державної екологічної інспекції в м. Севастополі № 107/000233 за зазначені порушення громадянин Шамшаєв Сергій Володимирович, який працював водієм ТОВ „Імперія-Юг”, притягнений до адміністративної відповідальності в порядку статей 2421, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді накладання штрафу в сумі 136,00 грн. (а.с.12). З даною постановою пан Шамшаєв С.В. ознайомлений 31.07.2007, про що свідчить його підпис на зворотному боці Постанови.

За порушення вимог законодавства позивачем здійснений розрахунок шкоди, яку прокурор та позивач просять стягнути з ТОВ „Імперія-Юг”.

Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту "б" частини першої статті 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтями 3, 35, 46 Закону України "Про охорону земель" встановлено, що основними принципами державної політики у сфері охорони земель, зокрема, є: пріоритет вимог екологічної безпеки у використанні землі як просторового базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; відшкодування збитків, заподіяних порушенням законодавства України про охорону земель.

Власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, поряд з іншим, забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

Розміщення, збирання, зберігання, оброблення, утилізація та видалення, знешкодження і захоронення відходів здійснюються відповідно до вимог Закону України "Про відходи".

Відповідно до статей 8, 9 Закону України "Про відходи" відходи є об'єктом права власності, суб'єктами права власності на які є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.

Статтею 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про відходи" розміщення відходів –це зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.

Спеціально відведенні місця чи об'єкти –це місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами.

Статтею 33 "Про відходи" визначено, що зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах природоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини, захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.

Згідно з пунктом "з" частини першої статті 17, пунктом "а" частини першої статті 42 Закону України "Про відходи", та суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.

Особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків.

Відповідно до положень статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно статті 1166 Цивільного кодексу України кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За приписами частини першої статті 1172 Цивільного кодексу України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов’язків.

Згідно пояснень Шамшеєва С.В., який 20.07.2007 здійснив засмічення відходами земельної ділянки на пустирі біля південних очисних споруджень по Камишовому шосе, засмічення ним здійснено з автомобіля ГАЗ-САЗ-3507, державний номер СН 86-62 АА, який з 2005 року зареєстрований за ТОВ „Імперія-Юг”. Директором ТОВ „Імперія-Юг” Косабоковим М.М., даний факт не спростований (а.с.30-33).

Відповідно до інформації Севастопольського міжрайонного природоохоронного прокурора на момент виявлення порушення та нанесення шкоди Шамшеєв С.В. знаходився у трудових відносинах з ТОВ „Імперія-Юг” та виконував свої трудові обов’язки, працюючи на зазначеному товаристві в якості водія, що підтверджується поясненнями Шамшеєва С.В., Косабокова М.М., наказом №105-К/07 від 14.06.2007, довідкою з ТОВ „Імперія-Юг” та трудовою книжкою Шамшеєва С.В. (а.с.27-28, 34-36).

З вищевикладеного вбачається, що шкода навколишньому природному середовищу заподіяна діями працівників ТОВ „Імперія-Юг”, вина якого визнана як самим працівником, так і юридичною особою.

За уточненим розрахунком позивача, який зроблений за правилами пункту 5.5 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, шкода, заподіяна державі внаслідок засмічення працівником відповідача земель, складає 4007,81 грн. (а.с.17).

Для відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення природно-ресурсного, природоохоронного законодавства про забезпечення екологічної безпеки необхідна наявність таких умов відповідальності, як безпосередній причинний зв'язок між відповідними діями (бездіяльністю), шкодою та виною відповідача.

Матеріалами справи в повній мірі підтверджується наявність шкоди, завданої державі порушенням вимог природоохоронного законодавства, вина працівника відповідача у спричиненні цієї шкоди та наявність причинно-наслідкового зв’язку між першим та другим. Будь-яких доказів, які б спростовували зазначене, відповідачем не надано.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі –в сумі 4007,81 грн.

Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу суд покладає на відповідача –Товариство з обмеженою відповідальністю „Імперія-Юг” відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82 –85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Імперія-Юг” (юридична адреса: 99016, м. Севастополь, вул. Богданова, „Приборист”, ідентифікаційний код 30422979, п/р 260083012997 в АКБ „УСБ”, МФО 324195) на користь Державної екологічної інспекції в м. Севастополі (99011, м. Севастополь, вул. Совєтська, 61, ідентифікаційний код 34945496) суму заподіяної державі шкоди в розмірі 4007,81 грн., перерахувавши її на п/р 31511921700007, одержувач: місцевий бюджет Ленінського району м. Севастополя, банк одержувача: ГУ ДКУ в м. Севастополі, МФО 824509, код ЄДРПОУ 24035598.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Імперія-Юг” (юридична адреса: 99016, м. Севастополь, вул. Богданова, „Приборист”, ідентифікаційний код 30422979, п/р 260083012997 в АКБ „УСБ”, МФО 324195) в доход Державного бюджету України (р/р № 31113095700007 в ГУ ДКУ м. Севастополя, МФО 824509, код ЄДРПОУ 24035598, код платежу 22090200, одержувач –Ленінський район) державне мито в сумі 102,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Імперія-Юг” (юридична адреса: 99016, м. Севастополь, вул. Богданова, „Приборист”, ідентифікаційний код 30422979, п/р 260083012997 в АКБ „УСБ”, МФО 324195) в доход Державного бюджету України (р/р № 31216259700007 в УДК м. Севастополя, МФО 824509, код ЄДРПОУ 24035598, код платежу 22050000, одержувач –Ленінський район) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя підпис С.А. Рибіна

Рішення оформлено відповідно до вимог ст. 84 Господарського

процесуального кодексу України і підписано 26.05.2009.

РОЗСИЛКА:

1. Прокурор міста Севастополя (99011, м. Севастополь, вул. Павліченко, 1)

2. Севастопольський міжрайонний природоохоронний прокурор (99011, м. Севастополь, вул. Вороніна, буд. 11)

3. Державна екологічна інспекція в м. Севастополі (99011, м. Севастополь, вул. Радянська, буд. 61)

4. ТОВ „Імперія-Юг” (99029, м. Севастополь, вул. Шабаліна, буд. 45)

5. ТОВ „Імперія-Юг” (99016, м. Севастополь, вул. Богданова, „Приборист”)

6. Справа