ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27.05.09
Справа № 3/133-09.
За позовом Сумського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв'язку України
До відповідача Виконавчого комітету Сумської міської ради Сумської області, м. Суми
Про визнання права власності
СУДДЯ П.І. ЛЕВЧЕНКО
За участю секретаря судового засідання Ю.В. Литвиненко
За участю предстваників сторін:
від позивача – Кліпіков Р.Б.
від відповідача – не прибув
прокурор – Казіміров С.С.
Суть спору: прокурор в інтересах держави в особі позивача просить суд визнати
за Державою Україна в особі Міністерства транспорту та'зв'язку України (01135, м.Київ, пр. Перемоги, 14, код 00017584) право державної власності на нежитлову будівлю башмачників (літера «А» схематичного плану), загальною площею 25,1 м.кв., що розташована за адресою: м.Суми, вул. Погранична, 8-а, і знаходиться в повному господарському віданні Статутного територіально-галузевого об'єднання «Південна залізниця» (61052, м.Харків, вул.Червоноармійська, 7, код 01072609);
Визнати за Державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України (01135, м.Київ, пр.Перемоги, 14, код 00017584) право державної власності на нежитлову будівлю горочного посту (літера «А-І» схематичного плану), загальною площею 46,5 м.кв., що розташована за адресою: м.Суми, вул. Привокзальна, 1, і знаходиться в повному господарському віданні Статутного територіально-галузевого об'єднання «Південна залізниця» (61052, м.Харків, вул.Червоноармійська, 7, код 01072609).
Позивач надав пояснення по справі від 24.04.2009р., де обгрунтовуючи свою позицію по справі підтримує позовні вимоги.
Відповідач відзиву на позов не подав, в судове засідання не з’явився.
Розглянувши матеріали справи господарський суд встановив:
Відповідно до статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.
Статтею 170 Цивільного кодексу України встановлено, що держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах-їхньої компетенції, встановленої законом.
Приписами статті 3 Закону України "Про управління об'єктами державної власності'' від 21.09.2006 № 185-У встановлено, що об'єктами управління державної власності є, зокрема, майно, що передане державним комерційним підприємствам, установам та організаціям. Статтею 4 Закону встановлено, що суб'єктами управління об'єктами державної власності є, зокрема, міністерства та інші органи виконавчої влади.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 № 789 затверджене Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України, відповідно до якого міністерство є головним (провідним) органом виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі залізничного транспорту (п.1) та здійснює державне управління в галузі транспорту (п.п.І п. 4). Підпунктом 29 пункту 4 зазначеного Положення встановлено, що міністерство виконує відповідно до законодавства України функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.
До сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України входить Південна залізниця (далі - Залізниця), яка відповідно до пункту 1.1 Статуту Південної залізниці є створене згідно з статтями 1, 4 Закону України «Про залізничний транспорт» статутне територіально-галузеве об'єднання, засноване на державній, власності і, підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить до сфери управління Міністерства транспорту України.
До складу СТГО "Південна залізниця" входить відокремлений структурний підрозділ Сумське будівельно-монтажне експлуатаційне управління Південної залізниці (далі Управління) , яке діє на підставі Положення. Відповідно до пункту 2.1. Положення про Сумське будівельно-монтажне експлуатаційне управління Південної залізниці управління здійснює свою діяльність у сфері експлуатації службрво-технічних, житлово-комунальних, культурно-побутових будівель і споруд, споруд видобутку води, водопостачання і відведення стічних вод, що знаходяться на балансі управління.
Згідно довідки Сумського будівельно-монтажного експлуатаційного управління Південної залізниці № 334/11 від 25.03.2009 року та технічного паспорту на нежитлове приміщення, виданого КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» на залізничній станції Баси розташована нежитлова будівля башмачників, що експлуатується Південною залізницею. Будівля (літера «А» схематичного плану) має загальну площу 25,1 м.кв., інвентарний номер 14210028, рік забудови - 1938.
Крім того на ст. Суми за адресою: м. Суми, вул. Привокзальна, 1, розташована нежитлова будівля горочного посту (літера «А-І» схематичного плану) загальною площею загальною площею 46,5 м.кв., інвентарний номер 12350386, рік забудови - 1990, що підтверджується довідкою про балансову приналежність № 335/11 від 25.03.2009 року та технічним паспортом на нежитлове Приміщення, виданим КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації».
Зазначені об'єкти нерухомості перебувають на балансі Управління, що підтверджується довідками про балансову приналежність цих будівель та відповідними інвентарними картками обліку основних засобів. Дані об'єкти були побудовані Залізницею за власні кошти господарським способом та задіяні у виробничо-технічному комплексі організацій і підприємств залізничного транспорту, який призначений задовольняти потреби суспільного виробництва і населення України в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях, забезпечення сфери перевезень технічно-справним тяговим рухомим складом та для забезпечення безпеки руху поїздів, безпеки життя і здоров'я громадян, які користуються послугами залізничного транспорту тощо.
Всі будівлі розташовані в межах смуги відведення - земельної ділянки, яка надана, у постійне користування Залізниці, що підтверджується Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою, виданого відповідно до рішення Сумської міської ради від 23.02.2000, серія ІІ-СМ № 002085.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» майно та фінансові ресурси підприємств, установ, організацій та інших об'єктів союзного підпорядкування, розташованих на території України, є державною власністю України.
Згідно ст. 9 Закону України «Про транспорт» транспортні засоби, споруди, фінансові ресурси, шляхи сполучення, закріплені за підприємствами, об'єднаннями; установами та організаціями Міністерства транспорту України, є загальнодержавною власністю і належать до єдиної транспортної системи. .
Статтею 5 Закону України «Про залізничний транспорт» визначено, що майно, закріплене за залізницями, є загальнодержавною власністю.
Згідно п. 4.1., 4.2. Статуту Південної залізниці майно Залізниці становлять основні фонди та оборотні кошти, а також цінності, вартість яких відображається у балансі Залізниці. Майно Залізниці є державною власністю і закріплене за нею на праві повного господарського відання. Залізниця володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд.
Статут Південної залізниці, у відповідності до статті 4 Закону України «Про залізничний транспорт», затверджений наказом Міністерства транспорту України-від 29.12.1997 № 457 та погоджений з Міністерством економіки України та Антимонопольним комітетом України.
Пунктом 4.2. Положення про Сумське будівельно-монтажне експлуатаційне, управління Південної залізниці визначено, що майно Управління є державною власністю закріпленим за Південною залізницею на праві повного господарського відання і знаходиться в оперативному управлінні Управління. .
Згідно із ст. 141 Господарського кодексу України до державного майна у сфері господарювання належать цілісні майнові комплекси державних підприємств або їх структурних підрозділів, нерухоме майно, інше індивідуально визначене майно державних підприємств.
Відповідно до пункту 5 ст. 22 Господарського кодексу України, держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, які належать до цього сектору і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Статтею 133 Господарського кодексу України встановлено, що основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління, а також право оперативного використання майна: Держава забезпечує рівний захист майнових прав усіх Суб'єктів господарювання.
Право господарського відання згідно з частиною першою ст. 136 Господарського кодексу України є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом); з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою' власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до статті 74 Господарського кодексу України державне комерційне підприємство є суб'єктом підприємницької діяльності, діє на основі статуту на принципах підприємництва, зазначених у статті 44 Кодексу, і несе відповідальність усім належним йому на праві господарського відання майном згідно з цим Кодексом та іншими законами. Майно державного комерційного закріплюється за ним на праві господарського відання.
Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їхобмежень» встановлено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме, майно, що знаходиться на території України. До об'єктів нерухомого майна відносяться земельні ділянки, а також об'єкти розташовані на земельній ділянці (будівлі, споруди тощо).
В даний час право власності на вказані вище об'єкти належним чином не оформлено, та не зареєстровано в органах БТІ, як того вимагає чинне законодавство, зокрема ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» згідно якої право власності (право господарського відання) на нерухоме майно підлягає обов'язковій державній реєстрації.
Згідно підпункту 10 пункту «г» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження: облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Пунктом 1.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02,2002 № 7\5 зі змінами та доповненнями, передбачено, що дане положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні та спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав.
Відповідно до п. 6.1 Тимчасового положення оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться органами місцевого самоврядування з видачею свідоцтва про право власності, а п. 6.2. передбачено, що підготовку документів для видачі свідоцтв про право власності можуть за дорученням органів місцевого самоврядування, місцевої державної адміністрації та інших органів відповідно до законодавства проводити БТІ.
Керуючись Тимчасовим положенням баласноутримувач будівель - Сумське будівельно-монтажне експлуатаційне управління Південної залізниці звернулося до Сумського міського голови з листом №221/11 від 25.01.2009р., в якому просило оформити право власності Держави в особі Міністерства транспорту та зв’язку України на вказані вище'об'єкти нерухомості та видати відповідні свідоцтва про право власності. Отримання свідоцтв про право власності необхідно для подачі їх до органів бюро технічної інвентаризації з метою державної реєстрації права власності Держави Україна.
Вказаний вище лист був направлений на розгляд до КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» (далі - БТІ). Згідно з відповіддю БТІ за № 261 від 17.03.2009р. заявнику було відмовлено в оформлені права власності Держави та видачі свідоцтва про право власності. Причиною відмови було вказано те, що заявнику необхідно надати пакет документів, установлених законодавством, які б підтверджували право власності юридичної особи на ці об'єкти.
Тимчасовим положенням визначено перелік документів, які підтверджують право власності на об'єкти нерухомого майна і є підставою для реєстрації права власності (Додаток № 1 до Тимчасового положення). Серед таких документів; зокрема є свідоцтво цро право власності, видане органами місцевого самоврядування та рішення суду про визнання права власності. Однак в Тимчасовому положенні не встановлено вичерпного переліку документів на підставі яких видається свідоцтво про право власності, в зв'язку з чим такими документами можуть бути всі документи, які підтверджують факт приналежності об'єкту нерухомості тій, чи іншій особі.
Статтею 328 Цивільного кодексу України встановлено принцип добросовісного (правомірного) набуття права власності - право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Таким чином, підтвердженням права власності можуть бути документи, що фіксують, підтверджують і оформлюють самі юридичні факти, на підставі яких у власника виникає (або до нього переходить) право власності.
Зокрема, такими документами є технічні паспорти на нежитлові приміщення видані КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» та Державний акт на право постійного користування землею, виданий відповідно до рішення Сумської міської ради, який підтверджує, що земельні ділянки, на яких розташовані вказані об'єкти нерухомості, надані, в постійне користування Південній залізниці для розміщення об'єктів залізничного транспорту.
Також доказами приналежності будівель позивачу є їх відображення ца самостійному балансі відокремленого структурного підрозділу Залізниці - Сумського будівельно-монтажного експлуатаційного управління Південної залізниці. Знаходження на балансі підприємства об'єктів нерухомості підтверджує той факт, що державне підприємство СТГО «Південна залізниця» в особі Управління добросовісно та безперервно експлуатує та використовує об'єкти нерухомого майна, несе витрати по їх утриманню.
Таким чином підприємство забезпечує виконання завдань, покладених на нього державою, тобто забезпечує експлуатацію службово-технічних, житлово-комунальних, культурно-побутових будівель і споруд, споруд видобутку води, водопостачання і відведення стічних вод, що знаходяться на балансі Управління.
Одним із основних критеріїв визначення законності володіння майном і відображення його на балансі є також джерела фінансування (централізовані або власні кошти підприємства). Обслуговування та утримання зазначених будівель (оплата комунальних послуг^ поточний і капітальний ремонт, інше) здійснюється за рахунОк власних коштів.. Управління та централізованих коштів Південної залізниці, що підтверджується довідками №334/11 від 25.03.2009р. та №335/11 від 25.03.2009р. відповідно.
Статтею 190 Цивільного кодексу України встановлено, майном як особливим об'єктом; вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.
Відповідно до статті 335 Цивільного кодексу України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, Що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені.
Зазначені вище будівлі органом, що здійснює державну реєстрацію на облік як безхазяйні нерухомі речі не брались. З моменту побудови цих об'єктів вони добросовісно та безперервно експлуатуються та використовуються виключно Залізницею для забезпечення виконання завдань покладених чинним законодавством на залізничний транспорт.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)» затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), та встановлено ,що державне майно України, яке не належить до комунальної власності, є загальнодержавною (республіканською) власністю. Майно залізничного транспорту, що є предметом спору і яке знаходиться уповному господарському віданні Залізниці, до комунальної власності не передавалось.
Відповідно до Конституції України держава забезпечує рівній захист майнових прав усіх суб'єктів господарювання. Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» також спрямований на забезпечення визнання та захисту державою речових прав на нерухомість.
Стаття 392 Цивільного кодексу України передбачає, що власник майна може пред'явити, позов про визнання його права, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, в т.ч. грошові кошти, які належать державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. В даному випадку – це Міністерство транспорту та зв'язку України, до сфери управління якого входить СТГО «Південна залізниця», що володіє вищезазначеним майном на праві господарського відання.
Відповідно до ч. 3 ст. 136 Господарського кодексу України до захисту права господарського відання застосуються положення закону, встановлені для захисту прав власності.
Виконавчий комітет Сумської міської ради не оформив право власності і не видав свідоцтво про право власності. Отже фактично відповідач не визнав право власності на вказані вище будівлі, належним чином його не оформив та не видав правовстановлюючий документ - свідоцтво про право власності, що позбавляє можливості державної реєстрації права власності на ці об'єкти нерухомості і дає право на звернення до суду з метою захисту прав власності на підставі ст. 392 Цивільного кодексу України.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги прокурора обґрунтованими, правомірними і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 33, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, –
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати за Державою Україна в особі Міністерства транспорту та'зв'язку України (01135, м.Київ, пр. Перемоги, 14, код 00017584) право державної власності на нежитлову будівлю башмачників (літера «А» схематичного плану), загальною площею 25,1 м.кв., що розташована за адресою: м.Суми, вул. Погранична, 8-а, і знаходиться в повному господарському віданні Статутного територіально-галузевого об'єднання «Південна залізниця» (61052, м.Харків, вул.Червоноармійська, 7, код 01072609).
3. Визнати за Державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України (01135, м.Київ, пр.Перемоги, 14, код 00017584) право державної власності на нежитлову будівлю горочного посту (літера «А-І» схематичного плану), загальною площею 46,5 м.кв., що розташована за адресою: м.Суми, вул. Привокзальна, 1, і знаходиться в повному господарському віданні Статутного територіально-галузевого об'єднання «Південна залізниця» (61052, м.Харків, вул.Червоноармійська, 7, код 01072609).
Повний текст рішення підписаний 27.05.09р.
СУДДЯ П.І. ЛЕВЧЕНКО