Постанова № 38223686, 14.04.2014, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
14.04.2014
Номер справи
908/2284/13
Номер документу
38223686
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

09.04.2014 справа №908/2284/13

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Суддів:Малашкевича С. А. Сгари Е. В., Склярук О. І.при секретарі судового засідання Максименко Г. П.за участю прокурора: представників сторін: Русланової Г. М.від позивача:не з`явились від відповідача:не з`явились від третіх осіб:не з`явились розглянувши апеляційну скаргу Заступника прокурора Запорізької областіна рішення господарського суду Запорізької областівід 17.02.2014р.у справі№ 908/2284/13 (суддя: Азізбекян Т.А.)за позовомПрокурора Приазовського району Запорізької області, смт. Приазовське Запорізької областідо відповідача: треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області, смт. Приазовське Запорізької області 1.Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області, м. Запоріжжя; 2.Відділ Держземагентства у Приазовському районі Запорізької області, смт. Приазовське Запорізької області 1.ОСОБА_1, м. Мелітополь Запорізької області; 2.ОСОБА_2, м. Мелітополь Запорізької області; 3.ОСОБА_3, м. Мелітополь Запорізької області; 4.ОСОБА_4, м. Мелітополь Запорізької області; 5.ОСОБА_5, м. Мелітополь Запорізької області; 6.ОСОБА_6, м. Мелітополь Запорізької області; 7.ОСОБА_7, м. Мелітополь Запорізької області; 8.ОСОБА_8, м. Мелітополь Запорізької області; 9.ОСОБА_9, м. Мелітополь Запорізької області; 10.ОСОБА_10, м. Мелітополь Запорізької області; 11.ОСОБА_11, м. Мелітополь Запорізької області; 12.ОСОБА_12, м. Мелітополь Запорізької області; 13.ОСОБА_13, м. Мелітополь Запорізької області; 14.ОСОБА_14, м. Мелітополь Запорізької області; 15.ОСОБА_15, с. Костянтинівка Мелітопольського району Запорізької області; 16.ОСОБА_16, м. Мелітополь Запорізької області; 17.ОСОБА_17, м. Мелітополь Запорізької області; 18.ОСОБА_18, м. Мелітополь Запорізької області; 19.ОСОБА_19, м. Мелітополь Запорізької області; 20.ОСОБА_20, м. Мелітополь Запорізької області; 21.ОСОБА_21, м. Мелітополь Запорізької області; 22.ОСОБА_22, м. Мелітополь Запорізької області; 23.ОСОБА_23, м. Мелітополь Запорізької області; 24.ОСОБА_24, м. Мелітополь Запорізької області; 25.ОСОБА_25, м. Мелітополь Запорізької області; 26.ОСОБА_26, м. Мелітополь Запорізької області; 27.ОСОБА_27, м. Мелітополь Запорізької області; 28.ОСОБА_28, м. Мелітополь Запорізької області;). 29.ОСОБА_29, м. Мелітополь Запорізької області; 30.ОСОБА_30, м. Мелітополь Запорізької області; 31.ОСОБА_31, м. Мелітополь Запорізької області; 32.ОСОБА_32, м. Мелітополь Запорізької області; 33.ОСОБА_33, м. Запоріжжя; 34.ОСОБА_34, м. Мелітополь Запорізької області; 35.ОСОБА_35, м. Мелітополь Запорізької області; 36.ОСОБА_36, м. Мелітополь Запорізької області; 37.ОСОБА_37, м. Мелітополь Запорізької області; 38.ОСОБА_38, м. Мелітополь Запорізької області; 39.ОСОБА_39, м. Донецьк; 40.ОСОБА_40, м. Мелітополь Запорізької області; 41.ОСОБА_41, м. Донецьк; 42.ОСОБА_42, м. Мелітополь Запорізької області; 43.ОСОБА_43, м. Мелітополь Запорізької області; 44.ОСОБА_44, м. Мелітополь Запорізької області; 45.ОСОБА_45, м. Мелітополь Запорізької області; 46.ОСОБА_46, м. Мелітополь Запорізької області; 47.ОСОБА_47, м. Мелітополь Запорізької області; 48.ОСОБА_48, м. Донецьк про визнання недійсним розпорядження

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Приазовського району Запорізької області, смт. Приазовське Запорізької області звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом до Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області, треті особи на стороні позивача : -Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області, Відділ Держземагентства у Приазовському районі Запорізької області, треті особи на стороні відповідача - фізичні особи (повний перелік в позовній заяві № 79-1360 вих -13 від 10.06.2013 р.) про визнання недійсним розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 910 від 04.12.2009 р. «Про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів , що посвідчують право на земельну ділянку». Рішенням господарського суду Запорізької області від 10.01.2014 р. у справі № 908/2284/13 у задоволенні позовних вимог Прокурора Приазовського району Запорізької області відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, заступник прокурора Запорізької області звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

В обґрунтування підстав для його скасування прокурор посилається на порушення судом першої інстанції та неправильне застосування норм матеріального права - ст. ст. 88,90, 116, 118 Земельного кодексу України, ст. ст. 50,51 Закону України «Про землеустрій» та процесуального права - ст. 42 Господарського процесуального кодексу України, а також на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи. Зокрема, прокурор вважає, що в даному випадку було порушено не лише послідовність етапів процедури відведення земельної ділянки громадянам, а й саму процедуру відведення землі у власність та вимоги ст. ст. 116, 118 Земельного кодексу України, ст. ст. 50,51 Закону України «Про землеустрій», вказуючи на те, що спірним розпорядженням земельні ділянки, передані у власність громадянам на підставі технічної документації, а не проекту землеустрою, як того вимагали положення ч. ч. 9,10 ст. 118 ЗК України (у редакції від 02.07.2009 р. на момент прийняття спірного розпорядження). Крім того, на думку прокурора, спірна земельна ділянка взагалі не могла бути передана у приватну власність, оскільки в силу положень ст. 59 ЗК України та ст. 60 Водного кодексу України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування можуть передавати земельні ділянки прибережних захисних смуг лише на умовах оренди для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо. Внаслідок чого, прокурор вважає, рішення суду першої інстанції незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 19.03.2014 р. розгляд справи відкладався за клопотанням адвоката від третіх осіб- ОСОБА_33, ОСОБА_32, ОСОБА_42, ОСОБА_39, ОСОБА_41, ОСОБА_48 про відкладення розгляду справи, у зв`язку з неможливістю прибуття в судове засідання апеляційної інстанції.

Прокурор в судовому засіданні апеляційної інстанції доводи апеляційної скарги підтримав, просив скаргу задовольнити.

Відповідач та треті особи правом участі у судовому засіданні та надання відзиву на апеляційну скаргу не скористалися.

Про день, час та місце судового засідання сторони повідомлялися належним чином, явка сторін обов`язковою не визнавалася.

Відповідно до статті 101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, заслухавши пояснення прокурора в судовому засіданні, судова колегія встановила наступне.

Розпорядженням голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 326 від 23.05.2006 р., громадянину ОСОБА_8 був наданий дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 6 га на території Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області в оренду на 49 років для ведення індивідуального садівництва.

Також, розпорядженням голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 487 від 06.07.2006 р. ОСОБА_8 був затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 5,9988 га для ведення індивідуального садівництва та одночасно вилучено зазначену земельну ділянку із земель запасу Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області.

Крім того, розпорядженням голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 767 від 03.11.2006 р. ОСОБА_8 було надано в оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 5,9988 га для ведення індивідуального садівництва, яка розташована на території Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області. На виконання цього розпорядження 10.11.2006 р. між Приазовською районною державною адміністрацією Запорізької області та ОСОБА_8 був укладений та нотаріально посвідчений договір оренди земельної ділянки (від 10.11.2006 р.), який був зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 14.11.2006 р. № 040627700023.

Прокурором зазначено, що вищезазначені дії щодо передачі в оренду ОСОБА_8 земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва були виконані відповідно до вимог діючого законодавства.

02.10.2009 р. за № 10931020000000623 державним реєстратором Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області було проведено держану реєстрацію юридичної особи - Обслуговуючий кооператив «Азов-2010», засновниками якого виступили: ОСОБА_43, ОСОБА_13 та ОСОБА_8 Головою кооперативу був обраний - ОСОБА_8, у якого на той час перебувала в оренді земельна ділянка для ведення індивідуального садівництва площею 5,9988 га, яка розташована на території Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області.

В подальшому, до складу членів ОК «Азов-2010» увійшло ще 45 (сорок п`ять) осіб.

Реалізуючи своє право на отримання безоплатно у власність земельних ділянок для ведення садівництва, у відповідності із вимогами ст. ст. 118, 121 Земельного кодексу України, вищезазначені громадяни звернулися із заявами про надання у власність земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва, звернулися до Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області.

З матеріалів справи слідує, що 19.11.2009 р. головою Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області підписано розпорядження № 826 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку».

В розпорядженні № 826 від 19.11.2009 р. зазначено, що розглянувши заяви громадян - членів обслуговуючого кооперативу «Азов - 2010» про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, які користуються земельними ділянками згідно книжок члена обслуговуючого кооперативу «Азов - 2010», заяви ОСОБА_8 щодо не заперечення проти приватизації земельних ділянок громадянами - членами обслуговуючого кооперативу «Азов - 2010» , керуючись статтями 17, 35, 116, 118 , 121 , пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України , статтею 56 Закону України «Про землеустрій» : 1. Надати дозвіл громадянам - членам обслуговуючого кооперативу «Азов - 2010», згідно додатку, на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку орієнтовною загальною площею 5, 76 га , у тому числі садів - 5, 76 га за рахунок земель, які перебувають в оренді на підставі договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого за № 040627700023, розташованої на території Ботіївської сільської ради, для ведення садівництва за умови розірвання вказаного договору оренди після приватизації земельних ділянок громадянами - членами обслуговуючого кооперативу «Азов - 2010». 2. Громадянам - членам обслуговуючого кооперативу «Азов - 2010» згідно додатку, протягом року, з моменту видання цього розпорядження подати технічну документацію із землеустрою до Приазовської районної державної адміністрації для розгляду та затвердження в установленому законом порядку.

04.12.2009 р. головою Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області підписано розпорядження № 910 від 04.12.2009 р. «Про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку».

В розпорядженні № 910 від 04.12.2009 р. зазначено, що розглянувши заяву ОСОБА_8, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 щодо дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки (реєстраційний номер 040627700023), технічну документацію із землеустрою громадян - членів Обслуговуючого кооперативу «Азов - 2010» щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, керуючись статтями 17, 35, 116, 118, 121, пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України , частиною 1 статті 31 Закону України «Про оренду землі» , статтею 654 Цивільного кодексу України:

1. Припинити дію, шляхом розірвання договору оренди земельної ділянки від 10.11.2006р., зареєстрованого 14.11.2006 р. за № 040627700023.

2. Доручити заступнику голови …укласти угоду про розірвання зазначеного у п. 1 розпорядження договору оренди.

3. Зобов'язати ОСОБА_8: 3.1. угоду про розірвання договору оренди земельної ділянки від 10.11.2006 р., зареєстрованого 14.11.2006 р. за № 040627700023 нотаріально посвідчити; 3.2. угоду про розірвання оренди земельної ділянки від 10.11.2006 р. зареєстрованого 14.11.2006 р. за № 040627700023 надати для державної реєстрації до Приазовського РВ Запорізької регіональної філії «Центру ДЗК».

4 Після укладання угоди про розірвання договору оренди земельної ділянки (реєстраційний номер № 040627700023) вилучити з користування ОСОБА_8 земельну ділянку площею 6, 00 га для ведення садівництва, розташовану на території Ботіївської сільської ради та перевести до земель запасу.

5.Затвердити технічну документацію із землеустрою громадянам - членам кооперативу «Азов - 2010», щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку загальною площею 5 , 6564 га , у тому числі садів - 5, 6564 га, за рахунок земель, які перебувають в оренді на підставі договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого за № 040627700023, розташованої на території Ботіївської сільської ради, для ведення садівництва.

6. Вилучити земельні ділянки загальною площею 5, 6564 га , у тому числі садів - 5 , 6564 га та передати у власність громадянам - членам обслуговуючого кооперативу «Азов - 2010» згідно додатку, за рахунок земель Ботіївської сільської ради, для ведення садівництва після внесення в державний реєстр відомостей про припинення права оренди земельною ділянкою згідно договору оренди земельної ділянки від 10.11.2006 р. , зареєстрованого 14.11.2006 р. за № 040627700023.

7. Відділу Держкомзему у Приазовському районі Запорізької області внести відповідні зміни до земельно - кадастрової документації.

8. Зобов'язати громадян - членів обслуговуючого кооперативу «Азов - 2010» згідно додатку, виконувати обов'язки землевласника відповідно до статті 91 Земельного кодексу України.

9. Приступити до використання земельної ділянки після встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на земельну ділянку, та державної реєстрації .

Додатком до розпорядження № 910 від 04.12.2009 р. складений список громадян - членів обслуговуючого кооперативу «Азов - 2010», яким надається дозвіл на затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку із земель Ботіївської сільської ради.

На виконання розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 910 від 04.12.2009 р., 09.12.2009 р. між Приазовською РДА Запорізької області та ОСОБА_8 було укладено та нотаріально посвідчено договір про розірвання договору оренди земельної ділянки.

Як стверджує прокурор, всіма громадянами (у кількості сорока восьми чоловік), у період з 09.12.2009 р. по 22.12.2009 р. було реалізоване своє право на безоплатну приватизацію земельних ділянок шляхом отримання та реєстрації відповідних Державних актів.

На думку прокурора, розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 910 від 04.12.2009 р. «Про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та затвердженя технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку» було винесено без урахування норм діючого на той час земельного законодавства, а саме ст. ст. 60, 118, 151 Земельного кодексу України (в редакції 02.07.2009 р.), ст. 88,90 Водного кодексу України, у зв`язку з чим останній звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи та правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, з огляду на наступне.

Згідно обставин справи між сторонами виник спір щодо законності розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 910 від 04.12.2009 р. «Про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та затвердженя технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку».

Як вбачається, вказане розпорядження фактично складається з двох частин, а саме перша частина, що стосується дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки від 10.11.2006 р., зареєстрованого 14.11.2006 р. за № 040627700023, укладеного між Приазовською районною державною адміністрацією та громадянином ОСОБА_8, за заявою останнього та вилучення з користування ОСОБА_8 земельної ділянки площею 6,00 га і переведення її до земель запасу, а також другої частини - затвердження технічної документації із землеустрою громадянам - членам обслуговуючого кооперативу «Азов-2010» щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку загальною площею 5,6564 га, у т. ч. садів - 5,6564 га за рахунок земель, які перебувають в оренді у ОСОБА_8 на підставі договору оренди земельної ділянки від 10.11.2006 р., вилучення цих земельних ділянок та передачі їх у власність громадян-членів обслуговуючого кооперативу «Азов-2010» згідно додатку, за рахунок земель Ботіївської сільської ради, для ведення садівництва.

Зазначене розпорядження, як слідує з позовної заяви та пояснено прокурором в судовому засіданні апеляційної інстанції, оскаржується в повному обсязі.

Обґрунтовує свої вимоги, прокурор тим, що розпорядження було винесено з порушенням послідовності етапів процедури відведення земельної ділянки громадянам-членам обслуговуючого кооперативу «Азов-2010» для ведення індивідуального садівництва, без розроблення проекту відведення земельної ділянки, внаслідок чого, незаконне надання у власність спірної земельної ділянки, на думку прокурора, є порушенням інтересів держави в сфері контролю за використанням та охороною земель та ефективного використання земельних ресурсів.

Відмовляючи у задоволенні позову в цілому, суд першої інстанції, дійшов висновку про відповідність дій голови Приазовської райдержадміністрації Запорізької області при прийнятті оскаржуваного розпорядження вимогам статтей 118, 151 Земельного кодексу України.

Колегія суддів з таким висновком суду першої інстанції погоджується частково, з огляду на таке.

Згідно зі ст. ст. 13, 19 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 2 ст. 121 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

Громадяни України набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Земельним кодексом України.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, розпорядженням голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 767 від 03.11.2006 р. ОСОБА_8 було надано в оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 5,9988 га для ведення індивідуального садівництва, яка розташована на території Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області. На виконання цього розпорядження 10.11.2006 р. між Приазовською районною державною адміністрацією Запорізької області та ОСОБА_8 був укладений та нотаріально посвідчений договір оренди земельної ділянки (від 10.11.2006 р.), який був зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 14.11.2006 р. № 040627700023.

Вищезазначені дії голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області щодо передачі зазначеної земельної ділянки в оренду ОСОБА_8 для ведення індивідуального садівництва прокурор вказав, в позовній заяві, як такі, що не порушують діюче законодавство.

02.10.2009 р. був створений обслуговуючий кооператив «Азов-2010», засновниками якого стали: ОСОБА_43, ОСОБА_13 та ОСОБА_8, у якого на той час перебувала в оренді вказана земельна ділянка. В подальшому, до складу членів обслуговуючого кооперативу «Азов-2010» увійшло ще 45 громадян, яким у відповідності до ст. 10 Закону України «Про кооперацію» було видано книжки про членство у відповідному кооперативі.

Згідно розпорядження голови Приазовської райдержадміністрації Запорізької області № 826 від 19.11.2009 р. громадяни - члени обслуговуючого кооперативу «Азов - 2010» звернулися до Приазовської райдержадміністрації з заявами про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, які користуються земельними ділянками згідно книжок члена обслуговуючого кооперативу «Азов - 2010», а ОСОБА_8 з заявою щодо не заперечення проти приватизації земельних ділянок громадянами - членами обслуговуючого кооперативу «Азов - 2010». За результатами розгляду вказаних заяв головою Приазовської райдержадміністрації було прийняте позитивне розпорядження.

В подальшому, ОСОБА_8 звернувся з заявою до голови Приазовської райдержадміністрації про припинення дії договору оренди земельної ділянки від 10.11.2006 р., укладеного між ним та Приазовською райдержадміністрацією, шляхом його розірвання, за результатами розгляду, якої головою Приазовської райдержадміністрації 04.12.2009 р. було прийнято розпорядження № 910, зокрема яким:

1. Припинено дію договору оренди земельної ділянки від 10.11.2006р., зареєстрованого 14.11.2006 р. за № 040627700023, шляхом розірвання;

2. Доручено заступнику голови …укласти угоду про розірвання зазначеного у п. 1 розпорядження договору оренди;

3. Зобов'язано ОСОБА_8: 3.1. угоду про розірвання договору оренди земельної ділянки від 10.11.2006 р., зареєстрованого 14.11.2006 р. за № 040627700023 нотаріально посвідчити; 3.2. угоду про розірвання оренди земельної ділянки від 10.11.2006 р. зареєстрованого 14.11.2006 р. за № 040627700023 надати для державної реєстрації до Приазовського РВ Запорізької регіональної філії «Центру ДЗК».

4 Після укладання угоди про розірвання договору оренди земельної ділянки (реєстраційний номер № 040627700023) вилучити з користування ОСОБА_8 земельну ділянку площею 6, 00 га для ведення садівництва, розташовану на території Ботіївської сільської ради та перевести до земель запасу.

Отже, розірвання договору оренди земельної ділянки від 10.11.2006 р., зареєстрованого 14.11.2006 р. за № 040627700023 та вилучення земельної ділянки, яка надавалася в оренду ОСОБА_8 здійснено головою Приазовської райдержадміністрації на підставі заяви орендаря - ОСОБА_8, що не суперечить чинному на той час законодавству України.

Таким чином, розпорядження голови Приазовської райдержадміністрації № 910 від 04.12.2009 р. «Про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку» в частині, що стосується розірвання договору оренди земельної ділянки та її вилучення, а саме пункти 1-4 розпорядження включно є такими, що відповідають законодавству України, а тому правові підстави для визнання недійсним вказаного розпорядження в цій частині відсутні. До того ж, виходячи з матеріалів справи, прокурор не конкретизував які порушення були допущені Приазовською райдержадміністрацією при прийнятті розпорядження в цій частині та в чому воно не відповідає законодавству.

Що стосується пунктів 5, 6, 8, 9 розпорядження голови Приазовської райдержадміністрації № 910 від 04.12.2009 р. стосовно затвердження технічної документації із землеустрою громадянам-членам обслуговуючого кооперативу «Азов-2010», вилучення земельних ділянок та передачі у власність членам обслуговуючого кооперативу «Азов-2010», згідно додатку, то колегія суддів не погоджується з висновком місцевого господарського суду про відповідність розпорядження у вказаній частині нормам діючого, на той час законодавства, та з тим, що порушення послідовності етапів процедури відведення земельної ділянки громадянам для ведення індивідуального садівництва не вплинуло на законність прийняття розпорядження та оформлення вказаними фізичними особами прав власності на вказані земельні ділянки.

Судова колегія вважає, що, місцевий господарський суд ухвалюючи рішення не достатньо проаналізував норми земельного законодавства, що діяли на час прийняття спірного розпорядження не врахував, що мало місце не лише порушення послідовності етапів процедури відведення земельної ділянки громадянам, а й порушення самої процедури відведення землі у власність громадян.

Так, спірним розпорядженням голови Приазовської райдержадміністрації № 910 від 04.12.2009 р. «Про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку» припинено дію договору оренди земельної ділянки площею 5,9988га, укладеного між ОСОБА_8 та Приазовською райдержадміністрацією, затверджено технічну документацію та передано вказану земельну ділянку у власність 48 громадянам-членам кооперативу «Азов-2010» для ведення садівництва по 0,12 га кожному.

Судом першої інстанції встановлено, що всіма громадянами - членами кооперативу у період з 09.12.20009 р. по 22.12.2009 р. було реалізоване своє право на безоплатну приватизацію земельних ділянок шляхом отримання та реєстрації відповідних Державних актів.

Згідно статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва в розмірах - не більше 0 , 12 га.

Статтею 118 Земельного кодексу України (в редакції станом на 02.07.2009 р.) був визначений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок, зокрема п. 6 встановлював, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. До заяви додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу, а також висновки конкурсної комісії (у разі відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Отже, початковим етапом отримання земельної ділянки у власність є подання до органу виконавчої влади заяви про вибір місця розташування земельної ділянки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2009 р. № 113 була затверджена типова форма такої заяви.

Пунктами 7, 9, 10 статті 118 Земельного кодексу України встановлювалось, що вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу (п. 7). Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування (п. 9). Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність(п. 10).

Пунктом 10 статті 151 Земельного кодексу України (в редакції станом на 02.07.2009 р.) визначалось, що після отримання висновків органів, зазначених у частині сьомій цієї статті, про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), та рішення Верховної Ради України (у разі необхідності) відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування, згідно із своїми повноваженнями, у двотижневий строк розглядає матеріали вибору земельної ділянки і приймає рішення про затвердження зазначених матеріалів та надає дозвіл і вимоги на розроблення проекту відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову.

Згідно зі ст. 50 Закону України «Про землеустрій» (у редакції від 01.05.2009) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

Пунктом 2 Постанови КМУ № 677 «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» (який діяв на час прийняття спірного розпорядження) визначав перелік умов, у разі наявності яких проект відведення земельної ділянки міг не розробляться, а саме у разі, коли:

- земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення;

- земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення;

- земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів).

Проект відведення земельної ділянки може не розроблятися також в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, законодавством, що діяло на час прийняття спірного розпорядження, передбачалось обов`язкове розроблення проекту землеустрою у разі коли формувалася нова земельна ділянка, межі якої не визначені в натурі. Натомість передача у власність земельних ділянок членам обслуговуючого кооперативу «Азов-2010» відбулось на підставі виготовлення технічної документації, без відповідного проекту землеустрою.

Отже, наступним та необхідним етапом реалізації звернення громадян до Приазовської райдержадміністрації із заявами про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку для ведення садівництва повинен був бути розроблений та затверджений проект відведення земельної ділянки площею 5,6564 га (із визначенням в ньому розмірів земельних ділянок кожного із членів кооперативу).

Також, згідно ст. 58 Земельного кодексу України, до земель водного фонду належать землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами. Для створення сприятливого режиму водних об'єктів уздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водойм встановлюються водоохоронні зони, розміри яких визначаються за проектами землеустрою.

Згідно ч. 3 ст. 60 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на час прийняття спірного розпорядження) розмір та межі прибережної захисної смуги уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюються за проектами землеустрою, а в межах населених пунктів - з урахуванням містобудівної документації.

Відповідно до ч. 1, ч. 5 ст. 88 Водного кодексу (в редакції, що діяла на час прийняття спірного розпорядження), з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Уздовж морів та навколо морських заток і лиманів виділяється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.

Статтею 90 Водного кодексу (в редакції, що діяла на час прийняття спірного розпорядження) передбачені обмеження господарської діяльності в прибережних захисних смугах уздовж морів, морських заток і лиманів та на островах у внутрішніх морських водах, а саме прибережна захисна смуга уздовж морів, морських заток і лиманів входить у зону санітарної охорони моря і може використовуватися лише для будівництва санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів, з обов'язковим централізованим водопостачанням і каналізацією.

Як вказав прокурор в суді першої інстанції на території Приазовського району проект землеустрою щодо встановлення межі прибережної захисної смуги (з установленою в ньому пляжною зоною) не розроблявся та не затверджувався.

Однак, віднесення тих чи інших земельних ділянок до прибережної захисної смуги та земель водного фонду та їх розмір законодавчо закріплено, зокрема наведеними вище нормами.

Крім того, відповідно до Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу) надання земельних ділянок, затвердженої наказом Міністерства природи України від 05.11.2004 р. № 434, у разі відсутності належної землевпорядної документації та встановлених в натурі (на місцевості) меж щодо водоохоронних зон та прибережних захисних смуг водних об`єктів природоохоронний орган забезпечує їх збереження шляхом урахування при розгляді матеріалів щодо вилучення (викупу), надання цих земельних ділянок нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених статтею 88 Водного кодексу України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до постанови КМУ від 08.05.1996 р. № 486 «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж природоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них», з урахуванням конкретної ситуації (п. 2.9)

Таким чином, судом першої інстанції безпідставно не враховано положення вказаних вище норм, внаслідок чого останній дійшов помилкового висновку про відповідність спірного розпорядження вимогам ст. 60 Земельного кодексу України, ст. 88, 90 Водного кодексу України.

Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено можливість захисту цивільних (майнових та особистих немайнових) прав та інтересів, зокрема, визнанням незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб.

Згідно ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії або нормативно-правовий акт, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Отже, підставами для визнання акта недійсним (визнання незаконним та скасування) є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт, а також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Враховуючи, що спірне розпорядження Приазовської районної державної адміністрації № 910 від 04.12.2009 р. в частині затвердження технічної документації із землеустрою та передачі земельних ділянок у власність громадянам-членам обслуговуючого кооперативу «Азов-2010» прийнято з порушенням вимог ст.ст. 60, 118, 151 Земельного кодексу України, ст. ст. 88,90 Водного кодексу України, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість позовних вимог прокурора в цій частині та наявність правових підстав для визнання розпорядження недійсним частково, а саме визнання недійсними його пунктів 5,6,8,9.

В решті частині вказаного розпорядження підстави для визнання його недійсним - відсутні.

З урахуванням вищевикладеного, рішення місцевого господарського суду підлягає скасуванню частково, як таке, що прийняте з частковим порушенням норм матеріального права.

Враховуючи часткове задоволення позову, з відповідача у доход державного бюджету України підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви у розмірі 573,50 грн. (50% від суми судового збору за немайнові вимоги, що належали до сплати) та 304,50 грн. (50% від суми судового збору за подачу апеляційної скарги).

Керуючись ст. ст. 49, 91, 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Заступника прокурора Запорізької області на рішення господарського суду Запорізької області від 10.01.2014 р. у справі № 908/2284/13 - задовольнити частково.

Рішення господарського суду Запорізької області від 10.01.2014 р. у справі № 908/2284/13 - скасувати частково.

Позов прокурора Приазовського району Запорізької області, смт. Приазовське Запорізької області до Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача : - Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області, Відділ Держземагентства у Приазовському районі Запорізької області, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - фізичні особи (повний перелік в позовній заяві № 79-1360 вих -13 від 10.06.2013 р.) про визнання недійсним розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 910 від 04.12.2009 р. «Про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку» - задовольнити частково.

Визнати недійсними пункти 5,6,8,9 Розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 910 від 04.12.2009 р. «Про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів , що посвідчують право на земельну ділянку».

В решті частині позову - відмовити.

Стягнути з Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області (вул. Леніна, 31, смт. Приазовське, Запорізька область, 72401) у доход державного бюджету України 573,50 грн. - судовий збір за подання позовної заяви та 304,50 грн. - за подачу апеляційної скарги.

Зобов`язати господарський суд Запорізької області видати відповідний судовий наказ.

Постанова апеляційного господарського суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя С. А. Малашкевич

Судді: О. І. Склярук

Е. В. Сгара