КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 367/8590/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Линник В.Я. Суддя-доповідач: Степанюк А.Г.
У Х В А Л А
Іменем України
08 квітня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Степанюка А.Г.,
суддів - Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі - Ліневській В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Ірпінського міського суду Київської області від 27 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2013 року ОСОБА_2 (далі - Позивач, ОСОБА_2) звернувся до Ірпінського міського суду Київської області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - Відповідач, ГУ ПФ України у Київській області) про: визнання протиправною бездіяльності Відповідача щодо не перерахунку пенсії Позивачу у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.04.2012 року; зобов'язання ГУ ПФ України у Київській області провести ОСОБА_2 нарахування та виплату заборгованості (за різницею належних та отриманих сум пенсії з 01.04.2012 року) і здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2012 року на підставі довідки Київського обласного військового комісаріату від 23.05.2012 року № 3/2/55855 про розмір грошового забезпечення.
Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 27.12.2013 року у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю. При цьому суд першої інстанції виходив з того, що єдиною підставою для перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю. При цьому посилається порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
У судовому засіданні Апелянт доводи апеляційної скарги підтримав та просив суд вимоги останньої задовольнити повністю.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явився.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, повно та всебічно дослідивши обставини справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Як було встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 з 01.01.2007 року перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФ України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач звертався до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Київського обласного військового комісаріату від 23.05.2012 року № 3/2/55855, яка була видана у зв'язку зі зміною фактичного розміру грошового забезпечення певних категорій військовослужбовців (далі - Довідка).
Листом від 12.04.2013 року № 693/С-01 ГУ ПФ України у Київській області повідомило ОСОБА_2 про те, що у перерахунку пенсії на підставі Довідки йому відмовлено. Рішення Відповідача вмотивоване тим, що перерахунок пенсії здійснюється на підставі чинних постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 та від 23.04.2012 року № 355, а розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2013 року становить 3441,28 грн.
На підставі встановлених вище обставин, виходячи з системного аналізу приписів ст. ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року №1294, постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність відмови Відповідача у здійсненні перерахунку пенсії Позивачу на підставі Довідки, оскільки відповідний перерахунок може бути здійснено лише на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
З таким висновком суду першої інстанції не можна не погодитися з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року №1294 (далі - Постанова № 1294) Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Як було встановлено судом першої інстанції, на виконання Постанови №1294 органами Пенсійного фонду України з 01.01.2008 року було проведено перерахунок вже призначених пенсій.
На виконання Постанови № 1294 Міністр оборони України наказом від 28.01.2011 року №50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» та наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 №50» встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році, зокрема у розмірі 90% посадового окладу.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що встановлені наказами № № 50, 355 премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році. Отже, встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у рішенні Верховного Суду України від 22.10.2013 року у справі № 21-346а13.
Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність відмови Відповідача у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 у зв'язку з прийняттям Наказів № № 50, 355, оскільки Позивачу перерахунок здійснено на підставі відповідних рішень Кабінету Міністрів України, як це передбачено приписами п. 1 Порядку.
Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
У відповідності до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Ірпінського міського суду Київської області - без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Ірпінського міського суду Київської області від 27 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі. Касаційна скарга на судові рішення подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 211, 212 КАС України.
Головуючий суддя А.Г. Степанюк
Судді В.В. Кузьменко
О.І. Шурко
Головуючий суддя Степанюк А.Г.
Судді: Кузьменко В. В.
Шурко О.І.